Înmatriculări în județul Harghita, iunie 2023

Noi133+19,8% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare423-28,4% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări734

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri297

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 88 noinov 24: 398 rulate, prima înmatricularedec 24: 107 noidec 24: 533 rulate, prima înmatriculareian 25: 111 noiian 25: 326 rulate, prima înmatricularefeb 25: 164 noifeb 25: 511 rulate, prima înmatricularemar 25: 98 noimar 25: 553 rulate, prima înmatriculareapr 25: 106 noiapr 25: 606 rulate, prima înmatricularemai 25: 96 noimai 25: 526 rulate, prima înmatriculareiun 25: 136 noiiun 25: 515 rulate, prima înmatriculareiul 25: 100 noiiul 25: 646 rulate, prima înmatriculareaug 25: 185 noiaug 25: 478 rulate, prima înmatricularesep 25: 123 noisep 25: 540 rulate, prima înmatriculareoct 25: 126 noioct 25: 523 rulate, prima înmatricularenov 25: 234 noinov 25: 456 rulate, prima înmatricularedec 25: 234 noidec 25: 532 rulate, prima înmatriculareian 26: 47 noiian 26: 376 rulate, prima înmatricularefeb 26: 88 noifeb 26: 530 rulate, prima înmatricularemar 26: 93 noimar 26: 491 rulate, prima înmatriculareapr 26: 98 noiapr 26: 444 rulate, prima înmatricularemai 26: 116 noimai 26: 420 rulate, prima înmatriculareiun 26: 176 noiiun 26: 458 rulate, prima înmatriculareiul 26: 149 noiiul 26: 520 rulate, prima înmatriculareaug 26: 54 noiaug 26: 428 rulate, prima înmatricularesep 26: 86 noisep 26: 442 rulate, prima înmatriculareoct 26: 122 noioct 26: 427 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2488398
dec 24107533
ian 25111326
feb 25164511
mar 2598553
apr 25106606
mai 2596526
iun 25136515
iul 25100646
aug 25185478
sep 25123540
oct 25126523
nov 25234456
dec 25234532
ian 2647376
feb 2688530
mar 2693491
apr 2698444
mai 26116420
iun 26176458
iul 26149520
aug 2654428
sep 2686442
oct 26122427

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080100< 1999: 12 rulate, prima înmatriculare1999: 6 rulate, prima înmatriculare2000: 5 rulate, prima înmatriculare2001: 4 rulate, prima înmatriculare2002: 11 rulate, prima înmatriculare2003: 10 rulate, prima înmatriculare2004: 13 rulate, prima înmatriculare2005: 18 rulate, prima înmatriculare2006: 22 rulate, prima înmatriculare2007: 30 rulate, prima înmatriculare2008: 31 rulate, prima înmatriculare2009: 29 rulate, prima înmatriculare2010: 26 rulate, prima înmatriculare2011: 43 rulate, prima înmatriculare2012: 26 rulate, prima înmatriculare2013: 23 rulate, prima înmatriculare2014: 19 rulate, prima înmatriculare2015: 21 rulate, prima înmatriculare2016: 11 rulate, prima înmatriculare2017: 17 rulate, prima înmatriculare2018: 19 rulate, prima înmatriculare2019: 10 rulate, prima înmatriculare2020: 12 rulate, prima înmatriculare2021: 1 rulate, prima înmatriculare2022: 42 noi2022: 3 rulate, prima înmatriculare2023: 91 noi2023: 1 rulate, prima înmatriculare< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 1999012
199906
200005
200104
2002011
2003010
2004013
2005018
2006022
2007030
2008031
2009029
2010026
2011043
2012026
2013023
2014019
2015021
2016011
2017017
2018019
2019010
2020012
202101
2022423
2023911

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA12622,7%
VOLKSWAGEN7713,8%
RENAULT407,2%
AUDI356,3%
FORD315,6%
OPEL315,6%
SKODA285,0%
SUZUKI264,7%
HYUNDAI254,5%
BMW193,4%
Toate (38)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
MERCEDES-BENZ193,4%
TOYOTA193,4%
VOLVO112,0%
MITSUBISHI91,6%
MAZDA71,3%
NISSAN71,3%
PEUGEOT71,3%
CITROEN50,9%
JEEP30,5%
KIA30,5%
SEAT30,5%
DAIHATSU20,4%
DODGE20,4%
FIAT20,4%
LAND ROVER20,4%
MINI20,4%
SAAB20,4%
SMART20,4%
TESLA20,4%
ALFA ROMEO10,2%
HONDA10,2%
LADA10,2%
LEXUS10,2%
PORSCHE10,2%
SANTANA10,2%
SSANGYONG10,2%
SUBARU10,2%
TRABANT10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA DUSTER407,2%
DACIA SANDERO356,3%
DACIA SPRING203,6%
DACIA LOGAN183,3%
AUDI A4152,7%
VOLKSWAGEN GOLF142,5%
OPEL ASTRA132,4%
SKODA OCTAVIA132,4%
VOLKSWAGEN PASSAT122,2%
RENAULT MEGANE112,0%
Toate (173)
Modele: valoare, vehicule, cotă
FORD FOCUS101,8%
SUZUKI GRAND VITARA101,8%
DACIA JOGGER91,6%
OPEL CORSA91,6%
VOLKSWAGEN POLO91,6%
AUDI Q581,4%
VOLKSWAGEN TIGUAN81,4%
RENAULT CLIO71,3%
VOLKSWAGEN CADDY71,3%
AUDI A661,1%
HYUNDAI TUCSON61,1%
MERCEDES-BENZ CLASA E61,1%
TOYOTA COROLLA61,1%
BMW SERIA 350,9%
FORD FIESTA50,9%
FORD TRANSIT50,9%
HYUNDAI KONA50,9%
RENAULT KANGOO50,9%
SUZUKI VITARA50,9%
BMW X140,7%
CITROEN C4 PICASSO40,7%
FORD KUGA40,7%
MITSUBISHI ASX40,7%
NISSAN QASHQAI40,7%
SKODA SUPERB40,7%
VOLKSWAGEN JETTA40,7%
VOLKSWAGEN SHARAN40,7%
VOLKSWAGEN TOUAREG40,7%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER40,7%
BMW X330,5%
DACIA DOKKER30,5%
HYUNDAI IX3530,5%
HYUNDAI SANTA FE30,5%
JEEP CHEROKEE30,5%
MERCEDES-BENZ CLASA C30,5%
MERCEDES-BENZ SPRINTER30,5%
NISSAN QASHQAI+230,5%
PEUGEOT 20730,5%
RENAULT CAPTUR30,5%
RENAULT SCENIC30,5%
RENAULT TRAFIC30,5%
SKODA FABIA30,5%
SUZUKI JIMNY30,5%
SUZUKI S-CROSS30,5%
SUZUKI SX430,5%
TOYOTA RAV430,5%
VOLKSWAGEN TOURAN30,5%
VOLVO V4030,5%
BMW SERIA 520,4%
BMW X520,4%
DAIHATSU TERIOS20,4%
FORD GALAXY20,4%
FORD MONDEO20,4%
HYUNDAI GETZ20,4%
KIA SPORTAGE20,4%
MAZDA 620,4%
MITSUBISHI LANCER20,4%
OPEL AGILA20,4%
OPEL VIVARO20,4%
RENAULT ARKANA20,4%
SKODA KODIAQ20,4%
SKODA RAPID20,4%
TOYOTA AURIS20,4%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS20,4%
VOLKSWAGEN LUPO20,4%
VOLVO S6020,4%
VOLVO XC6020,4%
ALFA ROMEO 14710,2%
AUDI 10010,2%
AUDI A310,2%
AUDI A510,2%
AUDI A810,2%
AUDI Q310,2%
AUDI SQ510,2%
BMW I310,2%
BMW XDRIVE20D10,2%
CITROEN C3 AIRCROSS10,2%
DACIA LODGY10,2%
DODGE CALIBER10,2%
DODGE JOURNEY10,2%
FIAT 50010,2%
FIAT PUNTO10,2%
FORD PUMA10,2%
FORD S-MAX10,2%
FORD TOURNEO CUSTOM10,2%
HONDA HR-V10,2%
HYUNDAI BAYON10,2%
HYUNDAI ELANTRA10,2%
HYUNDAI GALLOPER10,2%
HYUNDAI I2010,2%
HYUNDAI I3010,2%
HYUNDAI I4010,2%
KIA RIO10,2%
LADA NIVA10,2%
LAND ROVER DISCOVERY10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER10,2%
LEXUS NX10,2%
MAZDA 210,2%
MAZDA CX-3010,2%
MAZDA CX-510,2%
MAZDA CX-710,2%
MAZDA MX-510,2%
MERCEDES-BENZ CLASA A10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA B10,2%
MERCEDES-BENZ GLA10,2%
MERCEDES-BENZ GLC10,2%
MERCEDES-BENZ GLE10,2%
MERCEDES-BENZ ML10,2%
MERCEDES-BENZ VITO10,2%
MINI COOPER10,2%
MINI COUNTRYMAN10,2%
MITSUBISHI OUTLANDER10,2%
MITSUBISHI PAJERO10,2%
MITSUBISHI PAJERO PININ10,2%
OPEL INSIGNIA10,2%
OPEL MERIVA10,2%
OPEL MOKKA10,2%
OPEL TIGRA10,2%
OPEL ZAFIRA10,2%
PEUGEOT 20610,2%
PEUGEOT 30710,2%
PEUGEOT 50810,2%
PEUGEOT EXPERT10,2%
PORSCHE MACAN10,2%
RENAULT ESPACE10,2%
RENAULT KADJAR10,2%
RENAULT MASTER10,2%
RENAULT MODUS10,2%
RENAULT SYMBOL10,2%
RENAULT TWINGO10,2%
SAAB 9-310,2%
SANTANA VITARA10,2%
SEAT ALHAMBRA10,2%
SEAT IBIZA10,2%
SEAT LEON10,2%
SKODA KAMIQ10,2%
SKODA KAROQ10,2%
SKODA ROOMSTER10,2%
SKODA SCALA10,2%
SMART EQ FORFOUR10,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV18032,4%
Mici (B)10719,2%
Compacte (C)9216,5%
Monovolume (MPV)6411,5%
Medii (D)529,4%
Mini (A)305,4%
Mari și de lux (E)173,1%
Utilitare91,6%
Neclasificate40,7%
Sport10,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare42376,1%
Noi13323,9%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină27148,7%
Benzină19835,6%
Hibrid366,5%
Electric295,2%
GPL224,0%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică44680,2%
Companie11019,8%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break25145,1%
Berlină cu hayon12823,0%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)10518,9%
Berlină6411,5%
Cabriolet61,1%
Cupeu20,4%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW16629,9%
75-109 kW22841,0%
110-149 kW11120,0%
150-219 kW152,7%
220 kW și peste71,3%
Necompletat295,2%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc5910,6%
1000-1399 cmc8715,6%
1400-1599 cmc14025,2%
1600-1999 cmc19034,2%
2000-2999 cmc509,0%
3000 cmc și peste10,2%
Necompletat295,2%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN16021,8%
OPEL10614,4%
AUDI537,2%
SKODA516,9%
FORD506,8%
DACIA456,1%
SUZUKI375,0%
BMW364,9%
RENAULT283,8%
MERCEDES-BENZ192,6%
Toate (34)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI152,0%
TOYOTA152,0%
SEAT141,9%
PEUGEOT131,8%
VOLVO131,8%
MAZDA121,6%
NISSAN81,1%
DAIHATSU71,0%
KIA71,0%
LAND ROVER60,8%
MITSUBISHI60,8%
CITROEN50,7%
FIAT50,7%
CHEVROLET40,5%
HONDA40,5%
JEEP40,5%
DAEWOO20,3%
MINI20,3%
SUBARU20,3%
ALFA ROMEO10,1%
DFSK10,1%
LEXUS10,1%
SMART10,1%
SSANGYONG10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare27793,3%
Export206,7%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL8026,9%
DACIA5618,9%
VOLKSWAGEN3612,1%
FORD3010,1%
RENAULT196,4%
DAEWOO165,4%
SKODA124,0%
SEAT82,7%
AUDI72,4%
PEUGEOT72,4%
Toate (23)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
MERCEDES-BENZ51,7%
FIAT41,3%
BMW20,7%
CHEVROLET20,7%
MITSUBISHI20,7%
NISSAN20,7%
SUZUKI20,7%
VOLVO20,7%
CITROEN10,3%
DAIHATSU10,3%
LAND ROVER10,3%
MAZDA10,3%
ROVER10,3%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.