Înmatriculări SUZUKI SX4, ianuarie 2024

Noi168-3,4% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare15+7,1% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri0

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
010203040nov 24: 4 noinov 24: 25 rulate, prima înmatricularedec 24: 3 noidec 24: 17 rulate, prima înmatriculareian 25: 27 rulate, prima înmatricularefeb 25: 27 rulate, prima înmatricularemar 25: 1 noimar 25: 24 rulate, prima înmatriculareapr 25: 27 rulate, prima înmatricularemai 25: 23 rulate, prima înmatriculareiun 25: 2 noiiun 25: 15 rulate, prima înmatriculareiul 25: 34 rulate, prima înmatriculareaug 25: 16 rulate, prima înmatricularesep 25: 22 rulate, prima înmatriculareoct 25: 26 rulate, prima înmatricularenov 25: 19 rulate, prima înmatricularedec 25: 20 rulate, prima înmatriculareian 26: 18 rulate, prima înmatricularefeb 26: 18 rulate, prima înmatricularemar 26: 26 rulate, prima înmatriculareapr 26: 23 rulate, prima înmatricularemai 26: 22 rulate, prima înmatriculareiun 26: 21 rulate, prima înmatriculareiul 26: 18 rulate, prima înmatriculareaug 26: 21 rulate, prima înmatricularesep 26: 20 rulate, prima înmatriculareoct 26: 26 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24425
dec 24317
ian 25027
feb 25027
mar 25124
apr 25027
mai 25023
iun 25215
iul 25034
aug 25016
sep 25022
oct 25026
nov 25019
dec 25020
ian 26018
feb 26018
mar 26026
apr 26023
mai 26022
iun 26021
iul 26018
aug 26021
sep 26020
oct 26026

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0501001502002007: 2 rulate, prima înmatriculare2008: 1 rulate, prima înmatriculare2009: 1 rulate, prima înmatriculare2010: 1 rulate, prima înmatriculare2011: 1 rulate, prima înmatriculare2012: 1 rulate, prima înmatriculare2013: 3 rulate, prima înmatriculare2014: 3 rulate, prima înmatriculare2015: 1 rulate, prima înmatriculare2016: 1 rulate, prima înmatriculare2022: 1 noi2023: 167 noi20072008200920102011201220132014201520162017201820192020202120222023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200702
200801
200901
201001
201101
201201
201303
201403
201501
201601
201700
201800
201900
202000
202100
202210
20231670

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV183100,0%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București4223,0%
Mureș3720,2%
Brașov94,9%
Constanța94,9%
Cluj73,8%
Hunedoara63,3%
Arad52,7%
Argeș52,7%
Brăila52,7%
Iași52,7%
Toate (37)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Timiș52,7%
Dolj42,2%
Ilfov42,2%
Vâlcea42,2%
Botoșani31,6%
Dâmbovița31,6%
Galați31,6%
Suceava31,6%
Caraș-Severin21,1%
Giurgiu21,1%
Neamț21,1%
Satu Mare21,1%
Tulcea21,1%
Alba10,5%
Bihor10,5%
Bistrița-Năsăud10,5%
Buzău10,5%
Călărași10,5%
Gorj10,5%
Harghita10,5%
Ialomița10,5%
Maramureș10,5%
Olt10,5%
Prahova10,5%
Sibiu10,5%
Vaslui10,5%
Vrancea10,5%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Noi16891,8%
Rulate, prima înmatriculare158,2%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Hibrid16891,8%
Motorină116,0%
Benzină42,2%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică12467,8%
Companie5932,2%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Berlină cu hayon183100,0%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
75-109 kW183100,0%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1000-1399 cmc16992,3%
1400-1599 cmc94,9%
1600-1999 cmc52,7%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Fișierele DGPCI dau revânzările doar pe marcă și județ, deci nu se pot filtra după combustibil, model sau celelalte criterii alese.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.