Înmatriculări în județul Buzău, noiembrie 2024

Noi78-20,4% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare444+11,3% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.337+12,7% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri120

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 78 noinov 24: 444 rulate, prima înmatricularedec 24: 64 noidec 24: 368 rulate, prima înmatriculareian 25: 108 noiian 25: 398 rulate, prima înmatricularefeb 25: 76 noifeb 25: 463 rulate, prima înmatricularemar 25: 89 noimar 25: 437 rulate, prima înmatriculareapr 25: 83 noiapr 25: 505 rulate, prima înmatricularemai 25: 85 noimai 25: 413 rulate, prima înmatriculareiun 25: 56 noiiun 25: 373 rulate, prima înmatriculareiul 25: 81 noiiul 25: 440 rulate, prima înmatriculareaug 25: 139 noiaug 25: 431 rulate, prima înmatricularesep 25: 113 noisep 25: 469 rulate, prima înmatriculareoct 25: 136 noioct 25: 536 rulate, prima înmatricularenov 25: 128 noinov 25: 520 rulate, prima înmatricularedec 25: 124 noidec 25: 442 rulate, prima înmatriculareian 26: 58 noiian 26: 331 rulate, prima înmatricularefeb 26: 55 noifeb 26: 380 rulate, prima înmatricularemar 26: 79 noimar 26: 614 rulate, prima înmatriculareapr 26: 61 noiapr 26: 393 rulate, prima înmatricularemai 26: 63 noimai 26: 310 rulate, prima înmatriculareiun 26: 89 noiiun 26: 399 rulate, prima înmatriculareiul 26: 67 noiiul 26: 374 rulate, prima înmatriculareaug 26: 68 noiaug 26: 378 rulate, prima înmatricularesep 26: 96 noisep 26: 436 rulate, prima înmatriculareoct 26: 98 noioct 26: 480 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2478444
dec 2464368
ian 25108398
feb 2576463
mar 2589437
apr 2583505
mai 2585413
iun 2556373
iul 2581440
aug 25139431
sep 25113469
oct 25136536
nov 25128520
dec 25124442
ian 2658331
feb 2655380
mar 2679614
apr 2661393
mai 2663310
iun 2689399
iul 2667374
aug 2668378
sep 2696436
oct 2698480

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080100< 2000: 2 rulate, prima înmatriculare2001: 2 rulate, prima înmatriculare2002: 3 rulate, prima înmatriculare2003: 8 rulate, prima înmatriculare2004: 9 rulate, prima înmatriculare2005: 20 rulate, prima înmatriculare2006: 15 rulate, prima înmatriculare2007: 30 rulate, prima înmatriculare2008: 22 rulate, prima înmatriculare2009: 29 rulate, prima înmatriculare2010: 33 rulate, prima înmatriculare2011: 41 rulate, prima înmatriculare2012: 26 rulate, prima înmatriculare2013: 23 rulate, prima înmatriculare2014: 34 rulate, prima înmatriculare2015: 23 rulate, prima înmatriculare2016: 23 rulate, prima înmatriculare2017: 18 rulate, prima înmatriculare2018: 24 rulate, prima înmatriculare2019: 27 rulate, prima înmatriculare2020: 14 rulate, prima înmatriculare2021: 9 rulate, prima înmatriculare2022: 3 rulate, prima înmatriculare2023: 3 rulate, prima înmatriculare2024: 78 noi2024: 3 rulate, prima înmatriculare< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200002
200000
200102
200203
200308
200409
2005020
2006015
2007030
2008022
2009029
2010033
2011041
2012026
2013023
2014034
2015023
2016023
2017018
2018024
2019027
2020014
202109
202203
202303
2024783

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN9117,4%
BMW5911,3%
DACIA499,4%
SKODA489,2%
AUDI387,3%
RENAULT356,7%
MERCEDES-BENZ265,0%
FORD234,4%
OPEL234,4%
HYUNDAI203,8%
Toate (35)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA183,4%
NISSAN173,3%
PEUGEOT101,9%
VOLVO101,9%
SEAT81,5%
SUZUKI81,5%
KIA71,3%
MAZDA40,8%
MITSUBISHI40,8%
ALFA ROMEO20,4%
CITROEN20,4%
FIAT20,4%
JEEP20,4%
LANCIA20,4%
LAND ROVER20,4%
SMART20,4%
SSANGYONG20,4%
CHEVROLET10,2%
INFINITI10,2%
JAGUAR10,2%
LEXUS10,2%
MINI10,2%
PORSCHE10,2%
SAAB10,2%
TESLA10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
SKODA OCTAVIA295,6%
VOLKSWAGEN GOLF275,2%
VOLKSWAGEN PASSAT265,0%
DACIA DUSTER244,6%
DACIA LOGAN163,1%
AUDI A4152,9%
BMW SERIA 3152,9%
BMW SERIA 5142,7%
RENAULT MEGANE112,1%
VOLKSWAGEN TIGUAN112,1%
Toate (156)
Modele: valoare, vehicule, cotă
FORD FOCUS101,9%
BMW X391,7%
HYUNDAI TUCSON91,7%
MERCEDES-BENZ CLASA C91,7%
NISSAN QASHQAI91,7%
AUDI A681,5%
BMW X181,5%
MERCEDES-BENZ CLASA E81,5%
OPEL ASTRA81,5%
TOYOTA RAV481,5%
AUDI A571,4%
OPEL ZAFIRA71,4%
VOLKSWAGEN TOURAN71,4%
RENAULT CLIO61,2%
SKODA FABIA61,2%
SKODA SUPERB61,2%
RENAULT KADJAR51,0%
BMW SERIA 740,8%
DACIA SANDERO40,8%
HYUNDAI I3040,8%
NISSAN JUKE40,8%
SEAT IBIZA40,8%
TOYOTA C-HR40,8%
TOYOTA YARIS CROSS40,8%
VOLKSWAGEN POLO40,8%
DACIA JOGGER30,6%
HYUNDAI IX3530,6%
KIA SPORTAGE30,6%
MAZDA 330,6%
PEUGEOT 50830,6%
RENAULT SCENIC30,6%
SKODA KAMIQ30,6%
VOLKSWAGEN CC30,6%
VOLVO V6030,6%
AUDI A320,4%
AUDI Q320,4%
AUDI Q520,4%
BMW SERIA 120,4%
CITROEN C520,4%
DACIA LODGY20,4%
FORD MONDEO20,4%
FORD PUMA20,4%
FORD S-MAX20,4%
MERCEDES-BENZ GLC20,4%
MITSUBISHI ASX20,4%
MITSUBISHI OUTLANDER20,4%
NISSAN QASHQAI+220,4%
NISSAN X-TRAIL20,4%
OPEL CORSA20,4%
OPEL INSIGNIA20,4%
PEUGEOT 20620,4%
PEUGEOT 300820,4%
RENAULT TALISMAN20,4%
SEAT LEON20,4%
SKODA RAPID20,4%
SSANGYONG TIVOLI20,4%
SUZUKI S-CROSS20,4%
SUZUKI VITARA20,4%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS20,4%
VOLKSWAGEN TAIGO20,4%
VOLKSWAGEN TOUAREG20,4%
VOLVO V5020,4%
VOLVO XC6020,4%
ALFA ROMEO 15910,2%
ALFA ROMEO STELVIO10,2%
AUDI Q710,2%
BMW SERIA 210,2%
BMW X REIHE10,2%
BMW X210,2%
BMW X510,2%
BMW X610,2%
CHEVROLET EPICA10,2%
FIAT BRAVO10,2%
FIAT SEICENTO10,2%
FORD B-MAX10,2%
FORD ECOSPORT10,2%
FORD FIESTA10,2%
FORD KA10,2%
FORD KUGA10,2%
FORD MUSTANG10,2%
FORD TRANSIT10,2%
HYUNDAI BAYON10,2%
HYUNDAI I2010,2%
HYUNDAI IONIQ10,2%
HYUNDAI KONA10,2%
INFINITI Q5010,2%
JAGUAR E-PACE10,2%
JEEP COMPASS10,2%
JEEP GRAND CHEROKEE10,2%
KIA CEED10,2%
KIA PICANTO10,2%
KIA XCEED10,2%
LANCIA MUSA10,2%
LANCIA YPSILON10,2%
LAND ROVER DISCOVERY10,2%
LAND ROVER FREELANDER10,2%
LEXUS RX10,2%
MAZDA 510,2%
MERCEDES-BENZ CLASA A10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA V10,2%
MERCEDES-BENZ GLA10,2%
MERCEDES-BENZ GLE10,2%
MERCEDES-BENZ GLK10,2%
MERCEDES-BENZ ML10,2%
MERCEDES-BENZ VIANO10,2%
MINI COOPER10,2%
OPEL AMPERA10,2%
OPEL MERIVA10,2%
OPEL MOVANO10,2%
OPEL TIGRA10,2%
PEUGEOT 20710,2%
PEUGEOT 40710,2%
PEUGEOT 500810,2%
PORSCHE MACAN10,2%
RENAULT ARKANA10,2%
RENAULT CAPTUR10,2%
RENAULT ESPACE10,2%
RENAULT KANGOO10,2%
RENAULT KOLEOS10,2%
RENAULT MASTER10,2%
RENAULT RAFALE10,2%
RENAULT TRAFIC10,2%
SAAB 9-310,2%
SEAT ALHAMBRA10,2%
SEAT CORDOBA10,2%
SKODA KAROQ10,2%
SKODA KODIAQ10,2%
SMART FORFOUR10,2%
SMART FORTWO10,2%
SUZUKI GRAND VITARA10,2%
SUZUKI JIMNY10,2%
SUZUKI SWIFT10,2%
SUZUKI SX410,2%
TESLA MODEL 310,2%
TOYOTA AYGO10,2%
TOYOTA BZ4X10,2%
VOLKSWAGEN ARTEON10,2%
VOLKSWAGEN BORA10,2%
VOLKSWAGEN CADDY10,2%
VOLKSWAGEN ID 310,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV16832,2%
Compacte (C)11822,6%
Medii (D)9418,0%
Mici (B)5310,2%
Monovolume (MPV)397,5%
Mari și de lux (E)346,5%
Mini (A)71,3%
Neclasificate51,0%
Utilitare30,6%
Sport10,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare44485,1%
Noi7814,9%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină29656,7%
Benzină14628,0%
Hibrid6211,9%
GPL152,9%
Electric30,6%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică45186,4%
Companie7113,6%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break24246,4%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)9418,0%
Berlină9317,8%
Berlină cu hayon8516,3%
Cabriolet40,8%
Cupeu40,8%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW9818,8%
75-109 kW22042,1%
110-149 kW16331,2%
150-219 kW336,3%
220 kW și peste51,0%
Necompletat30,6%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc315,9%
1000-1399 cmc6412,3%
1400-1599 cmc14728,2%
1600-1999 cmc22442,9%
2000-2999 cmc5310,2%
Necompletat30,6%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN27520,6%
BMW14310,7%
DACIA1289,6%
SKODA1188,8%
FORD1047,8%
OPEL987,3%
AUDI937,0%
RENAULT735,5%
MERCEDES-BENZ564,2%
PEUGEOT332,5%
Toate (38)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT272,0%
TOYOTA272,0%
HYUNDAI261,9%
NISSAN151,1%
VOLVO151,1%
CHEVROLET131,0%
SUZUKI131,0%
MAZDA120,9%
FIAT90,7%
KIA90,7%
DAEWOO60,4%
HONDA60,4%
CITROEN50,4%
LAND ROVER50,4%
ALFA ROMEO40,3%
PORSCHE40,3%
MITSUBISHI30,2%
DAIHATSU20,1%
JEEP20,1%
LADA20,1%
MINI20,1%
SAAB20,1%
SMART20,1%
ARO10,1%
JAGUAR10,1%
LEXUS10,1%
ROLLS-ROYCE10,1%
ROVER10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare10285,0%
Export1815,0%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL2722,5%
VOLKSWAGEN1512,5%
DACIA1210,0%
DAEWOO108,3%
BMW97,5%
FORD75,8%
RENAULT75,8%
AUDI65,0%
FIAT65,0%
SKODA43,3%
Toate (21)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
MERCEDES-BENZ32,5%
JEEP21,7%
NISSAN21,7%
SEAT21,7%
TOYOTA21,7%
CHEVROLET10,8%
HYUNDAI10,8%
MITSUBISHI10,8%
PEUGEOT10,8%
SUBARU10,8%
SUZUKI10,8%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.