Înmatriculări în județul Galați, noiembrie 2024

Noi124-8,1% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare703+18,5% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.493+10,2% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri259

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 124 noinov 24: 703 rulate, prima înmatricularedec 24: 119 noidec 24: 687 rulate, prima înmatriculareian 25: 167 noiian 25: 640 rulate, prima înmatricularefeb 25: 150 noifeb 25: 775 rulate, prima înmatricularemar 25: 112 noimar 25: 833 rulate, prima înmatriculareapr 25: 65 noiapr 25: 724 rulate, prima înmatricularemai 25: 92 noimai 25: 737 rulate, prima înmatriculareiun 25: 92 noiiun 25: 736 rulate, prima înmatriculareiul 25: 163 noiiul 25: 791 rulate, prima înmatriculareaug 25: 204 noiaug 25: 699 rulate, prima înmatricularesep 25: 135 noisep 25: 732 rulate, prima înmatriculareoct 25: 120 noioct 25: 794 rulate, prima înmatricularenov 25: 168 noinov 25: 712 rulate, prima înmatricularedec 25: 216 noidec 25: 594 rulate, prima înmatriculareian 26: 50 noiian 26: 547 rulate, prima înmatricularefeb 26: 78 noifeb 26: 679 rulate, prima înmatricularemar 26: 79 noimar 26: 644 rulate, prima înmatriculareapr 26: 87 noiapr 26: 613 rulate, prima înmatricularemai 26: 96 noimai 26: 559 rulate, prima înmatriculareiun 26: 155 noiiun 26: 534 rulate, prima înmatriculareiul 26: 117 noiiul 26: 596 rulate, prima înmatriculareaug 26: 82 noiaug 26: 557 rulate, prima înmatricularesep 26: 143 noisep 26: 588 rulate, prima înmatriculareoct 26: 168 noioct 26: 535 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24124703
dec 24119687
ian 25167640
feb 25150775
mar 25112833
apr 2565724
mai 2592737
iun 2592736
iul 25163791
aug 25204699
sep 25135732
oct 25120794
nov 25168712
dec 25216594
ian 2650547
feb 2678679
mar 2679644
apr 2687613
mai 2696559
iun 26155534
iul 26117596
aug 2682557
sep 26143588
oct 26168535

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150< 2000: 3 rulate, prima înmatriculare2000: 2 rulate, prima înmatriculare2001: 3 rulate, prima înmatriculare2002: 5 rulate, prima înmatriculare2003: 8 rulate, prima înmatriculare2004: 7 rulate, prima înmatriculare2005: 18 rulate, prima înmatriculare2006: 22 rulate, prima înmatriculare2007: 34 rulate, prima înmatriculare2008: 42 rulate, prima înmatriculare2009: 39 rulate, prima înmatriculare2010: 43 rulate, prima înmatriculare2011: 51 rulate, prima înmatriculare2012: 57 rulate, prima înmatriculare2013: 1 noi2013: 57 rulate, prima înmatriculare2014: 37 rulate, prima înmatriculare2015: 38 rulate, prima înmatriculare2016: 28 rulate, prima înmatriculare2017: 40 rulate, prima înmatriculare2018: 38 rulate, prima înmatriculare2019: 50 rulate, prima înmatriculare2020: 46 rulate, prima înmatriculare2021: 21 rulate, prima înmatriculare2022: 1 noi2022: 9 rulate, prima înmatriculare2023: 6 noi2023: 4 rulate, prima înmatriculare2024: 116 noi2024: 1 rulate, prima înmatriculare< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200003
200002
200103
200205
200308
200407
2005018
2006022
2007034
2008042
2009039
2010043
2011051
2012057
2013157
2014037
2015038
2016028
2017040
2018038
2019050
2020046
2021021
202219
202364
20241161

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN17020,6%
RENAULT809,7%
BMW748,9%
AUDI657,9%
DACIA647,7%
SKODA455,4%
MERCEDES-BENZ435,2%
FORD394,7%
OPEL344,1%
NISSAN273,3%
Toate (39)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI263,1%
PEUGEOT222,7%
TOYOTA222,7%
SEAT212,5%
KIA151,8%
VOLVO141,7%
MAZDA91,1%
SUZUKI81,0%
CITROEN70,8%
ALFA ROMEO50,6%
MITSUBISHI50,6%
MG40,5%
FIAT30,4%
MINI30,4%
PORSCHE30,4%
SSANGYONG30,4%
CUPRA20,2%
HONDA20,2%
LAND ROVER20,2%
ARO10,1%
CHEVROLET10,1%
DODGE10,1%
DS10,1%
JAGUAR10,1%
JEEP10,1%
LANCIA10,1%
LEXUS10,1%
TESLA10,1%
TRABANT10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF516,2%
VOLKSWAGEN PASSAT394,8%
RENAULT MEGANE323,9%
AUDI A4263,2%
DACIA LOGAN253,0%
SKODA OCTAVIA232,8%
VOLKSWAGEN TIGUAN212,6%
DACIA DUSTER182,2%
NISSAN QASHQAI182,2%
VOLKSWAGEN TOURAN172,1%
Toate (195)
Modele: valoare, vehicule, cotă
BMW SERIA 3161,9%
BMW X3151,8%
DACIA SANDERO151,8%
OPEL ASTRA141,7%
BMW SERIA 5131,6%
FORD FOCUS131,6%
MERCEDES-BENZ CLASA C101,2%
MERCEDES-BENZ GLE101,2%
AUDI Q591,1%
FORD KUGA91,1%
HYUNDAI TUCSON91,1%
AUDI A381,0%
AUDI A681,0%
RENAULT KADJAR81,0%
VOLKSWAGEN TOUAREG81,0%
RENAULT SCENIC70,9%
SEAT IBIZA70,9%
SKODA FABIA70,9%
TOYOTA RAV470,9%
BMW X160,7%
BMW X660,7%
PEUGEOT 50860,7%
VOLKSWAGEN POLO60,7%
VOLKSWAGEN SHARAN60,7%
VOLVO XC6060,7%
AUDI A550,6%
OPEL CORSA50,6%
RENAULT CAPTUR50,6%
RENAULT LAGUNA50,6%
SEAT LEON50,6%
SUZUKI S-CROSS50,6%
VOLKSWAGEN CC50,6%
AUDI Q340,5%
BMW X540,5%
CITROEN C340,5%
FORD FIESTA40,5%
FORD MONDEO40,5%
HYUNDAI BAYON40,5%
KIA CEED40,5%
MAZDA CX-3040,5%
MERCEDES-BENZ CLS40,5%
NISSAN X-TRAIL40,5%
OPEL INSIGNIA40,5%
RENAULT ARKANA40,5%
RENAULT CLIO40,5%
RENAULT ESPACE40,5%
RENAULT TALISMAN40,5%
TOYOTA C-HR40,5%
TOYOTA COROLLA40,5%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER40,5%
ALFA ROMEO 15930,4%
BMW SERIA 130,4%
BMW SERIA 230,4%
BMW X430,4%
HYUNDAI I2030,4%
HYUNDAI I3030,4%
HYUNDAI IONIQ30,4%
KIA SPORTAGE30,4%
MAZDA 330,4%
MERCEDES-BENZ CLASA B30,4%
MERCEDES-BENZ CLASA E30,4%
MERCEDES-BENZ GLC30,4%
OPEL MOKKA30,4%
PEUGEOT 30830,4%
RENAULT KOLEOS30,4%
SEAT ALTEA30,4%
SKODA KODIAQ30,4%
SKODA RAPID30,4%
SKODA SCALA30,4%
SKODA SUPERB30,4%
SSANGYONG KORANDO30,4%
VOLKSWAGEN JETTA30,4%
CITROEN C4 PICASSO20,2%
CUPRA FORMENTOR20,2%
DACIA DOKKER20,2%
DACIA JOGGER20,2%
DACIA SPRING20,2%
FIAT 50020,2%
FORD C-MAX20,2%
FORD PUMA20,2%
FORD TRANSIT20,2%
HYUNDAI SANTA FE20,2%
KIA NIRO20,2%
KIA PROCEED20,2%
KIA XCEED20,2%
MERCEDES-BENZ CLA20,2%
MERCEDES-BENZ SLK20,2%
MG ZS20,2%
MITSUBISHI ECLIPSE CROSS20,2%
MITSUBISHI OUTLANDER20,2%
NISSAN QASHQAI+220,2%
OPEL MERIVA20,2%
OPEL VECTRA20,2%
OPEL ZAFIRA20,2%
PEUGEOT 20720,2%
PEUGEOT 300820,2%
PEUGEOT 40720,2%
SEAT ATECA20,2%
SEAT EXEO20,2%
SKODA KAROQ20,2%
SUZUKI VITARA20,2%
TOYOTA YARIS20,2%
TOYOTA YARIS CROSS20,2%
VOLKSWAGEN CADDY20,2%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS20,2%
VOLVO V6020,2%
VOLVO XC4020,2%
VOLVO XC9020,2%
ALFA ROMEO 14710,1%
ALFA ROMEO 16610,1%
ARO SPARTANA10,1%
AUDI A110,1%
AUDI A810,1%
AUDI Q210,1%
AUDI S710,1%
BMW SERIA 410,1%
BMW SERIA 610,1%
BMW SERIA 710,1%
BMW SERIA 810,1%
CHEVROLET CRUZE10,1%
CITROEN C410,1%
DODGE CALIBER10,1%
DS DS710,1%
FIAT PUNTO10,1%
FORD B-MAX10,1%
FORD GALAXY10,1%
FORD GRAND C-MAX10,1%
HONDA CR-V10,1%
HONDA ZR-V10,1%
HYUNDAI I4010,1%
HYUNDAI KONA10,1%
JAGUAR XF10,1%
JEEP GRAND CHEROKEE10,1%
KIA OPTIMA10,1%
KIA RIO10,1%
LANCIA YPSILON10,1%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE10,1%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT10,1%
LEXUS RX10,1%
MAZDA 210,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV27032,6%
Compacte (C)20024,2%
Medii (D)13316,1%
Mici (B)10212,3%
Monovolume (MPV)678,1%
Mari și de lux (E)344,1%
Neclasificate81,0%
Mini (A)70,8%
Sport40,5%
Utilitare20,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare70385,0%
Noi12415,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină50561,1%
Benzină17921,6%
Hibrid11213,5%
GPL242,9%
Electric70,8%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică75090,7%
Companie779,3%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break40048,4%
Berlină cu hayon16219,6%
Berlină13316,1%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)12314,9%
Cabriolet60,7%
Cupeu30,4%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW14817,9%
75-109 kW37144,9%
110-149 kW22827,6%
150-219 kW526,3%
220 kW și peste222,7%
Necompletat60,7%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc516,2%
1000-1399 cmc9511,5%
1400-1599 cmc23828,8%
1600-1999 cmc34541,7%
2000-2999 cmc8610,4%
3000 cmc și peste50,6%
Necompletat70,8%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN32621,8%
DACIA18212,2%
AUDI1379,2%
BMW1288,6%
FORD1087,2%
OPEL946,3%
RENAULT865,8%
MERCEDES-BENZ855,7%
SKODA835,6%
PEUGEOT271,8%
Toate (37)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
FIAT261,7%
TOYOTA261,7%
SEAT221,5%
HYUNDAI211,4%
VOLVO171,1%
MAZDA161,1%
NISSAN151,0%
CITROEN120,8%
KIA90,6%
CHEVROLET80,5%
HONDA70,5%
LAND ROVER70,5%
ALFA ROMEO60,4%
MITSUBISHI60,4%
SMART60,4%
JEEP50,3%
MINI50,3%
SUZUKI50,3%
DAEWOO40,3%
PORSCHE40,3%
DODGE20,1%
LEXUS20,1%
SSANGYONG20,1%
CHRYSLER10,1%
JAGUAR10,1%
SUBARU10,1%
TESLA10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare23189,2%
Export2810,8%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN3613,9%
DACIA3513,5%
OPEL3513,5%
FORD3011,6%
RENAULT197,3%
SKODA155,8%
MERCEDES-BENZ135,0%
BMW114,2%
PEUGEOT103,9%
DAEWOO93,5%
Toate (32)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
AUDI72,7%
FIAT72,7%
KIA41,5%
SEAT41,5%
SMART31,2%
TOYOTA31,2%
HONDA20,8%
NISSAN20,8%
CHEVROLET10,4%
CHRYSLER10,4%
CITROEN10,4%
DODGE10,4%
HYUNDAI10,4%
JAGUAR10,4%
JEEP10,4%
LAND ROVER10,4%
MINI10,4%
MITSUBISHI10,4%
PORSCHE10,4%
ROVER10,4%
SUZUKI10,4%
VAUXHALL10,4%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.