Înmatriculări în județul Bihor, noiembrie 2024

Noi141-25,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare1.046+3,9% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.686-8,1% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri155

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 141 noinov 24: 1.046 rulate, prima înmatricularedec 24: 128 noidec 24: 1.132 rulate, prima înmatriculareian 25: 159 noiian 25: 1.063 rulate, prima înmatricularefeb 25: 185 noifeb 25: 1.291 rulate, prima înmatricularemar 25: 140 noimar 25: 1.404 rulate, prima înmatriculareapr 25: 102 noiapr 25: 1.430 rulate, prima înmatricularemai 25: 100 noimai 25: 1.450 rulate, prima înmatriculareiun 25: 106 noiiun 25: 1.243 rulate, prima înmatriculareiul 25: 253 noiiul 25: 1.513 rulate, prima înmatriculareaug 25: 255 noiaug 25: 1.185 rulate, prima înmatricularesep 25: 185 noisep 25: 1.258 rulate, prima înmatriculareoct 25: 193 noioct 25: 1.295 rulate, prima înmatricularenov 25: 254 noinov 25: 1.164 rulate, prima înmatricularedec 25: 271 noidec 25: 927 rulate, prima înmatriculareian 26: 117 noiian 26: 935 rulate, prima înmatricularefeb 26: 130 noifeb 26: 1.235 rulate, prima înmatricularemar 26: 147 noimar 26: 1.285 rulate, prima înmatriculareapr 26: 151 noiapr 26: 1.126 rulate, prima înmatricularemai 26: 131 noimai 26: 913 rulate, prima înmatriculareiun 26: 195 noiiun 26: 1.051 rulate, prima înmatriculareiul 26: 146 noiiul 26: 1.116 rulate, prima înmatriculareaug 26: 132 noiaug 26: 978 rulate, prima înmatricularesep 26: 162 noisep 26: 1.047 rulate, prima înmatriculareoct 26: 237 noioct 26: 1.033 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 241411.046
dec 241281.132
ian 251591.063
feb 251851.291
mar 251401.404
apr 251021.430
mai 251001.450
iun 251061.243
iul 252531.513
aug 252551.185
sep 251851.258
oct 251931.295
nov 252541.164
dec 25271927
ian 26117935
feb 261301.235
mar 261471.285
apr 261511.126
mai 26131913
iun 261951.051
iul 261461.116
aug 26132978
sep 261621.047
oct 262371.033

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150< 2000: 9 rulate, prima înmatriculare2000: 4 rulate, prima înmatriculare2001: 6 rulate, prima înmatriculare2002: 11 rulate, prima înmatriculare2003: 17 rulate, prima înmatriculare2004: 15 rulate, prima înmatriculare2005: 39 rulate, prima înmatriculare2006: 56 rulate, prima înmatriculare2007: 50 rulate, prima înmatriculare2008: 56 rulate, prima înmatriculare2009: 68 rulate, prima înmatriculare2010: 74 rulate, prima înmatriculare2011: 83 rulate, prima înmatriculare2012: 61 rulate, prima înmatriculare2013: 59 rulate, prima înmatriculare2014: 55 rulate, prima înmatriculare2015: 48 rulate, prima înmatriculare2016: 36 rulate, prima înmatriculare2017: 51 rulate, prima înmatriculare2018: 49 rulate, prima înmatriculare2019: 64 rulate, prima înmatriculare2020: 55 rulate, prima înmatriculare2021: 41 rulate, prima înmatriculare2022: 2 noi2022: 18 rulate, prima înmatriculare2023: 7 noi2023: 20 rulate, prima înmatriculare2024: 132 noi2024: 1 rulate, prima înmatriculare< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200009
200004
200106
2002011
2003017
2004015
2005039
2006056
2007050
2008056
2009068
2010074
2011083
2012061
2013059
2014055
2015048
2016036
2017051
2018049
2019064
2020055
2021041
2022218
2023720
20241321

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN27022,7%
AUDI12610,6%
DACIA1099,2%
BMW998,3%
MERCEDES-BENZ816,8%
FORD685,7%
SKODA524,4%
OPEL474,0%
RENAULT443,7%
HYUNDAI423,5%
Toate (37)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT302,5%
NISSAN262,2%
PEUGEOT262,2%
VOLVO262,2%
TOYOTA252,1%
KIA191,6%
CITROEN181,5%
MAZDA141,2%
SUZUKI110,9%
MG80,7%
MITSUBISHI80,7%
FIAT60,5%
PORSCHE50,4%
LAND ROVER40,3%
ALFA ROMEO30,3%
JAGUAR30,3%
SMART30,3%
CHEVROLET20,2%
HONDA20,2%
JEEP20,2%
SSANGYONG20,2%
CUPRA10,1%
DS10,1%
FISKER10,1%
GMC10,1%
LEXUS10,1%
MINI10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF857,2%
VOLKSWAGEN PASSAT635,3%
AUDI A4463,9%
DACIA DUSTER383,2%
DACIA LOGAN383,2%
BMW SERIA 3282,4%
DACIA SANDERO272,3%
VOLKSWAGEN POLO272,3%
SKODA OCTAVIA262,2%
FORD FOCUS252,1%
Toate (231)
Modele: valoare, vehicule, cotă
OPEL ASTRA252,1%
BMW SERIA 5211,8%
MERCEDES-BENZ CLASA C191,6%
NISSAN QASHQAI191,6%
AUDI A6181,5%
AUDI A3161,4%
VOLKSWAGEN SHARAN161,4%
AUDI Q5151,3%
MERCEDES-BENZ CLASA E151,3%
RENAULT MEGANE141,2%
SEAT LEON141,2%
HYUNDAI TUCSON131,1%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS131,1%
VOLKSWAGEN TIGUAN121,0%
VOLVO XC60121,0%
SKODA KODIAQ110,9%
VOLKSWAGEN TOURAN110,9%
AUDI A5100,8%
BMW X3100,8%
AUDI Q390,8%
FORD KUGA90,8%
HYUNDAI I3090,8%
SEAT ALHAMBRA90,8%
VOLKSWAGEN CC90,8%
BMW X680,7%
KIA SPORTAGE80,7%
RENAULT CLIO80,7%
BMW X570,6%
FORD FIESTA70,6%
FORD MONDEO70,6%
MERCEDES-BENZ GLC70,6%
MERCEDES-BENZ GLE70,6%
BMW SERIA 160,5%
BMW X160,5%
OPEL CORSA60,5%
PEUGEOT 30860,5%
SKODA FABIA60,5%
VOLKSWAGEN TOUAREG60,5%
FORD C-MAX50,4%
HYUNDAI IX3550,4%
MAZDA 650,4%
MERCEDES-BENZ CLASA A50,4%
MG HS50,4%
OPEL ZAFIRA50,4%
PEUGEOT 300850,4%
TOYOTA C-HR50,4%
VOLKSWAGEN CADDY50,4%
VOLKSWAGEN JETTA50,4%
VOLVO XC4050,4%
BMW SERIA 740,3%
CITROEN C540,3%
HYUNDAI I2040,3%
KIA CEED40,3%
MERCEDES-BENZ CLA40,3%
MERCEDES-BENZ CLASA B40,3%
PEUGEOT 200840,3%
RENAULT ESPACE40,3%
RENAULT KADJAR40,3%
SKODA SUPERB40,3%
SUZUKI SWIFT40,3%
TOYOTA RAV440,3%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER40,3%
AUDI A830,3%
CITROEN C430,3%
CITROEN C4 PICASSO30,3%
DACIA LODGY30,3%
FORD GALAXY30,3%
FORD S-MAX30,3%
HYUNDAI SANTA FE30,3%
KIA XCEED30,3%
MAZDA 330,3%
MAZDA CX-530,3%
MERCEDES-BENZ VIANO30,3%
MERCEDES-BENZ VITO30,3%
MITSUBISHI ASX30,3%
NISSAN QASHQAI+230,3%
OPEL VECTRA30,3%
PEUGEOT 50830,3%
PORSCHE CAYENNE30,3%
RENAULT CAPTUR30,3%
RENAULT SCENIC30,3%
SEAT IBIZA30,3%
SKODA KAROQ30,3%
SMART FORTWO30,3%
SUZUKI VITARA30,3%
VOLKSWAGEN TAIGO30,3%
ALFA ROMEO STELVIO20,2%
AUDI Q820,2%
BMW SERIA 420,2%
BMW X220,2%
CHEVROLET CAPTIVA20,2%
CITROEN DS420,2%
DACIA SPRING20,2%
FIAT DOBLO20,2%
FORD PUMA20,2%
FORD TRANSIT20,2%
HYUNDAI KONA20,2%
KIA STONIC20,2%
LAND ROVER FREELANDER20,2%
MAZDA 520,2%
MERCEDES-BENZ CLASA G20,2%
MERCEDES-BENZ CLASA V20,2%
MERCEDES-BENZ GLA20,2%
MERCEDES-BENZ GLK20,2%
MERCEDES-BENZ SPRINTER20,2%
MG EHS20,2%
MITSUBISHI LANCER20,2%
MITSUBISHI OUTLANDER20,2%
NISSAN JUKE20,2%
OPEL INSIGNIA20,2%
PEUGEOT 30720,2%
PORSCHE 91120,2%
RENAULT KOLEOS20,2%
RENAULT MODUS20,2%
SEAT EXEO20,2%
SUZUKI GRAND VITARA20,2%
TOYOTA AURIS20,2%
TOYOTA AVENSIS20,2%
TOYOTA AYGO X20,2%
TOYOTA COROLLA20,2%
TOYOTA YARIS20,2%
TOYOTA YARIS CROSS20,2%
VOLKSWAGEN BORA20,2%
VOLKSWAGEN UP20,2%
VOLVO V4020,2%
VOLVO V5020,2%
ALFA ROMEO GIULIA10,1%
AUDI A110,1%
AUDI Q710,1%
AUDI RS Q810,1%
AUDI SQ510,1%
AUDI SQ810,1%
AUDI TT10,1%
BMW 3185D10,1%
BMW IX110,1%
BMW SERIA 210,1%
BMW X410,1%
BMW XM10,1%
CITROEN BERLINGO10,1%
CITROEN C-ELYSEE10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV33928,6%
Compacte (C)29524,9%
Medii (D)19816,7%
Mici (B)14412,1%
Monovolume (MPV)1159,7%
Mari și de lux (E)625,2%
Mini (A)110,9%
Neclasificate90,8%
Sport90,8%
Utilitare50,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare1.04688,1%
Noi14111,9%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină73862,2%
Benzină29224,6%
Hibrid1119,4%
GPL312,6%
Electric151,3%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică1.00884,9%
Companie17915,1%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break56447,5%
Berlină cu hayon22919,3%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)19316,3%
Berlină17915,1%
Cupeu171,4%
Cabriolet50,4%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW23920,1%
75-109 kW47840,3%
110-149 kW36530,7%
150-219 kW595,0%
220 kW și peste312,6%
Necompletat151,3%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc837,0%
1000-1399 cmc13511,4%
1400-1599 cmc27423,1%
1600-1999 cmc55746,9%
2000-2999 cmc1159,7%
3000 cmc și peste80,7%
Necompletat151,3%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN39423,4%
DACIA1569,3%
BMW1478,7%
AUDI1277,5%
OPEL1217,2%
FORD1156,8%
MERCEDES-BENZ1026,0%
SKODA925,5%
RENAULT563,3%
PEUGEOT462,7%
Toate (42)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT342,0%
TOYOTA342,0%
SUZUKI311,8%
HYUNDAI301,8%
FIAT241,4%
CITROEN171,0%
VOLVO171,0%
MAZDA140,8%
NISSAN140,8%
PORSCHE130,8%
LAND ROVER120,7%
JEEP110,7%
KIA110,7%
MITSUBISHI100,6%
HONDA80,5%
MINI70,4%
ALFA ROMEO60,4%
SMART60,4%
CHEVROLET40,2%
DAEWOO40,2%
JAGUAR30,2%
LEXUS30,2%
SSANGYONG30,2%
CUPRA20,1%
MCC20,1%
SAAB20,1%
SUBARU20,1%
TESLA20,1%
DAIHATSU10,1%
DODGE10,1%
LADA10,1%
ROVER10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare8957,4%
Export6441,3%
Înmatriculat pentru export21,3%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN2415,5%
DACIA2314,8%
MERCEDES-BENZ1811,6%
OPEL159,7%
BMW138,4%
FORD138,4%
AUDI106,5%
RENAULT95,8%
FIAT42,6%
MAZDA31,9%
Toate (24)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT31,9%
VOLVO31,9%
CITROEN21,3%
KIA21,3%
SEAT21,3%
SKODA21,3%
TOYOTA21,3%
CHEVROLET10,6%
DAEWOO10,6%
FERRARI10,6%
HYUNDAI10,6%
PORSCHE10,6%
SSANGYONG10,6%
TESLA10,6%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.