Înmatriculări în județul Neamț, noiembrie 2024

Noi79-26,9% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare709+12,4% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.396+16,7% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri120

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 79 noinov 24: 709 rulate, prima înmatricularedec 24: 87 noidec 24: 689 rulate, prima înmatriculareian 25: 82 noiian 25: 612 rulate, prima înmatricularefeb 25: 80 noifeb 25: 752 rulate, prima înmatricularemar 25: 81 noimar 25: 776 rulate, prima înmatriculareapr 25: 90 noiapr 25: 727 rulate, prima înmatricularemai 25: 62 noimai 25: 751 rulate, prima înmatriculareiun 25: 83 noiiun 25: 778 rulate, prima înmatriculareiul 25: 112 noiiul 25: 744 rulate, prima înmatriculareaug 25: 121 noiaug 25: 696 rulate, prima înmatricularesep 25: 95 noisep 25: 726 rulate, prima înmatriculareoct 25: 109 noioct 25: 869 rulate, prima înmatricularenov 25: 108 noinov 25: 721 rulate, prima înmatricularedec 25: 179 noidec 25: 732 rulate, prima înmatriculareian 26: 72 noiian 26: 634 rulate, prima înmatricularefeb 26: 64 noifeb 26: 754 rulate, prima înmatricularemar 26: 90 noimar 26: 711 rulate, prima înmatriculareapr 26: 65 noiapr 26: 649 rulate, prima înmatricularemai 26: 136 noimai 26: 683 rulate, prima înmatriculareiun 26: 117 noiiun 26: 621 rulate, prima înmatriculareiul 26: 67 noiiul 26: 683 rulate, prima înmatriculareaug 26: 73 noiaug 26: 646 rulate, prima înmatricularesep 26: 109 noisep 26: 670 rulate, prima înmatriculareoct 26: 127 noioct 26: 647 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2479709
dec 2487689
ian 2582612
feb 2580752
mar 2581776
apr 2590727
mai 2562751
iun 2583778
iul 25112744
aug 25121696
sep 2595726
oct 25109869
nov 25108721
dec 25179732
ian 2672634
feb 2664754
mar 2690711
apr 2665649
mai 26136683
iun 26117621
iul 2667683
aug 2673646
sep 26109670
oct 26127647

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080< 2000: 7 rulate, prima înmatriculare2000: 3 rulate, prima înmatriculare2001: 3 rulate, prima înmatriculare2002: 5 rulate, prima înmatriculare2003: 9 rulate, prima înmatriculare2004: 14 rulate, prima înmatriculare2005: 18 rulate, prima înmatriculare2006: 28 rulate, prima înmatriculare2007: 43 rulate, prima înmatriculare2008: 41 rulate, prima înmatriculare2009: 62 rulate, prima înmatriculare2010: 60 rulate, prima înmatriculare2011: 80 rulate, prima înmatriculare2012: 65 rulate, prima înmatriculare2013: 42 rulate, prima înmatriculare2014: 48 rulate, prima înmatriculare2015: 27 rulate, prima înmatriculare2016: 40 rulate, prima înmatriculare2017: 25 rulate, prima înmatriculare2018: 26 rulate, prima înmatriculare2019: 28 rulate, prima înmatriculare2020: 17 rulate, prima înmatriculare2021: 9 rulate, prima înmatriculare2022: 4 rulate, prima înmatriculare2023: 2 noi2023: 4 rulate, prima înmatriculare2024: 77 noi2024: 1 rulate, prima înmatriculare< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200007
200003
200103
200205
200309
2004014
2005018
2006028
2007043
2008041
2009062
2010060
2011080
2012065
2013042
2014048
2015027
2016040
2017025
2018026
2019028
2020017
202109
202204
202324
2024771

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN16020,3%
AUDI9011,4%
BMW668,4%
DACIA506,3%
RENAULT476,0%
FORD425,3%
SKODA425,3%
MERCEDES-BENZ384,8%
HYUNDAI344,3%
NISSAN303,8%
Toate (35)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT283,6%
OPEL253,2%
VOLVO253,2%
TOYOTA222,8%
PEUGEOT151,9%
KIA121,5%
FIAT111,4%
SUZUKI91,1%
CITROEN50,6%
MAZDA50,6%
ALFA ROMEO40,5%
PORSCHE40,5%
MITSUBISHI30,4%
SSANGYONG30,4%
CHEVROLET20,3%
DAIHATSU20,3%
JAGUAR20,3%
LEXUS20,3%
MG20,3%
MINI20,3%
SMART20,3%
JEEP10,1%
LANCIA10,1%
LAND ROVER10,1%
SUBARU10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF536,7%
AUDI A4384,8%
VOLKSWAGEN PASSAT354,4%
DACIA DUSTER313,9%
BMW SERIA 3202,5%
NISSAN QASHQAI202,5%
AUDI Q5182,3%
FORD FOCUS182,3%
SKODA OCTAVIA172,2%
RENAULT MEGANE151,9%
Toate (179)
Modele: valoare, vehicule, cotă
AUDI A6141,8%
BMW X3141,8%
VOLKSWAGEN TOURAN141,8%
VOLVO XC60131,6%
SEAT IBIZA121,5%
VOLKSWAGEN TIGUAN121,5%
HYUNDAI TUCSON111,4%
SKODA FABIA111,4%
AUDI A3101,3%
DACIA SANDERO101,3%
HYUNDAI I30101,3%
VOLKSWAGEN POLO91,1%
BMW X181,0%
MERCEDES-BENZ CLASA A81,0%
RENAULT SCENIC81,0%
BMW SERIA 570,9%
DACIA LOGAN70,9%
KIA SPORTAGE70,9%
FIAT PUNTO60,8%
FORD FIESTA60,8%
MERCEDES-BENZ CLASA C60,8%
PEUGEOT 300860,8%
RENAULT ESPACE60,8%
SKODA SUPERB60,8%
VOLKSWAGEN CADDY60,8%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS60,8%
BMW SERIA 150,6%
FORD KUGA50,6%
FORD S-MAX50,6%
HYUNDAI IX3550,6%
MERCEDES-BENZ CLASA E50,6%
MERCEDES-BENZ GLC50,6%
OPEL ASTRA50,6%
SEAT ALHAMBRA50,6%
SUZUKI GRAND VITARA50,6%
TOYOTA YARIS CROSS50,6%
VOLKSWAGEN SHARAN50,6%
VOLKSWAGEN TOUAREG50,6%
AUDI Q340,5%
MERCEDES-BENZ GLE40,5%
NISSAN QASHQAI+240,5%
RENAULT CLIO40,5%
RENAULT KADJAR40,5%
SEAT ALTEA40,5%
SEAT TOLEDO40,5%
TOYOTA RAV440,5%
VOLKSWAGEN CC40,5%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER40,5%
VOLVO V5040,5%
BMW X630,4%
CITROEN C4 PICASSO30,4%
HYUNDAI I2030,4%
KIA CEED30,4%
MERCEDES-BENZ CLA30,4%
MITSUBISHI ASX30,4%
NISSAN X-TRAIL30,4%
OPEL INSIGNIA30,4%
OPEL MOKKA30,4%
OPEL ZAFIRA30,4%
PEUGEOT 30830,4%
PORSCHE CAYENNE30,4%
RENAULT CAPTUR30,4%
RENAULT LAGUNA30,4%
SKODA KAMIQ30,4%
SSANGYONG KORANDO30,4%
TOYOTA COROLLA30,4%
TOYOTA YARIS30,4%
VOLKSWAGEN JETTA30,4%
VOLVO XC9030,4%
ALFA ROMEO 15920,3%
ALFA ROMEO GIULIETTA20,3%
AUDI A520,3%
AUDI Q820,3%
BMW SERIA 220,3%
BMW SERIA 420,3%
BMW X420,3%
DAIHATSU TERIOS20,3%
FIAT PANDA20,3%
FORD C-MAX20,3%
FORD KA20,3%
FORD MONDEO20,3%
HYUNDAI I1020,3%
MAZDA CX-520,3%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,3%
MERCEDES-BENZ GLK20,3%
NISSAN JUKE20,3%
OPEL ANTARA20,3%
OPEL CORSA20,3%
OPEL MERIVA20,3%
PEUGEOT 200820,3%
SKODA KODIAQ20,3%
SMART FORTWO20,3%
SUZUKI VITARA20,3%
VOLVO S6020,3%
VOLVO XC4020,3%
AUDI A710,1%
AUDI Q210,1%
BMW SERIA 610,1%
BMW SERIA 810,1%
BMW X210,1%
CHEVROLET CRUZE10,1%
CHEVROLET MATIZ10,1%
CITROEN C3 PICASSO10,1%
CITROEN C4 CACTUS10,1%
DACIA DOKKER10,1%
DACIA SPRING10,1%
FIAT 50010,1%
FIAT 500L10,1%
FIAT TIPO10,1%
FORD TOURNEO CONNECT10,1%
FORD TRANSIT CUSTOM10,1%
HYUNDAI BAYON10,1%
HYUNDAI H-110,1%
HYUNDAI I4010,1%
JAGUAR F-PACE10,1%
JAGUAR XF10,1%
JEEP CHEROKEE10,1%
KIA RIO10,1%
KIA STONIC10,1%
LANCIA DELTA10,1%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE10,1%
LEXUS LBX10,1%
LEXUS NX10,1%
MAZDA 210,1%
MAZDA 510,1%
MAZDA 610,1%
MERCEDES-BENZ GL10,1%
MERCEDES-BENZ SPRINTER10,1%
MERCEDES-BENZ VITO10,1%
MG EHS10,1%
MG MG310,1%
MINI COUNTRYMAN10,1%
MINI MINI10,1%
NISSAN ARIYA10,1%
OPEL AGILA10,1%
OPEL AMPERA10,1%
OPEL CROSSLAND10,1%
OPEL VIVARO10,1%
OPEL ZAFIRA TOURER10,1%
PEUGEOT 10710,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV26733,9%
Compacte (C)18022,8%
Medii (D)12515,9%
Monovolume (MPV)8911,3%
Mici (B)8010,2%
Mari și de lux (E)303,8%
Mini (A)131,6%
Neclasificate20,3%
Utilitare20,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare70990,0%
Noi7910,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină53167,4%
Benzină17221,8%
Hibrid668,4%
GPL151,9%
Electric40,5%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică71791,0%
Companie719,0%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break38348,6%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)17622,3%
Berlină cu hayon12616,0%
Berlină9411,9%
Cupeu50,6%
Cabriolet40,5%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW15719,9%
75-109 kW36245,9%
110-149 kW21927,8%
150-219 kW334,2%
220 kW și peste141,8%
Necompletat30,4%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc303,8%
1000-1399 cmc10813,7%
1400-1599 cmc20726,3%
1600-1999 cmc36946,8%
2000-2999 cmc688,6%
3000 cmc și peste20,3%
Necompletat40,5%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN36526,1%
FORD1158,2%
BMW1138,1%
AUDI1057,5%
DACIA1057,5%
SKODA916,5%
OPEL846,0%
MERCEDES-BENZ674,8%
RENAULT594,2%
SEAT433,1%
Toate (38)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA282,0%
HYUNDAI231,6%
PEUGEOT221,6%
NISSAN211,5%
FIAT201,4%
CITROEN181,3%
SUZUKI161,1%
KIA130,9%
LAND ROVER130,9%
VOLVO110,8%
CHEVROLET90,6%
MAZDA90,6%
MITSUBISHI90,6%
ALFA ROMEO60,4%
MINI60,4%
SMART50,4%
HONDA30,2%
LEXUS30,2%
SSANGYONG30,2%
DAEWOO20,1%
LANCIA20,1%
DAIHATSU10,1%
JAGUAR10,1%
JEEP10,1%
PORSCHE10,1%
STEYR PUCH10,1%
SUBARU10,1%
VAUXHALL10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare9982,5%
Export2016,7%
Înmatriculat pentru export10,8%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN2016,7%
DACIA1714,2%
OPEL1613,3%
FORD1310,8%
AUDI86,7%
BMW86,7%
RENAULT54,2%
SKODA54,2%
MAZDA43,3%
FIAT32,5%
Toate (23)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
MERCEDES-BENZ32,5%
HYUNDAI21,7%
LAND ROVER21,7%
NISSAN21,7%
PEUGEOT21,7%
TOYOTA21,7%
VOLVO21,7%
CHEVROLET10,8%
DAEWOO10,8%
HONDA10,8%
ROVER10,8%
SAAB10,8%
VAUXHALL10,8%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.