Înmatriculări în județul Cluj, iunie 2023

Noi458+41,8% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare1.184-18,1% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.912

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri636

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.0002.500nov 24: 317 noinov 24: 1.374 rulate, prima înmatricularedec 24: 400 noidec 24: 1.412 rulate, prima înmatriculareian 25: 465 noiian 25: 1.373 rulate, prima înmatricularefeb 25: 366 noifeb 25: 1.644 rulate, prima înmatricularemar 25: 273 noimar 25: 1.498 rulate, prima înmatriculareapr 25: 322 noiapr 25: 1.598 rulate, prima înmatricularemai 25: 283 noimai 25: 1.590 rulate, prima înmatriculareiun 25: 302 noiiun 25: 1.536 rulate, prima înmatriculareiul 25: 546 noiiul 25: 1.729 rulate, prima înmatriculareaug 25: 445 noiaug 25: 1.481 rulate, prima înmatricularesep 25: 498 noisep 25: 1.501 rulate, prima înmatriculareoct 25: 512 noioct 25: 1.637 rulate, prima înmatricularenov 25: 529 noinov 25: 1.451 rulate, prima înmatricularedec 25: 705 noidec 25: 1.303 rulate, prima înmatriculareian 26: 249 noiian 26: 1.223 rulate, prima înmatricularefeb 26: 318 noifeb 26: 1.383 rulate, prima înmatricularemar 26: 495 noimar 26: 1.695 rulate, prima înmatriculareapr 26: 444 noiapr 26: 1.375 rulate, prima înmatricularemai 26: 528 noimai 26: 1.276 rulate, prima înmatriculareiun 26: 565 noiiun 26: 1.448 rulate, prima înmatriculareiul 26: 379 noiiul 26: 1.497 rulate, prima înmatriculareaug 26: 301 noiaug 26: 1.261 rulate, prima înmatricularesep 26: 311 noisep 26: 1.285 rulate, prima înmatriculareoct 26: 331 noioct 26: 1.241 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 243171.374
dec 244001.412
ian 254651.373
feb 253661.644
mar 252731.498
apr 253221.598
mai 252831.590
iun 253021.536
iul 255461.729
aug 254451.481
sep 254981.501
oct 255121.637
nov 255291.451
dec 257051.303
ian 262491.223
feb 263181.383
mar 264951.695
apr 264441.375
mai 265281.276
iun 265651.448
iul 263791.497
aug 263011.261
sep 263111.285
oct 263311.241

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300400< 1999: 15 rulate, prima înmatriculare1999: 3 rulate, prima înmatriculare2000: 2 rulate, prima înmatriculare2001: 6 rulate, prima înmatriculare2002: 9 rulate, prima înmatriculare2003: 1 noi2003: 16 rulate, prima înmatriculare2004: 27 rulate, prima înmatriculare2005: 33 rulate, prima înmatriculare2006: 40 rulate, prima înmatriculare2007: 53 rulate, prima înmatriculare2008: 1 noi2008: 66 rulate, prima înmatriculare2009: 62 rulate, prima înmatriculare2010: 58 rulate, prima înmatriculare2011: 125 rulate, prima înmatriculare2012: 105 rulate, prima înmatriculare2013: 69 rulate, prima înmatriculare2014: 63 rulate, prima înmatriculare2015: 77 rulate, prima înmatriculare2016: 76 rulate, prima înmatriculare2017: 58 rulate, prima înmatriculare2018: 83 rulate, prima înmatriculare2019: 71 rulate, prima înmatriculare2020: 33 rulate, prima înmatriculare2021: 1 noi2021: 22 rulate, prima înmatriculare2022: 89 noi2022: 12 rulate, prima înmatriculare2023: 366 noi< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 1999015
199903
200002
200106
200209
2003116
2004027
2005033
2006040
2007053
2008166
2009062
2010058
20110125
20120105
2013069
2014063
2015077
2016076
2017058
2018083
2019071
2020033
2021122
20228912
20233660

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN23314,2%
BMW1579,6%
DACIA1509,1%
AUDI1318,0%
SKODA1066,5%
MERCEDES-BENZ1026,2%
RENAULT855,2%
FORD764,6%
FIAT583,5%
PEUGEOT553,3%
Toate (40)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI523,2%
VOLVO523,2%
TOYOTA472,9%
OPEL392,4%
MAZDA382,3%
NISSAN352,1%
SEAT352,1%
SUZUKI301,8%
KIA231,4%
CITROEN221,3%
JEEP201,2%
TESLA191,2%
LAND ROVER120,7%
MITSUBISHI120,7%
HONDA80,5%
SMART80,5%
PORSCHE60,4%
CHEVROLET50,3%
ALFA ROMEO40,2%
DS40,2%
LEXUS40,2%
MINI30,2%
SSANGYONG30,2%
CUPRA20,1%
BENTLEY10,1%
DAIHATSU10,1%
MASERATI10,1%
ROLLS-ROYCE10,1%
STEYR PUCH10,1%
SUBARU10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
FIAT PANDA523,2%
VOLKSWAGEN PASSAT523,2%
DACIA SPRING452,7%
DACIA DUSTER422,6%
SKODA OCTAVIA422,6%
VOLKSWAGEN GOLF412,5%
DACIA SANDERO362,2%
VOLKSWAGEN TIGUAN362,2%
AUDI A4342,1%
BMW SERIA 5342,1%
Toate (290)
Modele: valoare, vehicule, cotă
RENAULT MEGANE342,1%
BMW SERIA 3291,8%
BMW X3281,7%
SKODA SCALA241,5%
FORD FOCUS221,3%
VOLVO XC60211,3%
AUDI Q5201,2%
DACIA LOGAN201,2%
AUDI A6191,2%
MERCEDES-BENZ CLASA C191,2%
AUDI A3181,1%
FORD KUGA181,1%
NISSAN QASHQAI181,1%
MAZDA 3171,0%
MERCEDES-BENZ GLC171,0%
BMW X1161,0%
HYUNDAI TUCSON150,9%
SKODA FABIA150,9%
TESLA MODEL Y150,9%
AUDI A5140,9%
MERCEDES-BENZ CLASA E140,9%
JEEP RENEGADE130,8%
OPEL ASTRA130,8%
PEUGEOT 508120,7%
TOYOTA RAV4120,7%
VOLKSWAGEN POLO120,7%
BMW SERIA 1110,7%
HYUNDAI I20100,6%
KIA SPORTAGE100,6%
SUZUKI GRAND VITARA100,6%
SUZUKI SX4100,6%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS100,6%
VOLKSWAGEN TOUAREG100,6%
SEAT LEON90,5%
FORD MONDEO80,5%
MERCEDES-BENZ CLASA A80,5%
MERCEDES-BENZ GLE80,5%
NISSAN QASHQAI+280,5%
OPEL CORSA80,5%
SEAT ALHAMBRA80,5%
SKODA SUPERB80,5%
VOLKSWAGEN CADDY80,5%
AUDI Q370,4%
FORD FIESTA70,4%
HYUNDAI KONA70,4%
LAND ROVER FREELANDER70,4%
MAZDA CX-570,4%
PEUGEOT 300870,4%
PEUGEOT 30870,4%
RENAULT CAPTUR70,4%
VOLKSWAGEN TOURAN70,4%
VOLVO V4070,4%
VOLVO XC9070,4%
BMW SERIA 760,4%
BMW X560,4%
OPEL INSIGNIA60,4%
RENAULT TALISMAN60,4%
SMART FORTWO60,4%
TOYOTA C-HR60,4%
TOYOTA YARIS CROSS60,4%
VOLKSWAGEN CC60,4%
VOLKSWAGEN JETTA60,4%
VOLKSWAGEN SHARAN60,4%
VOLKSWAGEN T-ROC60,4%
VOLKSWAGEN TAIGO60,4%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER60,4%
AUDI Q250,3%
CITROEN C350,3%
CITROEN C4 PICASSO50,3%
HONDA CIVIC50,3%
HYUNDAI I3050,3%
MAZDA 650,3%
MERCEDES-BENZ ML50,3%
MITSUBISHI ASX50,3%
PEUGEOT 20750,3%
PEUGEOT 20850,3%
RENAULT CLIO50,3%
RENAULT KOLEOS50,3%
RENAULT SCENIC50,3%
SEAT ATECA50,3%
SEAT IBIZA50,3%
SUZUKI VITARA50,3%
TOYOTA AURIS50,3%
VOLKSWAGEN ID 350,3%
AUDI Q740,2%
BMW SERIA 440,2%
BMW X440,2%
BMW X640,2%
CITROEN C4 CACTUS40,2%
DACIA JOGGER40,2%
FORD PUMA40,2%
JEEP CHEROKEE40,2%
MERCEDES-BENZ CLASA B40,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S40,2%
MERCEDES-BENZ GLA40,2%
NISSAN X-TRAIL40,2%
OPEL ANTARA40,2%
RENAULT ARKANA40,2%
RENAULT KADJAR40,2%
RENAULT TRAFIC40,2%
SKODA KAROQ40,2%
SKODA KODIAQ40,2%
TESLA MODEL 340,2%
TOYOTA COROLLA40,2%
TOYOTA YARIS40,2%
VOLKSWAGEN UP40,2%
VOLVO S6040,2%
VOLVO V6040,2%
VOLVO XC4040,2%
AUDI A830,2%
BMW I430,2%
BMW IX30,2%
BMW IX130,2%
CHEVROLET CAPTIVA30,2%
DS DS730,2%
FIAT 50030,2%
FORD S-MAX30,2%
HONDA CR-V30,2%
HYUNDAI BAYON30,2%
HYUNDAI I1030,2%
HYUNDAI IX3530,2%
KIA CEED30,2%
KIA XCEED30,2%
MAZDA CX-330,2%
MITSUBISHI OUTLANDER30,2%
RENAULT AUSTRAL30,2%
RENAULT ESPACE30,2%
SEAT TOLEDO30,2%
SKODA ENYAQ30,2%
TOYOTA PRIUS30,2%
VOLKSWAGEN GOLF SPORTSVAN30,2%
ALFA ROMEO 15920,1%
AUDI A720,1%
BMW SERIA 220,1%
CHEVROLET AVEO20,1%
CITROEN C420,1%
CITROEN C520,1%
CUPRA LEON20,1%
DACIA DOKKER20,1%
FORD ECOSPORT20,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV59336,1%
Compacte (C)30618,6%
Medii (D)21112,9%
Mici (B)18311,1%
Mini (A)1267,7%
Monovolume (MPV)1056,4%
Mari și de lux (E)895,4%
Sport150,9%
Neclasificate100,6%
Utilitare40,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare1.18472,1%
Noi45827,9%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină92356,2%
Benzină39123,8%
Hibrid19611,9%
Electric1076,5%
GPL251,5%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică1.22074,3%
Companie42225,7%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break68841,9%
Berlină cu hayon37222,7%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)32219,6%
Berlină22313,6%
Cabriolet211,3%
Cupeu161,0%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW31319,1%
75-109 kW58135,4%
110-149 kW49930,4%
150-219 kW1066,5%
220 kW și peste372,3%
Necompletat1066,5%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc19411,8%
1000-1399 cmc1499,1%
1400-1599 cmc33720,5%
1600-1999 cmc67140,9%
2000-2999 cmc17310,5%
3000 cmc și peste110,7%
Necompletat1076,5%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN34718,1%
BMW21911,5%
FORD1718,9%
DACIA1387,2%
AUDI1296,7%
OPEL1125,9%
SKODA1065,5%
MERCEDES-BENZ1015,3%
RENAULT733,8%
TOYOTA562,9%
Toate (47)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT522,7%
MAZDA482,5%
PEUGEOT452,4%
HYUNDAI331,7%
VOLVO311,6%
NISSAN281,5%
FIAT271,4%
SUZUKI231,2%
LAND ROVER221,2%
SMART221,2%
CITROEN191,0%
JEEP191,0%
MITSUBISHI191,0%
KIA90,5%
SUBARU90,5%
HONDA80,4%
MINI80,4%
PORSCHE80,4%
LADA50,3%
CHEVROLET30,2%
ALFA ROMEO20,1%
DAEWOO20,1%
JAGUAR20,1%
SAAB20,1%
VAUXHALL20,1%
CHRYSLER10,1%
CUPRA10,1%
DAIHATSU10,1%
DODGE10,1%
INFINITI10,1%
LEXUS10,1%
MAN10,1%
MASERATI10,1%
OLTCIT10,1%
SANTANA10,1%
SSANGYONG10,1%
TESLA10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare49678,0%
Export14022,0%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN9314,6%
FIAT9014,2%
FORD7511,8%
DACIA6710,5%
OPEL6710,5%
RENAULT386,0%
JEEP325,0%
AUDI304,7%
BMW213,3%
SKODA162,5%
Toate (34)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT142,2%
DAEWOO132,0%
MERCEDES-BENZ111,7%
SMART91,4%
CITROEN81,3%
SEAT60,9%
VOLVO60,9%
CHEVROLET50,8%
HYUNDAI50,8%
TOYOTA50,8%
MAZDA40,6%
ALFA ROMEO30,5%
MITSUBISHI30,5%
NISSAN30,5%
JAGUAR20,3%
SAAB20,3%
CADILLAC10,2%
HONDA10,2%
MOSKVICH10,2%
OLTCIT10,2%
PORSCHE10,2%
ROVER10,2%
SUBARU10,2%
SUZUKI10,2%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.