Noi 625 -28,6% față de anul trecut Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare 1.895 +10,6% față de anul trecut Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.
Revânzări 3.301 +8,3% față de anul trecut Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Radieri 455 Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.
Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 1.000 2.000 3.000 4.000 5.000 nov 24: 625 noi nov 24: 1.895 rulate, prima înmatriculare dec 24: 1.589 noi dec 24: 1.972 rulate, prima înmatriculare ian 25: 726 noi ian 25: 1.681 rulate, prima înmatriculare feb 25: 744 noi feb 25: 2.165 rulate, prima înmatriculare mar 25: 532 noi mar 25: 2.252 rulate, prima înmatriculare apr 25: 569 noi apr 25: 2.349 rulate, prima înmatriculare mai 25: 631 noi mai 25: 2.263 rulate, prima înmatriculare iun 25: 581 noi iun 25: 2.339 rulate, prima înmatriculare iul 25: 976 noi iul 25: 2.465 rulate, prima înmatriculare aug 25: 1.018 noi aug 25: 2.107 rulate, prima înmatriculare sep 25: 1.140 noi sep 25: 2.255 rulate, prima înmatriculare oct 25: 906 noi oct 25: 2.614 rulate, prima înmatriculare nov 25: 1.021 noi nov 25: 2.389 rulate, prima înmatriculare dec 25: 2.638 noi dec 25: 2.101 rulate, prima înmatriculare ian 26: 255 noi ian 26: 1.801 rulate, prima înmatriculare feb 26: 583 noi feb 26: 2.265 rulate, prima înmatriculare mar 26: 454 noi mar 26: 2.312 rulate, prima înmatriculare apr 26: 367 noi apr 26: 2.080 rulate, prima înmatriculare mai 26: 389 noi mai 26: 1.921 rulate, prima înmatriculare iun 26: 964 noi iun 26: 2.049 rulate, prima înmatriculare iul 26: 536 noi iul 26: 2.102 rulate, prima înmatriculare aug 26: 385 noi aug 26: 1.934 rulate, prima înmatriculare sep 26: 671 noi sep 26: 2.112 rulate, prima înmatriculare oct 26: 597 noi oct 26: 2.032 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 625 1.895 dec 24 1.589 1.972 ian 25 726 1.681 feb 25 744 2.165 mar 25 532 2.252 apr 25 569 2.349 mai 25 631 2.263 iun 25 581 2.339 iul 25 976 2.465 aug 25 1.018 2.107 sep 25 1.140 2.255 oct 25 906 2.614 nov 25 1.021 2.389 dec 25 2.638 2.101 ian 26 255 1.801 feb 26 583 2.265 mar 26 454 2.312 apr 26 367 2.080 mai 26 389 1.921 iun 26 964 2.049 iul 26 536 2.102 aug 26 385 1.934 sep 26 671 2.112 oct 26 597 2.032
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 200 400 600 800 < 2000: 5 rulate, prima înmatriculare 2000: 4 rulate, prima înmatriculare 2001: 3 rulate, prima înmatriculare 2002: 2 rulate, prima înmatriculare 2003: 23 rulate, prima înmatriculare 2004: 7 rulate, prima înmatriculare 2005: 20 rulate, prima înmatriculare 2006: 39 rulate, prima înmatriculare 2007: 32 rulate, prima înmatriculare 2008: 62 rulate, prima înmatriculare 2009: 71 rulate, prima înmatriculare 2010: 105 rulate, prima înmatriculare 2011: 144 rulate, prima înmatriculare 2012: 207 rulate, prima înmatriculare 2013: 167 rulate, prima înmatriculare 2014: 159 rulate, prima înmatriculare 2015: 155 rulate, prima înmatriculare 2016: 171 rulate, prima înmatriculare 2017: 142 rulate, prima înmatriculare 2018: 119 rulate, prima înmatriculare 2019: 131 rulate, prima înmatriculare 2020: 73 rulate, prima înmatriculare 2021: 39 rulate, prima înmatriculare 2022: 1 noi 2022: 13 rulate, prima înmatriculare 2023: 14 noi 2023: 2 rulate, prima înmatriculare 2024: 610 noi < 2000 2001 2003 2005 2007 2009 2011 2013 2015 2017 2019 2021 2023
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare < 2000 0 5 2000 0 4 2001 0 3 2002 0 2 2003 0 23 2004 0 7 2005 0 20 2006 0 39 2007 0 32 2008 0 62 2009 0 71 2010 0 105 2011 0 144 2012 0 207 2013 0 167 2014 0 159 2015 0 155 2016 0 171 2017 0 142 2018 0 119 2019 0 131 2020 0 73 2021 0 39 2022 1 13 2023 14 2 2024 610 0
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă MEGANE 853 33,8% CLIO 371 14,7% SCENIC 216 8,6% KADJAR 185 7,3% CAPTUR 164 6,5% TALISMAN 100 4,0% ARKANA 91 3,6% KOLEOS 90 3,6% TRAFIC 90 3,6% ESPACE 76 3,0%
Toate (27) Modele: valoare, vehicule, cotă AUSTRAL 71 2,8% LAGUNA 64 2,5% KANGOO 46 1,8% ZOE 19 0,8% MODUS 18 0,7% SYMBIOZ 16 0,6% FLUENCE 11 0,4% TWINGO 11 0,4% RAFALE 10 0,4% MASTER 9 0,4% LATITUDE 3 0,1% 19 CHAMADE 1 0,0% 4TL 1 0,0% LOGAN 1 0,0% Model necompletat 1 0,0% NUOVO ESPACE 1 0,0% VEL SATIS 1 0,0%
Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă Compacte (C) 864 34,3% SUV 627 24,9% Monovolume (MPV) 428 17,0% Mici (B) 408 16,2% Medii (D) 167 6,6% Mini (A) 11 0,4% Utilitare 9 0,4% Neclasificate 5 0,2% Mari și de lux (E) 1 0,0%
Județe Județe: valoare, vehicule, cotă București 413 16,4% Argeș 216 8,6% Prahova 144 5,7% Cluj 96 3,8% Ilfov 85 3,4% Iași 82 3,3% Galați 80 3,2% Maramureș 80 3,2% Dâmbovița 76 3,0% Bacău 69 2,7%
Toate (42) Județe: valoare, vehicule, cotă Hunedoara 67 2,7% Timiș 66 2,6% Brașov 65 2,6% Dolj 62 2,5% Mureș 59 2,3% Arad 52 2,1% Gorj 51 2,0% Constanța 50 2,0% Sibiu 48 1,9% Neamț 47 1,9% Suceava 47 1,9% Vâlcea 47 1,9% Bihor 44 1,7% Olt 43 1,7% Botoșani 42 1,7% Brăila 39 1,5% Buzău 35 1,4% Vrancea 32 1,3% Alba 30 1,2% Satu Mare 30 1,2% Mehedinți 26 1,0% Teleorman 26 1,0% Giurgiu 22 0,9% Harghita 22 0,9% Caraș-Severin 21 0,8% Călărași 20 0,8% Ialomița 20 0,8% Vaslui 18 0,7% Bistrița-Năsăud 16 0,6% Sălaj 12 0,5% Covasna 11 0,4% Tulcea 9 0,4%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Rulate, prima înmatriculare 1.895 75,2% Noi 625 24,8%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Motorină 1.608 63,8% Benzină 580 23,0% Hibrid 270 10,7% Electric 41 1,6% GPL 21 0,8%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 1.966 78,0% Companie 554 22,0%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Break 1.017 40,4% Berlină cu hayon 973 38,6% Berlină 253 10,0% Utilizare multiplă (SUV, MPV) 238 9,4% Cabriolet 20 0,8% Cupeu 19 0,8%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 705 28,0% 75-109 kW 1.396 55,4% 110-149 kW 374 14,8% 150-219 kW 7 0,3% Necompletat 38 1,5%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă sub 1000 cmc 175 6,9% 1000-1399 cmc 491 19,5% 1400-1599 cmc 1.417 56,2% 1600-1999 cmc 383 15,2% 2000-2999 cmc 13 0,5% Necompletat 41 1,6%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.