Înmatriculări în județul Ilfov, iunie 2023

Noi549+18,1% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare575-7,7% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.878

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri245

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 367 noinov 24: 780 rulate, prima înmatricularedec 24: 424 noidec 24: 843 rulate, prima înmatriculareian 25: 503 noiian 25: 650 rulate, prima înmatricularefeb 25: 343 noifeb 25: 765 rulate, prima înmatricularemar 25: 377 noimar 25: 966 rulate, prima înmatriculareapr 25: 386 noiapr 25: 1.064 rulate, prima înmatricularemai 25: 477 noimai 25: 911 rulate, prima înmatriculareiun 25: 516 noiiun 25: 919 rulate, prima înmatriculareiul 25: 722 noiiul 25: 1.059 rulate, prima înmatriculareaug 25: 806 noiaug 25: 831 rulate, prima înmatricularesep 25: 574 noisep 25: 852 rulate, prima înmatriculareoct 25: 567 noioct 25: 927 rulate, prima înmatricularenov 25: 744 noinov 25: 878 rulate, prima înmatricularedec 25: 860 noidec 25: 891 rulate, prima înmatriculareian 26: 349 noiian 26: 726 rulate, prima înmatricularefeb 26: 422 noifeb 26: 877 rulate, prima înmatricularemar 26: 445 noimar 26: 921 rulate, prima înmatriculareapr 26: 368 noiapr 26: 780 rulate, prima înmatricularemai 26: 533 noimai 26: 702 rulate, prima înmatriculareiun 26: 825 noiiun 26: 737 rulate, prima înmatriculareiul 26: 644 noiiul 26: 713 rulate, prima înmatriculareaug 26: 701 noiaug 26: 690 rulate, prima înmatricularesep 26: 586 noisep 26: 698 rulate, prima înmatriculareoct 26: 562 noioct 26: 702 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24367780
dec 24424843
ian 25503650
feb 25343765
mar 25377966
apr 253861.064
mai 25477911
iun 25516919
iul 257221.059
aug 25806831
sep 25574852
oct 25567927
nov 25744878
dec 25860891
ian 26349726
feb 26422877
mar 26445921
apr 26368780
mai 26533702
iun 26825737
iul 26644713
aug 26701690
sep 26586698
oct 26562702

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300400500< 1999: 7 rulate, prima înmatriculare1999: 1 rulate, prima înmatriculare2000: 1 rulate, prima înmatriculare2001: 3 rulate, prima înmatriculare2002: 2 rulate, prima înmatriculare2003: 5 rulate, prima înmatriculare2004: 6 rulate, prima înmatriculare2005: 10 rulate, prima înmatriculare2006: 20 rulate, prima înmatriculare2007: 21 rulate, prima înmatriculare2008: 17 rulate, prima înmatriculare2009: 35 rulate, prima înmatriculare2010: 32 rulate, prima înmatriculare2011: 1 noi2011: 42 rulate, prima înmatriculare2012: 31 rulate, prima înmatriculare2013: 34 rulate, prima înmatriculare2014: 29 rulate, prima înmatriculare2015: 39 rulate, prima înmatriculare2016: 36 rulate, prima înmatriculare2017: 44 rulate, prima înmatriculare2018: 63 rulate, prima înmatriculare2019: 1 noi2019: 42 rulate, prima înmatriculare2020: 1 noi2020: 21 rulate, prima înmatriculare2021: 3 noi2021: 15 rulate, prima înmatriculare2022: 141 noi2022: 18 rulate, prima înmatriculare2023: 402 noi2023: 1 rulate, prima înmatriculare< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199907
199901
200001
200103
200202
200305
200406
2005010
2006020
2007021
2008017
2009035
2010032
2011142
2012031
2013034
2014029
2015039
2016036
2017044
2018063
2019142
2020121
2021315
202214118
20234021

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN13111,7%
DACIA13011,6%
SKODA12310,9%
MERCEDES-BENZ1008,9%
BMW807,1%
TOYOTA746,6%
RENAULT696,1%
FORD585,2%
AUDI484,3%
HYUNDAI454,0%
Toate (39)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL343,0%
SUZUKI252,2%
KIA232,0%
TESLA201,8%
MAZDA181,6%
PEUGEOT181,6%
NISSAN151,3%
VOLVO141,2%
SEAT111,0%
MINI100,9%
PORSCHE100,9%
CUPRA80,7%
FIAT70,6%
CITROEN60,5%
SSANGYONG60,5%
CHEVROLET50,4%
HONDA50,4%
LAND ROVER50,4%
LEXUS50,4%
MITSUBISHI40,4%
SUBARU40,4%
JAGUAR30,3%
ALFA ROMEO20,2%
LAMBORGHINI20,2%
SMART20,2%
BENTLEY10,1%
CADILLAC10,1%
DS10,1%
JEEP10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA LOGAN474,2%
SKODA OCTAVIA454,0%
DACIA DUSTER272,4%
TOYOTA YARIS232,1%
VOLKSWAGEN PASSAT232,1%
DACIA SPRING211,9%
RENAULT MEGANE211,9%
VOLKSWAGEN GOLF211,9%
BMW SERIA 5191,7%
SKODA KODIAQ191,7%
Toate (238)
Modele: valoare, vehicule, cotă
BMW SERIA 3181,6%
DACIA SANDERO181,6%
FORD KUGA161,4%
VOLKSWAGEN ID 3151,3%
AUDI A4141,3%
MERCEDES-BENZ CLASA A141,3%
MERCEDES-BENZ GLC141,3%
SUZUKI SX4141,3%
HYUNDAI I30131,2%
OPEL ASTRA131,2%
SKODA SCALA131,2%
KIA SPORTAGE121,1%
SKODA FABIA121,1%
DACIA JOGGER111,0%
HYUNDAI TUCSON111,0%
OPEL CORSA111,0%
SKODA KAMIQ111,0%
SKODA KAROQ111,0%
TESLA MODEL Y111,0%
AUDI A3100,9%
FORD FOCUS100,9%
MERCEDES-BENZ CLASA E100,9%
TOYOTA YARIS CROSS100,9%
VOLKSWAGEN T-CROSS100,9%
VOLKSWAGEN TIGUAN100,9%
MERCEDES-BENZ CLA90,8%
MERCEDES-BENZ CLASA C90,8%
RENAULT CLIO90,8%
BMW SERIA 180,7%
FORD PUMA80,7%
MERCEDES-BENZ CLASA S80,7%
TESLA MODEL 380,7%
TOYOTA C-HR80,7%
TOYOTA RAV480,7%
AUDI A670,6%
BMW X370,6%
MERCEDES-BENZ GLB70,6%
SKODA SUPERB70,6%
SUZUKI VITARA70,6%
BMW SERIA 760,5%
MERCEDES-BENZ GLE60,5%
MINI COOPER60,5%
NISSAN QASHQAI60,5%
PEUGEOT 30860,5%
RENAULT TALISMAN60,5%
TOYOTA COROLLA60,5%
VOLKSWAGEN T-ROC60,5%
VOLKSWAGEN TOURAN60,5%
BMW X150,4%
CUPRA FORMENTOR50,4%
FORD FIESTA50,4%
FORD MONDEO50,4%
HYUNDAI ELANTRA50,4%
MAZDA CX-550,4%
PORSCHE CAYENNE50,4%
RENAULT AUSTRAL50,4%
RENAULT CAPTUR50,4%
RENAULT SCENIC50,4%
SKODA ENYAQ50,4%
TOYOTA AYGO X50,4%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER50,4%
AUDI A740,4%
AUDI Q540,4%
BMW X540,4%
DACIA LODGY40,4%
FORD TOURNEO CONNECT40,4%
HYUNDAI KONA40,4%
MAZDA 340,4%
MERCEDES-BENZ GLA40,4%
NISSAN JUKE40,4%
RENAULT ARKANA40,4%
SEAT LEON40,4%
SSANGYONG KORANDO40,4%
TOYOTA CAMRY40,4%
VOLKSWAGEN ID 540,4%
VOLKSWAGEN POLO40,4%
VOLKSWAGEN TAIGO40,4%
VOLVO V4040,4%
AUDI Q730,3%
FIAT 50030,3%
FIAT PUNTO30,3%
FORD C-MAX30,3%
HONDA CR-V30,3%
HYUNDAI I1030,3%
HYUNDAI I2030,3%
HYUNDAI IX3530,3%
JAGUAR F-PACE30,3%
MAZDA 630,3%
MERCEDES-BENZ CLASA B30,3%
MERCEDES-BENZ GLK30,3%
NISSAN X-TRAIL30,3%
OPEL ZAFIRA30,3%
PEUGEOT 50830,3%
PORSCHE 91130,3%
RENAULT ESPACE30,3%
RENAULT FLUENCE30,3%
RENAULT KADJAR30,3%
RENAULT LAGUNA30,3%
SEAT ATECA30,3%
TOYOTA AURIS30,3%
VOLKSWAGEN CC30,3%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS30,3%
VOLKSWAGEN ID 430,3%
VOLKSWAGEN TOUAREG30,3%
VOLKSWAGEN UP30,3%
VOLVO V6030,3%
AUDI A520,2%
BMW X620,2%
BMW X720,2%
CHEVROLET CAPTIVA20,2%
CUPRA LEON20,2%
DACIA DOKKER20,2%
FORD MUSTANG MACH-E20,2%
FORD TOURNEO CUSTOM20,2%
HONDA CIVIC20,2%
KIA NIRO20,2%
KIA XCEED20,2%
LAMBORGHINI URUS20,2%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT20,2%
LEXUS NX20,2%
MAZDA CX-3020,2%
MAZDA CX-6020,2%
MERCEDES-BENZ CLASA G20,2%
MERCEDES-BENZ CLASA V20,2%
MERCEDES-BENZ EQA20,2%
MERCEDES-BENZ VITO20,2%
MINI JOHN COOPER WORKS20,2%
NISSAN QASHQAI+220,2%
PEUGEOT 300820,2%
PEUGEOT 40720,2%
PEUGEOT 500820,2%
PORSCHE MACAN20,2%
RENAULT TRAFIC20,2%
SMART FORFOUR20,2%
SSANGYONG TIVOLI20,2%
SUBARU XV20,2%
TOYOTA PRIUS20,2%
VOLKSWAGEN ARTEON20,2%
VOLKSWAGEN SCIROCCO20,2%
VOLVO XC6020,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV41136,6%
Compacte (C)24321,6%
Mici (B)16714,9%
Medii (D)11510,2%
Monovolume (MPV)746,6%
Mari și de lux (E)565,0%
Mini (A)353,1%
Neclasificate111,0%
Sport111,0%
Utilitare10,1%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare57551,2%
Noi54948,8%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină45540,5%
Benzină32729,1%
Hibrid20117,9%
Electric948,4%
GPL474,2%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică68060,5%
Companie44439,5%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break44839,9%
Berlină cu hayon27124,1%
Berlină22119,7%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)16614,8%
Cupeu100,9%
Cabriolet80,7%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW22119,7%
75-109 kW36932,8%
110-149 kW33129,4%
150-219 kW605,3%
220 kW și peste494,4%
Necompletat948,4%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc15013,3%
1000-1399 cmc12010,7%
1400-1599 cmc29626,3%
1600-1999 cmc33529,8%
2000-2999 cmc11510,2%
3000 cmc și peste141,2%
Necompletat948,4%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN26214,0%
BMW22311,9%
DACIA21911,7%
OPEL1467,8%
SKODA1236,5%
RENAULT1226,5%
FORD1216,4%
MERCEDES-BENZ1206,4%
AUDI1055,6%
PEUGEOT653,5%
Toate (41)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA502,7%
HYUNDAI472,5%
LAND ROVER271,4%
KIA251,3%
SEAT221,2%
MAZDA191,0%
FIAT181,0%
CITROEN170,9%
NISSAN160,9%
VOLVO150,8%
CHEVROLET140,7%
PORSCHE140,7%
SUZUKI140,7%
HONDA130,7%
MITSUBISHI130,7%
SMART130,7%
ALFA ROMEO50,3%
MINI50,3%
DAEWOO40,2%
SSANGYONG40,2%
JAGUAR30,2%
LEXUS30,2%
JEEP20,1%
MASERATI20,1%
BENTLEY10,1%
DODGE10,1%
LAMBORGHINI10,1%
MCC10,1%
MCLAREN10,1%
SAAB10,1%
TRABANT10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare18776,3%
Export5622,9%
Înmatriculat pentru export20,8%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA5924,1%
FORD2610,6%
OPEL2610,6%
RENAULT187,3%
MERCEDES-BENZ176,9%
VOLKSWAGEN176,9%
DAEWOO135,3%
PEUGEOT135,3%
SKODA135,3%
BMW93,7%
Toate (25)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
AUDI83,3%
CHEVROLET52,0%
SEAT41,6%
HYUNDAI31,2%
ALFA ROMEO20,8%
PORSCHE20,8%
SUZUKI20,8%
FIAT10,4%
HONDA10,4%
JEEP10,4%
KIA10,4%
LINCOLN10,4%
SMART10,4%
TOYOTA10,4%
VOLVO10,4%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.