Înmatriculări în județul Caraș-Severin, noiembrie 2024

Noi40-18,4% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare454+2,0% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări778+11,1% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri112

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 40 noinov 24: 454 rulate, prima înmatricularedec 24: 80 noidec 24: 489 rulate, prima înmatriculareian 25: 69 noiian 25: 471 rulate, prima înmatricularefeb 25: 46 noifeb 25: 522 rulate, prima înmatricularemar 25: 42 noimar 25: 576 rulate, prima înmatriculareapr 25: 30 noiapr 25: 498 rulate, prima înmatricularemai 25: 43 noimai 25: 475 rulate, prima înmatriculareiun 25: 39 noiiun 25: 441 rulate, prima înmatriculareiul 25: 71 noiiul 25: 560 rulate, prima înmatriculareaug 25: 68 noiaug 25: 505 rulate, prima înmatricularesep 25: 41 noisep 25: 486 rulate, prima înmatriculareoct 25: 43 noioct 25: 587 rulate, prima înmatricularenov 25: 58 noinov 25: 504 rulate, prima înmatricularedec 25: 84 noidec 25: 413 rulate, prima înmatriculareian 26: 18 noiian 26: 388 rulate, prima înmatricularefeb 26: 29 noifeb 26: 441 rulate, prima înmatricularemar 26: 42 noimar 26: 477 rulate, prima înmatriculareapr 26: 21 noiapr 26: 396 rulate, prima înmatricularemai 26: 34 noimai 26: 400 rulate, prima înmatriculareiun 26: 48 noiiun 26: 415 rulate, prima înmatriculareiul 26: 45 noiiul 26: 430 rulate, prima înmatriculareaug 26: 29 noiaug 26: 419 rulate, prima înmatricularesep 26: 35 noisep 26: 400 rulate, prima înmatriculareoct 26: 50 noioct 26: 419 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2440454
dec 2480489
ian 2569471
feb 2546522
mar 2542576
apr 2530498
mai 2543475
iun 2539441
iul 2571560
aug 2568505
sep 2541486
oct 2543587
nov 2558504
dec 2584413
ian 2618388
feb 2629441
mar 2642477
apr 2621396
mai 2634400
iun 2648415
iul 2645430
aug 2629419
sep 2635400
oct 2650419

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01020304050< 2000: 10 rulate, prima înmatriculare2000: 4 rulate, prima înmatriculare2001: 7 rulate, prima înmatriculare2002: 13 rulate, prima înmatriculare2003: 21 rulate, prima înmatriculare2004: 13 rulate, prima înmatriculare2005: 25 rulate, prima înmatriculare2006: 22 rulate, prima înmatriculare2007: 47 rulate, prima înmatriculare2008: 34 rulate, prima înmatriculare2009: 27 rulate, prima înmatriculare2010: 33 rulate, prima înmatriculare2011: 31 rulate, prima înmatriculare2012: 29 rulate, prima înmatriculare2013: 32 rulate, prima înmatriculare2014: 26 rulate, prima înmatriculare2015: 21 rulate, prima înmatriculare2016: 10 rulate, prima înmatriculare2017: 12 rulate, prima înmatriculare2018: 10 rulate, prima înmatriculare2019: 10 rulate, prima înmatriculare2020: 5 rulate, prima înmatriculare2021: 7 rulate, prima înmatriculare2022: 1 rulate, prima înmatriculare2023: 1 noi2023: 3 rulate, prima înmatriculare2024: 39 noi2024: 1 rulate, prima înmatriculare< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2000010
200004
200107
2002013
2003021
2004013
2005025
2006022
2007047
2008034
2009027
2010033
2011031
2012029
2013032
2014026
2015021
2016010
2017012
2018010
2019010
202005
202107
202201
202313
2024391

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN9419,0%
BMW479,5%
AUDI428,5%
DACIA377,5%
FORD336,7%
OPEL306,1%
SKODA255,1%
MERCEDES-BENZ244,9%
RENAULT214,3%
NISSAN193,8%
Toate (31)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT142,8%
VOLVO142,8%
HYUNDAI122,4%
SEAT122,4%
TOYOTA91,8%
SUZUKI81,6%
CITROEN71,4%
FIAT71,4%
KIA71,4%
MITSUBISHI71,4%
MAZDA40,8%
HONDA30,6%
JEEP30,6%
SSANGYONG30,6%
SUBARU30,6%
LAND ROVER20,4%
MG20,4%
MINI20,4%
CHEVROLET10,2%
ROVER10,2%
SAAB10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF306,1%
BMW SERIA 3173,4%
DACIA DUSTER163,2%
AUDI A4153,0%
NISSAN QASHQAI142,8%
VOLKSWAGEN POLO142,8%
OPEL ASTRA132,6%
SKODA OCTAVIA132,6%
VOLKSWAGEN PASSAT132,6%
DACIA LOGAN112,2%
Toate (168)
Modele: valoare, vehicule, cotă
BMW SERIA 5102,0%
DACIA SANDERO91,8%
FORD FOCUS91,8%
VOLKSWAGEN SHARAN91,8%
AUDI A681,6%
BMW SERIA 181,6%
OPEL CORSA71,4%
VOLKSWAGEN TIGUAN71,4%
MERCEDES-BENZ CLASA C61,2%
SEAT IBIZA61,2%
BMW X151,0%
FORD FIESTA51,0%
FORD KUGA51,0%
HYUNDAI TUCSON51,0%
KIA SPORTAGE51,0%
MERCEDES-BENZ CLASA E51,0%
RENAULT CLIO51,0%
SKODA FABIA51,0%
AUDI A340,8%
AUDI Q540,8%
BMW X340,8%
PEUGEOT 30840,8%
SUZUKI GRAND VITARA40,8%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS40,8%
VOLKSWAGEN TOURAN40,8%
AUDI A530,6%
FORD KA30,6%
FORD S-MAX30,6%
MERCEDES-BENZ CLASA A30,6%
MITSUBISHI COLT30,6%
OPEL ZAFIRA30,6%
RENAULT MEGANE30,6%
RENAULT TRAFIC30,6%
VOLVO S6030,6%
VOLVO XC9030,6%
AUDI A120,4%
AUDI TT20,4%
CITROEN C4 PICASSO20,4%
FIAT PANDA20,4%
FIAT PUNTO20,4%
FORD GALAXY20,4%
FORD MONDEO20,4%
FORD TRANSIT20,4%
HONDA CIVIC20,4%
HYUNDAI I3020,4%
MAZDA 220,4%
MAZDA 320,4%
MERCEDES-BENZ ML20,4%
MERCEDES-BENZ SPRINTER20,4%
MINI COOPER20,4%
MITSUBISHI PAJERO PININ20,4%
NISSAN QASHQAI+220,4%
OPEL VECTRA20,4%
OPEL ZAFIRA TOURER20,4%
PEUGEOT 10720,4%
PEUGEOT 20820,4%
PEUGEOT 300820,4%
PEUGEOT 40720,4%
RENAULT CAPTUR20,4%
RENAULT KADJAR20,4%
RENAULT LAGUNA20,4%
SEAT ALHAMBRA20,4%
SEAT LEON20,4%
SKODA ROOMSTER20,4%
SUZUKI JIMNY20,4%
SUZUKI VITARA20,4%
TOYOTA AYGO20,4%
VOLKSWAGEN BORA20,4%
VOLKSWAGEN CC20,4%
VOLVO V4020,4%
VOLVO V5020,4%
VOLVO XC6020,4%
AUDI A710,2%
AUDI Q310,2%
AUDI Q810,2%
AUDI S310,2%
BMW SERIA 710,2%
BMW SERIA 810,2%
BMW X510,2%
CHEVROLET EPICA10,2%
CITROEN C-CROSSER10,2%
CITROEN C110,2%
CITROEN C310,2%
CITROEN C410,2%
CITROEN C510,2%
DACIA LODGY10,2%
FIAT BRAVO10,2%
FIAT DUCATO10,2%
FIAT FIORINO10,2%
FORD ECOSPORT10,2%
FORD FUSION10,2%
HONDA HR-V10,2%
HYUNDAI GALLOPER10,2%
HYUNDAI I1010,2%
HYUNDAI I2010,2%
HYUNDAI I4010,2%
HYUNDAI IONIQ610,2%
JEEP CHEROKEE10,2%
JEEP COMPASS10,2%
JEEP RENEGADE10,2%
KIA CEED10,2%
KIA SORENTO10,2%
LAND ROVER DISCOVERY10,2%
LAND ROVER FREELANDER10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA B10,2%
MERCEDES-BENZ CLK10,2%
MERCEDES-BENZ GLA10,2%
MERCEDES-BENZ GLK10,2%
MERCEDES-BENZ SLK10,2%
MERCEDES-BENZ VITO10,2%
MG HS10,2%
MG ZS10,2%
MITSUBISHI OUTLANDER10,2%
MITSUBISHI SPACE STAR10,2%
NISSAN PATHFINDER10,2%
NISSAN X-TRAIL10,2%
OPEL ANTARA10,2%
OPEL COMBO10,2%
OPEL VIVARO10,2%
PEUGEOT 200810,2%
PEUGEOT 30710,2%
RENAULT ESPACE10,2%
RENAULT KANGOO10,2%
RENAULT KOLEOS10,2%
RENAULT TALISMAN10,2%
ROVER 7510,2%
SAAB 9-310,2%
SEAT ALTEA10,2%
SEAT ATECA10,2%
SKODA KAROQ10,2%
SKODA RAPID10,2%
SKODA SCALA10,2%
SKODA SUPERB10,2%
SKODA YETI10,2%
SSANGYONG KORANDO10,2%
SSANGYONG KYRON10,2%
SSANGYONG REXTON10,2%
SUBARU FORESTER10,2%
SUBARU IMPREZA10,2%
SUBARU LEGACY10,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV12725,7%
Compacte (C)11322,9%
Mici (B)8016,2%
Medii (D)7214,6%
Monovolume (MPV)499,9%
Mari și de lux (E)265,3%
Mini (A)132,6%
Utilitare71,4%
Sport61,2%
Neclasificate10,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare45491,9%
Noi408,1%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină32265,2%
Benzină14128,5%
Hibrid214,3%
GPL81,6%
Electric20,4%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică46293,5%
Companie326,5%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break19138,7%
Berlină cu hayon11623,5%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)11423,1%
Berlină6413,0%
Cupeu61,2%
Cabriolet30,6%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW13827,9%
75-109 kW21643,7%
110-149 kW11623,5%
150-219 kW173,4%
220 kW și peste51,0%
Necompletat20,4%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc316,3%
1000-1399 cmc7715,6%
1400-1599 cmc10721,7%
1600-1999 cmc22645,7%
2000-2999 cmc5010,1%
3000 cmc și peste10,2%
Necompletat20,4%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN16421,1%
DACIA759,6%
FORD719,1%
OPEL709,0%
BMW668,5%
AUDI628,0%
RENAULT425,4%
SKODA314,0%
MERCEDES-BENZ273,5%
SEAT222,8%
Toate (34)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
NISSAN182,3%
PEUGEOT182,3%
HYUNDAI162,1%
FIAT141,8%
SUZUKI101,3%
CITROEN91,2%
VOLVO81,0%
KIA70,9%
TOYOTA70,9%
MAZDA60,8%
ALFA ROMEO50,6%
LAND ROVER50,6%
HONDA40,5%
MITSUBISHI40,5%
CHEVROLET30,4%
DAIHATSU30,4%
PORSCHE30,4%
SANTANA20,3%
CHRYSLER10,1%
DAEWOO10,1%
LADA10,1%
LANCIA10,1%
ROVER10,1%
SMART10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare9383,0%
Export1917,0%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
FORD1715,2%
VOLKSWAGEN1715,2%
DACIA1614,3%
OPEL1412,5%
AUDI76,2%
PEUGEOT76,2%
RENAULT76,2%
BMW65,4%
MERCEDES-BENZ43,6%
SEAT43,6%
Toate (19)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
FIAT32,7%
CHEVROLET21,8%
MAZDA21,8%
ARO10,9%
CITROEN10,9%
DAEWOO10,9%
HYUNDAI10,9%
PORSCHE10,9%
ROVER10,9%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.