Înmatriculări în județul Maramureș, noiembrie 2024

Noi100-17,4% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare776+2,1% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.291-1,5% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri188

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.500nov 24: 100 noinov 24: 776 rulate, prima înmatricularedec 24: 95 noidec 24: 884 rulate, prima înmatriculareian 25: 142 noiian 25: 866 rulate, prima înmatricularefeb 25: 121 noifeb 25: 990 rulate, prima înmatricularemar 25: 89 noimar 25: 989 rulate, prima înmatriculareapr 25: 84 noiapr 25: 1.019 rulate, prima înmatricularemai 25: 74 noimai 25: 1.020 rulate, prima înmatriculareiun 25: 71 noiiun 25: 959 rulate, prima înmatriculareiul 25: 183 noiiul 25: 946 rulate, prima înmatriculareaug 25: 164 noiaug 25: 814 rulate, prima înmatricularesep 25: 120 noisep 25: 862 rulate, prima înmatriculareoct 25: 95 noioct 25: 981 rulate, prima înmatricularenov 25: 108 noinov 25: 892 rulate, prima înmatricularedec 25: 191 noidec 25: 803 rulate, prima înmatriculareian 26: 51 noiian 26: 799 rulate, prima înmatricularefeb 26: 73 noifeb 26: 905 rulate, prima înmatricularemar 26: 82 noimar 26: 878 rulate, prima înmatriculareapr 26: 91 noiapr 26: 746 rulate, prima înmatricularemai 26: 108 noimai 26: 759 rulate, prima înmatriculareiun 26: 147 noiiun 26: 700 rulate, prima înmatriculareiul 26: 84 noiiul 26: 818 rulate, prima înmatriculareaug 26: 75 noiaug 26: 735 rulate, prima înmatricularesep 26: 107 noisep 26: 795 rulate, prima înmatriculareoct 26: 131 noioct 26: 820 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24100776
dec 2495884
ian 25142866
feb 25121990
mar 2589989
apr 25841.019
mai 25741.020
iun 2571959
iul 25183946
aug 25164814
sep 25120862
oct 2595981
nov 25108892
dec 25191803
ian 2651799
feb 2673905
mar 2682878
apr 2691746
mai 26108759
iun 26147700
iul 2684818
aug 2675735
sep 26107795
oct 26131820

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080100< 2000: 14 rulate, prima înmatriculare2000: 6 rulate, prima înmatriculare2001: 7 rulate, prima înmatriculare2002: 6 rulate, prima înmatriculare2003: 14 rulate, prima înmatriculare2004: 16 rulate, prima înmatriculare2005: 30 rulate, prima înmatriculare2006: 36 rulate, prima înmatriculare2007: 29 rulate, prima înmatriculare2008: 56 rulate, prima înmatriculare2009: 55 rulate, prima înmatriculare2010: 47 rulate, prima înmatriculare2011: 49 rulate, prima înmatriculare2012: 44 rulate, prima înmatriculare2013: 42 rulate, prima înmatriculare2014: 53 rulate, prima înmatriculare2015: 44 rulate, prima înmatriculare2016: 52 rulate, prima înmatriculare2017: 37 rulate, prima înmatriculare2018: 38 rulate, prima înmatriculare2019: 36 rulate, prima înmatriculare2020: 29 rulate, prima înmatriculare2021: 18 rulate, prima înmatriculare2022: 9 rulate, prima înmatriculare2023: 3 noi2023: 7 rulate, prima înmatriculare2024: 97 noi2024: 2 rulate, prima înmatriculare< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2000014
200006
200107
200206
2003014
2004016
2005030
2006036
2007029
2008056
2009055
2010047
2011049
2012044
2013042
2014053
2015044
2016052
2017037
2018038
2019036
2020029
2021018
202209
202337
2024972

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN13215,1%
AUDI8910,2%
RENAULT809,1%
DACIA748,4%
BMW657,4%
MERCEDES-BENZ546,2%
FORD445,0%
NISSAN333,8%
PEUGEOT333,8%
SKODA313,5%
Toate (40)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLVO313,5%
HYUNDAI273,1%
TOYOTA273,1%
OPEL263,0%
SUZUKI222,5%
CITROEN212,4%
SEAT171,9%
MAZDA131,5%
MITSUBISHI111,3%
KIA70,8%
FIAT60,7%
ALFA ROMEO50,6%
HONDA40,5%
PORSCHE30,3%
CHEVROLET20,2%
JAGUAR20,2%
LAND ROVER20,2%
LEXUS20,2%
MG20,2%
CADILLAC10,1%
CUPRA10,1%
DS10,1%
JEEP10,1%
LADA10,1%
LAMBORGHINI10,1%
LANCIA10,1%
MINI10,1%
SAAB10,1%
SSANGYONG10,1%
TESLA10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
AUDI A4414,7%
VOLKSWAGEN GOLF384,4%
DACIA DUSTER263,0%
VOLKSWAGEN PASSAT263,0%
BMW SERIA 3202,3%
NISSAN QASHQAI202,3%
DACIA SANDERO171,9%
RENAULT MEGANE161,8%
AUDI Q5151,7%
DACIA LOGAN151,7%
Toate (220)
Modele: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI TUCSON151,7%
OPEL ASTRA151,7%
RENAULT CLIO151,7%
VOLKSWAGEN TIGUAN141,6%
VOLVO XC60131,5%
BMW SERIA 5121,4%
FORD FOCUS121,4%
SKODA OCTAVIA121,4%
FORD KUGA111,3%
RENAULT KADJAR111,3%
VOLKSWAGEN POLO111,3%
MERCEDES-BENZ GLC101,1%
SUZUKI GRAND VITARA101,1%
PEUGEOT 30891,0%
RENAULT SCENIC91,0%
TOYOTA RAV491,0%
VOLKSWAGEN TOURAN91,0%
AUDI A680,9%
BMW SERIA 180,9%
RENAULT CAPTUR80,9%
AUDI Q370,8%
BMW X370,8%
DACIA DOKKER70,8%
DACIA SPRING70,8%
MERCEDES-BENZ CLASA C70,8%
SKODA SUPERB70,8%
AUDI A360,7%
CITROEN C360,7%
MAZDA CX-560,7%
MERCEDES-BENZ CLASA E60,7%
MITSUBISHI ASX60,7%
SEAT IBIZA60,7%
SKODA FABIA60,7%
VOLKSWAGEN CC60,7%
AUDI A550,6%
CITROEN C4 PICASSO50,6%
FORD MONDEO50,6%
KIA SPORTAGE50,6%
PEUGEOT 30750,6%
RENAULT TALISMAN50,6%
SUZUKI VITARA50,6%
TOYOTA C-HR50,6%
TOYOTA COROLLA50,6%
VOLKSWAGEN CADDY50,6%
VOLKSWAGEN TOUAREG50,6%
BMW X140,5%
FORD C-MAX40,5%
FORD FIESTA40,5%
HYUNDAI I3040,5%
HYUNDAI IX3540,5%
MERCEDES-BENZ CLASA A40,5%
MERCEDES-BENZ CLASA V40,5%
PEUGEOT 20840,5%
PEUGEOT 50840,5%
SEAT LEON40,5%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS40,5%
VOLVO S6040,5%
AUDI Q830,3%
BMW X430,3%
CITROEN C430,3%
FIAT PUNTO30,3%
MAZDA 330,3%
MERCEDES-BENZ CLASA B30,3%
MERCEDES-BENZ GLA30,3%
MERCEDES-BENZ GLE30,3%
MERCEDES-BENZ ML30,3%
MERCEDES-BENZ VITO30,3%
NISSAN JUKE30,3%
OPEL CORSA30,3%
PEUGEOT 200830,3%
RENAULT FLUENCE30,3%
SUZUKI SWIFT30,3%
VOLKSWAGEN SHARAN30,3%
VOLVO S9030,3%
VOLVO V4030,3%
ALFA ROMEO 15920,2%
BMW SERIA 220,2%
BMW SERIA 420,2%
BMW SERIA 720,2%
BMW X520,2%
BMW X620,2%
CHEVROLET CAPTIVA20,2%
HONDA CR-V20,2%
HYUNDAI KONA20,2%
JAGUAR F-PACE20,2%
MERCEDES-BENZ CLA20,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S20,2%
MERCEDES-BENZ VIANO20,2%
MITSUBISHI COLT20,2%
NISSAN MICRA20,2%
NISSAN PATROL20,2%
NISSAN PRIMASTAR20,2%
NISSAN X-TRAIL20,2%
OPEL ZAFIRA20,2%
OPEL ZAFIRA TOURER20,2%
PEUGEOT 20620,2%
PEUGEOT 300820,2%
PORSCHE CAYENNE20,2%
RENAULT ESPACE20,2%
RENAULT KOLEOS20,2%
RENAULT MASTER20,2%
RENAULT MODUS20,2%
RENAULT TRAFIC20,2%
SEAT ALHAMBRA20,2%
SUZUKI JIMNY20,2%
TOYOTA AURIS20,2%
VOLKSWAGEN GOLF SPORTSVAN20,2%
VOLKSWAGEN MULTIVAN20,2%
VOLVO V5020,2%
VOLVO XC9020,2%
ALFA ROMEO 14710,1%
ALFA ROMEO GIULIETTA10,1%
AUDI A110,1%
AUDI A710,1%
AUDI A810,1%
AUDI Q710,1%
BMW XM10,1%
CITROEN BERLINGO10,1%
CITROEN C-ELYSEE10,1%
CITROEN C3 PICASSO10,1%
CITROEN C4 CACTUS10,1%
CITROEN DS510,1%
CITROEN E-C410,1%
CITROEN XANTIA10,1%
CUPRA FORMENTOR10,1%
DACIA 131010,1%
DACIA LODGY10,1%
DS DS710,1%
FIAT 50010,1%
FIAT FIORINO10,1%
FIAT SEDICI10,1%
FORD ECOSPORT10,1%
FORD EDGE10,1%
FORD FUSION10,1%
FORD GALAXY10,1%
FORD MUSTANG10,1%
FORD PUMA10,1%
FORD S-MAX10,1%
FORD TOURNEO CONNECT10,1%
HONDA ACCORD10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV30735,0%
Compacte (C)17319,7%
Medii (D)13715,6%
Mici (B)11012,6%
Monovolume (MPV)9110,4%
Mari și de lux (E)364,1%
Mini (A)101,1%
Neclasificate60,7%
Sport30,3%
Utilitare30,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare77688,6%
Noi10011,4%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină60068,5%
Benzină17219,6%
Hibrid809,1%
Electric131,5%
GPL111,3%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică76787,6%
Companie10912,4%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break37843,2%
Berlină cu hayon19221,9%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)16919,3%
Berlină12814,6%
Cabriolet70,8%
Cupeu20,2%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW18320,9%
75-109 kW37442,7%
110-149 kW24828,3%
150-219 kW424,8%
220 kW și peste151,7%
Necompletat141,6%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc414,7%
1000-1399 cmc778,8%
1400-1599 cmc25729,3%
1600-1999 cmc39745,3%
2000-2999 cmc849,6%
3000 cmc și peste70,8%
Necompletat131,5%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN27020,9%
AUDI13310,3%
FORD1068,2%
BMW1027,9%
RENAULT856,6%
DACIA765,9%
MERCEDES-BENZ665,1%
OPEL584,5%
SKODA544,2%
TOYOTA423,3%
Toate (37)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT352,7%
SUZUKI292,2%
CITROEN262,0%
VOLVO231,8%
SEAT221,7%
FIAT191,5%
HYUNDAI191,5%
LAND ROVER181,4%
NISSAN181,4%
MAZDA161,2%
MITSUBISHI161,2%
KIA110,9%
HONDA70,5%
JEEP70,5%
ALFA ROMEO60,5%
CHEVROLET40,3%
SMART40,3%
DAIHATSU30,2%
JAGUAR30,2%
MINI30,2%
SUBARU30,2%
LEXUS20,2%
DAEWOO10,1%
INFINITI10,1%
LANCIA10,1%
PORSCHE10,1%
SAAB10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare17191,0%
Export179,0%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN3719,7%
FORD3217,0%
RENAULT2312,2%
OPEL158,0%
DACIA115,9%
AUDI105,3%
PEUGEOT94,8%
BMW73,7%
SEAT63,2%
MERCEDES-BENZ52,7%
Toate (26)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SKODA52,7%
FIAT42,1%
NISSAN42,1%
CHEVROLET31,6%
VOLVO31,6%
DAEWOO21,1%
KIA21,1%
MAZDA21,1%
CITROEN10,5%
HYUNDAI10,5%
JEEP10,5%
MG10,5%
SUBARU10,5%
SUZUKI10,5%
TOYOTA10,5%
VAUXHALL10,5%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.