Înmatriculări în județul Constanța, iunie 2023

Noi359+16,2% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare563-9,6% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări2.135

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri385

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.500nov 24: 266 noinov 24: 709 rulate, prima înmatricularedec 24: 257 noidec 24: 625 rulate, prima înmatriculareian 25: 261 noiian 25: 539 rulate, prima înmatricularefeb 25: 312 noifeb 25: 843 rulate, prima înmatricularemar 25: 256 noimar 25: 888 rulate, prima înmatriculareapr 25: 235 noiapr 25: 806 rulate, prima înmatricularemai 25: 189 noimai 25: 661 rulate, prima înmatriculareiun 25: 239 noiiun 25: 703 rulate, prima înmatriculareiul 25: 428 noiiul 25: 866 rulate, prima înmatriculareaug 25: 496 noiaug 25: 683 rulate, prima înmatricularesep 25: 389 noisep 25: 698 rulate, prima înmatriculareoct 25: 301 noioct 25: 807 rulate, prima înmatricularenov 25: 354 noinov 25: 722 rulate, prima înmatricularedec 25: 559 noidec 25: 652 rulate, prima înmatriculareian 26: 221 noiian 26: 608 rulate, prima înmatricularefeb 26: 228 noifeb 26: 668 rulate, prima înmatricularemar 26: 286 noimar 26: 746 rulate, prima înmatriculareapr 26: 226 noiapr 26: 632 rulate, prima înmatricularemai 26: 286 noimai 26: 575 rulate, prima înmatriculareiun 26: 410 noiiun 26: 562 rulate, prima înmatriculareiul 26: 318 noiiul 26: 561 rulate, prima înmatriculareaug 26: 226 noiaug 26: 576 rulate, prima înmatricularesep 26: 316 noisep 26: 621 rulate, prima înmatriculareoct 26: 342 noioct 26: 639 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24266709
dec 24257625
ian 25261539
feb 25312843
mar 25256888
apr 25235806
mai 25189661
iun 25239703
iul 25428866
aug 25496683
sep 25389698
oct 25301807
nov 25354722
dec 25559652
ian 26221608
feb 26228668
mar 26286746
apr 26226632
mai 26286575
iun 26410562
iul 26318561
aug 26226576
sep 26316621
oct 26342639

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300< 1999: 10 rulate, prima înmatriculare1999: 4 rulate, prima înmatriculare2000: 3 rulate, prima înmatriculare2001: 5 rulate, prima înmatriculare2002: 3 rulate, prima înmatriculare2003: 11 rulate, prima înmatriculare2004: 13 rulate, prima înmatriculare2005: 19 rulate, prima înmatriculare2006: 29 rulate, prima înmatriculare2007: 27 rulate, prima înmatriculare2008: 28 rulate, prima înmatriculare2009: 32 rulate, prima înmatriculare2010: 40 rulate, prima înmatriculare2011: 40 rulate, prima înmatriculare2012: 26 rulate, prima înmatriculare2013: 27 rulate, prima înmatriculare2014: 31 rulate, prima înmatriculare2015: 24 rulate, prima înmatriculare2016: 27 rulate, prima înmatriculare2017: 38 rulate, prima înmatriculare2018: 47 rulate, prima înmatriculare2019: 44 rulate, prima înmatriculare2020: 10 rulate, prima înmatriculare2021: 10 rulate, prima înmatriculare2022: 95 noi2022: 15 rulate, prima înmatriculare2023: 264 noi< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 1999010
199904
200003
200105
200203
2003011
2004013
2005019
2006029
2007027
2008028
2009032
2010040
2011040
2012026
2013027
2014031
2015024
2016027
2017038
2018047
2019044
2020010
2021010
20229515
20232640

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN15216,5%
DACIA10611,5%
BMW667,2%
MERCEDES-BENZ636,8%
RENAULT586,3%
AUDI535,7%
SKODA535,7%
FORD495,3%
HYUNDAI495,3%
TOYOTA353,8%
Toate (40)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT323,5%
VOLVO283,0%
OPEL202,2%
SUZUKI192,1%
KIA182,0%
MAZDA141,5%
NISSAN131,4%
FIAT111,2%
SEAT111,2%
LAND ROVER91,0%
SSANGYONG91,0%
TESLA91,0%
MITSUBISHI60,7%
ALFA ROMEO50,5%
LEXUS50,5%
CITROEN40,4%
PORSCHE40,4%
JAGUAR30,3%
MINI30,3%
DODGE20,2%
HONDA20,2%
SAAB20,2%
SMART20,2%
BENTLEY10,1%
CUPRA10,1%
DAIMLER10,1%
DS10,1%
JEEP10,1%
LANCIA10,1%
SUBARU10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN PASSAT444,8%
DACIA SPRING394,3%
DACIA LOGAN303,3%
SKODA OCTAVIA212,3%
VOLKSWAGEN GOLF212,3%
RENAULT MEGANE192,1%
BMW SERIA 3182,0%
DACIA DUSTER161,8%
AUDI A4151,6%
FORD KUGA151,6%
Toate (229)
Modele: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI TUCSON151,6%
VOLVO XC60151,6%
BMW SERIA 5141,5%
DACIA SANDERO141,5%
KIA SPORTAGE141,5%
MERCEDES-BENZ CLASA C141,5%
VOLKSWAGEN TIGUAN121,3%
FORD PUMA111,2%
MERCEDES-BENZ CLASA E111,2%
RENAULT CAPTUR111,2%
VOLKSWAGEN POLO111,2%
AUDI A6101,1%
HYUNDAI I30101,1%
SKODA SUPERB91,0%
SUZUKI SX491,0%
TOYOTA RAV491,0%
VOLKSWAGEN TOURAN91,0%
TESLA MODEL Y80,9%
TOYOTA C-HR80,9%
AUDI A370,8%
AUDI A570,8%
FORD FOCUS70,8%
HYUNDAI ELANTRA70,8%
RENAULT ARKANA70,8%
VOLKSWAGEN CC70,8%
AUDI Q560,7%
BMW X360,7%
HYUNDAI BAYON60,7%
NISSAN QASHQAI60,7%
PEUGEOT 30860,7%
PEUGEOT 50860,7%
SKODA KAROQ60,7%
VOLKSWAGEN TAIGO60,7%
BMW SERIA 750,5%
BMW X150,5%
DACIA JOGGER50,5%
MERCEDES-BENZ GLE50,5%
OPEL ASTRA50,5%
OPEL ZAFIRA50,5%
PEUGEOT 300850,5%
SKODA KODIAQ50,5%
SSANGYONG KORANDO50,5%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER50,5%
BMW SERIA 140,4%
FIAT 50040,4%
FORD C-MAX40,4%
MAZDA 340,4%
MAZDA CX-3040,4%
MERCEDES-BENZ CLASA B40,4%
MERCEDES-BENZ CLASA V40,4%
MERCEDES-BENZ GLC40,4%
NISSAN X-TRAIL40,4%
PEUGEOT 200840,4%
RENAULT CLIO40,4%
RENAULT SCENIC40,4%
SKODA KAMIQ40,4%
SUZUKI VITARA40,4%
TOYOTA AURIS40,4%
TOYOTA COROLLA40,4%
TOYOTA YARIS CROSS40,4%
VOLKSWAGEN CADDY40,4%
AUDI Q330,3%
BMW X530,3%
FORD FIESTA30,3%
FORD MONDEO30,3%
HYUNDAI KONA30,3%
MERCEDES-BENZ CLA30,3%
MERCEDES-BENZ CLASA S30,3%
MERCEDES-BENZ GLA30,3%
MITSUBISHI ECLIPSE CROSS30,3%
PEUGEOT 500830,3%
RENAULT KADJAR30,3%
RENAULT TALISMAN30,3%
SEAT ALTEA30,3%
SEAT LEON30,3%
SKODA FABIA30,3%
SUZUKI SWIFT30,3%
VOLKSWAGEN JETTA30,3%
VOLKSWAGEN TOUAREG30,3%
VOLVO V4030,3%
VOLVO V5030,3%
ALFA ROMEO 15920,2%
BMW SERIA 220,2%
BMW X420,2%
BMW X620,2%
CITROEN C420,2%
DACIA LODGY20,2%
FIAT CROMA20,2%
FIAT PUNTO20,2%
FORD GALAXY20,2%
HONDA CR-V20,2%
HYUNDAI I1020,2%
HYUNDAI IX3520,2%
KIA STONIC20,2%
LAND ROVER FREELANDER20,2%
LAND ROVER RANGE ROVER20,2%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE20,2%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT20,2%
LEXUS RX20,2%
MAZDA 620,2%
MAZDA CX-6020,2%
MERCEDES-BENZ CLASA A20,2%
MERCEDES-BENZ EQS20,2%
MERCEDES-BENZ GLB20,2%
MERCEDES-BENZ VITO20,2%
MINI COOPER20,2%
NISSAN JUKE20,2%
OPEL INSIGNIA20,2%
OPEL MOKKA20,2%
OPEL ZAFIRA TOURER20,2%
PEUGEOT 20820,2%
PEUGEOT 40720,2%
PORSCHE CAYENNE20,2%
RENAULT ZOE20,2%
SAAB 9-320,2%
SKODA RAPID20,2%
SKODA ROOMSTER20,2%
SSANGYONG TIVOLI20,2%
SUZUKI IGNIS20,2%
TOYOTA AYGO X20,2%
VOLKSWAGEN ARTEON20,2%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS20,2%
VOLKSWAGEN ID 420,2%
VOLKSWAGEN ID 520,2%
VOLKSWAGEN MULTIVAN20,2%
VOLKSWAGEN SHARAN20,2%
VOLKSWAGEN T-CROSS20,2%
VOLKSWAGEN T-ROC20,2%
VOLKSWAGEN UP20,2%
VOLVO S9020,2%
VOLVO V6020,2%
VOLVO XC4020,2%
ALFA ROMEO GT10,1%
ALFA ROMEO SPIDER10,1%
ALFA ROMEO STELVIO10,1%
AUDI Q810,1%
AUDI RS Q810,1%
AUDI RS710,1%
BENTLEY FLYING SPUR10,1%
BMW I310,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV33536,3%
Compacte (C)16417,8%
Medii (D)14115,3%
Mici (B)879,4%
Monovolume (MPV)727,8%
Mini (A)525,6%
Mari și de lux (E)495,3%
Neclasificate121,3%
Sport91,0%
Utilitare10,1%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare56361,1%
Noi35938,9%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină42345,9%
Benzină20522,2%
Hibrid18319,8%
Electric707,6%
GPL404,3%
GNC/GNL10,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică76182,5%
Companie16117,5%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break33236,0%
Berlină cu hayon21423,2%
Berlină20021,7%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)16017,4%
Cupeu101,1%
Cabriolet60,7%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW16517,9%
75-109 kW30633,2%
110-149 kW30232,8%
150-219 kW606,5%
220 kW și peste192,1%
Necompletat707,6%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc879,4%
1000-1399 cmc10010,8%
1400-1599 cmc20922,7%
1600-1999 cmc33035,8%
2000-2999 cmc11112,0%
3000 cmc și peste151,6%
Necompletat707,6%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN49523,2%
BMW1999,3%
AUDI1828,5%
SKODA1758,2%
DACIA1647,7%
MERCEDES-BENZ1507,0%
OPEL1316,1%
FORD1225,7%
RENAULT894,2%
PEUGEOT542,5%
Toate (41)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT532,5%
HYUNDAI381,8%
TOYOTA331,5%
KIA261,2%
LAND ROVER241,1%
FIAT231,1%
MAZDA211,0%
CITROEN180,8%
DAEWOO180,8%
NISSAN160,7%
VOLVO130,6%
CHEVROLET110,5%
MITSUBISHI100,5%
HONDA90,4%
MINI90,4%
SUZUKI90,4%
SMART80,4%
PORSCHE60,3%
ALFA ROMEO40,2%
CHRYSLER40,2%
JAGUAR40,2%
JEEP40,2%
SSANGYONG30,1%
SUBARU30,1%
BENTLEY10,0%
DODGE10,0%
LADA10,0%
LEXUS10,0%
MASERATI10,0%
TESLA10,0%
VAUXHALL10,0%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare35391,7%
Export328,3%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA6015,6%
VOLKSWAGEN5414,0%
OPEL5013,0%
DAEWOO4812,5%
RENAULT236,0%
FORD184,7%
PEUGEOT174,4%
MERCEDES-BENZ164,2%
AUDI153,9%
FIAT143,6%
Toate (33)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
BMW112,9%
SKODA102,6%
SEAT92,3%
CITROEN61,6%
CHEVROLET41,0%
HYUNDAI41,0%
SMART41,0%
HONDA20,5%
KIA20,5%
NISSAN20,5%
ROVER20,5%
TOYOTA20,5%
VOLVO20,5%
ALFA ROMEO10,3%
JAGUAR10,3%
LANCIA10,3%
LAND ROVER10,3%
MAZDA10,3%
MG10,3%
MINI10,3%
MITSUBISHI10,3%
SUZUKI10,3%
VAUXHALL10,3%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.