Înmatriculări în județul Mureș, noiembrie 2024

Noi175-22,6% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare915+5,9% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.519-3,9% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri301

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 175 noinov 24: 915 rulate, prima înmatricularedec 24: 316 noidec 24: 871 rulate, prima înmatriculareian 25: 256 noiian 25: 957 rulate, prima înmatricularefeb 25: 203 noifeb 25: 1.065 rulate, prima înmatricularemar 25: 131 noimar 25: 1.240 rulate, prima înmatriculareapr 25: 213 noiapr 25: 1.082 rulate, prima înmatricularemai 25: 262 noimai 25: 1.127 rulate, prima înmatriculareiun 25: 236 noiiun 25: 1.031 rulate, prima înmatriculareiul 25: 340 noiiul 25: 1.119 rulate, prima înmatriculareaug 25: 348 noiaug 25: 950 rulate, prima înmatricularesep 25: 214 noisep 25: 1.063 rulate, prima înmatriculareoct 25: 240 noioct 25: 1.028 rulate, prima înmatricularenov 25: 420 noinov 25: 1.039 rulate, prima înmatricularedec 25: 636 noidec 25: 920 rulate, prima înmatriculareian 26: 242 noiian 26: 934 rulate, prima înmatricularefeb 26: 330 noifeb 26: 1.065 rulate, prima înmatricularemar 26: 285 noimar 26: 1.068 rulate, prima înmatriculareapr 26: 138 noiapr 26: 957 rulate, prima înmatricularemai 26: 319 noimai 26: 985 rulate, prima înmatriculareiun 26: 285 noiiun 26: 982 rulate, prima înmatriculareiul 26: 129 noiiul 26: 1.023 rulate, prima înmatriculareaug 26: 147 noiaug 26: 785 rulate, prima înmatricularesep 26: 180 noisep 26: 977 rulate, prima înmatriculareoct 26: 236 noioct 26: 863 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24175915
dec 24316871
ian 25256957
feb 252031.065
mar 251311.240
apr 252131.082
mai 252621.127
iun 252361.031
iul 253401.119
aug 25348950
sep 252141.063
oct 252401.028
nov 254201.039
dec 25636920
ian 26242934
feb 263301.065
mar 262851.068
apr 26138957
mai 26319985
iun 26285982
iul 261291.023
aug 26147785
sep 26180977
oct 26236863

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150200< 2000: 11 rulate, prima înmatriculare2000: 2 rulate, prima înmatriculare2001: 3 rulate, prima înmatriculare2002: 14 rulate, prima înmatriculare2003: 23 rulate, prima înmatriculare2004: 22 rulate, prima înmatriculare2005: 26 rulate, prima înmatriculare2006: 39 rulate, prima înmatriculare2007: 54 rulate, prima înmatriculare2008: 68 rulate, prima înmatriculare2009: 66 rulate, prima înmatriculare2010: 53 rulate, prima înmatriculare2011: 96 rulate, prima înmatriculare2012: 65 rulate, prima înmatriculare2013: 62 rulate, prima înmatriculare2014: 48 rulate, prima înmatriculare2015: 53 rulate, prima înmatriculare2016: 37 rulate, prima înmatriculare2017: 32 rulate, prima înmatriculare2018: 27 rulate, prima înmatriculare2019: 34 rulate, prima înmatriculare2020: 41 rulate, prima înmatriculare2021: 17 rulate, prima înmatriculare2022: 1 noi2022: 7 rulate, prima înmatriculare2023: 5 noi2023: 10 rulate, prima înmatriculare2024: 169 noi2024: 5 rulate, prima înmatriculare< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2000011
200002
200103
2002014
2003023
2004022
2005026
2006039
2007054
2008068
2009066
2010053
2011096
2012065
2013062
2014048
2015053
2016037
2017032
2018027
2019034
2020041
2021017
202217
2023510
20241695

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN22620,7%
AUDI13312,2%
DACIA11310,4%
BMW817,4%
SKODA645,9%
MERCEDES-BENZ605,5%
RENAULT595,4%
FORD575,2%
OPEL403,7%
HYUNDAI343,1%
Toate (38)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
NISSAN312,8%
VOLVO282,6%
SEAT232,1%
PEUGEOT191,7%
SUZUKI171,6%
MITSUBISHI161,5%
TOYOTA151,4%
MAZDA141,3%
CITROEN80,7%
KIA80,7%
FIAT50,5%
MINI50,5%
SSANGYONG50,5%
LAND ROVER40,4%
HONDA30,3%
SMART30,3%
ALFA ROMEO20,2%
CHEVROLET20,2%
CUPRA20,2%
JAGUAR20,2%
JEEP20,2%
MG20,2%
TESLA20,2%
DAIHATSU10,1%
GEELY10,1%
INFINITI10,1%
LEXUS10,1%
PORSCHE10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF756,9%
AUDI A4696,3%
DACIA JOGGER474,3%
SKODA OCTAVIA353,2%
VOLKSWAGEN PASSAT353,2%
VOLKSWAGEN POLO282,6%
DACIA LOGAN262,4%
BMW SERIA 3211,9%
VOLKSWAGEN TIGUAN211,9%
AUDI A3201,8%
Toate (220)
Modele: valoare, vehicule, cotă
AUDI A6201,8%
DACIA SANDERO201,8%
FORD FOCUS201,8%
HYUNDAI TUCSON201,8%
NISSAN QASHQAI201,8%
RENAULT MEGANE201,8%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS201,8%
DACIA DUSTER181,7%
OPEL ASTRA161,5%
VOLKSWAGEN TOURAN161,5%
BMW SERIA 5151,4%
BMW X3141,3%
FORD KUGA121,1%
VOLVO XC60121,1%
BMW SERIA 1111,0%
MERCEDES-BENZ GLC111,0%
SEAT LEON111,0%
SKODA FABIA111,0%
BMW X190,8%
OPEL CORSA90,8%
RENAULT SCENIC90,8%
AUDI Q580,7%
MERCEDES-BENZ CLA80,7%
MERCEDES-BENZ CLASA C80,7%
MERCEDES-BENZ CLASA E70,6%
SUZUKI GRAND VITARA70,6%
VOLKSWAGEN SHARAN70,6%
FORD FIESTA60,6%
FORD TRANSIT60,6%
MITSUBISHI ASX60,6%
SKODA KODIAQ60,6%
TOYOTA RAV460,6%
AUDI Q350,5%
BMW X550,5%
MAZDA 650,5%
RENAULT CLIO50,5%
RENAULT KOLEOS50,5%
SKODA SUPERB50,5%
FORD MONDEO40,4%
HYUNDAI I3040,4%
KIA SPORTAGE40,4%
MAZDA 340,4%
MERCEDES-BENZ GLE40,4%
MITSUBISHI OUTLANDER40,4%
OPEL ZAFIRA40,4%
RENAULT CAPTUR40,4%
SEAT IBIZA40,4%
SSANGYONG KORANDO40,4%
SUZUKI S-CROSS40,4%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER40,4%
VOLVO XC4040,4%
AUDI A530,3%
AUDI Q730,3%
FORD PUMA30,3%
HONDA CIVIC30,3%
HYUNDAI IX3530,3%
MERCEDES-BENZ SPRINTER30,3%
MERCEDES-BENZ VIANO30,3%
MINI MINI30,3%
NISSAN JUKE30,3%
NISSAN MICRA30,3%
NISSAN QASHQAI+230,3%
OPEL MOKKA30,3%
PEUGEOT 20830,3%
PEUGEOT 30830,3%
PEUGEOT 50830,3%
RENAULT LAGUNA30,3%
SEAT ALHAMBRA30,3%
SEAT ALTEA30,3%
SMART FORFOUR30,3%
SUZUKI VITARA30,3%
TOYOTA COROLLA30,3%
VOLKSWAGEN CADDY30,3%
VOLVO V4030,3%
AUDI A720,2%
CUPRA FORMENTOR20,2%
DACIA LODGY20,2%
FIAT 50020,2%
FORD C-MAX20,2%
FORD GALAXY20,2%
HYUNDAI I1020,2%
KIA RIO20,2%
MAZDA CX-520,2%
MERCEDES-BENZ CLASA A20,2%
MERCEDES-BENZ CLASA V20,2%
MERCEDES-BENZ GLA20,2%
MERCEDES-BENZ GLB20,2%
MERCEDES-BENZ ML20,2%
MITSUBISHI PAJERO20,2%
MITSUBISHI PAJERO PININ20,2%
NISSAN X-TRAIL20,2%
OPEL MERIVA20,2%
PEUGEOT 200820,2%
RENAULT KADJAR20,2%
RENAULT KANGOO20,2%
SEAT ATECA20,2%
SKODA ENYAQ20,2%
SKODA RAPID20,2%
SUZUKI SX420,2%
TESLA MODEL 320,2%
TOYOTA URBAN CRUISER20,2%
TOYOTA YARIS20,2%
VOLKSWAGEN CARAVELLE20,2%
VOLKSWAGEN ID 320,2%
VOLKSWAGEN T-CROSS20,2%
VOLVO EX3020,2%
VOLVO V6020,2%
VOLVO V7020,2%
VOLVO XC9020,2%
ALFA ROMEO 15910,1%
ALFA ROMEO STELVIO10,1%
AUDI 8010,1%
AUDI A110,1%
AUDI A210,1%
BMW IX110,1%
BMW M410,1%
BMW SERIA 210,1%
BMW SERIA 410,1%
BMW X410,1%
BMW X610,1%
CHEVROLET CAPTIVA10,1%
CHEVROLET SPARK10,1%
CITROEN BERLINGO10,1%
CITROEN C-CROSSER10,1%
CITROEN C-ELYSEE10,1%
CITROEN C3 AIRCROSS10,1%
CITROEN C3 PICASSO10,1%
CITROEN C410,1%
CITROEN C510,1%
CITROEN DS510,1%
DAIHATSU TERIOS10,1%
FIAT GRANDE PUNTO10,1%
FIAT PANDA10,1%
FIAT PUNTO10,1%
FORD FUSION10,1%
GEELY COOLRAY10,1%
HYUNDAI BAYON10,1%
HYUNDAI I2010,1%
HYUNDAI KONA10,1%
HYUNDAI SANTA FE10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV31328,7%
Compacte (C)25623,5%
Medii (D)16114,8%
Monovolume (MPV)14513,3%
Mici (B)13312,2%
Mari și de lux (E)464,2%
Mini (A)151,4%
Utilitare100,9%
Neclasificate60,6%
Sport50,5%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare91583,9%
Noi17516,1%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină65660,2%
Benzină31629,0%
Hibrid878,0%
GPL191,7%
Electric121,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică87380,1%
Companie21719,9%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break58053,2%
Berlină cu hayon19117,5%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)18617,1%
Berlină11910,9%
Cupeu80,7%
Cabriolet60,6%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW20719,0%
75-109 kW52147,8%
110-149 kW29126,7%
150-219 kW433,9%
220 kW și peste161,5%
Necompletat121,1%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc1059,6%
1000-1399 cmc14713,5%
1400-1599 cmc24422,4%
1600-1999 cmc49345,2%
2000-2999 cmc888,1%
3000 cmc și peste10,1%
Necompletat121,1%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN40626,7%
AUDI18412,1%
DACIA1056,9%
BMW1006,6%
OPEL946,2%
FORD885,8%
SKODA805,3%
MERCEDES-BENZ785,1%
RENAULT583,8%
PEUGEOT322,1%
Toate (42)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA312,0%
SEAT291,9%
SUZUKI291,9%
NISSAN251,6%
MAZDA191,3%
HYUNDAI171,1%
VOLVO161,1%
FIAT151,0%
MITSUBISHI151,0%
KIA130,9%
LAND ROVER130,9%
CITROEN110,7%
SMART110,7%
CHEVROLET90,6%
HONDA50,3%
JAGUAR40,3%
JEEP40,3%
MINI40,3%
CHRYSLER30,2%
SUBARU30,2%
DAEWOO20,1%
DODGE20,1%
LEXUS20,1%
PORSCHE20,1%
ROVER20,1%
SSANGYONG20,1%
ALFA ROMEO10,1%
CUPRA10,1%
DAIHATSU10,1%
LADA10,1%
TRABANT10,1%
VAUXHALL10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare19865,8%
Export10334,2%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA9130,2%
VOLKSWAGEN4314,3%
OPEL279,0%
AUDI237,6%
FORD206,6%
RENAULT186,0%
BMW144,7%
SKODA113,7%
MERCEDES-BENZ103,3%
DAEWOO51,7%
Toate (26)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI51,7%
SEAT51,7%
PEUGEOT41,3%
VOLVO41,3%
CITROEN31,0%
FIAT31,0%
MAZDA31,0%
TOYOTA31,0%
MITSUBISHI20,7%
CHEVROLET10,3%
LAND ROVER10,3%
MINI10,3%
NISSAN10,3%
ROVER10,3%
SMART10,3%
VAUXHALL10,3%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.