Înmatriculări în județul Hunedoara, noiembrie 2024

Noi169+14,2% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare642-4,6% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.172-4,9% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri116

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.500nov 24: 169 noinov 24: 642 rulate, prima înmatricularedec 24: 182 noidec 24: 603 rulate, prima înmatriculareian 25: 169 noiian 25: 654 rulate, prima înmatricularefeb 25: 130 noifeb 25: 770 rulate, prima înmatricularemar 25: 116 noimar 25: 766 rulate, prima înmatriculareapr 25: 110 noiapr 25: 758 rulate, prima înmatricularemai 25: 126 noimai 25: 597 rulate, prima înmatriculareiun 25: 157 noiiun 25: 687 rulate, prima înmatriculareiul 25: 214 noiiul 25: 829 rulate, prima înmatriculareaug 25: 205 noiaug 25: 631 rulate, prima înmatricularesep 25: 154 noisep 25: 676 rulate, prima înmatriculareoct 25: 119 noioct 25: 737 rulate, prima înmatricularenov 25: 159 noinov 25: 721 rulate, prima înmatricularedec 25: 169 noidec 25: 609 rulate, prima înmatriculareian 26: 51 noiian 26: 440 rulate, prima înmatricularefeb 26: 96 noifeb 26: 719 rulate, prima înmatricularemar 26: 109 noimar 26: 736 rulate, prima înmatriculareapr 26: 84 noiapr 26: 584 rulate, prima înmatricularemai 26: 113 noimai 26: 582 rulate, prima înmatriculareiun 26: 134 noiiun 26: 571 rulate, prima înmatriculareiul 26: 130 noiiul 26: 631 rulate, prima înmatriculareaug 26: 93 noiaug 26: 568 rulate, prima înmatricularesep 26: 124 noisep 26: 612 rulate, prima înmatriculareoct 26: 109 noioct 26: 551 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24169642
dec 24182603
ian 25169654
feb 25130770
mar 25116766
apr 25110758
mai 25126597
iun 25157687
iul 25214829
aug 25205631
sep 25154676
oct 25119737
nov 25159721
dec 25169609
ian 2651440
feb 2696719
mar 26109736
apr 2684584
mai 26113582
iun 26134571
iul 26130631
aug 2693568
sep 26124612
oct 26109551

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150200< 2000: 8 rulate, prima înmatriculare2000: 5 rulate, prima înmatriculare2001: 4 rulate, prima înmatriculare2002: 8 rulate, prima înmatriculare2003: 19 rulate, prima înmatriculare2004: 12 rulate, prima înmatriculare2005: 25 rulate, prima înmatriculare2006: 39 rulate, prima înmatriculare2007: 40 rulate, prima înmatriculare2008: 36 rulate, prima înmatriculare2009: 52 rulate, prima înmatriculare2010: 44 rulate, prima înmatriculare2011: 54 rulate, prima înmatriculare2012: 38 rulate, prima înmatriculare2013: 35 rulate, prima înmatriculare2014: 36 rulate, prima înmatriculare2015: 37 rulate, prima înmatriculare2016: 32 rulate, prima înmatriculare2017: 26 rulate, prima înmatriculare2018: 27 rulate, prima înmatriculare2019: 28 rulate, prima înmatriculare2020: 18 rulate, prima înmatriculare2021: 8 rulate, prima înmatriculare2022: 1 noi2022: 7 rulate, prima înmatriculare2023: 5 noi2023: 3 rulate, prima înmatriculare2024: 163 noi2024: 1 rulate, prima înmatriculare< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200008
200005
200104
200208
2003019
2004012
2005025
2006039
2007040
2008036
2009052
2010044
2011054
2012038
2013035
2014036
2015037
2016032
2017026
2018027
2019028
2020018
202108
202217
202353
20241631

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA13516,6%
VOLKSWAGEN10713,2%
RENAULT678,3%
AUDI607,4%
BMW546,7%
SKODA455,5%
FORD415,1%
OPEL374,6%
NISSAN323,9%
SUZUKI293,6%
Toate (36)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
MERCEDES-BENZ283,5%
HYUNDAI253,1%
PEUGEOT172,1%
VOLVO172,1%
KIA162,0%
TOYOTA151,8%
CITROEN141,7%
MAZDA141,7%
SEAT121,5%
MITSUBISHI70,9%
MG50,6%
HONDA40,5%
LAND ROVER40,5%
SMART40,5%
FIAT30,4%
JEEP30,4%
SUBARU30,4%
CHEVROLET20,2%
DAIHATSU20,2%
JAGUAR20,2%
SSANGYONG20,2%
ALFA ROMEO10,1%
CADILLAC10,1%
CUPRA10,1%
DFSK10,1%
MINI10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA SANDERO536,6%
DACIA DUSTER425,2%
VOLKSWAGEN GOLF324,0%
AUDI A4293,6%
NISSAN QASHQAI253,1%
SKODA OCTAVIA232,9%
VOLKSWAGEN PASSAT192,4%
AUDI A3172,1%
BMW SERIA 3172,1%
DACIA LOGAN162,0%
Toate (200)
Modele: valoare, vehicule, cotă
FORD FOCUS141,7%
RENAULT MEGANE141,7%
DACIA JOGGER121,5%
FORD FIESTA121,5%
HYUNDAI TUCSON111,4%
RENAULT CLIO111,4%
BMW SERIA 1101,2%
BMW SERIA 5101,2%
OPEL ASTRA101,2%
VOLKSWAGEN POLO101,2%
VOLKSWAGEN TOURAN101,2%
BMW X391,1%
DACIA SPRING91,1%
MERCEDES-BENZ CLASA C91,1%
OPEL CORSA91,1%
VOLVO XC6091,1%
VOLKSWAGEN TIGUAN81,0%
KIA SPORTAGE70,9%
RENAULT ARKANA70,9%
RENAULT CAPTUR70,9%
RENAULT KADJAR70,9%
SEAT LEON70,9%
SUZUKI GRAND VITARA70,9%
FORD KUGA60,7%
KIA CEED60,7%
PEUGEOT 300860,7%
RENAULT SCENIC60,7%
SKODA FABIA60,7%
SUZUKI JIMNY60,7%
SUZUKI S-CROSS60,7%
SUZUKI VITARA60,7%
VOLKSWAGEN TOUAREG60,7%
AUDI A650,6%
HYUNDAI I3050,6%
OPEL MOKKA50,6%
SKODA SUPERB50,6%
TOYOTA RAV450,6%
CITROEN C340,5%
FORD MONDEO40,5%
MERCEDES-BENZ ML40,5%
MITSUBISHI ASX40,5%
RENAULT KOLEOS40,5%
RENAULT TALISMAN40,5%
CITROEN C430,4%
HONDA CIVIC30,4%
HYUNDAI IX3530,4%
MAZDA 230,4%
MAZDA 530,4%
MERCEDES-BENZ CLA30,4%
PEUGEOT 50830,4%
SKODA KAROQ30,4%
SKODA KODIAQ30,4%
TOYOTA C-HR30,4%
VOLKSWAGEN EOS30,4%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS30,4%
VOLKSWAGEN SHARAN30,4%
VOLVO V6030,4%
AUDI A520,2%
AUDI Q320,2%
BMW SERIA 720,2%
BMW X220,2%
CITROEN C4 PICASSO20,2%
DACIA LODGY20,2%
DAIHATSU TERIOS20,2%
FORD S-MAX20,2%
HYUNDAI I2020,2%
JEEP WRANGLER20,2%
LAND ROVER FREELANDER20,2%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE20,2%
MAZDA 320,2%
MAZDA CX-320,2%
MAZDA CX-520,2%
MERCEDES-BENZ CLASA E20,2%
MERCEDES-BENZ GLA20,2%
MG EHS20,2%
MG HS20,2%
MITSUBISHI OUTLANDER20,2%
NISSAN QASHQAI+220,2%
OPEL CROSSLAND20,2%
OPEL INSIGNIA20,2%
OPEL MERIVA20,2%
OPEL ZAFIRA20,2%
PEUGEOT 20720,2%
PEUGEOT 30820,2%
PEUGEOT 40720,2%
RENAULT AUSTRAL20,2%
RENAULT KANGOO20,2%
RENAULT LAGUNA20,2%
SEAT ATECA20,2%
SKODA RAPID20,2%
SMART FORFOUR20,2%
TOYOTA YARIS CROSS20,2%
VOLKSWAGEN CADDY20,2%
ALFA ROMEO GIULIETTA10,1%
AUDI 8010,1%
AUDI A810,1%
AUDI Q510,1%
AUDI Q710,1%
BMW M510,1%
BMW X110,1%
BMW X410,1%
BMW X510,1%
CHEVROLET CAPTIVA10,1%
CHEVROLET SPARK10,1%
CITROEN C110,1%
CITROEN C4 CACTUS10,1%
CITROEN C510,1%
CITROEN DS510,1%
CITROEN GRAND C4 PICASSO10,1%
CUPRA FORMENTOR10,1%
DACIA DOKKER10,1%
DFSK E510,1%
FIAT 500X10,1%
FIAT PUNTO10,1%
FIAT TALENTO10,1%
FORD C-MAX10,1%
FORD FUSION10,1%
FORD TRANSIT CUSTOM10,1%
HONDA CR-V10,1%
HYUNDAI I4010,1%
HYUNDAI IONIQ10,1%
HYUNDAI IX2010,1%
HYUNDAI KONA10,1%
JAGUAR E-PACE10,1%
JAGUAR F-PACE10,1%
JEEP CHEROKEE10,1%
KIA CARENS10,1%
KIA PICANTO10,1%
KIA SOUL10,1%
MAZDA 610,1%
MAZDA CX-3010,1%
MERCEDES-BENZ CLASA A10,1%
MERCEDES-BENZ CLASA B10,1%
MERCEDES-BENZ CLK10,1%
MERCEDES-BENZ CLS10,1%
MERCEDES-BENZ GLC10,1%
MERCEDES-BENZ GLK10,1%
MERCEDES-BENZ GLS10,1%
MERCEDES-BENZ VIANO10,1%
MG MG310,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV28034,5%
Compacte (C)16920,8%
Mici (B)13817,0%
Medii (D)10012,3%
Monovolume (MPV)688,4%
Mari și de lux (E)222,7%
Mini (A)202,5%
Neclasificate70,9%
Sport60,7%
Utilitare10,1%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare64279,2%
Noi16920,8%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină42552,4%
Benzină24330,0%
Hibrid9011,1%
GPL425,2%
Electric111,4%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică68784,7%
Companie12415,3%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break33040,7%
Berlină cu hayon22928,2%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)14618,0%
Berlină9611,8%
Cabriolet60,7%
Cupeu40,5%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW22327,5%
75-109 kW35243,4%
110-149 kW18322,6%
150-219 kW313,8%
220 kW și peste111,4%
Necompletat111,4%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc10312,7%
1000-1399 cmc11814,5%
1400-1599 cmc24229,8%
1600-1999 cmc28234,8%
2000-2999 cmc536,5%
3000 cmc și peste20,2%
Necompletat111,4%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN19616,7%
FORD1139,6%
DACIA1119,5%
BMW1028,7%
OPEL958,1%
AUDI927,8%
RENAULT706,0%
SKODA695,9%
MERCEDES-BENZ544,6%
PEUGEOT312,6%
Toate (38)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SUZUKI292,5%
NISSAN242,0%
TOYOTA232,0%
HYUNDAI191,6%
FIAT171,5%
MAZDA171,5%
CITROEN141,2%
SEAT141,2%
KIA110,9%
VOLVO110,9%
LAND ROVER70,6%
SMART60,5%
ALFA ROMEO50,4%
CHEVROLET50,4%
HONDA50,4%
JEEP50,4%
MITSUBISHI50,4%
DAEWOO40,3%
MINI40,3%
PORSCHE30,3%
JAGUAR20,2%
LEXUS20,2%
SSANGYONG20,2%
CHRYSLER10,1%
LADA10,1%
LANCIA10,1%
ROVER10,1%
SUBARU10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare9279,3%
Export2118,1%
Înmatriculat pentru export32,6%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL1613,8%
DACIA1412,1%
FORD1412,1%
RENAULT119,5%
VOLKSWAGEN119,5%
BMW86,9%
MERCEDES-BENZ86,9%
AUDI76,0%
SKODA43,4%
MAZDA32,6%
Toate (24)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
CHEVROLET21,7%
FIAT21,7%
HYUNDAI21,7%
LAND ROVER21,7%
MITSUBISHI21,7%
PORSCHE21,7%
DFSK10,9%
DODGE10,9%
NISSAN10,9%
PEUGEOT10,9%
SUBARU10,9%
SUZUKI10,9%
TESLA10,9%
VOLVO10,9%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.