Înmatriculări SEAT LEON, septembrie 2026

Noi2-81,8% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare189-14,1% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri41

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300nov 24: 10 noinov 24: 232 rulate, prima înmatricularedec 24: 19 noidec 24: 226 rulate, prima înmatriculareian 25: 4 noiian 25: 193 rulate, prima înmatricularefeb 25: 8 noifeb 25: 243 rulate, prima înmatricularemar 25: 6 noimar 25: 231 rulate, prima înmatriculareapr 25: 13 noiapr 25: 213 rulate, prima înmatricularemai 25: 10 noimai 25: 234 rulate, prima înmatriculareiun 25: 9 noiiun 25: 226 rulate, prima înmatriculareiul 25: 13 noiiul 25: 278 rulate, prima înmatriculareaug 25: 15 noiaug 25: 227 rulate, prima înmatricularesep 25: 11 noisep 25: 220 rulate, prima înmatriculareoct 25: 18 noioct 25: 281 rulate, prima înmatricularenov 25: 17 noinov 25: 229 rulate, prima înmatricularedec 25: 12 noidec 25: 205 rulate, prima înmatriculareian 26: 7 noiian 26: 202 rulate, prima înmatricularefeb 26: 11 noifeb 26: 195 rulate, prima înmatricularemar 26: 22 noimar 26: 203 rulate, prima înmatriculareapr 26: 22 noiapr 26: 202 rulate, prima înmatricularemai 26: 25 noimai 26: 195 rulate, prima înmatriculareiun 26: 21 noiiun 26: 170 rulate, prima înmatriculareiul 26: 45 noiiul 26: 171 rulate, prima înmatriculareaug 26: 33 noiaug 26: 148 rulate, prima înmatricularesep 26: 2 noisep 26: 189 rulate, prima înmatriculareoct 26: 22 noioct 26: 215 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2410232
dec 2419226
ian 254193
feb 258243
mar 256231
apr 2513213
mai 2510234
iun 259226
iul 2513278
aug 2515227
sep 2511220
oct 2518281
nov 2517229
dec 2512205
ian 267202
feb 2611195
mar 2622203
apr 2622202
mai 2625195
iun 2621170
iul 2645171
aug 2633148
sep 262189
oct 2622215

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01020302002: 2 rulate, prima înmatriculare2003: 1 rulate, prima înmatriculare2005: 7 rulate, prima înmatriculare2006: 5 rulate, prima înmatriculare2007: 12 rulate, prima înmatriculare2008: 7 rulate, prima înmatriculare2009: 9 rulate, prima înmatriculare2010: 10 rulate, prima înmatriculare2011: 14 rulate, prima înmatriculare2012: 14 rulate, prima înmatriculare2013: 17 rulate, prima înmatriculare2014: 27 rulate, prima înmatriculare2015: 14 rulate, prima înmatriculare2016: 14 rulate, prima înmatriculare2017: 8 rulate, prima înmatriculare2018: 6 rulate, prima înmatriculare2019: 3 rulate, prima înmatriculare2020: 4 rulate, prima înmatriculare2021: 6 rulate, prima înmatriculare2022: 7 rulate, prima înmatriculare2023: 1 rulate, prima înmatriculare2024: 1 rulate, prima înmatriculare2026: 2 noi2002200420062008201020122014201620182020202220242026
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200202
200301
200400
200507
200605
2007012
200807
200909
2010010
2011014
2012014
2013017
2014027
2015014
2016014
201708
201806
201903
202004
202106
202207
202301
202401
202500
202620

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)191100,0%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
Iași168,4%
Timiș115,8%
Bihor94,7%
Brașov84,2%
București84,2%
Neamț84,2%
Cluj73,7%
Dolj73,7%
Mureș73,7%
Bacău63,1%
Toate (41)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Buzău63,1%
Constanța63,1%
Olt63,1%
Satu Mare63,1%
Harghita52,6%
Prahova52,6%
Vâlcea52,6%
Vrancea52,6%
Alba42,1%
Arad42,1%
Argeș42,1%
Dâmbovița42,1%
Ilfov42,1%
Maramureș42,1%
Suceava42,1%
Hunedoara31,6%
Mehedinți31,6%
Sălaj31,6%
Sibiu31,6%
Tulcea31,6%
Bistrița-Năsăud21,0%
Botoșani21,0%
Călărași21,0%
Gorj21,0%
Ialomița21,0%
Vaslui21,0%
Brăila10,5%
Caraș-Severin10,5%
Galați10,5%
Giurgiu10,5%
Teleorman10,5%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare18999,0%
Noi21,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină9851,3%
Benzină8645,0%
Hibrid73,7%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică17792,7%
Companie147,3%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break11158,1%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)7639,8%
Berlină cu hayon42,1%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW157,9%
75-109 kW12666,0%
110-149 kW4724,6%
150-219 kW21,0%
220 kW și peste10,5%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc52,6%
1000-1399 cmc6835,6%
1400-1599 cmc4724,6%
1600-1999 cmc7137,2%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Fișierele DGPCI dau revânzările doar pe marcă și județ, deci nu se pot filtra după combustibil, model sau celelalte criterii alese.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare3278,0%
Export922,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.