Înmatriculări în județul Satu Mare, iunie 2023

Noi97-7,6% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare501-23,4% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări677

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri313

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 46 noinov 24: 642 rulate, prima înmatricularedec 24: 90 noidec 24: 626 rulate, prima înmatriculareian 25: 91 noiian 25: 506 rulate, prima înmatricularefeb 25: 71 noifeb 25: 726 rulate, prima înmatricularemar 25: 49 noimar 25: 788 rulate, prima înmatriculareapr 25: 45 noiapr 25: 753 rulate, prima înmatricularemai 25: 44 noimai 25: 659 rulate, prima înmatriculareiun 25: 54 noiiun 25: 604 rulate, prima înmatriculareiul 25: 95 noiiul 25: 734 rulate, prima înmatriculareaug 25: 124 noiaug 25: 609 rulate, prima înmatricularesep 25: 68 noisep 25: 599 rulate, prima înmatriculareoct 25: 67 noioct 25: 712 rulate, prima înmatricularenov 25: 104 noinov 25: 571 rulate, prima înmatricularedec 25: 138 noidec 25: 525 rulate, prima înmatriculareian 26: 48 noiian 26: 455 rulate, prima înmatricularefeb 26: 58 noifeb 26: 580 rulate, prima înmatricularemar 26: 45 noimar 26: 583 rulate, prima înmatriculareapr 26: 56 noiapr 26: 627 rulate, prima înmatricularemai 26: 52 noimai 26: 515 rulate, prima înmatriculareiun 26: 83 noiiun 26: 550 rulate, prima înmatriculareiul 26: 58 noiiul 26: 615 rulate, prima înmatriculareaug 26: 45 noiaug 26: 599 rulate, prima înmatricularesep 26: 66 noisep 26: 626 rulate, prima înmatriculareoct 26: 100 noioct 26: 639 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2446642
dec 2490626
ian 2591506
feb 2571726
mar 2549788
apr 2545753
mai 2544659
iun 2554604
iul 2595734
aug 25124609
sep 2568599
oct 2567712
nov 25104571
dec 25138525
ian 2648455
feb 2658580
mar 2645583
apr 2656627
mai 2652515
iun 2683550
iul 2658615
aug 2645599
sep 2666626
oct 26100639

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080< 1999: 7 rulate, prima înmatriculare1999: 2 rulate, prima înmatriculare2000: 4 rulate, prima înmatriculare2001: 5 rulate, prima înmatriculare2002: 10 rulate, prima înmatriculare2003: 13 rulate, prima înmatriculare2004: 23 rulate, prima înmatriculare2005: 30 rulate, prima înmatriculare2006: 32 rulate, prima înmatriculare2007: 44 rulate, prima înmatriculare2008: 41 rulate, prima înmatriculare2009: 29 rulate, prima înmatriculare2010: 28 rulate, prima înmatriculare2011: 35 rulate, prima înmatriculare2012: 34 rulate, prima înmatriculare2013: 31 rulate, prima înmatriculare2014: 18 rulate, prima înmatriculare2015: 34 rulate, prima înmatriculare2016: 17 rulate, prima înmatriculare2017: 10 rulate, prima înmatriculare2018: 19 rulate, prima înmatriculare2019: 18 rulate, prima înmatriculare2020: 5 rulate, prima înmatriculare2021: 6 rulate, prima înmatriculare2022: 24 noi2022: 6 rulate, prima înmatriculare2023: 73 noi< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199907
199902
200004
200105
2002010
2003013
2004023
2005030
2006032
2007044
2008041
2009029
2010028
2011035
2012034
2013031
2014018
2015034
2016017
2017010
2018019
2019018
202005
202106
2022246
2023730

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN12520,9%
DACIA6510,9%
BMW488,0%
FORD467,7%
AUDI457,5%
RENAULT355,9%
MERCEDES-BENZ305,0%
SKODA254,2%
OPEL213,5%
VOLVO183,0%
Toate (36)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
NISSAN172,8%
HYUNDAI132,2%
PEUGEOT122,0%
TOYOTA122,0%
MAZDA111,8%
SEAT111,8%
KIA91,5%
MITSUBISHI81,3%
SUZUKI61,0%
CITROEN50,8%
LAND ROVER50,8%
SSANGYONG50,8%
TESLA40,7%
CHEVROLET30,5%
JAGUAR30,5%
MINI30,5%
DS20,3%
FIAT20,3%
LANCIA20,3%
ALFA ROMEO10,2%
CUPRA10,2%
DODGE10,2%
HONDA10,2%
JEEP10,2%
MASERATI10,2%
SMART10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF345,7%
VOLKSWAGEN PASSAT284,7%
DACIA SPRING223,7%
AUDI A4213,5%
FORD FOCUS203,4%
DACIA DUSTER183,0%
BMW SERIA 3132,2%
VOLVO XC60122,0%
MERCEDES-BENZ CLASA C111,9%
DACIA LOGAN101,7%
Toate (171)
Modele: valoare, vehicule, cotă
NISSAN QASHQAI101,7%
RENAULT MEGANE101,7%
SKODA FABIA101,7%
VOLKSWAGEN POLO101,7%
BMW SERIA 591,5%
BMW X391,5%
DACIA SANDERO91,5%
SKODA OCTAVIA91,5%
VOLKSWAGEN TIGUAN91,5%
VOLKSWAGEN TOURAN91,5%
AUDI A681,3%
OPEL ASTRA81,3%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS81,3%
AUDI A371,2%
FORD KUGA71,2%
RENAULT SCENIC61,0%
DACIA JOGGER50,8%
KIA SPORTAGE50,8%
RENAULT ESPACE50,8%
VOLKSWAGEN SHARAN50,8%
AUDI Q540,7%
FORD MONDEO40,7%
HYUNDAI KONA40,7%
KIA CEED40,7%
MERCEDES-BENZ CLASA E40,7%
MITSUBISHI ASX40,7%
OPEL ZAFIRA40,7%
PEUGEOT 30840,7%
RENAULT CLIO40,7%
SEAT IBIZA40,7%
SKODA SUPERB40,7%
SSANGYONG KORANDO40,7%
TOYOTA RAV440,7%
VOLKSWAGEN TOUAREG40,7%
BMW X130,5%
BMW X530,5%
FORD FIESTA30,5%
FORD GALAXY30,5%
HYUNDAI TUCSON30,5%
MAZDA 330,5%
MAZDA CX-530,5%
NISSAN JUKE30,5%
RENAULT CAPTUR30,5%
RENAULT TRAFIC30,5%
SEAT ALTEA30,5%
VOLKSWAGEN CADDY30,5%
VOLKSWAGEN CC30,5%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER30,5%
VOLKSWAGEN UP30,5%
AUDI A520,3%
AUDI Q320,3%
BMW IX20,3%
BMW SERIA 120,3%
BMW SERIA 420,3%
FORD C-MAX20,3%
FORD S-MAX20,3%
HYUNDAI I3020,3%
HYUNDAI IX3520,3%
JAGUAR XF20,3%
LAND ROVER DISCOVERY20,3%
LAND ROVER RANGE ROVER20,3%
MAZDA 620,3%
MERCEDES-BENZ CLASA G20,3%
MERCEDES-BENZ CLASA S20,3%
MERCEDES-BENZ CLASA V20,3%
MERCEDES-BENZ CLS20,3%
MINI COOPER20,3%
MITSUBISHI COLT20,3%
OPEL ANTARA20,3%
OPEL CORSA20,3%
OPEL MERIVA20,3%
PEUGEOT 50820,3%
RENAULT KADJAR20,3%
SEAT ALHAMBRA20,3%
SKODA KODIAQ20,3%
SUZUKI GRAND VITARA20,3%
TESLA MODEL 320,3%
TESLA MODEL Y20,3%
TOYOTA AURIS20,3%
TOYOTA YARIS CROSS20,3%
VOLKSWAGEN JETTA20,3%
VOLVO V6020,3%
ALFA ROMEO 15610,2%
AUDI Q710,2%
BMW SERIA 710,2%
BMW SERIA 810,2%
BMW Z410,2%
CHEVROLET CAPTIVA10,2%
CHEVROLET CRUZE10,2%
CHEVROLET SPARK10,2%
CITROEN BERLINGO10,2%
CITROEN C3 PLURIEL10,2%
CITROEN C410,2%
CITROEN C4 CACTUS10,2%
CITROEN C5 AIRCROSS10,2%
CUPRA FORMENTOR10,2%
DACIA DOKKER10,2%
DS DS510,2%
DS DS710,2%
FIAT 50010,2%
FIAT ULYSSE10,2%
FORD ECOSPORT10,2%
FORD FUSION10,2%
FORD GRAND C-MAX10,2%
FORD KA10,2%
FORD TRANSIT10,2%
HONDA JAZZ10,2%
HYUNDAI I1010,2%
HYUNDAI I2010,2%
JAGUAR X-TYPE10,2%
JEEP COMPASS10,2%
LANCIA PHEDRA10,2%
LANCIA THEMA10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER VELAR10,2%
MASERATI LEVANTE10,2%
MAZDA 210,2%
MAZDA 510,2%
MAZDA CX-910,2%
MERCEDES-BENZ CITAN10,2%
MERCEDES-BENZ CLA10,2%
MERCEDES-BENZ GCL 300 D 4MATIC10,2%
MERCEDES-BENZ GLC10,2%
MERCEDES-BENZ GLE10,2%
MERCEDES-BENZ GLK10,2%
MERCEDES-BENZ ML10,2%
MINI MINI10,2%
MITSUBISHI OUTLANDER10,2%
MITSUBISHI PAJERO PININ10,2%
NISSAN ALMERA TINO10,2%
NISSAN MICRA10,2%
NISSAN QASHQAI+210,2%
NISSAN X-TRAIL10,2%
OPEL INSIGNIA10,2%
OPEL MOKKA10,2%
OPEL ZAFIRA TOURER10,2%
PEUGEOT 10710,2%
PEUGEOT 200810,2%
PEUGEOT 20610,2%
PEUGEOT 20810,2%
PEUGEOT 30710,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV16327,3%
Compacte (C)12621,1%
Medii (D)9616,1%
Monovolume (MPV)7813,0%
Mici (B)6711,2%
Mini (A)305,0%
Mari și de lux (E)294,8%
Neclasificate61,0%
Sport20,3%
Utilitare10,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare50183,8%
Noi9716,2%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină38564,4%
Benzină13722,9%
Electric345,7%
Hibrid305,0%
GPL122,0%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică52587,8%
Companie7312,2%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break26744,6%
Berlină cu hayon12621,1%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)11018,4%
Berlină8514,2%
Cabriolet91,5%
Cupeu10,2%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW11919,9%
75-109 kW25242,1%
110-149 kW14724,6%
150-219 kW325,4%
220 kW și peste142,3%
Necompletat345,7%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc305,0%
1000-1399 cmc6510,9%
1400-1599 cmc12921,6%
1600-1999 cmc26344,0%
2000-2999 cmc6811,4%
3000 cmc și peste91,5%
Necompletat345,7%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN17626,0%
FORD8412,4%
BMW659,6%
AUDI517,5%
MERCEDES-BENZ405,9%
DACIA385,6%
OPEL304,4%
RENAULT223,2%
SKODA213,1%
PEUGEOT192,8%
Toate (33)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA131,9%
MAZDA121,8%
SEAT121,8%
NISSAN111,6%
VOLVO101,5%
HYUNDAI91,3%
SUZUKI91,3%
FIAT71,0%
LAND ROVER71,0%
MITSUBISHI71,0%
CITROEN60,9%
CHEVROLET50,7%
KIA40,6%
HONDA30,4%
PORSCHE30,4%
SMART30,4%
DAEWOO20,3%
JEEP20,3%
MINI20,3%
ALFA ROMEO10,1%
JAGUAR10,1%
MCC10,1%
SAAB10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare27487,5%
Export3912,5%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN7223,0%
OPEL4614,7%
DACIA4313,7%
FORD4313,7%
MERCEDES-BENZ165,1%
AUDI154,8%
DAEWOO123,8%
RENAULT123,8%
SKODA113,5%
BMW92,9%
Toate (22)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT82,6%
FIAT61,9%
SEAT41,3%
HYUNDAI31,0%
SMART31,0%
ALFA ROMEO20,6%
CITROEN20,6%
TOYOTA20,6%
CHEVROLET10,3%
MAZDA10,3%
NISSAN10,3%
SUZUKI10,3%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.