Înmatriculări în județul Teleorman, iunie 2023

Noi39-22,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare202-36,7% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări725

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri143

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300400nov 24: 45 noinov 24: 276 rulate, prima înmatricularedec 24: 46 noidec 24: 273 rulate, prima înmatriculareian 25: 84 noiian 25: 261 rulate, prima înmatricularefeb 25: 66 noifeb 25: 234 rulate, prima înmatricularemar 25: 34 noimar 25: 304 rulate, prima înmatriculareapr 25: 33 noiapr 25: 347 rulate, prima înmatricularemai 25: 24 noimai 25: 221 rulate, prima înmatriculareiun 25: 24 noiiun 25: 260 rulate, prima înmatriculareiul 25: 60 noiiul 25: 329 rulate, prima înmatriculareaug 25: 71 noiaug 25: 269 rulate, prima înmatricularesep 25: 72 noisep 25: 308 rulate, prima înmatriculareoct 25: 44 noioct 25: 341 rulate, prima înmatricularenov 25: 56 noinov 25: 291 rulate, prima înmatricularedec 25: 98 noidec 25: 257 rulate, prima înmatriculareian 26: 28 noiian 26: 230 rulate, prima înmatricularefeb 26: 25 noifeb 26: 265 rulate, prima înmatricularemar 26: 33 noimar 26: 286 rulate, prima înmatriculareapr 26: 35 noiapr 26: 211 rulate, prima înmatricularemai 26: 35 noimai 26: 219 rulate, prima înmatriculareiun 26: 37 noiiun 26: 212 rulate, prima înmatriculareiul 26: 32 noiiul 26: 235 rulate, prima înmatriculareaug 26: 42 noiaug 26: 244 rulate, prima înmatricularesep 26: 36 noisep 26: 248 rulate, prima înmatriculareoct 26: 46 noioct 26: 235 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2445276
dec 2446273
ian 2584261
feb 2566234
mar 2534304
apr 2533347
mai 2524221
iun 2524260
iul 2560329
aug 2571269
sep 2572308
oct 2544341
nov 2556291
dec 2598257
ian 2628230
feb 2625265
mar 2633286
apr 2635211
mai 2635219
iun 2637212
iul 2632235
aug 2642244
sep 2636248
oct 2646235

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
010203040< 1999: 2 rulate, prima înmatriculare2000: 1 rulate, prima înmatriculare2001: 3 rulate, prima înmatriculare2002: 5 rulate, prima înmatriculare2003: 9 rulate, prima înmatriculare2004: 7 rulate, prima înmatriculare2005: 7 rulate, prima înmatriculare2006: 14 rulate, prima înmatriculare2007: 17 rulate, prima înmatriculare2008: 13 rulate, prima înmatriculare2009: 9 rulate, prima înmatriculare2010: 15 rulate, prima înmatriculare2011: 13 rulate, prima înmatriculare2012: 20 rulate, prima înmatriculare2013: 17 rulate, prima înmatriculare2014: 4 rulate, prima înmatriculare2015: 7 rulate, prima înmatriculare2016: 6 rulate, prima înmatriculare2017: 7 rulate, prima înmatriculare2018: 15 rulate, prima înmatriculare2019: 6 rulate, prima înmatriculare2020: 1 rulate, prima înmatriculare2021: 2 rulate, prima înmatriculare2022: 8 noi2022: 2 rulate, prima înmatriculare2023: 31 noi< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199902
199900
200001
200103
200205
200309
200407
200507
2006014
2007017
2008013
200909
2010015
2011013
2012020
2013017
201404
201507
201606
201707
2018015
201906
202001
202102
202282
2023310

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN3916,2%
DACIA3815,8%
BMW2811,6%
RENAULT229,1%
OPEL156,2%
SKODA135,4%
AUDI125,0%
FORD125,0%
MERCEDES-BENZ114,6%
NISSAN72,9%
Toate (27)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT62,5%
KIA52,1%
PEUGEOT52,1%
SUZUKI52,1%
TOYOTA52,1%
MAZDA41,7%
CITROEN20,8%
HYUNDAI20,8%
VOLVO20,8%
CHRYSLER10,4%
CUPRA10,4%
FIAT10,4%
HONDA10,4%
JEEP10,4%
LADA10,4%
LAND ROVER10,4%
MINI10,4%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA LOGAN145,8%
VOLKSWAGEN PASSAT135,4%
DACIA DUSTER125,0%
BMW SERIA 3114,6%
OPEL ASTRA93,7%
RENAULT MEGANE93,7%
SKODA OCTAVIA83,3%
DACIA SANDERO72,9%
BMW SERIA 562,5%
NISSAN QASHQAI62,5%
Toate (99)
Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF62,5%
VOLKSWAGEN TOURAN62,5%
AUDI A452,1%
AUDI A652,1%
DACIA SPRING41,7%
FORD FOCUS41,7%
BMW X631,2%
FORD TRANSIT31,2%
KIA SPORTAGE31,2%
MERCEDES-BENZ CLASA E31,2%
RENAULT SCENIC31,2%
VOLKSWAGEN CC31,2%
VOLKSWAGEN POLO31,2%
BMW SERIA 120,8%
BMW X520,8%
FORD KUGA20,8%
MAZDA 620,8%
MAZDA CX-3020,8%
MERCEDES-BENZ CLA20,8%
MERCEDES-BENZ CLASA C20,8%
OPEL ANTARA20,8%
OPEL INSIGNIA20,8%
PEUGEOT 50820,8%
RENAULT CLIO20,8%
RENAULT LAGUNA20,8%
SEAT LEON20,8%
SKODA KODIAQ20,8%
SKODA RAPID20,8%
SUZUKI SX420,8%
SUZUKI VITARA20,8%
VOLKSWAGEN TOUAREG20,8%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER20,8%
AUDI Q510,4%
AUDI S810,4%
BMW SERIA 410,4%
BMW SERIA 610,4%
BMW X110,4%
BMW X310,4%
CHRYSLER GRAND VOYAGER10,4%
CITROEN C310,4%
CITROEN C510,4%
CUPRA FORMENTOR10,4%
DACIA DOKKER10,4%
FIAT TIPO10,4%
FORD MONDEO10,4%
FORD S-MAX10,4%
FORD TOURNEO CONNECT10,4%
HONDA CR-V10,4%
HYUNDAI I2010,4%
HYUNDAI TUCSON10,4%
JEEP GRAND CHEROKEE10,4%
KIA STONIC10,4%
KIA XCEED10,4%
LADA 111910,4%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT10,4%
MERCEDES-BENZ CLASA A10,4%
MERCEDES-BENZ GLE10,4%
MERCEDES-BENZ GLK10,4%
MERCEDES-BENZ VIANO10,4%
MINI ONE10,4%
NISSAN JUKE10,4%
OPEL CORSA10,4%
OPEL VIVARO10,4%
PEUGEOT 300810,4%
PEUGEOT 30710,4%
PEUGEOT 40710,4%
RENAULT ARKANA10,4%
RENAULT CAPTUR10,4%
RENAULT KADJAR10,4%
RENAULT KOLEOS10,4%
RENAULT LATITUDE10,4%
RENAULT TALISMAN10,4%
SEAT ALTEA10,4%
SEAT ATECA10,4%
SEAT EXEO10,4%
SEAT TOLEDO10,4%
SKODA FABIA10,4%
SUZUKI GRAND VITARA10,4%
TOYOTA C-HR10,4%
TOYOTA COROLLA10,4%
TOYOTA RAV410,4%
TOYOTA YARIS10,4%
TOYOTA YARIS CROSS10,4%
VOLKSWAGEN BORA10,4%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS10,4%
VOLKSWAGEN MULTIVAN10,4%
VOLKSWAGEN TIGUAN10,4%
VOLVO S9010,4%
VOLVO XC6010,4%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV6527,0%
Compacte (C)5020,7%
Medii (D)4719,5%
Mici (B)3414,1%
Monovolume (MPV)208,3%
Mari și de lux (E)166,6%
Mini (A)41,7%
Utilitare31,2%
Neclasificate10,4%
Sport10,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare20283,8%
Noi3916,2%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină16970,1%
Benzină4518,7%
Hibrid156,2%
GPL72,9%
Electric52,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică22492,9%
Companie177,1%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break9338,6%
Berlină6125,3%
Berlină cu hayon4920,3%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)3715,4%
Cupeu10,4%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW6024,9%
75-109 kW10744,4%
110-149 kW5422,4%
150-219 kW93,7%
220 kW și peste62,5%
Necompletat52,1%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc187,5%
1000-1399 cmc177,1%
1400-1599 cmc6527,0%
1600-1999 cmc10644,0%
2000-2999 cmc2811,6%
3000 cmc și peste20,8%
Necompletat52,1%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN14119,4%
DACIA8511,7%
BMW8011,0%
OPEL8011,0%
SKODA517,0%
AUDI435,9%
RENAULT435,9%
FORD425,8%
MERCEDES-BENZ253,4%
PEUGEOT253,4%
Toate (30)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT192,6%
HYUNDAI162,2%
CITROEN121,7%
CHEVROLET81,1%
DAEWOO81,1%
FIAT71,0%
SUZUKI71,0%
MAZDA60,8%
TOYOTA50,7%
LAND ROVER40,6%
NISSAN40,6%
HONDA20,3%
KIA20,3%
MITSUBISHI20,3%
PORSCHE20,3%
SMART20,3%
JAGUAR10,1%
JEEP10,1%
LADA10,1%
VOLVO10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare12889,5%
Export1510,5%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA3826,6%
DAEWOO2014,0%
OPEL1711,9%
FORD96,3%
RENAULT96,3%
VOLKSWAGEN96,3%
BMW85,6%
MERCEDES-BENZ53,5%
FIAT42,8%
AUDI32,1%
Toate (26)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
CITROEN32,1%
SKODA32,1%
PEUGEOT21,4%
CHEVROLET10,7%
DAIHATSU10,7%
HYUNDAI10,7%
LAND ROVER10,7%
MAZDA10,7%
MITSUBISHI10,7%
PORSCHE10,7%
ROVER10,7%
SEAT10,7%
SMART10,7%
SUBARU10,7%
TOYOTA10,7%
VOLVO10,7%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.