Înmatriculări în județul Iași, noiembrie 2024

Noi273-12,8% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare928+0,1% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări2.012-3,3% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri190

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 273 noinov 24: 928 rulate, prima înmatricularedec 24: 361 noidec 24: 964 rulate, prima înmatriculareian 25: 239 noiian 25: 791 rulate, prima înmatricularefeb 25: 414 noifeb 25: 1.105 rulate, prima înmatricularemar 25: 237 noimar 25: 1.161 rulate, prima înmatriculareapr 25: 208 noiapr 25: 1.056 rulate, prima înmatricularemai 25: 252 noimai 25: 1.061 rulate, prima înmatriculareiun 25: 248 noiiun 25: 1.134 rulate, prima înmatriculareiul 25: 492 noiiul 25: 1.076 rulate, prima înmatriculareaug 25: 463 noiaug 25: 895 rulate, prima înmatricularesep 25: 320 noisep 25: 1.047 rulate, prima înmatriculareoct 25: 322 noioct 25: 1.105 rulate, prima înmatricularenov 25: 336 noinov 25: 1.067 rulate, prima înmatricularedec 25: 553 noidec 25: 1.046 rulate, prima înmatriculareian 26: 195 noiian 26: 790 rulate, prima înmatricularefeb 26: 184 noifeb 26: 1.036 rulate, prima înmatricularemar 26: 288 noimar 26: 1.048 rulate, prima înmatriculareapr 26: 254 noiapr 26: 1.067 rulate, prima înmatricularemai 26: 321 noimai 26: 942 rulate, prima înmatriculareiun 26: 406 noiiun 26: 929 rulate, prima înmatriculareiul 26: 389 noiiul 26: 914 rulate, prima înmatriculareaug 26: 266 noiaug 26: 839 rulate, prima înmatricularesep 26: 365 noisep 26: 823 rulate, prima înmatriculareoct 26: 343 noioct 26: 906 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24273928
dec 24361964
ian 25239791
feb 254141.105
mar 252371.161
apr 252081.056
mai 252521.061
iun 252481.134
iul 254921.076
aug 25463895
sep 253201.047
oct 253221.105
nov 253361.067
dec 255531.046
ian 26195790
feb 261841.036
mar 262881.048
apr 262541.067
mai 26321942
iun 26406929
iul 26389914
aug 26266839
sep 26365823
oct 26343906

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300< 2000: 6 rulate, prima înmatriculare2000: 5 rulate, prima înmatriculare2001: 7 rulate, prima înmatriculare2002: 6 rulate, prima înmatriculare2003: 6 rulate, prima înmatriculare2004: 15 rulate, prima înmatriculare2005: 26 rulate, prima înmatriculare2006: 32 rulate, prima înmatriculare2007: 31 rulate, prima înmatriculare2008: 47 rulate, prima înmatriculare2009: 52 rulate, prima înmatriculare2010: 73 rulate, prima înmatriculare2011: 93 rulate, prima înmatriculare2012: 54 rulate, prima înmatriculare2013: 58 rulate, prima înmatriculare2014: 62 rulate, prima înmatriculare2015: 46 rulate, prima înmatriculare2016: 45 rulate, prima înmatriculare2017: 27 rulate, prima înmatriculare2018: 45 rulate, prima înmatriculare2019: 57 rulate, prima înmatriculare2020: 66 rulate, prima înmatriculare2021: 41 rulate, prima înmatriculare2022: 10 rulate, prima înmatriculare2023: 12 noi2023: 14 rulate, prima înmatriculare2024: 261 noi2024: 4 rulate, prima înmatriculare< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200006
200005
200107
200206
200306
2004015
2005026
2006032
2007031
2008047
2009052
2010073
2011093
2012054
2013058
2014062
2015046
2016045
2017027
2018045
2019057
2020066
2021041
2022010
20231214
20242614

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN20817,3%
BMW907,5%
DACIA847,0%
RENAULT826,8%
MERCEDES-BENZ776,4%
AUDI726,0%
TOYOTA726,0%
SKODA635,2%
FORD605,0%
HYUNDAI554,6%
Toate (39)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
NISSAN413,4%
OPEL393,2%
VOLVO342,8%
KIA282,3%
SEAT242,0%
SUZUKI211,7%
CITROEN191,6%
MAZDA181,5%
LEXUS141,2%
PEUGEOT141,2%
SSANGYONG131,1%
CUPRA110,9%
MITSUBISHI110,9%
LAND ROVER70,6%
MG70,6%
TESLA70,6%
FIAT50,4%
JEEP50,4%
PORSCHE50,4%
HONDA30,2%
LYNK&CO20,2%
MINI20,2%
SMART20,2%
ALFA ROMEO10,1%
ALPINE10,1%
CADILLAC10,1%
LANCIA10,1%
MCLAREN10,1%
SUBARU10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN PASSAT484,0%
VOLKSWAGEN GOLF403,3%
DACIA DUSTER363,0%
VOLKSWAGEN TIGUAN352,9%
NISSAN QASHQAI282,3%
DACIA LOGAN262,2%
SKODA OCTAVIA252,1%
HYUNDAI TUCSON242,0%
BMW SERIA 5231,9%
FORD FOCUS231,9%
Toate (252)
Modele: valoare, vehicule, cotă
AUDI A4221,8%
BMW SERIA 3211,8%
RENAULT MEGANE191,6%
VOLVO XC60191,6%
OPEL ASTRA171,4%
FORD KUGA161,3%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS161,3%
BMW X3151,3%
VOLKSWAGEN POLO151,3%
VOLKSWAGEN TOURAN151,3%
AUDI A6141,2%
MERCEDES-BENZ GLC141,2%
SKODA FABIA121,0%
TOYOTA RAV4121,0%
MAZDA 3110,9%
TOYOTA C-HR110,9%
TOYOTA YARIS110,9%
CUPRA FORMENTOR100,8%
DACIA SANDERO100,8%
FORD FIESTA100,8%
HYUNDAI I30100,8%
KIA SPORTAGE100,8%
KIA XCEED100,8%
RENAULT SCENIC100,8%
TOYOTA AURIS100,8%
AUDI A390,8%
AUDI Q590,8%
MERCEDES-BENZ CLASA C90,8%
SUZUKI S-CROSS90,8%
TOYOTA COROLLA90,8%
BMW X180,7%
BMW X580,7%
MERCEDES-BENZ CLASA A80,7%
RENAULT CAPTUR80,7%
RENAULT KANGOO80,7%
RENAULT TRAFIC80,7%
SKODA SUPERB80,7%
HYUNDAI IONIQ70,6%
RENAULT CLIO70,6%
SEAT IBIZA70,6%
SEAT LEON70,6%
SKODA KODIAQ70,6%
TOYOTA YARIS CROSS70,6%
VOLKSWAGEN SHARAN70,6%
CITROEN C4 PICASSO60,5%
MERCEDES-BENZ CLASA E60,5%
SUZUKI VITARA60,5%
VOLKSWAGEN JETTA60,5%
BMW SERIA 150,4%
DACIA SPRING50,4%
MERCEDES-BENZ CLASA B50,4%
MERCEDES-BENZ GLE50,4%
MITSUBISHI OUTLANDER50,4%
OPEL CORSA50,4%
SSANGYONG KORANDO50,4%
SSANGYONG TIVOLI50,4%
TESLA MODEL 350,4%
VOLKSWAGEN TOUAREG50,4%
AUDI A540,3%
AUDI Q340,3%
DACIA LODGY40,3%
HYUNDAI IX3540,3%
HYUNDAI KONA40,3%
LEXUS NX40,3%
MERCEDES-BENZ CLA40,3%
MITSUBISHI ASX40,3%
NISSAN QASHQAI+240,3%
PEUGEOT 30840,3%
RENAULT KADJAR40,3%
RENAULT KOLEOS40,3%
VOLKSWAGEN CADDY40,3%
VOLVO XC4040,3%
AUDI A730,3%
CITROEN C430,3%
CITROEN C530,3%
FORD S-MAX30,3%
KIA CEED30,3%
LEXUS RX30,3%
LEXUS UX30,3%
MAZDA CX-530,3%
MERCEDES-BENZ CLASA S30,3%
MERCEDES-BENZ EQE30,3%
MERCEDES-BENZ GLA30,3%
NISSAN JUKE30,3%
NISSAN X-TRAIL30,3%
OPEL INSIGNIA30,3%
OPEL MOKKA30,3%
OPEL ZAFIRA30,3%
PEUGEOT 300830,3%
RENAULT ARKANA30,3%
RENAULT ESPACE30,3%
SEAT ALHAMBRA30,3%
SEAT ALTEA30,3%
SEAT EXEO30,3%
SKODA KAMIQ30,3%
SKODA KAROQ30,3%
SUZUKI SWIFT30,3%
TOYOTA LAND CRUISER30,3%
VOLKSWAGEN CC30,3%
VOLKSWAGEN T-CROSS30,3%
VOLVO XC9030,3%
AUDI TT20,2%
BMW SERIA 720,2%
BMW X620,2%
BMW XM20,2%
DACIA JOGGER20,2%
FIAT PUNTO20,2%
FORD C-MAX20,2%
FORD PUMA20,2%
HONDA CR-V20,2%
HYUNDAI I2020,2%
HYUNDAI IX2020,2%
JEEP COMPASS20,2%
JEEP RENEGADE20,2%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE20,2%
LAND ROVER RANGE ROVER VELAR20,2%
LEXUS ES20,2%
LYNK&CO 0120,2%
MERCEDES-BENZ EQA20,2%
MERCEDES-BENZ EQB20,2%
MERCEDES-BENZ GLB20,2%
MERCEDES-BENZ GLS20,2%
MERCEDES-BENZ ML20,2%
MG EHS20,2%
MG MG320,2%
MG ZS20,2%
OPEL ANTARA20,2%
OPEL MERIVA20,2%
PORSCHE 91120,2%
PORSCHE CAYENNE20,2%
RENAULT AUSTRAL20,2%
RENAULT TALISMAN20,2%
RENAULT ZOE20,2%
SKODA YETI20,2%
SSANGYONG TORRES20,2%
TOYOTA AYGO X20,2%
TOYOTA COROLLA VERSO20,2%
VOLKSWAGEN EOS20,2%
VOLKSWAGEN T-ROC20,2%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER20,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV48140,0%
Compacte (C)24220,1%
Medii (D)13411,2%
Mici (B)13010,8%
Monovolume (MPV)12410,3%
Mari și de lux (E)584,8%
Mini (A)121,0%
Sport100,8%
Neclasificate70,6%
Utilitare30,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare92877,3%
Noi27322,7%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină60350,2%
Hibrid27623,0%
Benzină26822,3%
Electric282,3%
GPL262,2%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică97080,8%
Companie23119,2%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break52944,0%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)25321,1%
Berlină cu hayon24720,6%
Berlină15212,7%
Cabriolet100,8%
Cupeu100,8%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW23019,2%
75-109 kW49541,2%
110-149 kW34528,7%
150-219 kW756,2%
220 kW și peste292,4%
Necompletat272,2%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc645,3%
1000-1399 cmc15012,5%
1400-1599 cmc35629,6%
1600-1999 cmc48140,0%
2000-2999 cmc1068,8%
3000 cmc și peste161,3%
Necompletat282,3%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN47523,6%
BMW1728,5%
DACIA1708,4%
AUDI1396,9%
OPEL1206,0%
SKODA1085,4%
FORD1065,3%
RENAULT1065,3%
TOYOTA934,6%
MERCEDES-BENZ804,0%
Toate (42)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT442,2%
HYUNDAI432,1%
PEUGEOT432,1%
FIAT341,7%
MAZDA341,7%
VOLVO331,6%
SUZUKI321,6%
HONDA241,2%
KIA221,1%
NISSAN221,1%
LAND ROVER180,9%
CITROEN120,6%
MITSUBISHI110,5%
SMART110,5%
CHEVROLET90,4%
JAGUAR60,3%
LEXUS60,3%
ALFA ROMEO50,2%
MINI50,2%
SSANGYONG50,2%
DAEWOO40,2%
JEEP40,2%
PORSCHE30,1%
TESLA30,1%
SAAB20,1%
SUBARU20,1%
CADILLAC10,0%
CHRYSLER10,0%
FERRARI10,0%
INFINITI10,0%
MCC10,0%
MG10,0%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare13571,1%
Export5528,9%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN4624,2%
OPEL3015,8%
DACIA147,4%
BMW126,3%
MERCEDES-BENZ115,8%
RENAULT115,8%
FORD105,3%
AUDI73,7%
PEUGEOT63,2%
SKODA63,2%
Toate (29)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DAEWOO52,6%
HYUNDAI52,6%
KIA42,1%
FIAT31,6%
SEAT31,6%
TOYOTA31,6%
DAIHATSU21,1%
ALFA ROMEO10,5%
ARO10,5%
CHEVROLET10,5%
HONDA10,5%
HUMMER10,5%
JEEP10,5%
LAND ROVER10,5%
MAZDA10,5%
MINI10,5%
NISSAN10,5%
SAAB10,5%
VOLVO10,5%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.