Înmatriculări în județul Neamț, iunie 2023

Noi88-13,7% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare636-4,1% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.010

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri199

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 79 noinov 24: 709 rulate, prima înmatricularedec 24: 87 noidec 24: 689 rulate, prima înmatriculareian 25: 82 noiian 25: 612 rulate, prima înmatricularefeb 25: 80 noifeb 25: 752 rulate, prima înmatricularemar 25: 81 noimar 25: 776 rulate, prima înmatriculareapr 25: 90 noiapr 25: 727 rulate, prima înmatricularemai 25: 62 noimai 25: 751 rulate, prima înmatriculareiun 25: 83 noiiun 25: 778 rulate, prima înmatriculareiul 25: 112 noiiul 25: 744 rulate, prima înmatriculareaug 25: 121 noiaug 25: 696 rulate, prima înmatricularesep 25: 95 noisep 25: 726 rulate, prima înmatriculareoct 25: 109 noioct 25: 869 rulate, prima înmatricularenov 25: 108 noinov 25: 721 rulate, prima înmatricularedec 25: 179 noidec 25: 732 rulate, prima înmatriculareian 26: 72 noiian 26: 634 rulate, prima înmatricularefeb 26: 64 noifeb 26: 754 rulate, prima înmatricularemar 26: 90 noimar 26: 711 rulate, prima înmatriculareapr 26: 65 noiapr 26: 649 rulate, prima înmatricularemai 26: 136 noimai 26: 683 rulate, prima înmatriculareiun 26: 117 noiiun 26: 621 rulate, prima înmatriculareiul 26: 67 noiiul 26: 683 rulate, prima înmatriculareaug 26: 73 noiaug 26: 646 rulate, prima înmatricularesep 26: 109 noisep 26: 670 rulate, prima înmatriculareoct 26: 127 noioct 26: 647 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2479709
dec 2487689
ian 2582612
feb 2580752
mar 2581776
apr 2590727
mai 2562751
iun 2583778
iul 25112744
aug 25121696
sep 2595726
oct 25109869
nov 25108721
dec 25179732
ian 2672634
feb 2664754
mar 2690711
apr 2665649
mai 26136683
iun 26117621
iul 2667683
aug 2673646
sep 26109670
oct 26127647

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080< 1999: 3 rulate, prima înmatriculare1999: 1 rulate, prima înmatriculare2000: 2 rulate, prima înmatriculare2001: 3 rulate, prima înmatriculare2002: 8 rulate, prima înmatriculare2003: 17 rulate, prima înmatriculare2004: 21 rulate, prima înmatriculare2005: 34 rulate, prima înmatriculare2006: 47 rulate, prima înmatriculare2007: 42 rulate, prima înmatriculare2008: 60 rulate, prima înmatriculare2009: 41 rulate, prima înmatriculare2010: 70 rulate, prima înmatriculare2011: 59 rulate, prima înmatriculare2012: 44 rulate, prima înmatriculare2013: 36 rulate, prima înmatriculare2014: 22 rulate, prima înmatriculare2015: 27 rulate, prima înmatriculare2016: 25 rulate, prima înmatriculare2017: 21 rulate, prima înmatriculare2018: 23 rulate, prima înmatriculare2019: 17 rulate, prima înmatriculare2020: 5 rulate, prima înmatriculare2021: 6 rulate, prima înmatriculare2022: 20 noi2022: 2 rulate, prima înmatriculare2023: 68 noi< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199903
199901
200002
200103
200208
2003017
2004021
2005034
2006047
2007042
2008060
2009041
2010070
2011059
2012044
2013036
2014022
2015027
2016025
2017021
2018023
2019017
202005
202106
2022202
2023680

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN14520,0%
AUDI729,9%
DACIA496,8%
MERCEDES-BENZ496,8%
BMW476,5%
RENAULT466,4%
SKODA466,4%
FORD456,2%
OPEL283,9%
TOYOTA263,6%
Toate (35)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI223,0%
NISSAN223,0%
SEAT192,6%
PEUGEOT131,8%
VOLVO131,8%
FIAT111,5%
KIA111,5%
MAZDA91,2%
CITROEN81,1%
SUZUKI81,1%
LEXUS50,7%
MITSUBISHI50,7%
CHEVROLET40,6%
JEEP30,4%
LAND ROVER30,4%
PORSCHE30,4%
SMART30,4%
TESLA20,3%
ALFA ROMEO10,1%
DR10,1%
HONDA10,1%
JAGUAR10,1%
LAMBORGHINI10,1%
SAAB10,1%
SSANGYONG10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF365,0%
VOLKSWAGEN PASSAT324,4%
AUDI A4273,7%
FORD FOCUS192,6%
NISSAN QASHQAI172,4%
DACIA DUSTER162,2%
BMW SERIA 3152,1%
VOLKSWAGEN TIGUAN152,1%
AUDI Q5141,9%
RENAULT MEGANE141,9%
Toate (194)
Modele: valoare, vehicule, cotă
BMW X3131,8%
MERCEDES-BENZ CLASA C131,8%
DACIA SPRING121,7%
OPEL ASTRA121,7%
SKODA FABIA121,7%
SKODA OCTAVIA121,7%
SKODA SUPERB121,7%
VOLKSWAGEN TOURAN121,7%
MERCEDES-BENZ CLASA E111,5%
DACIA LOGAN101,4%
SEAT IBIZA101,4%
AUDI A391,2%
BMW SERIA 591,2%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS91,2%
AUDI A681,1%
DACIA SANDERO81,1%
VOLKSWAGEN CADDY81,1%
FORD FIESTA71,0%
FORD KUGA71,0%
OPEL CORSA71,0%
AUDI A560,8%
HYUNDAI IX3560,8%
HYUNDAI TUCSON60,8%
KIA SPORTAGE60,8%
RENAULT CLIO60,8%
VOLKSWAGEN POLO60,8%
VOLKSWAGEN SHARAN60,8%
VOLVO XC6060,8%
MERCEDES-BENZ CLASA A50,7%
PEUGEOT 30850,7%
RENAULT CAPTUR50,7%
RENAULT SCENIC50,7%
TOYOTA C-HR50,7%
TOYOTA RAV450,7%
VOLKSWAGEN CC50,7%
BMW SERIA 140,6%
FORD MONDEO40,6%
OPEL ZAFIRA40,6%
RENAULT KADJAR40,6%
RENAULT TALISMAN40,6%
SUZUKI GRAND VITARA40,6%
TOYOTA YARIS CROSS40,6%
VOLKSWAGEN TOUAREG40,6%
DACIA JOGGER30,4%
FIAT PUNTO30,4%
HYUNDAI I3030,4%
LEXUS RX30,4%
MAZDA 530,4%
MAZDA 630,4%
MERCEDES-BENZ CLASA V30,4%
MERCEDES-BENZ GLC30,4%
MERCEDES-BENZ ML30,4%
MITSUBISHI ASX30,4%
SEAT ALTEA30,4%
SEAT LEON30,4%
SKODA SCALA30,4%
TOYOTA COROLLA30,4%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER30,4%
AUDI Q820,3%
BMW X120,3%
CHEVROLET CAPTIVA20,3%
CITROEN C520,3%
FIAT PANDA20,3%
FORD C-MAX20,3%
FORD GRAND C-MAX20,3%
HYUNDAI BAYON20,3%
HYUNDAI I2020,3%
KIA SORENTO20,3%
LEXUS NX20,3%
MAZDA 320,3%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,3%
MERCEDES-BENZ CLS20,3%
NISSAN QASHQAI+220,3%
OPEL INSIGNIA20,3%
PEUGEOT 20620,3%
RENAULT AUSTRAL20,3%
RENAULT LAGUNA20,3%
SEAT ALHAMBRA20,3%
SKODA KAROQ20,3%
SKODA YETI20,3%
SMART FORTWO20,3%
SUZUKI SX420,3%
TESLA MODEL Y20,3%
TOYOTA AURIS20,3%
VOLKSWAGEN JETTA20,3%
VOLKSWAGEN T-ROC20,3%
VOLVO V5020,3%
VOLVO XC9020,3%
ALFA ROMEO 15910,1%
AUDI A710,1%
AUDI A810,1%
AUDI Q310,1%
AUDI Q710,1%
AUDI SQ510,1%
AUDI TT10,1%
BMW SERIA 710,1%
BMW X210,1%
BMW X410,1%
BMW X510,1%
CHEVROLET CRUZE10,1%
CITROEN C110,1%
CITROEN C3 PICASSO10,1%
CITROEN C4 AIRCROSS10,1%
CITROEN C5 X10,1%
CITROEN DS310,1%
CITROEN DS410,1%
DR EVO410,1%
FIAT 50010,1%
FIAT CROMA10,1%
FIAT DOBLO10,1%
FIAT IDEA10,1%
FIAT SCUDO10,1%
FIAT ULYSSE10,1%
FORD B-MAX10,1%
FORD GALAXY10,1%
FORD PUMA10,1%
FORD TOURNEO CUSTOM10,1%
HONDA ACCORD10,1%
HYUNDAI KONA10,1%
HYUNDAI SANTA FE10,1%
HYUNDAI SANTE FE10,1%
JAGUAR X-TYPE10,1%
JEEP COMPASS10,1%
JEEP GRAND CHEROKEE10,1%
JEEP RENEGADE10,1%
KIA CERATO10,1%
KIA OPTIMA10,1%
KIA RIO10,1%
LAMBORGHINI URUS10,1%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT10,1%
LAND ROVER FREELANDER10,1%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE10,1%
MAZDA CX-510,1%
MERCEDES-BENZ 208 CDI10,1%
MERCEDES-BENZ CITAN10,1%
MERCEDES-BENZ GLE10,1%
MERCEDES-BENZ GLK10,1%
MERCEDES-BENZ SPRINTER10,1%
MERCEDES-BENZ VIANO10,1%
MERCEDES-BENZ VITO10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV21229,3%
Compacte (C)15221,0%
Medii (D)12617,4%
Mici (B)8411,6%
Monovolume (MPV)8411,6%
Mari și de lux (E)354,8%
Mini (A)233,2%
Neclasificate50,7%
Sport20,3%
Utilitare10,1%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare63687,8%
Noi8812,2%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină51170,6%
Benzină13819,1%
Hibrid496,8%
Electric162,2%
GPL101,4%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică65189,9%
Companie7310,1%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break33045,6%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)15020,7%
Berlină cu hayon13318,4%
Berlină10214,1%
Cupeu60,8%
Cabriolet30,4%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW14520,0%
75-109 kW33846,7%
110-149 kW18525,6%
150-219 kW344,7%
220 kW și peste60,8%
Necompletat162,2%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc375,1%
1000-1399 cmc8011,0%
1400-1599 cmc15421,3%
1600-1999 cmc35148,5%
2000-2999 cmc8111,2%
3000 cmc și peste50,7%
Necompletat162,2%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN25525,2%
AUDI898,8%
DACIA868,5%
FORD767,5%
BMW747,3%
OPEL717,0%
SKODA636,2%
MERCEDES-BENZ555,4%
RENAULT454,5%
SEAT272,7%
Toate (38)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA232,3%
PEUGEOT191,9%
VOLVO131,3%
FIAT121,2%
NISSAN121,2%
SUZUKI111,1%
HYUNDAI90,9%
SMART80,8%
CHEVROLET70,7%
KIA70,7%
LAND ROVER70,7%
MAZDA70,7%
CITROEN60,6%
HONDA40,4%
ALFA ROMEO30,3%
DAEWOO30,3%
JAGUAR30,3%
DODGE20,2%
LEXUS20,2%
MITSUBISHI20,2%
SAAB20,2%
DAIHATSU10,1%
LADA10,1%
LANCIA10,1%
MINI10,1%
SSANGYONG10,1%
SUBARU10,1%
TRABANT10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare17989,9%
Export2010,1%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN4020,1%
DACIA3517,6%
OPEL2713,6%
FORD2110,6%
RENAULT105,0%
BMW84,0%
DAEWOO84,0%
SKODA84,0%
AUDI73,5%
FIAT63,0%
Toate (24)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
MERCEDES-BENZ52,5%
PEUGEOT52,5%
ALFA ROMEO42,0%
NISSAN31,5%
MAZDA21,0%
VOLVO21,0%
CHEVROLET10,5%
CITROEN10,5%
HYUNDAI10,5%
MINI10,5%
MITSUBISHI10,5%
ROVER10,5%
SEAT10,5%
TOYOTA10,5%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.