Înmatriculări în județul Hunedoara, iunie 2023

Noi143+2,1% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare529-19,0% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări949

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri272

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.500nov 24: 169 noinov 24: 642 rulate, prima înmatricularedec 24: 182 noidec 24: 603 rulate, prima înmatriculareian 25: 169 noiian 25: 654 rulate, prima înmatricularefeb 25: 130 noifeb 25: 770 rulate, prima înmatricularemar 25: 116 noimar 25: 766 rulate, prima înmatriculareapr 25: 110 noiapr 25: 758 rulate, prima înmatricularemai 25: 126 noimai 25: 597 rulate, prima înmatriculareiun 25: 157 noiiun 25: 687 rulate, prima înmatriculareiul 25: 214 noiiul 25: 829 rulate, prima înmatriculareaug 25: 205 noiaug 25: 631 rulate, prima înmatricularesep 25: 154 noisep 25: 676 rulate, prima înmatriculareoct 25: 119 noioct 25: 737 rulate, prima înmatricularenov 25: 159 noinov 25: 721 rulate, prima înmatricularedec 25: 169 noidec 25: 609 rulate, prima înmatriculareian 26: 51 noiian 26: 440 rulate, prima înmatricularefeb 26: 96 noifeb 26: 719 rulate, prima înmatricularemar 26: 109 noimar 26: 736 rulate, prima înmatriculareapr 26: 84 noiapr 26: 584 rulate, prima înmatricularemai 26: 113 noimai 26: 582 rulate, prima înmatriculareiun 26: 134 noiiun 26: 571 rulate, prima înmatriculareiul 26: 130 noiiul 26: 631 rulate, prima înmatriculareaug 26: 93 noiaug 26: 568 rulate, prima înmatricularesep 26: 124 noisep 26: 612 rulate, prima înmatriculareoct 26: 109 noioct 26: 551 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24169642
dec 24182603
ian 25169654
feb 25130770
mar 25116766
apr 25110758
mai 25126597
iun 25157687
iul 25214829
aug 25205631
sep 25154676
oct 25119737
nov 25159721
dec 25169609
ian 2651440
feb 2696719
mar 26109736
apr 2684584
mai 26113582
iun 26134571
iul 26130631
aug 2693568
sep 26124612
oct 26109551

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150< 1999: 9 rulate, prima înmatriculare1999: 6 rulate, prima înmatriculare2000: 7 rulate, prima înmatriculare2001: 7 rulate, prima înmatriculare2002: 9 rulate, prima înmatriculare2003: 13 rulate, prima înmatriculare2004: 19 rulate, prima înmatriculare2005: 28 rulate, prima înmatriculare2006: 56 rulate, prima înmatriculare2007: 34 rulate, prima înmatriculare2008: 41 rulate, prima înmatriculare2009: 39 rulate, prima înmatriculare2010: 29 rulate, prima înmatriculare2011: 54 rulate, prima înmatriculare2012: 36 rulate, prima înmatriculare2013: 27 rulate, prima înmatriculare2014: 23 rulate, prima înmatriculare2015: 24 rulate, prima înmatriculare2016: 10 rulate, prima înmatriculare2017: 17 rulate, prima înmatriculare2018: 18 rulate, prima înmatriculare2019: 14 rulate, prima înmatriculare2020: 4 rulate, prima înmatriculare2021: 3 rulate, prima înmatriculare2022: 22 noi2022: 1 rulate, prima înmatriculare2023: 121 noi2023: 1 rulate, prima înmatriculare< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199909
199906
200007
200107
200209
2003013
2004019
2005028
2006056
2007034
2008041
2009039
2010029
2011054
2012036
2013027
2014023
2015024
2016010
2017017
2018018
2019014
202004
202103
2022221
20231211

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA12518,6%
VOLKSWAGEN10916,2%
BMW456,7%
AUDI436,4%
RENAULT416,1%
FORD406,0%
SKODA334,9%
OPEL294,3%
MERCEDES-BENZ274,0%
SUZUKI243,6%
Toate (34)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI213,1%
NISSAN213,1%
VOLVO142,1%
CITROEN131,9%
KIA131,9%
PEUGEOT131,9%
MAZDA111,6%
MITSUBISHI101,5%
SEAT81,2%
TOYOTA81,2%
JEEP30,4%
LAND ROVER30,4%
ALFA ROMEO20,3%
FIAT20,3%
HONDA20,3%
JAGUAR20,3%
MINI20,3%
SSANGYONG20,3%
BENTLEY10,1%
CHEVROLET10,1%
DAIHATSU10,1%
SAAB10,1%
SUBARU10,1%
TESLA10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA DUSTER385,7%
DACIA LOGAN365,4%
VOLKSWAGEN GOLF345,1%
DACIA SANDERO284,2%
VOLKSWAGEN PASSAT274,0%
VOLKSWAGEN POLO162,4%
NISSAN QASHQAI152,2%
RENAULT MEGANE152,2%
DACIA JOGGER142,1%
SKODA OCTAVIA131,9%
Toate (189)
Modele: valoare, vehicule, cotă
BMW SERIA 3121,8%
SKODA FABIA121,8%
SUZUKI GRAND VITARA111,6%
AUDI A691,3%
BMW SERIA 191,3%
BMW SERIA 591,3%
MERCEDES-BENZ CLASA C91,3%
OPEL ASTRA91,3%
OPEL CORSA91,3%
AUDI A381,2%
AUDI A481,2%
FORD FIESTA81,2%
VOLKSWAGEN TIGUAN81,2%
DACIA SPRING71,0%
FORD FOCUS71,0%
FORD KUGA60,9%
AUDI Q550,7%
BMW X150,7%
BMW X350,7%
CITROEN C450,7%
HYUNDAI I3050,7%
KIA SPORTAGE50,7%
RENAULT CLIO50,7%
SUZUKI SX450,7%
AUDI A540,6%
AUDI Q340,6%
HYUNDAI IX3540,6%
HYUNDAI TUCSON40,6%
MERCEDES-BENZ CLASA E40,6%
RENAULT AUSTRAL40,6%
RENAULT LAGUNA40,6%
SKODA SUPERB40,6%
VOLKSWAGEN CC40,6%
VOLKSWAGEN TOURAN40,6%
FORD TRANSIT30,4%
HYUNDAI I2030,4%
KIA PICANTO30,4%
MAZDA 630,4%
MERCEDES-BENZ CLASA A30,4%
MITSUBISHI ASX30,4%
MITSUBISHI PAJERO30,4%
NISSAN X-TRAIL30,4%
PEUGEOT 20730,4%
PEUGEOT 30830,4%
RENAULT CAPTUR30,4%
SEAT LEON30,4%
SUZUKI SWIFT30,4%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS30,4%
VOLKSWAGEN JETTA30,4%
VOLKSWAGEN SHARAN30,4%
VOLVO V4030,4%
VOLVO XC9030,4%
AUDI Q720,3%
CITROEN C4 AIRCROSS20,3%
CITROEN C4 PICASSO20,3%
CITROEN C520,3%
DACIA LODGY20,3%
FORD C-MAX20,3%
FORD FUSION20,3%
FORD MONDEO20,3%
FORD PUMA20,3%
FORD S-MAX20,3%
HONDA CIVIC20,3%
JAGUAR XF20,3%
JEEP CHEROKEE20,3%
KIA SORENTO20,3%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,3%
NISSAN JUKE20,3%
OPEL INSIGNIA20,3%
OPEL MERIVA20,3%
OPEL ZAFIRA20,3%
PEUGEOT 300820,3%
RENAULT KOLEOS20,3%
RENAULT SCENIC20,3%
RENAULT TALISMAN20,3%
SEAT IBIZA20,3%
SEAT TOLEDO20,3%
SKODA ROOMSTER20,3%
SSANGYONG KORANDO20,3%
SUZUKI JIMNY20,3%
TOYOTA AURIS20,3%
TOYOTA RAV420,3%
VOLKSWAGEN TOUAREG20,3%
VOLVO V5020,3%
VOLVO V6020,3%
VOLVO XC6020,3%
ALFA ROMEO 14710,1%
ALFA ROMEO 15910,1%
AUDI A110,1%
AUDI Q810,1%
AUDI TT10,1%
BENTLEY CONTINENTAL10,1%
BMW SERIA 710,1%
BMW X210,1%
BMW X410,1%
BMW X510,1%
BMW X610,1%
CHEVROLET TRAX10,1%
CITROEN C310,1%
CITROEN C3 PICASSO10,1%
DAIHATSU TERIOS10,1%
FIAT IDEA10,1%
FIAT PUNTO10,1%
FORD ECOSPORT10,1%
FORD EDGE10,1%
FORD EXPLORER10,1%
FORD GALAXY10,1%
FORD KA10,1%
FORD TRANSIT CUSTOM10,1%
HYUNDAI BAYON10,1%
HYUNDAI ELANTRA10,1%
HYUNDAI GALLOPER10,1%
HYUNDAI GENESIS COUPE10,1%
HYUNDAI SANTA FE10,1%
JEEP GRAND CHEROKEE10,1%
KIA CARENS10,1%
KIA STONIC10,1%
KIA XCEED10,1%
LAND ROVER FREELANDER10,1%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE10,1%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT10,1%
MAZDA 210,1%
MAZDA 310,1%
MAZDA 32310,1%
MAZDA 510,1%
MAZDA CX-310,1%
MAZDA CX-510,1%
MAZDA CX-710,1%
MAZDA MX-510,1%
MERCEDES-BENZ CLA10,1%
MERCEDES-BENZ CLASA G10,1%
MERCEDES-BENZ CLK10,1%
MERCEDES-BENZ CLS10,1%
MERCEDES-BENZ GLA10,1%
MERCEDES-BENZ GLC10,1%
MERCEDES-BENZ GLE10,1%
MERCEDES-BENZ ML10,1%
MERCEDES-BENZ VIANO10,1%
MINI COOPER10,1%
MINI MINI10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV20230,1%
Compacte (C)14621,7%
Mici (B)13620,2%
Medii (D)8312,4%
Monovolume (MPV)517,6%
Mari și de lux (E)274,0%
Mini (A)162,4%
Sport50,7%
Utilitare40,6%
Neclasificate20,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare52978,7%
Noi14321,3%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină36954,9%
Benzină22433,3%
GPL375,5%
Hibrid314,6%
Electric111,6%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică59488,4%
Companie7811,6%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break28842,9%
Berlină cu hayon15623,2%
Berlină11016,4%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)10315,3%
Cupeu81,2%
Cabriolet71,0%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW20530,5%
75-109 kW29543,9%
110-149 kW12418,5%
150-219 kW324,8%
220 kW și peste50,7%
Necompletat111,6%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc7811,6%
1000-1399 cmc11617,3%
1400-1599 cmc16124,0%
1600-1999 cmc24035,7%
2000-2999 cmc639,4%
3000 cmc și peste30,4%
Necompletat111,6%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN19220,2%
DACIA939,8%
BMW919,6%
AUDI757,9%
FORD747,8%
OPEL747,8%
RENAULT545,7%
SKODA404,2%
MERCEDES-BENZ384,0%
PEUGEOT343,6%
Toate (39)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SUZUKI242,5%
HYUNDAI161,7%
NISSAN151,6%
TOYOTA121,3%
MAZDA111,2%
VOLVO111,2%
FIAT101,1%
CITROEN90,9%
HONDA90,9%
DAEWOO70,7%
SEAT70,7%
LAND ROVER60,6%
JEEP50,5%
KIA50,5%
MINI50,5%
MITSUBISHI50,5%
SMART50,5%
CHEVROLET40,4%
ALFA ROMEO30,3%
PORSCHE30,3%
SSANGYONG30,3%
JAGUAR20,2%
CHRYSLER10,1%
DAIHATSU10,1%
LANCIA10,1%
LEXUS10,1%
ROVER10,1%
SUBARU10,1%
TESLA10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare25393,0%
Export197,0%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA5118,8%
FORD4215,4%
VOLKSWAGEN3512,9%
OPEL3211,8%
RENAULT228,1%
DAEWOO207,4%
FIAT145,1%
SKODA93,3%
AUDI82,9%
MERCEDES-BENZ62,2%
Toate (27)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT62,2%
SEAT62,2%
MAZDA31,1%
BMW20,7%
CITROEN20,7%
HYUNDAI20,7%
VOLVO20,7%
ARO10,4%
DAIHATSU10,4%
HONDA10,4%
JEEP10,4%
MASERATI10,4%
MCC10,4%
MINI10,4%
MITSUBISHI10,4%
NISSAN10,4%
TOYOTA10,4%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.