Înmatriculări în județul Arad, iunie 2023

Noi100-20,6% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare712-24,4% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.027

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri265

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.500nov 24: 79 noinov 24: 805 rulate, prima înmatricularedec 24: 102 noidec 24: 836 rulate, prima înmatriculareian 25: 89 noiian 25: 816 rulate, prima înmatricularefeb 25: 89 noifeb 25: 959 rulate, prima înmatricularemar 25: 76 noimar 25: 1.056 rulate, prima înmatriculareapr 25: 83 noiapr 25: 996 rulate, prima înmatricularemai 25: 65 noimai 25: 923 rulate, prima înmatriculareiun 25: 73 noiiun 25: 858 rulate, prima înmatriculareiul 25: 141 noiiul 25: 935 rulate, prima înmatriculareaug 25: 100 noiaug 25: 781 rulate, prima înmatricularesep 25: 78 noisep 25: 946 rulate, prima înmatriculareoct 25: 80 noioct 25: 955 rulate, prima înmatricularenov 25: 121 noinov 25: 871 rulate, prima înmatricularedec 25: 125 noidec 25: 633 rulate, prima înmatriculareian 26: 57 noiian 26: 680 rulate, prima înmatricularefeb 26: 66 noifeb 26: 866 rulate, prima înmatricularemar 26: 67 noimar 26: 846 rulate, prima înmatriculareapr 26: 80 noiapr 26: 726 rulate, prima înmatricularemai 26: 72 noimai 26: 717 rulate, prima înmatriculareiun 26: 128 noiiun 26: 759 rulate, prima înmatriculareiul 26: 135 noiiul 26: 766 rulate, prima înmatriculareaug 26: 105 noiaug 26: 726 rulate, prima înmatricularesep 26: 99 noisep 26: 756 rulate, prima înmatriculareoct 26: 134 noioct 26: 729 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2479805
dec 24102836
ian 2589816
feb 2589959
mar 25761.056
apr 2583996
mai 2565923
iun 2573858
iul 25141935
aug 25100781
sep 2578946
oct 2580955
nov 25121871
dec 25125633
ian 2657680
feb 2666866
mar 2667846
apr 2680726
mai 2672717
iun 26128759
iul 26135766
aug 26105726
sep 2699756
oct 26134729

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080< 1999: 12 rulate, prima înmatriculare1999: 5 rulate, prima înmatriculare2000: 4 rulate, prima înmatriculare2001: 14 rulate, prima înmatriculare2002: 17 rulate, prima înmatriculare2003: 28 rulate, prima înmatriculare2004: 26 rulate, prima înmatriculare2005: 41 rulate, prima înmatriculare2006: 46 rulate, prima înmatriculare2007: 52 rulate, prima înmatriculare2008: 54 rulate, prima înmatriculare2009: 52 rulate, prima înmatriculare2010: 45 rulate, prima înmatriculare2011: 56 rulate, prima înmatriculare2012: 42 rulate, prima înmatriculare2013: 37 rulate, prima înmatriculare2014: 39 rulate, prima înmatriculare2015: 33 rulate, prima înmatriculare2016: 24 rulate, prima înmatriculare2017: 13 rulate, prima înmatriculare2018: 25 rulate, prima înmatriculare2019: 25 rulate, prima înmatriculare2020: 9 rulate, prima înmatriculare2021: 5 rulate, prima înmatriculare2022: 28 noi2022: 6 rulate, prima înmatriculare2023: 72 noi2023: 2 rulate, prima înmatriculare< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 1999012
199905
200004
2001014
2002017
2003028
2004026
2005041
2006046
2007052
2008054
2009052
2010045
2011056
2012042
2013037
2014039
2015033
2016024
2017013
2018025
2019025
202009
202105
2022286
2023722

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN18622,9%
AUDI8810,8%
BMW708,6%
DACIA617,5%
MERCEDES-BENZ607,4%
OPEL455,5%
FORD384,7%
RENAULT293,6%
MAZDA253,1%
SKODA243,0%
Toate (37)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
NISSAN202,5%
VOLVO192,3%
SEAT182,2%
HYUNDAI151,8%
PEUGEOT151,8%
TOYOTA131,6%
CITROEN121,5%
SUZUKI101,2%
MITSUBISHI81,0%
LAND ROVER60,7%
HONDA50,6%
KIA50,6%
MINI50,6%
ALFA ROMEO40,5%
JAGUAR40,5%
JEEP40,5%
TESLA40,5%
FIAT30,4%
LEXUS30,4%
SAAB30,4%
LANCIA20,2%
SMART20,2%
SUBARU20,2%
ASTON MARTIN10,1%
CHEVROLET10,1%
INFINITI10,1%
PORSCHE10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF516,3%
AUDI A4506,2%
VOLKSWAGEN PASSAT364,5%
OPEL ASTRA243,0%
DACIA DUSTER212,6%
BMW SERIA 5182,2%
VOLKSWAGEN POLO182,2%
BMW SERIA 3172,1%
RENAULT MEGANE172,1%
VOLKSWAGEN TIGUAN162,0%
Toate (206)
Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA SPRING131,6%
FORD FOCUS131,6%
VOLKSWAGEN TOURAN131,6%
DACIA LOGAN121,5%
DACIA SANDERO121,5%
MERCEDES-BENZ CLASA C121,5%
AUDI A6111,4%
BMW SERIA 1111,4%
VOLKSWAGEN SHARAN111,4%
AUDI A5101,2%
MAZDA 3101,2%
MERCEDES-BENZ CLASA E101,2%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS101,2%
MERCEDES-BENZ CLASA A91,1%
NISSAN QASHQAI81,0%
OPEL CORSA81,0%
VOLVO XC6081,0%
BMW X370,9%
SKODA OCTAVIA70,9%
AUDI Q560,7%
BMW X160,7%
OPEL ZAFIRA60,7%
SEAT IBIZA60,7%
VOLKSWAGEN CC60,7%
AUDI A350,6%
FORD KUGA50,6%
KIA SPORTAGE50,6%
MAZDA 650,6%
MAZDA CX-550,6%
SEAT ALHAMBRA50,6%
SKODA FABIA50,6%
VOLVO V4050,6%
BMW X540,5%
FORD C-MAX40,5%
HYUNDAI IX3540,5%
LAND ROVER FREELANDER40,5%
MERCEDES-BENZ CLASA S40,5%
MERCEDES-BENZ ML40,5%
MITSUBISHI ASX40,5%
NISSAN QASHQAI+240,5%
NISSAN X-TRAIL40,5%
TOYOTA C-HR40,5%
TOYOTA RAV440,5%
VOLKSWAGEN TAIGO40,5%
AUDI Q330,4%
CITROEN C430,4%
FORD FIESTA30,4%
FORD GALAXY30,4%
FORD MONDEO30,4%
FORD TRANSIT30,4%
HYUNDAI TUCSON30,4%
MERCEDES-BENZ GLC30,4%
MINI COOPER30,4%
NISSAN MICRA30,4%
PEUGEOT 20630,4%
SEAT ALTEA30,4%
SEAT LEON30,4%
SKODA KODIAQ30,4%
SKODA SUPERB30,4%
SUZUKI GRAND VITARA30,4%
SUZUKI IGNIS30,4%
TESLA MODEL Y30,4%
VOLKSWAGEN CADDY30,4%
VOLKSWAGEN TOUAREG30,4%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER30,4%
BMW SERIA 720,2%
CITROEN C4 PICASSO20,2%
CITROEN DS320,2%
DACIA DOKKER20,2%
FIAT PUNTO20,2%
HONDA JAZZ20,2%
HYUNDAI BAYON20,2%
HYUNDAI I2020,2%
JAGUAR XE20,2%
JEEP GRAND CHEROKEE20,2%
LEXUS RX20,2%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,2%
MERCEDES-BENZ CLASA V20,2%
MERCEDES-BENZ GLE20,2%
MERCEDES-BENZ VITO20,2%
MITSUBISHI OUTLANDER20,2%
OPEL ANTARA20,2%
PEUGEOT 200820,2%
PEUGEOT 30820,2%
PEUGEOT 500820,2%
RENAULT CAPTUR20,2%
RENAULT ESPACE20,2%
RENAULT KANGOO20,2%
RENAULT SCENIC20,2%
SAAB 9-520,2%
SKODA KAROQ20,2%
SUZUKI VITARA20,2%
TOYOTA COROLLA20,2%
TOYOTA YARIS20,2%
VOLKSWAGEN BORA20,2%
VOLKSWAGEN JETTA20,2%
VOLKSWAGEN T-ROC20,2%
ALFA ROMEO 15910,1%
ALFA ROMEO GIULIA10,1%
ALFA ROMEO GT10,1%
ALFA ROMEO STELVIO10,1%
ASTON MARTIN DBS10,1%
AUDI A210,1%
AUDI A710,1%
AUDI TT10,1%
BMW SERIA 210,1%
BMW SERIA 410,1%
BMW X210,1%
BMW X410,1%
CHEVROLET CRUZE10,1%
CITROEN C-CROSSER10,1%
CITROEN C310,1%
CITROEN C4 AIRCROSS10,1%
CITROEN C810,1%
CITROEN DS410,1%
DACIA JOGGER10,1%
FIAT 50010,1%
FORD ECOSPORT10,1%
FORD PUMA10,1%
FORD STREET KA10,1%
FORD TOURNEO CONNECT10,1%
HONDA CIVIC10,1%
HONDA CR-V10,1%
HONDA FR-V10,1%
HYUNDAI ELANTRA10,1%
HYUNDAI I3010,1%
HYUNDAI KONA10,1%
HYUNDAI SANTA FE10,1%
JAGUAR S-TYPE10,1%
JAGUAR X-TYPE10,1%
JEEP CHEROKEE10,1%
JEEP COMPASS10,1%
LANCIA DELTA10,1%
LANCIA MUSA10,1%
LAND ROVER EVOQUE10,1%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT10,1%
LEXUS RC300H10,1%
MAZDA 210,1%
MAZDA 510,1%
MAZDA CX-310,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV20625,4%
Compacte (C)18923,3%
Medii (D)14517,9%
Mici (B)9311,5%
Monovolume (MPV)9011,1%
Mari și de lux (E)485,9%
Mini (A)232,8%
Neclasificate81,0%
Sport60,7%
Utilitare40,5%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare71287,7%
Noi10012,3%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină54366,9%
Benzină18923,3%
Hibrid455,5%
Electric232,8%
GPL111,4%
GNC/GNL10,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică70987,3%
Companie10312,7%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break37446,1%
Berlină cu hayon16320,1%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)13616,7%
Berlină12215,0%
Cupeu101,2%
Cabriolet70,9%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW16920,8%
75-109 kW36344,7%
110-149 kW20825,6%
150-219 kW364,4%
220 kW și peste131,6%
Necompletat232,8%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc293,6%
1000-1399 cmc9111,2%
1400-1599 cmc17521,6%
1600-1999 cmc39048,0%
2000-2999 cmc9611,8%
3000 cmc și peste81,0%
Necompletat232,8%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN24023,4%
OPEL10710,4%
BMW939,1%
FORD787,6%
AUDI777,5%
MERCEDES-BENZ757,3%
DACIA626,0%
RENAULT302,9%
SKODA302,9%
PEUGEOT262,5%
Toate (39)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
MAZDA222,1%
SEAT212,0%
NISSAN181,8%
TOYOTA141,4%
FIAT131,3%
HYUNDAI131,3%
VOLVO121,2%
KIA101,0%
MITSUBISHI101,0%
CITROEN90,9%
ALFA ROMEO80,8%
LAND ROVER70,7%
DAEWOO60,6%
CHEVROLET50,5%
HONDA50,5%
JEEP50,5%
SMART50,5%
PORSCHE40,4%
SUBARU40,4%
DAIHATSU30,3%
MINI30,3%
SUZUKI30,3%
DODGE20,2%
SAAB20,2%
BENTLEY10,1%
CHRYSLER10,1%
HUMMER10,1%
JAGUAR10,1%
MASERATI10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare23689,1%
Export2910,9%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL5219,6%
VOLKSWAGEN4818,1%
FORD3914,7%
DACIA3714,0%
AUDI103,8%
BMW103,8%
RENAULT103,8%
DAEWOO72,6%
MERCEDES-BENZ72,6%
PEUGEOT72,6%
Toate (30)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
FIAT62,3%
SEAT51,9%
SKODA51,9%
CITROEN31,1%
ALFA ROMEO20,8%
CHEVROLET20,8%
MITSUBISHI20,8%
ARO10,4%
BENTLEY10,4%
JEEP10,4%
LADA10,4%
LAND ROVER10,4%
MAZDA10,4%
NISSAN10,4%
ROVER10,4%
SUBARU10,4%
SUZUKI10,4%
TOYOTA10,4%
TRABANT10,4%
VOLVO10,4%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.