Înmatriculări în județul Iași, iunie 2023

Noi251+19,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare890+7,7% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.720

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri313

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 273 noinov 24: 928 rulate, prima înmatricularedec 24: 361 noidec 24: 964 rulate, prima înmatriculareian 25: 239 noiian 25: 791 rulate, prima înmatricularefeb 25: 414 noifeb 25: 1.105 rulate, prima înmatricularemar 25: 237 noimar 25: 1.161 rulate, prima înmatriculareapr 25: 208 noiapr 25: 1.056 rulate, prima înmatricularemai 25: 252 noimai 25: 1.061 rulate, prima înmatriculareiun 25: 248 noiiun 25: 1.134 rulate, prima înmatriculareiul 25: 492 noiiul 25: 1.076 rulate, prima înmatriculareaug 25: 463 noiaug 25: 895 rulate, prima înmatricularesep 25: 320 noisep 25: 1.047 rulate, prima înmatriculareoct 25: 322 noioct 25: 1.105 rulate, prima înmatricularenov 25: 336 noinov 25: 1.067 rulate, prima înmatricularedec 25: 553 noidec 25: 1.046 rulate, prima înmatriculareian 26: 195 noiian 26: 790 rulate, prima înmatricularefeb 26: 184 noifeb 26: 1.036 rulate, prima înmatricularemar 26: 288 noimar 26: 1.048 rulate, prima înmatriculareapr 26: 254 noiapr 26: 1.067 rulate, prima înmatricularemai 26: 321 noimai 26: 942 rulate, prima înmatriculareiun 26: 406 noiiun 26: 929 rulate, prima înmatriculareiul 26: 389 noiiul 26: 914 rulate, prima înmatriculareaug 26: 266 noiaug 26: 839 rulate, prima înmatricularesep 26: 365 noisep 26: 823 rulate, prima înmatriculareoct 26: 343 noioct 26: 906 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24273928
dec 24361964
ian 25239791
feb 254141.105
mar 252371.161
apr 252081.056
mai 252521.061
iun 252481.134
iul 254921.076
aug 25463895
sep 253201.047
oct 253221.105
nov 253361.067
dec 255531.046
ian 26195790
feb 261841.036
mar 262881.048
apr 262541.067
mai 26321942
iun 26406929
iul 26389914
aug 26266839
sep 26365823
oct 26343906

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150200< 1999: 4 rulate, prima înmatriculare1999: 3 rulate, prima înmatriculare2000: 5 rulate, prima înmatriculare2001: 9 rulate, prima înmatriculare2002: 5 rulate, prima înmatriculare2003: 15 rulate, prima înmatriculare2004: 22 rulate, prima înmatriculare2005: 35 rulate, prima înmatriculare2006: 58 rulate, prima înmatriculare2007: 66 rulate, prima înmatriculare2008: 72 rulate, prima înmatriculare2009: 42 rulate, prima înmatriculare2010: 60 rulate, prima înmatriculare2011: 80 rulate, prima înmatriculare2012: 62 rulate, prima înmatriculare2013: 52 rulate, prima înmatriculare2014: 43 rulate, prima înmatriculare2015: 48 rulate, prima înmatriculare2016: 43 rulate, prima înmatriculare2017: 47 rulate, prima înmatriculare2018: 44 rulate, prima înmatriculare2019: 41 rulate, prima înmatriculare2020: 16 rulate, prima înmatriculare2021: 12 rulate, prima înmatriculare2022: 69 noi2022: 5 rulate, prima înmatriculare2023: 182 noi2023: 1 rulate, prima înmatriculare< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199904
199903
200005
200109
200205
2003015
2004022
2005035
2006058
2007066
2008072
2009042
2010060
2011080
2012062
2013052
2014043
2015048
2016043
2017047
2018044
2019041
2020016
2021012
2022695
20231821

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN23520,6%
FORD776,7%
AUDI756,6%
DACIA746,5%
RENAULT736,4%
BMW655,7%
MERCEDES-BENZ585,1%
TOYOTA524,6%
SKODA514,5%
HYUNDAI494,3%
Toate (38)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
SUZUKI443,9%
OPEL393,4%
VOLVO383,3%
SEAT373,2%
MAZDA292,5%
NISSAN252,2%
PEUGEOT181,6%
KIA161,4%
CITROEN111,0%
HONDA80,7%
SSANGYONG80,7%
LAND ROVER70,6%
FIAT60,5%
LEXUS60,5%
MITSUBISHI60,5%
SMART60,5%
ALFA ROMEO50,4%
SUBARU50,4%
TESLA50,4%
JEEP40,4%
CUPRA20,2%
BENTLEY10,1%
CHEVROLET10,1%
CHRYSLER10,1%
DS10,1%
JAGUAR10,1%
MINI10,1%
PORSCHE10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN PASSAT665,8%
VOLKSWAGEN GOLF504,4%
AUDI A4292,5%
FORD FOCUS262,3%
RENAULT MEGANE242,1%
VOLKSWAGEN TIGUAN242,1%
DACIA SANDERO232,0%
VOLKSWAGEN TOURAN221,9%
FORD KUGA201,8%
OPEL ASTRA191,7%
Toate (253)
Modele: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI TUCSON181,6%
DACIA DUSTER171,5%
SEAT IBIZA171,5%
SKODA OCTAVIA171,5%
VOLKSWAGEN POLO171,5%
BMW SERIA 3161,4%
DACIA SPRING161,4%
SUZUKI SX4161,4%
AUDI A6151,3%
MERCEDES-BENZ CLASA E151,3%
VOLVO XC60151,3%
NISSAN QASHQAI141,2%
SKODA FABIA141,2%
BMW SERIA 5131,1%
SUZUKI VITARA121,1%
TOYOTA RAV4121,1%
BMW X3111,0%
DACIA LOGAN111,0%
RENAULT CLIO111,0%
RENAULT SCENIC100,9%
SEAT LEON100,9%
SKODA SUPERB100,9%
BMW SERIA 190,8%
MERCEDES-BENZ CLASA C90,8%
TOYOTA COROLLA90,8%
VOLKSWAGEN SHARAN90,8%
MAZDA 380,7%
MAZDA CX-580,7%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS80,7%
AUDI Q570,6%
BMW X170,6%
FORD MONDEO70,6%
HYUNDAI I3070,6%
TOYOTA C-HR70,6%
TOYOTA YARIS CROSS70,6%
VOLVO V4070,6%
AUDI A360,5%
AUDI Q360,5%
FORD PUMA60,5%
HONDA CIVIC60,5%
HYUNDAI IX3560,5%
OPEL ZAFIRA60,5%
PEUGEOT 30860,5%
RENAULT CAPTUR60,5%
RENAULT KADJAR60,5%
SUZUKI SWIFT60,5%
TOYOTA PRIUS60,5%
KIA SPORTAGE50,4%
MERCEDES-BENZ GLC50,4%
OPEL CORSA50,4%
RENAULT AUSTRAL50,4%
VOLKSWAGEN CC50,4%
VOLKSWAGEN TOUAREG50,4%
AUDI A540,4%
CITROEN C540,4%
DACIA JOGGER40,4%
HYUNDAI SANTA FE40,4%
MERCEDES-BENZ ML40,4%
NISSAN QASHQAI+240,4%
SEAT ALHAMBRA40,4%
SSANGYONG KORANDO40,4%
SUZUKI GRAND VITARA40,4%
TESLA MODEL Y40,4%
TOYOTA YARIS40,4%
VOLKSWAGEN CADDY40,4%
VOLKSWAGEN JETTA40,4%
VOLVO V5040,4%
BMW X530,3%
FIAT PUNTO30,3%
FORD S-MAX30,3%
HYUNDAI IONIQ30,3%
HYUNDAI KONA30,3%
LEXUS NX30,3%
MAZDA 530,3%
MAZDA CX-3030,3%
MERCEDES-BENZ CLASA A30,3%
MERCEDES-BENZ GLS30,3%
NISSAN JUKE30,3%
OPEL ANTARA30,3%
PEUGEOT 20630,3%
PEUGEOT 40730,3%
SKODA KAROQ30,3%
SKODA RAPID30,3%
SKODA ROOMSTER30,3%
SMART FORFOUR30,3%
SMART FORTWO30,3%
SUBARU FORESTER30,3%
TOYOTA AURIS30,3%
VOLVO XC9030,3%
AUDI S520,2%
BMW X420,2%
CITROEN C3 PICASSO20,2%
CITROEN C420,2%
CUPRA FORMENTOR20,2%
DACIA LODGY20,2%
FORD C-MAX20,2%
FORD FIESTA20,2%
FORD FUSION20,2%
FORD GALAXY20,2%
FORD TRANSIT20,2%
HONDA CR-V20,2%
HYUNDAI BAYON20,2%
HYUNDAI ELANTRA20,2%
HYUNDAI I2020,2%
KIA NIRO20,2%
KIA PICANTO20,2%
KIA RIO20,2%
KIA XCEED20,2%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE20,2%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT20,2%
LEXUS RX20,2%
MAZDA 620,2%
MAZDA MX-3020,2%
MERCEDES-BENZ CLA20,2%
MERCEDES-BENZ CLS20,2%
MERCEDES-BENZ GLK20,2%
MERCEDES-BENZ SPRINTER20,2%
MITSUBISHI ASX20,2%
MITSUBISHI ECLIPSE CROSS20,2%
PEUGEOT 200820,2%
PEUGEOT 50820,2%
RENAULT ARKANA20,2%
RENAULT ESPACE20,2%
RENAULT LAGUNA20,2%
RENAULT TALISMAN20,2%
SEAT ALTEA20,2%
SEAT EXEO20,2%
SUBARU IMPREZA20,2%
SUZUKI IGNIS20,2%
VOLKSWAGEN ID 320,2%
VOLKSWAGEN T-CROSS20,2%
VOLKSWAGEN T-ROC20,2%
VOLKSWAGEN TAIGO20,2%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER20,2%
VOLVO S6020,2%
VOLVO S9020,2%
VOLVO V6020,2%
ALFA ROMEO 15610,1%
ALFA ROMEO 15910,1%
ALFA ROMEO BRERA10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV37132,5%
Compacte (C)25522,3%
Medii (D)16814,7%
Mici (B)13411,7%
Monovolume (MPV)1089,5%
Mari și de lux (E)524,6%
Mini (A)353,1%
Sport111,0%
Utilitare40,4%
Neclasificate30,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare89078,0%
Noi25122,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină66858,5%
Benzină23520,6%
Hibrid17315,2%
Electric423,7%
GPL232,0%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică97285,2%
Companie16914,8%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break49042,9%
Berlină cu hayon24821,7%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)23920,9%
Berlină14813,0%
Cabriolet80,7%
Cupeu80,7%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW23120,2%
75-109 kW48942,9%
110-149 kW29826,1%
150-219 kW575,0%
220 kW și peste242,1%
Necompletat423,7%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc706,1%
1000-1399 cmc14612,8%
1400-1599 cmc26523,2%
1600-1999 cmc48842,8%
2000-2999 cmc12110,6%
3000 cmc și peste90,8%
Necompletat423,7%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN39222,8%
BMW1589,2%
AUDI1267,3%
DACIA1237,2%
OPEL1237,2%
FORD1046,0%
RENAULT1015,9%
SKODA1015,9%
MERCEDES-BENZ854,9%
TOYOTA603,5%
Toate (38)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT513,0%
PEUGEOT321,9%
HYUNDAI291,7%
NISSAN251,5%
MAZDA211,2%
VOLVO211,2%
KIA181,0%
SUZUKI181,0%
CITROEN171,0%
MITSUBISHI150,9%
FIAT130,8%
HONDA120,7%
ALFA ROMEO100,6%
LAND ROVER100,6%
CHEVROLET90,5%
MINI90,5%
SMART90,5%
LEXUS50,3%
JAGUAR40,2%
JEEP40,2%
PORSCHE40,2%
DAEWOO30,2%
SSANGYONG20,1%
SUBARU20,1%
DS10,1%
MCC10,1%
SAAB10,1%
VAUXHALL10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare27888,8%
Export3410,9%
Înmatriculat pentru export10,3%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA4815,3%
VOLKSWAGEN4514,4%
OPEL4012,8%
FORD3210,2%
DAEWOO268,3%
RENAULT216,7%
SKODA185,8%
MERCEDES-BENZ123,8%
PEUGEOT123,8%
FIAT113,5%
Toate (26)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
AUDI72,2%
BMW72,2%
HYUNDAI61,9%
SEAT61,9%
TOYOTA51,6%
CHRYSLER41,3%
CITROEN31,0%
SUZUKI20,6%
ALFA ROMEO10,3%
CHEVROLET10,3%
HONDA10,3%
KIA10,3%
LANCIA10,3%
LAND ROVER10,3%
SSANGYONG10,3%
VOLVO10,3%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.