Înmatriculări în județul Buzău, iunie 2023

Noi101+80,4% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare330-12,9% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.084

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri242

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 78 noinov 24: 444 rulate, prima înmatricularedec 24: 64 noidec 24: 368 rulate, prima înmatriculareian 25: 108 noiian 25: 398 rulate, prima înmatricularefeb 25: 76 noifeb 25: 463 rulate, prima înmatricularemar 25: 89 noimar 25: 437 rulate, prima înmatriculareapr 25: 83 noiapr 25: 505 rulate, prima înmatricularemai 25: 85 noimai 25: 413 rulate, prima înmatriculareiun 25: 56 noiiun 25: 373 rulate, prima înmatriculareiul 25: 81 noiiul 25: 440 rulate, prima înmatriculareaug 25: 139 noiaug 25: 431 rulate, prima înmatricularesep 25: 113 noisep 25: 469 rulate, prima înmatriculareoct 25: 136 noioct 25: 536 rulate, prima înmatricularenov 25: 128 noinov 25: 520 rulate, prima înmatricularedec 25: 124 noidec 25: 442 rulate, prima înmatriculareian 26: 58 noiian 26: 331 rulate, prima înmatricularefeb 26: 55 noifeb 26: 380 rulate, prima înmatricularemar 26: 79 noimar 26: 614 rulate, prima înmatriculareapr 26: 61 noiapr 26: 393 rulate, prima înmatricularemai 26: 63 noimai 26: 310 rulate, prima înmatriculareiun 26: 89 noiiun 26: 399 rulate, prima înmatriculareiul 26: 67 noiiul 26: 374 rulate, prima înmatriculareaug 26: 68 noiaug 26: 378 rulate, prima înmatricularesep 26: 96 noisep 26: 436 rulate, prima înmatriculareoct 26: 98 noioct 26: 480 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2478444
dec 2464368
ian 25108398
feb 2576463
mar 2589437
apr 2583505
mai 2585413
iun 2556373
iul 2581440
aug 25139431
sep 25113469
oct 25136536
nov 25128520
dec 25124442
ian 2658331
feb 2655380
mar 2679614
apr 2661393
mai 2663310
iun 2689399
iul 2667374
aug 2668378
sep 2696436
oct 2698480

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080100< 1999: 2 rulate, prima înmatriculare1999: 2 rulate, prima înmatriculare2000: 2 rulate, prima înmatriculare2001: 3 rulate, prima înmatriculare2002: 5 rulate, prima înmatriculare2003: 10 rulate, prima înmatriculare2004: 11 rulate, prima înmatriculare2005: 24 rulate, prima înmatriculare2006: 19 rulate, prima înmatriculare2007: 26 rulate, prima înmatriculare2008: 21 rulate, prima înmatriculare2009: 21 rulate, prima înmatriculare2010: 30 rulate, prima înmatriculare2011: 27 rulate, prima înmatriculare2012: 21 rulate, prima înmatriculare2013: 18 rulate, prima înmatriculare2014: 9 rulate, prima înmatriculare2015: 16 rulate, prima înmatriculare2016: 12 rulate, prima înmatriculare2017: 18 rulate, prima înmatriculare2018: 10 rulate, prima înmatriculare2019: 10 rulate, prima înmatriculare2020: 5 rulate, prima înmatriculare2021: 3 rulate, prima înmatriculare2022: 17 noi2022: 5 rulate, prima înmatriculare2023: 84 noi< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199902
199902
200002
200103
200205
2003010
2004011
2005024
2006019
2007026
2008021
2009021
2010030
2011027
2012021
2013018
201409
2015016
2016012
2017018
2018010
2019010
202005
202103
2022175
2023840

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN7316,9%
DACIA429,7%
BMW409,3%
AUDI358,1%
FORD307,0%
MERCEDES-BENZ276,3%
SKODA255,8%
RENAULT225,1%
HYUNDAI214,9%
OPEL184,2%
Toate (27)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
NISSAN122,8%
SUZUKI122,8%
TOYOTA122,8%
VOLVO112,6%
PEUGEOT71,6%
CITROEN61,4%
FIAT61,4%
KIA61,4%
MAZDA61,4%
TESLA51,2%
LAND ROVER30,7%
PORSCHE30,7%
SEAT30,7%
HONDA20,5%
JEEP20,5%
LEXUS10,2%
SSANGYONG10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF286,5%
DACIA DUSTER174,0%
BMW SERIA 5163,7%
VOLKSWAGEN PASSAT163,7%
AUDI A4153,5%
BMW SERIA 3122,8%
SKODA OCTAVIA112,6%
FORD FOCUS102,3%
DACIA SANDERO92,1%
RENAULT MEGANE92,1%
Toate (144)
Modele: valoare, vehicule, cotă
AUDI A681,9%
DACIA LOGAN81,9%
HYUNDAI TUCSON71,6%
MERCEDES-BENZ CLASA E71,6%
OPEL ASTRA71,6%
TOYOTA YARIS CROSS61,4%
VOLKSWAGEN TOURAN61,4%
BMW SERIA 151,2%
DACIA SPRING51,2%
FORD PUMA51,2%
NISSAN QASHQAI51,2%
TESLA MODEL Y51,2%
VOLKSWAGEN TIGUAN51,2%
VOLVO XC6051,2%
FORD MONDEO40,9%
HYUNDAI I3040,9%
KIA SPORTAGE40,9%
MERCEDES-BENZ CLASA C40,9%
MERCEDES-BENZ GLE40,9%
NISSAN QASHQAI+240,9%
SKODA FABIA40,9%
SUZUKI GRAND VITARA40,9%
SUZUKI SX440,9%
SUZUKI VITARA40,9%
VOLKSWAGEN TOUAREG40,9%
AUDI A530,7%
AUDI A730,7%
FORD KUGA30,7%
FORD TRANSIT30,7%
OPEL ZAFIRA TOURER30,7%
RENAULT SCENIC30,7%
SKODA SUPERB30,7%
VOLKSWAGEN CADDY30,7%
AUDI A320,5%
AUDI Q520,5%
BMW X120,5%
BMW X320,5%
BMW X620,5%
CITROEN C420,5%
DACIA LODGY20,5%
FIAT PUNTO20,5%
FORD C-MAX20,5%
FORD GALAXY20,5%
HYUNDAI ELANTRA20,5%
HYUNDAI I2020,5%
HYUNDAI IX3520,5%
HYUNDAI KONA20,5%
LAND ROVER FREELANDER20,5%
MAZDA CX-520,5%
MERCEDES-BENZ CLASA A20,5%
MERCEDES-BENZ CLASA S20,5%
MERCEDES-BENZ GLC20,5%
OPEL COMBO20,5%
OPEL CORSA20,5%
PORSCHE CAYENNE20,5%
RENAULT AUSTRAL20,5%
RENAULT CAPTUR20,5%
RENAULT KOLEOS20,5%
SEAT IBIZA20,5%
SKODA KAMIQ20,5%
SKODA KAROQ20,5%
SKODA KODIAQ20,5%
TOYOTA RAV420,5%
VOLKSWAGEN CC20,5%
VOLKSWAGEN T-CROSS20,5%
VOLKSWAGEN TAIGO20,5%
VOLVO V4020,5%
AUDI A810,2%
AUDI Q310,2%
BMW XDRIVE30D10,2%
CITROEN C4 PICASSO10,2%
CITROEN C510,2%
CITROEN C810,2%
CITROEN XSARA PICASSO10,2%
DACIA JOGGER10,2%
FIAT DOBLO10,2%
FIAT SEICENTO10,2%
FIAT TIPO10,2%
FORD TRANSIT/TOURNEO10,2%
HONDA CIVIC10,2%
HONDA CR-V10,2%
HYUNDAI BAYON10,2%
HYUNDAI SANTA FE10,2%
JEEP GRAND CHEROKEE10,2%
JEEP WRANGLER10,2%
KIA STONIC10,2%
KIA XCEED10,2%
LAND ROVER DISCOVERY10,2%
LEXUS RX10,2%
MAZDA 310,2%
MAZDA 610,2%
MAZDA CX-3010,2%
MAZDA CX-6010,2%
MERCEDES-BENZ CLA10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA B10,2%
MERCEDES-BENZ GLA10,2%
MERCEDES-BENZ ML10,2%
MERCEDES-BENZ SLK10,2%
MERCEDES-BENZ VITO10,2%
NISSAN ALMERA TINO10,2%
NISSAN PRIMASTAR10,2%
NISSAN X-TRAIL10,2%
OPEL AGILA10,2%
OPEL INSIGNIA10,2%
OPEL MOKKA10,2%
OPEL VECTRA10,2%
PEUGEOT 20810,2%
PEUGEOT 30710,2%
PEUGEOT 40710,2%
PEUGEOT 500810,2%
PEUGEOT 50810,2%
PEUGEOT 80710,2%
PEUGEOT E-RIFTER10,2%
PORSCHE PANAMERA10,2%
RENAULT ARKANA10,2%
RENAULT CLIO10,2%
RENAULT KANGOO10,2%
RENAULT LAGUNA10,2%
SEAT LEON10,2%
SKODA ENYAQ10,2%
SSANGYONG KORANDO10,2%
TOYOTA AVENSIS10,2%
TOYOTA AYGO X10,2%
TOYOTA BZ4X10,2%
TOYOTA YARIS10,2%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS10,2%
VOLKSWAGEN ID BUZZ10,2%
VOLKSWAGEN JETTA10,2%
VOLKSWAGEN MULTIVAN10,2%
VOLKSWAGEN SHARAN10,2%
VOLVO V5010,2%
VOLVO V6010,2%
VOLVO V9010,2%
VOLVO XC4010,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV14734,1%
Compacte (C)9722,5%
Medii (D)6414,8%
Mari și de lux (E)399,0%
Monovolume (MPV)378,6%
Mici (B)327,4%
Mini (A)71,6%
Utilitare40,9%
Neclasificate30,7%
Sport10,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare33076,6%
Noi10123,4%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină26361,0%
Benzină9722,5%
Hibrid4610,7%
Electric143,2%
GPL112,6%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică37286,3%
Companie5913,7%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break21048,7%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)7717,9%
Berlină cu hayon7517,4%
Berlină6615,3%
Cabriolet20,5%
Cupeu10,2%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW7016,2%
75-109 kW18743,4%
110-149 kW12328,5%
150-219 kW245,6%
220 kW și peste133,0%
Necompletat143,2%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc296,7%
1000-1399 cmc4610,7%
1400-1599 cmc10424,1%
1600-1999 cmc17440,4%
2000-2999 cmc6314,6%
3000 cmc și peste10,2%
Necompletat143,2%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN23021,2%
DACIA11410,5%
BMW1059,7%
OPEL1009,2%
AUDI827,6%
SKODA787,2%
FORD746,8%
RENAULT666,1%
MERCEDES-BENZ434,0%
SEAT302,8%
Toate (37)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT171,6%
NISSAN141,3%
SUZUKI141,3%
TOYOTA141,3%
VOLVO131,2%
FIAT121,1%
CHEVROLET111,0%
HYUNDAI100,9%
MAZDA80,7%
KIA60,6%
LAND ROVER60,6%
CITROEN50,5%
DAEWOO50,5%
MITSUBISHI50,5%
ALFA ROMEO30,3%
HONDA30,3%
SMART30,3%
DAIHATSU20,2%
LEXUS20,2%
MINI20,2%
CHRYSLER10,1%
CUPRA10,1%
JEEP10,1%
PORSCHE10,1%
SAAB10,1%
SSANGYONG10,1%
TESLA10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare23195,5%
Export114,5%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA6326,0%
OPEL3815,7%
DAEWOO3012,4%
VOLKSWAGEN3012,4%
FORD218,7%
RENAULT166,6%
BMW83,3%
FIAT83,3%
SKODA62,5%
SEAT41,7%
Toate (22)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
AUDI31,2%
PEUGEOT31,2%
LANCIA20,8%
LAND ROVER20,8%
ARO10,4%
CHEVROLET10,4%
HYUNDAI10,4%
LADA10,4%
MERCEDES-BENZ10,4%
SSANGYONG10,4%
SUZUKI10,4%
TOYOTA10,4%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.