Înmatriculări în județul Călărași, iunie 2023

Noi60+122,2% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare152-12,1% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări762

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri85

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300400nov 24: 43 noinov 24: 187 rulate, prima înmatricularedec 24: 44 noidec 24: 207 rulate, prima înmatriculareian 25: 44 noiian 25: 161 rulate, prima înmatricularefeb 25: 66 noifeb 25: 196 rulate, prima înmatricularemar 25: 31 noimar 25: 190 rulate, prima înmatriculareapr 25: 39 noiapr 25: 277 rulate, prima înmatricularemai 25: 27 noimai 25: 201 rulate, prima înmatriculareiun 25: 36 noiiun 25: 188 rulate, prima înmatriculareiul 25: 75 noiiul 25: 229 rulate, prima înmatriculareaug 25: 83 noiaug 25: 191 rulate, prima înmatricularesep 25: 68 noisep 25: 191 rulate, prima înmatriculareoct 25: 56 noioct 25: 267 rulate, prima înmatricularenov 25: 48 noinov 25: 200 rulate, prima înmatricularedec 25: 104 noidec 25: 186 rulate, prima înmatriculareian 26: 33 noiian 26: 166 rulate, prima înmatricularefeb 26: 26 noifeb 26: 208 rulate, prima înmatricularemar 26: 19 noimar 26: 157 rulate, prima înmatriculareapr 26: 41 noiapr 26: 196 rulate, prima înmatricularemai 26: 32 noimai 26: 179 rulate, prima înmatriculareiun 26: 50 noiiun 26: 155 rulate, prima înmatriculareiul 26: 31 noiiul 26: 173 rulate, prima înmatriculareaug 26: 26 noiaug 26: 116 rulate, prima înmatricularesep 26: 52 noisep 26: 214 rulate, prima înmatriculareoct 26: 75 noioct 26: 174 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2443187
dec 2444207
ian 2544161
feb 2566196
mar 2531190
apr 2539277
mai 2527201
iun 2536188
iul 2575229
aug 2583191
sep 2568191
oct 2556267
nov 2548200
dec 25104186
ian 2633166
feb 2626208
mar 2619157
apr 2641196
mai 2632179
iun 2650155
iul 2631173
aug 2626116
sep 2652214
oct 2675174

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01020304050< 1999: 2 rulate, prima înmatriculare2000: 1 rulate, prima înmatriculare2003: 4 rulate, prima înmatriculare2004: 4 rulate, prima înmatriculare2005: 6 rulate, prima înmatriculare2006: 7 rulate, prima înmatriculare2007: 11 rulate, prima înmatriculare2008: 18 rulate, prima înmatriculare2009: 12 rulate, prima înmatriculare2010: 14 rulate, prima înmatriculare2011: 14 rulate, prima înmatriculare2012: 12 rulate, prima înmatriculare2013: 5 rulate, prima înmatriculare2014: 4 rulate, prima înmatriculare2015: 8 rulate, prima înmatriculare2016: 6 rulate, prima înmatriculare2017: 8 rulate, prima înmatriculare2018: 5 rulate, prima înmatriculare2019: 6 rulate, prima înmatriculare2020: 3 rulate, prima înmatriculare2021: 1 rulate, prima înmatriculare2022: 15 noi2022: 1 rulate, prima înmatriculare2023: 45 noi< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199902
199900
200001
200100
200200
200304
200404
200506
200607
2007011
2008018
2009012
2010014
2011014
2012012
201305
201404
201508
201606
201708
201805
201906
202003
202101
2022151
2023450

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA3918,4%
VOLKSWAGEN3315,6%
BMW209,4%
RENAULT209,4%
FORD146,6%
AUDI136,1%
OPEL115,2%
SKODA115,2%
HYUNDAI62,8%
MERCEDES-BENZ62,8%
Toate (26)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA62,8%
KIA52,4%
NISSAN41,9%
SEAT41,9%
SUZUKI41,9%
MAZDA31,4%
FIAT20,9%
MITSUBISHI20,9%
PEUGEOT20,9%
ALFA ROMEO10,5%
CHRYSLER10,5%
CITROEN10,5%
JEEP10,5%
PORSCHE10,5%
SSANGYONG10,5%
VOLVO10,5%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA LOGAN178,1%
VOLKSWAGEN PASSAT136,2%
DACIA DUSTER125,7%
DACIA SPRING83,8%
RENAULT MEGANE83,8%
AUDI A662,8%
BMW SERIA 362,8%
SKODA OCTAVIA62,8%
BMW SERIA 552,4%
FORD FOCUS52,4%
Toate (92)
Modele: valoare, vehicule, cotă
AUDI A441,9%
RENAULT SCENIC41,9%
VOLKSWAGEN GOLF41,9%
VOLKSWAGEN POLO41,9%
KIA CEED31,4%
MERCEDES-BENZ CLASA E31,4%
OPEL ASTRA31,4%
OPEL ZAFIRA31,4%
SEAT IBIZA31,4%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS31,4%
AUDI A520,9%
BMW X320,9%
BMW X520,9%
DACIA SANDERO20,9%
FORD FIESTA20,9%
FORD KUGA20,9%
FORD MONDEO20,9%
HYUNDAI TUCSON20,9%
KIA SPORTAGE20,9%
MAZDA CX-320,9%
NISSAN QASHQAI20,9%
OPEL ANTARA20,9%
RENAULT CLIO20,9%
SKODA FABIA20,9%
SUZUKI SX420,9%
TOYOTA COROLLA20,9%
TOYOTA LAND CRUISER20,9%
VOLKSWAGEN CC20,9%
VOLKSWAGEN TAIGO20,9%
ALFA ROMEO SPIDER10,5%
AUDI Q510,5%
BMW SERIA 110,5%
BMW SERIA 410,5%
BMW SERIA 710,5%
BMW X410,5%
BMW X610,5%
CITROEN C310,5%
FIAT 50010,5%
FIAT PANDA10,5%
FORD PUMA10,5%
FORD TRANSIT10,5%
FORD TRANSIT/TOURNEO10,5%
HYUNDAI BAYON10,5%
HYUNDAI ELANTRA10,5%
HYUNDAI I2010,5%
HYUNDAI I3010,5%
JEEP RENEGADE10,5%
MAZDA CX-3010,5%
MERCEDES-BENZ CLASA B10,5%
MERCEDES-BENZ GLC10,5%
MERCEDES-BENZ ML10,5%
MITSUBISHI COLT10,5%
MITSUBISHI ECLIPSE CROSS10,5%
NISSAN JUKE10,5%
NISSAN PRIMASTAR10,5%
OPEL CORSA10,5%
OPEL INSIGNIA10,5%
OPEL MERIVA10,5%
PEUGEOT 30810,5%
PEUGEOT 50810,5%
PORSCHE PANAMERA10,5%
RENAULT ARKANA10,5%
RENAULT AUSTRAL10,5%
RENAULT CAPTUR10,5%
RENAULT KOLEOS10,5%
RENAULT LATITUDE10,5%
RENAULT TALISMAN10,5%
SEAT LEON10,5%
SKODA KAMIQ10,5%
SKODA KAROQ10,5%
SKODA SUPERB10,5%
SSANGYONG KORANDO10,5%
SUZUKI SWIFT10,5%
SUZUKI VITARA10,5%
TOYOTA AYGO X10,5%
TOYOTA YARIS CROSS10,5%
VOLKSWAGEN CADDY10,5%
VOLKSWAGEN JETTA10,5%
VOLKSWAGEN T-ROC10,5%
VOLKSWAGEN TIGUAN10,5%
VOLKSWAGEN TOUAREG10,5%
VOLVO XC6010,5%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV5927,8%
Mici (B)3717,5%
Compacte (C)3717,5%
Medii (D)3516,5%
Mari și de lux (E)167,5%
Monovolume (MPV)146,6%
Mini (A)104,7%
Utilitare20,9%
Neclasificate10,5%
Sport10,5%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare15271,7%
Noi6028,3%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină11554,2%
Benzină5927,8%
Hibrid188,5%
GPL125,7%
Electric83,8%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică19792,9%
Companie157,1%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break7937,3%
Berlină5325,0%
Berlină cu hayon4722,2%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)2913,7%
Cabriolet20,9%
Cupeu20,9%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW5023,6%
75-109 kW8841,5%
110-149 kW5425,5%
150-219 kW115,2%
220 kW și peste10,5%
Necompletat83,8%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc2511,8%
1000-1399 cmc2411,3%
1400-1599 cmc6128,8%
1600-1999 cmc7334,4%
2000-2999 cmc209,4%
3000 cmc și peste10,5%
Necompletat83,8%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN13517,7%
DACIA10714,0%
OPEL9412,3%
BMW8511,2%
FORD648,4%
AUDI516,7%
SKODA496,4%
RENAULT324,2%
MERCEDES-BENZ222,9%
HYUNDAI162,1%
Toate (29)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT162,1%
SEAT111,4%
CHEVROLET101,3%
FIAT101,3%
MAZDA91,2%
KIA81,0%
TOYOTA81,0%
DAEWOO70,9%
CITROEN40,5%
HONDA40,5%
NISSAN40,5%
VOLVO40,5%
ALFA ROMEO30,4%
MITSUBISHI30,4%
LAND ROVER20,3%
DODGE10,1%
MINI10,1%
SMART10,1%
SSANGYONG10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare8195,3%
Export44,7%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL1720,0%
DACIA1618,8%
VOLKSWAGEN1011,8%
DAEWOO89,4%
RENAULT89,4%
FORD78,2%
PEUGEOT55,9%
CHEVROLET44,7%
HYUNDAI22,4%
SKODA22,4%
Toate (16)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
AUDI11,2%
CITROEN11,2%
MITSUBISHI11,2%
SAAB11,2%
SEAT11,2%
SUZUKI11,2%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.