Înmatriculări în județul Botoșani, noiembrie 2024

Noi41-18,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare528-8,5% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări939+1,3% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri145

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 41 noinov 24: 528 rulate, prima înmatricularedec 24: 38 noidec 24: 625 rulate, prima înmatriculareian 25: 63 noiian 25: 588 rulate, prima înmatricularefeb 25: 52 noifeb 25: 606 rulate, prima înmatricularemar 25: 27 noimar 25: 580 rulate, prima înmatriculareapr 25: 26 noiapr 25: 584 rulate, prima înmatricularemai 25: 36 noimai 25: 619 rulate, prima înmatriculareiun 25: 36 noiiun 25: 587 rulate, prima înmatriculareiul 25: 66 noiiul 25: 668 rulate, prima înmatriculareaug 25: 61 noiaug 25: 573 rulate, prima înmatricularesep 25: 56 noisep 25: 567 rulate, prima înmatriculareoct 25: 40 noioct 25: 634 rulate, prima înmatricularenov 25: 52 noinov 25: 544 rulate, prima înmatricularedec 25: 45 noidec 25: 549 rulate, prima înmatriculareian 26: 23 noiian 26: 558 rulate, prima înmatricularefeb 26: 26 noifeb 26: 630 rulate, prima înmatricularemar 26: 35 noimar 26: 603 rulate, prima înmatriculareapr 26: 26 noiapr 26: 508 rulate, prima înmatricularemai 26: 35 noimai 26: 439 rulate, prima înmatriculareiun 26: 54 noiiun 26: 523 rulate, prima înmatriculareiul 26: 28 noiiul 26: 522 rulate, prima înmatriculareaug 26: 26 noiaug 26: 511 rulate, prima înmatricularesep 26: 54 noisep 26: 542 rulate, prima înmatriculareoct 26: 71 noioct 26: 500 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2441528
dec 2438625
ian 2563588
feb 2552606
mar 2527580
apr 2526584
mai 2536619
iun 2536587
iul 2566668
aug 2561573
sep 2556567
oct 2540634
nov 2552544
dec 2545549
ian 2623558
feb 2626630
mar 2635603
apr 2626508
mai 2635439
iun 2654523
iul 2628522
aug 2626511
sep 2654542
oct 2671500

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0204060< 2000: 4 rulate, prima înmatriculare2000: 3 rulate, prima înmatriculare2001: 5 rulate, prima înmatriculare2002: 5 rulate, prima înmatriculare2003: 5 rulate, prima înmatriculare2004: 12 rulate, prima înmatriculare2005: 32 rulate, prima înmatriculare2006: 38 rulate, prima înmatriculare2007: 33 rulate, prima înmatriculare2008: 40 rulate, prima înmatriculare2009: 51 rulate, prima înmatriculare2010: 43 rulate, prima înmatriculare2011: 49 rulate, prima înmatriculare2012: 41 rulate, prima înmatriculare2013: 30 rulate, prima înmatriculare2014: 24 rulate, prima înmatriculare2015: 12 rulate, prima înmatriculare2016: 19 rulate, prima înmatriculare2017: 24 rulate, prima înmatriculare2018: 19 rulate, prima înmatriculare2019: 17 rulate, prima înmatriculare2020: 10 rulate, prima înmatriculare2021: 6 rulate, prima înmatriculare2022: 3 rulate, prima înmatriculare2023: 2 noi2023: 3 rulate, prima înmatriculare2024: 39 noi< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200004
200003
200105
200205
200305
2004012
2005032
2006038
2007033
2008040
2009051
2010043
2011049
2012041
2013030
2014024
2015012
2016019
2017024
2018019
2019017
2020010
202106
202203
202323
2024390

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN14425,3%
AUDI6812,0%
BMW519,0%
RENAULT427,4%
DACIA295,1%
MERCEDES-BENZ274,7%
FORD254,4%
NISSAN213,7%
OPEL193,3%
SKODA173,0%
Toate (34)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT162,8%
VOLVO162,8%
TOYOTA132,3%
HYUNDAI122,1%
PEUGEOT101,8%
CITROEN81,4%
MITSUBISHI81,4%
KIA61,1%
SUZUKI61,1%
MAZDA50,9%
FIAT40,7%
LAND ROVER30,5%
LEXUS30,5%
HONDA20,4%
JAGUAR20,4%
MINI20,4%
SMART20,4%
SSANGYONG20,4%
CHEVROLET10,2%
DAIHATSU10,2%
MASERATI10,2%
MG10,2%
PORSCHE10,2%
TESLA10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF447,7%
VOLKSWAGEN PASSAT356,2%
AUDI A4305,3%
BMW SERIA 5152,6%
DACIA DUSTER152,6%
NISSAN QASHQAI152,6%
RENAULT MEGANE152,6%
BMW SERIA 3132,3%
VOLKSWAGEN TOURAN132,3%
AUDI A6122,1%
Toate (164)
Modele: valoare, vehicule, cotă
AUDI A3111,9%
FORD FOCUS111,9%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS111,9%
AUDI Q5101,8%
VOLKSWAGEN TIGUAN101,8%
BMW SERIA 191,6%
VOLVO XC6091,6%
OPEL ASTRA81,4%
BMW X171,2%
DACIA LOGAN71,2%
VOLKSWAGEN POLO71,2%
RENAULT CLIO61,1%
SEAT IBIZA61,1%
SKODA FABIA61,1%
BMW X350,9%
FORD KUGA50,9%
HYUNDAI TUCSON50,9%
MERCEDES-BENZ CLASA A50,9%
RENAULT SCENIC50,9%
SKODA OCTAVIA50,9%
VOLKSWAGEN CADDY50,9%
DACIA SANDERO40,7%
FORD FIESTA40,7%
HYUNDAI IX3540,7%
KIA SPORTAGE40,7%
MERCEDES-BENZ CLASA C40,7%
MERCEDES-BENZ CLASA E40,7%
MERCEDES-BENZ SPRINTER40,7%
MITSUBISHI ASX40,7%
OPEL CORSA40,7%
SEAT ALHAMBRA40,7%
SEAT LEON40,7%
TOYOTA RAV440,7%
CITROEN C530,5%
FORD MONDEO30,5%
MERCEDES-BENZ CLASA B30,5%
NISSAN QASHQAI+230,5%
PEUGEOT 500830,5%
TOYOTA YARIS CROSS30,5%
VOLKSWAGEN CC30,5%
VOLKSWAGEN SHARAN30,5%
AUDI A520,4%
CITROEN C420,4%
LEXUS RX20,4%
MAZDA 320,4%
MERCEDES-BENZ ML20,4%
MITSUBISHI OUTLANDER20,4%
NISSAN JUKE20,4%
OPEL ANTARA20,4%
PEUGEOT 20720,4%
RENAULT ESPACE20,4%
RENAULT KADJAR20,4%
RENAULT LAGUNA20,4%
RENAULT TALISMAN20,4%
RENAULT TRAFIC20,4%
SEAT ALTEA20,4%
SKODA KODIAQ20,4%
SKODA SUPERB20,4%
SSANGYONG KORANDO20,4%
SUZUKI JIMNY20,4%
TOYOTA C-HR20,4%
VOLKSWAGEN CARAVELLE20,4%
VOLKSWAGEN GOLF SPORTSVAN20,4%
VOLKSWAGEN TOUAREG20,4%
VOLVO V4020,4%
AUDI 8010,2%
AUDI A210,2%
AUDI RS Q810,2%
BMW X410,2%
BMW X510,2%
CHEVROLET ORLANDO10,2%
CITROEN C110,2%
CITROEN C310,2%
CITROEN C4 PICASSO10,2%
DACIA DOKKER10,2%
DACIA JOGGER10,2%
DACIA SPRING10,2%
DAIHATSU TERIOS10,2%
FIAT 50010,2%
FIAT PANDA10,2%
FIAT PUNTO10,2%
FIAT SCUDO10,2%
FORD S-MAX10,2%
FORD TRANSIT CUSTOM10,2%
HONDA CIVIC10,2%
HONDA ZR-V10,2%
HYUNDAI ELANTRA10,2%
HYUNDAI I3010,2%
HYUNDAI SANTA FE10,2%
JAGUAR E-PACE10,2%
JAGUAR XF10,2%
KIA CEED10,2%
KIA STINGER10,2%
LAND ROVER DISCOVERY10,2%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT10,2%
LAND ROVER EVOQUE PURE 2,2 TD4 AUTOM10,2%
LEXUS NX10,2%
MASERATI LEVANTE10,2%
MAZDA 210,2%
MAZDA 510,2%
MAZDA CX-710,2%
MERCEDES-BENZ CLASA V10,2%
MERCEDES-BENZ GLC10,2%
MERCEDES-BENZ GLE10,2%
MERCEDES-BENZ SLK10,2%
MERCEDES-BENZ VITO10,2%
MG HS10,2%
MINI COOPER10,2%
MINI ONE10,2%
MITSUBISHI ECLIPSE CROSS10,2%
MITSUBISHI GRANDIS10,2%
NISSAN ALMERA10,2%
OPEL INSIGNIA10,2%
OPEL MERIVA10,2%
OPEL MOKKA10,2%
OPEL ZAFIRA10,2%
OPEL ZAFIRA TOURER10,2%
PEUGEOT 200810,2%
PEUGEOT 300810,2%
PEUGEOT 30610,2%
PEUGEOT 30810,2%
PEUGEOT 50810,2%
PORSCHE CAYENNE10,2%
RENAULT ARKANA10,2%
RENAULT AUSTRAL10,2%
RENAULT FLUENCE10,2%
RENAULT KANGOO10,2%
RENAULT MODUS10,2%
RENAULT TWINGO10,2%
SKODA ROOMSTER10,2%
SKODA YETI10,2%
SMART FORFOUR10,2%
SMART FORTWO10,2%
SUZUKI GRAND VITARA10,2%
SUZUKI IGNIS10,2%
SUZUKI SX410,2%
SUZUKI VITARA10,2%
TESLA MODEL 310,2%
TOYOTA AVENSIS10,2%
TOYOTA BZ4X10,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV15827,8%
Compacte (C)13423,6%
Medii (D)10117,8%
Monovolume (MPV)7112,5%
Mici (B)549,5%
Mari și de lux (E)335,8%
Mini (A)91,6%
Utilitare50,9%
Sport30,5%
Neclasificate10,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare52892,8%
Noi417,2%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină41973,6%
Benzină9817,2%
Hibrid335,8%
GPL122,1%
Electric71,2%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică52892,8%
Companie417,2%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break29852,4%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)11319,9%
Berlină cu hayon8615,1%
Berlină6912,1%
Cupeu20,4%
Cabriolet10,2%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW10318,1%
75-109 kW29652,0%
110-149 kW14425,3%
150-219 kW142,5%
220 kW și peste50,9%
Necompletat71,2%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc203,5%
1000-1399 cmc5810,2%
1400-1599 cmc15527,2%
1600-1999 cmc27548,3%
2000-2999 cmc498,6%
3000 cmc și peste50,9%
Necompletat71,2%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN27529,3%
AUDI12012,8%
BMW9610,2%
OPEL555,9%
FORD535,6%
DACIA475,0%
MERCEDES-BENZ454,8%
SKODA404,3%
RENAULT343,6%
SEAT232,4%
Toate (35)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT202,1%
TOYOTA171,8%
VOLVO151,6%
FIAT91,0%
CHEVROLET80,9%
HONDA80,9%
KIA80,9%
MITSUBISHI80,9%
SUZUKI80,9%
CITROEN70,7%
HYUNDAI70,7%
MAZDA70,7%
LAND ROVER40,4%
NISSAN40,4%
SMART40,4%
DAEWOO30,3%
JAGUAR30,3%
ALFA ROMEO20,2%
CHRYSLER20,2%
PORSCHE20,2%
JEEP10,1%
LEXUS10,1%
MCC10,1%
MINI10,1%
ROVER10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare12989,0%
Export1611,0%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN3121,4%
OPEL3020,7%
DACIA139,0%
FORD139,0%
MERCEDES-BENZ96,2%
AUDI85,5%
SKODA74,8%
BMW42,8%
RENAULT42,8%
SEAT42,8%
Toate (25)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT32,1%
CHEVROLET21,4%
DAEWOO21,4%
FIAT21,4%
HYUNDAI21,4%
TOYOTA21,4%
ALFA ROMEO10,7%
CITROEN10,7%
KIA10,7%
LANCIA10,7%
LAND ROVER10,7%
SMART10,7%
SUZUKI10,7%
VAUXHALL10,7%
VOLVO10,7%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.