Înmatriculări în județul Dâmbovița, noiembrie 2024

Noi137+47,3% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare672+15,1% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.794+24,4% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri83

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 137 noinov 24: 672 rulate, prima înmatricularedec 24: 139 noidec 24: 664 rulate, prima înmatriculareian 25: 88 noiian 25: 498 rulate, prima înmatricularefeb 25: 102 noifeb 25: 616 rulate, prima înmatricularemar 25: 57 noimar 25: 752 rulate, prima înmatriculareapr 25: 72 noiapr 25: 738 rulate, prima înmatricularemai 25: 90 noimai 25: 697 rulate, prima înmatriculareiun 25: 72 noiiun 25: 726 rulate, prima înmatriculareiul 25: 150 noiiul 25: 738 rulate, prima înmatriculareaug 25: 153 noiaug 25: 725 rulate, prima înmatricularesep 25: 101 noisep 25: 757 rulate, prima înmatriculareoct 25: 90 noioct 25: 814 rulate, prima înmatricularenov 25: 81 noinov 25: 734 rulate, prima înmatricularedec 25: 205 noidec 25: 699 rulate, prima înmatriculareian 26: 50 noiian 26: 586 rulate, prima înmatricularefeb 26: 62 noifeb 26: 678 rulate, prima înmatricularemar 26: 62 noimar 26: 776 rulate, prima înmatriculareapr 26: 71 noiapr 26: 581 rulate, prima înmatricularemai 26: 104 noimai 26: 605 rulate, prima înmatriculareiun 26: 126 noiiun 26: 602 rulate, prima înmatriculareiul 26: 83 noiiul 26: 671 rulate, prima înmatriculareaug 26: 34 noiaug 26: 469 rulate, prima înmatricularesep 26: 88 noisep 26: 577 rulate, prima înmatriculareoct 26: 125 noioct 26: 625 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24137672
dec 24139664
ian 2588498
feb 25102616
mar 2557752
apr 2572738
mai 2590697
iun 2572726
iul 25150738
aug 25153725
sep 25101757
oct 2590814
nov 2581734
dec 25205699
ian 2650586
feb 2662678
mar 2662776
apr 2671581
mai 26104605
iun 26126602
iul 2683671
aug 2634469
sep 2688577
oct 26125625

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150< 2000: 2 rulate, prima înmatriculare2000: 3 rulate, prima înmatriculare2001: 1 rulate, prima înmatriculare2002: 3 rulate, prima înmatriculare2003: 6 rulate, prima înmatriculare2004: 8 rulate, prima înmatriculare2005: 17 rulate, prima înmatriculare2006: 19 rulate, prima înmatriculare2007: 30 rulate, prima înmatriculare2008: 36 rulate, prima înmatriculare2009: 47 rulate, prima înmatriculare2010: 43 rulate, prima înmatriculare2011: 54 rulate, prima înmatriculare2012: 62 rulate, prima înmatriculare2013: 61 rulate, prima înmatriculare2014: 40 rulate, prima înmatriculare2015: 46 rulate, prima înmatriculare2016: 30 rulate, prima înmatriculare2017: 25 rulate, prima înmatriculare2018: 33 rulate, prima înmatriculare2019: 45 rulate, prima înmatriculare2020: 28 rulate, prima înmatriculare2021: 18 rulate, prima înmatriculare2022: 8 rulate, prima înmatriculare2023: 4 noi2023: 6 rulate, prima înmatriculare2024: 133 noi2024: 1 rulate, prima înmatriculare< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200002
200003
200101
200203
200306
200408
2005017
2006019
2007030
2008036
2009047
2010043
2011054
2012062
2013061
2014040
2015046
2016030
2017025
2018033
2019045
2020028
2021018
202208
202346
20241331

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN17221,3%
DACIA10212,6%
RENAULT769,4%
BMW597,3%
SKODA597,3%
AUDI526,4%
FORD506,2%
MERCEDES-BENZ465,7%
OPEL334,1%
HYUNDAI212,6%
Toate (35)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
NISSAN202,5%
PEUGEOT202,5%
VOLVO162,0%
TOYOTA141,7%
SEAT111,4%
KIA81,0%
FIAT70,9%
SUZUKI60,7%
CITROEN40,5%
MG40,5%
CUPRA30,4%
HONDA30,4%
MAZDA30,4%
PORSCHE30,4%
TESLA30,4%
LAND ROVER20,2%
LEXUS20,2%
MINI20,2%
SMART20,2%
ALFA ROMEO10,1%
CHEVROLET10,1%
DS10,1%
MITSUBISHI10,1%
SSANGYONG10,1%
SUBARU10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF536,6%
DACIA LOGAN445,5%
VOLKSWAGEN PASSAT364,5%
RENAULT MEGANE334,1%
SKODA OCTAVIA313,8%
DACIA DUSTER243,0%
DACIA SANDERO212,6%
AUDI A4202,5%
BMW SERIA 3182,2%
VOLKSWAGEN POLO182,2%
Toate (172)
Modele: valoare, vehicule, cotă
OPEL ASTRA172,1%
FORD FOCUS162,0%
VOLKSWAGEN TIGUAN151,9%
NISSAN QASHQAI141,7%
BMW SERIA 5131,6%
RENAULT CLIO131,6%
SKODA FABIA111,4%
VOLKSWAGEN TOURAN111,4%
FORD MONDEO101,2%
OPEL CORSA101,2%
FORD KUGA91,1%
HYUNDAI TUCSON91,1%
MERCEDES-BENZ CLASA E91,1%
AUDI A381,0%
BMW SERIA 181,0%
DACIA SPRING81,0%
PEUGEOT 300881,0%
SKODA KAMIQ81,0%
AUDI A570,9%
HYUNDAI I3070,9%
RENAULT SCENIC70,9%
VOLKSWAGEN CC70,9%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS70,9%
BMW X360,7%
FORD FIESTA60,7%
MERCEDES-BENZ CLASA C60,7%
MERCEDES-BENZ GLC60,7%
MERCEDES-BENZ GLE60,7%
RENAULT KADJAR60,7%
SEAT LEON60,7%
VOLKSWAGEN JETTA60,7%
VOLVO V4060,7%
AUDI A650,6%
AUDI Q550,6%
BMW X150,6%
MERCEDES-BENZ CLA50,6%
RENAULT CAPTUR50,6%
FORD PUMA40,5%
KIA SPORTAGE40,5%
MERCEDES-BENZ CLASA A40,5%
PEUGEOT 30840,5%
RENAULT TALISMAN40,5%
TOYOTA RAV440,5%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER40,5%
AUDI Q330,4%
BMW X530,4%
FIAT 50030,4%
MERCEDES-BENZ VITO30,4%
NISSAN JUKE30,4%
RENAULT ESPACE30,4%
SKODA KODIAQ30,4%
SKODA RAPID30,4%
TOYOTA C-HR30,4%
VOLKSWAGEN SHARAN30,4%
VOLKSWAGEN TOUAREG30,4%
AUDI A120,2%
BMW SERIA 220,2%
BMW SERIA 420,2%
CUPRA LEON20,2%
DACIA DOKKER20,2%
DACIA LODGY20,2%
FIAT PUNTO20,2%
FORD C-MAX20,2%
HYUNDAI I2020,2%
KIA CEED20,2%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE20,2%
MAZDA 620,2%
MERCEDES-BENZ GLA20,2%
MG ZS20,2%
MINI COOPER20,2%
OPEL VECTRA20,2%
OPEL ZAFIRA20,2%
PORSCHE CAYENNE20,2%
RENAULT ARKANA20,2%
RENAULT LAGUNA20,2%
SEAT IBIZA20,2%
SKODA SUPERB20,2%
TESLA MODEL 320,2%
TOYOTA YARIS CROSS20,2%
VOLKSWAGEN ARTEON20,2%
VOLKSWAGEN CADDY20,2%
VOLKSWAGEN T-ROC20,2%
VOLVO V5020,2%
VOLVO XC6020,2%
VOLVO XC9020,2%
ALFA ROMEO STELVIO10,1%
AUDI A710,1%
AUDI Q710,1%
BMW X610,1%
CHEVROLET AVEO10,1%
CITROEN C110,1%
CITROEN C3 AIRCROSS10,1%
CITROEN C4 SPACETOURER10,1%
CITROEN DS510,1%
CUPRA FORMENTOR10,1%
DACIA JOGGER10,1%
DS DS710,1%
FIAT BRAVO10,1%
FIAT FIORINO10,1%
FORD EDGE10,1%
FORD GRAND C-MAX10,1%
FORD TRANSIT10,1%
HONDA CR-V10,1%
HONDA JAZZ10,1%
HONDA ZR-V10,1%
HYUNDAI ELANTRA10,1%
HYUNDAI I4010,1%
HYUNDAI IONIQ10,1%
KIA RIO10,1%
KIA XCEED10,1%
LEXUS NX10,1%
LEXUS UX10,1%
MAZDA 310,1%
MERCEDES-BENZ CLASA B10,1%
MERCEDES-BENZ CLK10,1%
MERCEDES-BENZ CLS10,1%
MERCEDES-BENZ GLB10,1%
MERCEDES-BENZ ML10,1%
MG HS10,1%
MG MG310,1%
MITSUBISHI OUTLANDER10,1%
NISSAN PRIMERA10,1%
NISSAN QASHQAI+210,1%
NISSAN X-TRAIL10,1%
OPEL CROSSLAND10,1%
OPEL MOKKA10,1%
PEUGEOT 10710,1%
PEUGEOT 200810,1%
PEUGEOT 20810,1%
PEUGEOT 400810,1%
PEUGEOT 500810,1%
PEUGEOT EXPERT10,1%
PEUGEOT PARTNER10,1%
PEUGEOT RIFTER10,1%
PORSCHE 91110,1%
RENAULT KOLEOS10,1%
SEAT ALHAMBRA10,1%
SEAT ATECA10,1%
SEAT TOLEDO10,1%
SKODA SCALA10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)23028,4%
SUV20625,5%
Mici (B)14417,8%
Medii (D)12115,0%
Monovolume (MPV)587,2%
Mari și de lux (E)313,8%
Mini (A)141,7%
Neclasificate20,2%
Sport20,2%
Utilitare10,1%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare67283,1%
Noi13716,9%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină43153,3%
Benzină25531,5%
Hibrid8410,4%
GPL253,1%
Electric141,7%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică73791,1%
Companie728,9%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break32840,5%
Berlină cu hayon19123,6%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)14217,6%
Berlină13817,1%
Cupeu91,1%
Cabriolet10,1%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW19524,1%
75-109 kW35744,1%
110-149 kW20925,8%
150-219 kW263,2%
220 kW și peste81,0%
Necompletat141,7%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc8410,4%
1000-1399 cmc12415,3%
1400-1599 cmc25030,9%
1600-1999 cmc27834,4%
2000-2999 cmc597,3%
Necompletat141,7%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN34819,4%
DACIA27115,1%
BMW19911,1%
OPEL1659,2%
SKODA1317,3%
FORD1106,1%
RENAULT1035,7%
AUDI1005,6%
MERCEDES-BENZ703,9%
PEUGEOT502,8%
Toate (40)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT331,8%
HYUNDAI271,5%
CITROEN181,0%
TOYOTA170,9%
FIAT160,9%
VOLVO160,9%
SUZUKI140,8%
MAZDA110,6%
NISSAN110,6%
KIA100,6%
HONDA90,5%
CHEVROLET80,4%
DAEWOO80,4%
MINI80,4%
MITSUBISHI60,3%
LAND ROVER50,3%
ALFA ROMEO40,2%
PORSCHE40,2%
SMART40,2%
JEEP30,2%
LEXUS30,2%
SUBARU30,2%
ROVER20,1%
BENTLEY10,1%
CHRYSLER10,1%
DODGE10,1%
JAGUAR10,1%
LADA10,1%
LANCIA10,1%
SAAB10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare8298,8%
Export11,2%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL1619,3%
VOLKSWAGEN1416,9%
FORD1214,5%
DACIA910,8%
DAEWOO89,6%
SKODA44,8%
AUDI33,6%
PEUGEOT33,6%
RENAULT33,6%
BMW22,4%
Toate (18)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT22,4%
HYUNDAI11,2%
JAGUAR11,2%
KIA11,2%
MAZDA11,2%
MITSUBISHI11,2%
NISSAN11,2%
ROVER11,2%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.