Înmatriculări în județul Bacău, iunie 2023

Noi138+8,7% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare709-20,8% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.378

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri234

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.500nov 24: 103 noinov 24: 795 rulate, prima înmatricularedec 24: 103 noidec 24: 748 rulate, prima înmatriculareian 25: 101 noiian 25: 737 rulate, prima înmatricularefeb 25: 126 noifeb 25: 933 rulate, prima înmatricularemar 25: 84 noimar 25: 958 rulate, prima înmatriculareapr 25: 80 noiapr 25: 1.035 rulate, prima înmatricularemai 25: 95 noimai 25: 891 rulate, prima înmatriculareiun 25: 84 noiiun 25: 915 rulate, prima înmatriculareiul 25: 183 noiiul 25: 1.106 rulate, prima înmatriculareaug 25: 164 noiaug 25: 955 rulate, prima înmatricularesep 25: 148 noisep 25: 935 rulate, prima înmatriculareoct 25: 143 noioct 25: 1.040 rulate, prima înmatricularenov 25: 141 noinov 25: 976 rulate, prima înmatricularedec 25: 249 noidec 25: 880 rulate, prima înmatriculareian 26: 83 noiian 26: 749 rulate, prima înmatricularefeb 26: 98 noifeb 26: 923 rulate, prima înmatricularemar 26: 122 noimar 26: 1.018 rulate, prima înmatriculareapr 26: 87 noiapr 26: 764 rulate, prima înmatricularemai 26: 132 noimai 26: 714 rulate, prima înmatriculareiun 26: 164 noiiun 26: 816 rulate, prima înmatriculareiul 26: 134 noiiul 26: 812 rulate, prima înmatriculareaug 26: 117 noiaug 26: 870 rulate, prima înmatricularesep 26: 135 noisep 26: 842 rulate, prima înmatriculareoct 26: 163 noioct 26: 853 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24103795
dec 24103748
ian 25101737
feb 25126933
mar 2584958
apr 25801.035
mai 2595891
iun 2584915
iul 251831.106
aug 25164955
sep 25148935
oct 251431.040
nov 25141976
dec 25249880
ian 2683749
feb 2698923
mar 261221.018
apr 2687764
mai 26132714
iun 26164816
iul 26134812
aug 26117870
sep 26135842
oct 26163853

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150< 1999: 6 rulate, prima înmatriculare1999: 2 rulate, prima înmatriculare2000: 5 rulate, prima înmatriculare2001: 3 rulate, prima înmatriculare2002: 7 rulate, prima înmatriculare2003: 15 rulate, prima înmatriculare2004: 16 rulate, prima înmatriculare2005: 28 rulate, prima înmatriculare2006: 43 rulate, prima înmatriculare2007: 57 rulate, prima înmatriculare2008: 53 rulate, prima înmatriculare2009: 58 rulate, prima înmatriculare2010: 73 rulate, prima înmatriculare2011: 82 rulate, prima înmatriculare2012: 55 rulate, prima înmatriculare2013: 42 rulate, prima înmatriculare2014: 31 rulate, prima înmatriculare2015: 32 rulate, prima înmatriculare2016: 23 rulate, prima înmatriculare2017: 26 rulate, prima înmatriculare2018: 14 rulate, prima înmatriculare2019: 19 rulate, prima înmatriculare2020: 7 rulate, prima înmatriculare2021: 3 rulate, prima înmatriculare2022: 31 noi2022: 7 rulate, prima înmatriculare2023: 107 noi2023: 2 rulate, prima înmatriculare< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199906
199902
200005
200103
200207
2003015
2004016
2005028
2006043
2007057
2008053
2009058
2010073
2011082
2012055
2013042
2014031
2015032
2016023
2017026
2018014
2019019
202007
202103
2022317
20231072

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN13115,5%
DACIA849,9%
AUDI718,4%
BMW688,0%
RENAULT627,3%
FORD576,7%
NISSAN516,0%
OPEL485,7%
MERCEDES-BENZ374,4%
SKODA344,0%
Toate (37)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLVO323,8%
HYUNDAI283,3%
TOYOTA283,3%
SEAT172,0%
KIA161,9%
SUZUKI131,5%
PEUGEOT91,1%
MAZDA80,9%
FIAT70,8%
MITSUBISHI60,7%
PORSCHE60,7%
CITROEN50,6%
ALFA ROMEO40,5%
LAND ROVER40,5%
LANCIA30,4%
LEXUS30,4%
CHEVROLET20,2%
HONDA20,2%
JEEP20,2%
TESLA20,2%
BENTLEY10,1%
CUPRA10,1%
JAGUAR10,1%
MINI10,1%
ROVER10,1%
SMART10,1%
SUBARU10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
NISSAN QASHQAI303,5%
VOLKSWAGEN PASSAT303,5%
BMW SERIA 3283,3%
DACIA SANDERO273,2%
DACIA DUSTER253,0%
RENAULT MEGANE242,8%
VOLKSWAGEN GOLF222,6%
FORD FOCUS192,2%
AUDI A4182,1%
DACIA LOGAN161,9%
Toate (208)
Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN TIGUAN161,9%
OPEL ASTRA151,8%
AUDI Q5141,7%
VOLVO XC60141,7%
AUDI A6131,5%
BMW SERIA 5131,5%
VOLKSWAGEN TOURAN131,5%
AUDI A3111,3%
FORD FIESTA111,3%
KIA SPORTAGE111,3%
OPEL CORSA101,2%
SKODA OCTAVIA101,2%
VOLKSWAGEN POLO101,2%
BMW X391,1%
DACIA SPRING91,1%
SKODA FABIA91,1%
HYUNDAI IX3580,9%
RENAULT CLIO80,9%
MERCEDES-BENZ CLASA C70,8%
NISSAN QASHQAI+270,8%
TOYOTA C-HR70,8%
TOYOTA YARIS CROSS70,8%
BMW SERIA 160,7%
BMW X160,7%
FORD KUGA60,7%
HYUNDAI I3060,7%
HYUNDAI TUCSON60,7%
MERCEDES-BENZ CLASA E60,7%
OPEL MOKKA60,7%
SEAT IBIZA60,7%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS60,7%
AUDI Q350,6%
FORD C-MAX50,6%
FORD S-MAX50,6%
MERCEDES-BENZ CLASA B50,6%
NISSAN JUKE50,6%
NISSAN X-TRAIL50,6%
OPEL ANTARA50,6%
RENAULT KADJAR50,6%
RENAULT SCENIC50,6%
SEAT ALTEA50,6%
SKODA SUPERB50,6%
SUZUKI VITARA50,6%
TOYOTA RAV450,6%
VOLKSWAGEN CADDY50,6%
VOLKSWAGEN TOUAREG50,6%
AUDI A540,5%
DACIA LODGY40,5%
FORD ECOSPORT40,5%
MAZDA 340,5%
MERCEDES-BENZ CLASA A40,5%
OPEL ZAFIRA40,5%
RENAULT CAPTUR40,5%
RENAULT LAGUNA40,5%
SEAT LEON40,5%
SKODA KAROQ40,5%
VOLKSWAGEN JETTA40,5%
KIA CEED30,4%
LAND ROVER FREELANDER30,4%
MERCEDES-BENZ CLA30,4%
MERCEDES-BENZ SPRINTER30,4%
MITSUBISHI ASX30,4%
PORSCHE MACAN30,4%
RENAULT AUSTRAL30,4%
SUZUKI GRAND VITARA30,4%
TOYOTA AYGO X30,4%
VOLKSWAGEN CC30,4%
VOLKSWAGEN SHARAN30,4%
VOLVO S6030,4%
VOLVO V4030,4%
VOLVO XC4030,4%
ALFA ROMEO 14720,2%
AUDI A120,2%
BMW X420,2%
CHEVROLET CAPTIVA20,2%
DACIA JOGGER20,2%
FIAT 50020,2%
FIAT BRAVO20,2%
FORD MONDEO20,2%
FORD PUMA20,2%
HYUNDAI BAYON20,2%
HYUNDAI I4020,2%
LEXUS NX20,2%
MAZDA CX-520,2%
MERCEDES-BENZ ML20,2%
NISSAN NOTE20,2%
OPEL INSIGNIA20,2%
OPEL VIVARO20,2%
OPEL ZAFIRA TOURER20,2%
PEUGEOT 20720,2%
PEUGEOT 30820,2%
PORSCHE CAYENNE20,2%
RENAULT KOLEOS20,2%
SEAT ATECA20,2%
SKODA KAMIQ20,2%
SKODA KODIAQ20,2%
SUZUKI IGNIS20,2%
TESLA MODEL Y20,2%
TOYOTA COROLLA20,2%
VOLKSWAGEN ARTEON20,2%
VOLKSWAGEN ID 320,2%
VOLKSWAGEN LT20,2%
VOLVO S9020,2%
VOLVO XC9020,2%
ALFA ROMEO 15910,1%
ALFA ROMEO GIULIETTA10,1%
AUDI A710,1%
AUDI Q710,1%
AUDI Q810,1%
AUDI TT10,1%
BENTLEY CONTINENTAL10,1%
BMW SERIA 210,1%
BMW SERIA 410,1%
BMW X210,1%
BMW X510,1%
CITROEN C210,1%
CITROEN C410,1%
CITROEN C510,1%
CITROEN DS510,1%
CITROEN XSARA PICASSO10,1%
CUPRA FORMENTOR10,1%
DACIA DOKKER10,1%
FIAT FIORINO10,1%
FIAT PUNTO10,1%
FIAT TIPO10,1%
FORD T10,1%
FORD TOURNEO CONNECT10,1%
FORD TRANSIT10,1%
HONDA CIVIC10,1%
HONDA INSIGHT10,1%
HYUNDAI ELANTRA10,1%
HYUNDAI I1010,1%
HYUNDAI I2010,1%
HYUNDAI SANTA FE10,1%
JAGUAR X-TYPE10,1%
JEEP COMPASS10,1%
JEEP GRAND CHEROKEE10,1%
KIA PICANTO10,1%
KIA RETONA10,1%
LANCIA LYBRA10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV29735,1%
Compacte (C)17120,2%
Medii (D)11613,7%
Mici (B)11313,3%
Monovolume (MPV)819,6%
Mari și de lux (E)374,4%
Mini (A)192,2%
Utilitare60,7%
Sport50,6%
Neclasificate20,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare70983,7%
Noi13816,3%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină53362,9%
Benzină21725,6%
Hibrid647,6%
GPL192,2%
Electric141,7%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică74588,0%
Companie10212,0%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break36342,9%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)18521,8%
Berlină cu hayon17420,5%
Berlină10812,8%
Cupeu111,3%
Cabriolet60,7%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW18822,2%
75-109 kW36443,0%
110-149 kW24328,7%
150-219 kW293,4%
220 kW și peste91,1%
Necompletat141,7%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc546,4%
1000-1399 cmc12915,2%
1400-1599 cmc21625,5%
1600-1999 cmc34540,7%
2000-2999 cmc8710,3%
3000 cmc și peste20,2%
Necompletat141,7%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN31322,7%
OPEL1329,6%
BMW1128,1%
AUDI1108,0%
RENAULT1037,5%
DACIA987,1%
FORD936,7%
MERCEDES-BENZ705,1%
SKODA634,6%
SEAT322,3%
Toate (39)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI312,2%
PEUGEOT231,7%
TOYOTA221,6%
NISSAN191,4%
SUZUKI181,3%
VOLVO181,3%
FIAT171,2%
MAZDA151,1%
KIA120,9%
LAND ROVER110,8%
CHEVROLET90,7%
CITROEN90,7%
DAEWOO90,7%
HONDA70,5%
MITSUBISHI70,5%
DAIHATSU30,2%
LANCIA30,2%
MINI30,2%
ALFA ROMEO20,1%
CHRYSLER20,1%
JEEP20,1%
LEXUS20,1%
PORSCHE20,1%
DODGE10,1%
JAGUAR10,1%
ROVER10,1%
SAAB10,1%
SMART10,1%
SSANGYONG10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare20989,3%
Export2510,7%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA4519,2%
OPEL4017,1%
VOLKSWAGEN3916,7%
RENAULT156,4%
DAEWOO146,0%
FORD135,6%
SKODA114,7%
AUDI104,3%
FIAT83,4%
MERCEDES-BENZ83,4%
Toate (27)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT62,6%
BMW41,7%
CITROEN20,9%
HYUNDAI20,9%
SMART20,9%
SUZUKI20,9%
TOYOTA20,9%
VAUXHALL20,9%
ALFA ROMEO10,4%
CHEVROLET10,4%
KIA10,4%
LANCIA10,4%
LAND ROVER10,4%
MAZDA10,4%
NISSAN10,4%
SEAT10,4%
VOLVO10,4%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.