Înmatriculări în județul Bistrița-Năsăud, noiembrie 2024

Noi63+14,5% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare544-0,5% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări823+2,0% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri83

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 63 noinov 24: 544 rulate, prima înmatricularedec 24: 116 noidec 24: 497 rulate, prima înmatriculareian 25: 85 noiian 25: 628 rulate, prima înmatricularefeb 25: 113 noifeb 25: 660 rulate, prima înmatricularemar 25: 48 noimar 25: 740 rulate, prima înmatriculareapr 25: 24 noiapr 25: 622 rulate, prima înmatricularemai 25: 19 noimai 25: 633 rulate, prima înmatriculareiun 25: 26 noiiun 25: 616 rulate, prima înmatriculareiul 25: 47 noiiul 25: 635 rulate, prima înmatriculareaug 25: 49 noiaug 25: 551 rulate, prima înmatricularesep 25: 48 noisep 25: 661 rulate, prima înmatriculareoct 25: 45 noioct 25: 669 rulate, prima înmatricularenov 25: 55 noinov 25: 620 rulate, prima înmatricularedec 25: 107 noidec 25: 484 rulate, prima înmatriculareian 26: 27 noiian 26: 654 rulate, prima înmatricularefeb 26: 32 noifeb 26: 699 rulate, prima înmatricularemar 26: 37 noimar 26: 716 rulate, prima înmatriculareapr 26: 28 noiapr 26: 567 rulate, prima înmatricularemai 26: 42 noimai 26: 598 rulate, prima înmatriculareiun 26: 96 noiiun 26: 582 rulate, prima înmatriculareiul 26: 41 noiiul 26: 610 rulate, prima înmatriculareaug 26: 44 noiaug 26: 545 rulate, prima înmatricularesep 26: 53 noisep 26: 545 rulate, prima înmatriculareoct 26: 54 noioct 26: 622 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2463544
dec 24116497
ian 2585628
feb 25113660
mar 2548740
apr 2524622
mai 2519633
iun 2526616
iul 2547635
aug 2549551
sep 2548661
oct 2545669
nov 2555620
dec 25107484
ian 2627654
feb 2632699
mar 2637716
apr 2628567
mai 2642598
iun 2696582
iul 2641610
aug 2644545
sep 2653545
oct 2654622

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0204060< 2000: 13 rulate, prima înmatriculare2000: 2 rulate, prima înmatriculare2001: 6 rulate, prima înmatriculare2002: 5 rulate, prima înmatriculare2003: 19 rulate, prima înmatriculare2004: 30 rulate, prima înmatriculare2005: 29 rulate, prima înmatriculare2006: 27 rulate, prima înmatriculare2007: 33 rulate, prima înmatriculare2008: 43 rulate, prima înmatriculare2009: 31 rulate, prima înmatriculare2010: 35 rulate, prima înmatriculare2011: 42 rulate, prima înmatriculare2012: 40 rulate, prima înmatriculare2013: 37 rulate, prima înmatriculare2014: 26 rulate, prima înmatriculare2015: 30 rulate, prima înmatriculare2016: 17 rulate, prima înmatriculare2017: 13 rulate, prima înmatriculare2018: 14 rulate, prima înmatriculare2019: 18 rulate, prima înmatriculare2020: 17 rulate, prima înmatriculare2021: 14 rulate, prima înmatriculare2022: 1 rulate, prima înmatriculare2023: 4 noi2023: 2 rulate, prima înmatriculare2024: 59 noi< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2000013
200002
200106
200205
2003019
2004030
2005029
2006027
2007033
2008043
2009031
2010035
2011042
2012040
2013037
2014026
2015030
2016017
2017013
2018014
2019018
2020017
2021014
202201
202342
2024590

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN12620,8%
AUDI8814,5%
BMW6310,4%
FORD498,1%
DACIA487,9%
MERCEDES-BENZ396,4%
SKODA345,6%
RENAULT162,6%
OPEL152,5%
SUZUKI132,1%
Toate (35)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLVO132,1%
MITSUBISHI122,0%
HYUNDAI91,5%
TOYOTA91,5%
KIA81,3%
SEAT81,3%
NISSAN71,2%
PEUGEOT71,2%
CITROEN61,0%
MAZDA61,0%
TESLA61,0%
MG50,8%
JEEP40,7%
CHEVROLET20,3%
FIAT20,3%
JAGUAR20,3%
LAND ROVER20,3%
CUPRA10,2%
DAIHATSU10,2%
LEAPMOTOR10,2%
LEXUS10,2%
MINI10,2%
SMART10,2%
SSANGYONG10,2%
SUBARU10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
AUDI A4386,3%
VOLKSWAGEN GOLF386,3%
VOLKSWAGEN PASSAT244,0%
BMW SERIA 3193,1%
DACIA SPRING193,1%
SKODA OCTAVIA193,1%
AUDI A6162,6%
BMW X3162,6%
VOLKSWAGEN POLO152,5%
FORD FOCUS142,3%
Toate (163)
Modele: valoare, vehicule, cotă
AUDI A3132,2%
BMW SERIA 5132,2%
FORD FIESTA132,2%
VOLKSWAGEN TIGUAN132,2%
MERCEDES-BENZ CLASA C111,8%
SKODA FABIA111,8%
VOLKSWAGEN TOURAN111,8%
DACIA DUSTER101,7%
DACIA LOGAN101,7%
OPEL ASTRA91,5%
BMW SERIA 181,3%
DACIA SANDERO81,3%
SUZUKI GRAND VITARA81,3%
AUDI A571,2%
AUDI Q361,0%
FORD KUGA61,0%
TESLA MODEL 361,0%
VOLVO XC6061,0%
AUDI Q550,8%
MERCEDES-BENZ CLASA E50,8%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS50,8%
FORD MONDEO40,7%
KIA SPORTAGE40,7%
MERCEDES-BENZ CLASA A40,7%
MITSUBISHI ASX40,7%
MITSUBISHI OUTLANDER40,7%
NISSAN X-TRAIL40,7%
TOYOTA COROLLA40,7%
VOLKSWAGEN CADDY40,7%
BMW X130,5%
FORD FUSION30,5%
JEEP GRAND CHEROKEE30,5%
MERCEDES-BENZ CLA30,5%
MERCEDES-BENZ GLA30,5%
RENAULT CLIO30,5%
RENAULT KOLEOS30,5%
RENAULT MEGANE30,5%
SEAT LEON30,5%
VOLKSWAGEN EOS30,5%
VOLKSWAGEN SHARAN30,5%
CITROEN C320,3%
CITROEN C520,3%
FORD C-MAX20,3%
FORD GALAXY20,3%
FORD GRAND C-MAX20,3%
HYUNDAI I3020,3%
HYUNDAI TUCSON20,3%
MAZDA 220,3%
MAZDA 620,3%
MERCEDES-BENZ GLE20,3%
MERCEDES-BENZ ML20,3%
MERCEDES-BENZ VITO20,3%
MG ZS20,3%
OPEL INSIGNIA20,3%
PEUGEOT 300820,3%
RENAULT CAPTUR20,3%
RENAULT SCENIC20,3%
SEAT EXEO20,3%
SKODA SCALA20,3%
SUZUKI VITARA20,3%
VOLKSWAGEN JETTA20,3%
VOLKSWAGEN TOUAREG20,3%
VOLVO V6020,3%
VOLVO XC9020,3%
AUDI A110,2%
AUDI A210,2%
AUDI Q210,2%
BMW SERIA 410,2%
BMW X410,2%
BMW X510,2%
CHEVROLET ORLANDO10,2%
CHEVROLET SPARK10,2%
CITROEN BERLINGO10,2%
CITROEN EVASION10,2%
CUPRA FORMENTOR10,2%
DACIA DOKKER10,2%
DAIHATSU TERIOS10,2%
FIAT 500L10,2%
FIAT PANDA10,2%
FORD ECOSPORT10,2%
FORD TOURNEO CONNECT10,2%
FORD TRANSIT10,2%
HYUNDAI BAYON10,2%
HYUNDAI IONIQ10,2%
HYUNDAI IX3510,2%
HYUNDAI KONA10,2%
HYUNDAI SANTA FE10,2%
JAGUAR XE10,2%
JAGUAR XF10,2%
JEEP CHEROKEE10,2%
KIA CARNIVAL10,2%
KIA CEED10,2%
KIA PICANTO10,2%
KIA XCEED10,2%
LAND ROVER FREELANDER10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT10,2%
LEAPMOTOR T0310,2%
LEXUS IS10,2%
MAZDA 310,2%
MAZDA CX-310,2%
MERCEDES-BENZ CLASA B10,2%
MERCEDES-BENZ CLC10,2%
MERCEDES-BENZ CLS10,2%
MERCEDES-BENZ EQA10,2%
MERCEDES-BENZ GLC10,2%
MERCEDES-BENZ SPRINTER10,2%
MG HS10,2%
MG MG310,2%
MG MG410,2%
MINI COUNTRYMAN10,2%
MITSUBISHI COLT10,2%
MITSUBISHI PAJERO10,2%
MITSUBISHI PAJERO PININ10,2%
MITSUBISHI PAJERO SPORT10,2%
NISSAN JUKE10,2%
NISSAN PATROL10,2%
NISSAN QASHQAI10,2%
OPEL ADAM10,2%
OPEL CORSA10,2%
OPEL MOKKA10,2%
PEUGEOT 20610,2%
PEUGEOT 20710,2%
PEUGEOT 30710,2%
PEUGEOT 40610,2%
PEUGEOT 80710,2%
RENAULT ESPACE10,2%
RENAULT KANGOO10,2%
RENAULT MODUS10,2%
SEAT ALHAMBRA10,2%
SEAT ARONA10,2%
SEAT IBIZA10,2%
SKODA KODIAQ10,2%
SKODA SUPERB10,2%
SMART FORFOUR10,2%
SSANGYONG TIVOLI GRAND10,2%
SUBARU IMPREZA10,2%
SUZUKI S-CROSS10,2%
SUZUKI SWIFT10,2%
SUZUKI SX410,2%
TOYOTA AVENSIS10,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV15124,9%
Compacte (C)14223,4%
Medii (D)11518,9%
Mici (B)8013,2%
Monovolume (MPV)487,9%
Mari și de lux (E)376,1%
Mini (A)254,1%
Sport40,7%
Neclasificate30,5%
Utilitare20,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare54489,6%
Noi6310,4%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină43671,8%
Benzină10517,3%
Electric325,3%
Hibrid274,4%
GPL71,2%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică53888,6%
Companie6911,4%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break30550,2%
Berlină cu hayon13321,9%
Berlină9515,7%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)589,6%
Cabriolet111,8%
Cupeu50,8%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW11719,3%
75-109 kW26543,7%
110-149 kW16026,4%
150-219 kW274,4%
220 kW și peste61,0%
Necompletat325,3%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc223,6%
1000-1399 cmc579,4%
1400-1599 cmc11318,6%
1600-1999 cmc31451,7%
2000-2999 cmc6811,2%
3000 cmc și peste10,2%
Necompletat325,3%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN20524,9%
BMW9311,3%
AUDI8510,3%
FORD769,2%
DACIA425,1%
MERCEDES-BENZ404,9%
OPEL323,9%
RENAULT303,6%
SKODA242,9%
TOYOTA192,3%
Toate (36)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SUZUKI182,2%
MAZDA161,9%
PEUGEOT151,8%
VOLVO151,8%
HYUNDAI141,7%
JEEP131,6%
SEAT121,5%
NISSAN101,2%
CITROEN91,1%
MITSUBISHI91,1%
KIA81,0%
LAND ROVER70,9%
SMART60,7%
CHEVROLET40,5%
FIAT40,5%
DAIHATSU30,4%
MINI30,4%
DODGE20,2%
JAGUAR20,2%
ALFA ROMEO10,1%
ARO10,1%
CHRYSLER10,1%
HONDA10,1%
PORSCHE10,1%
SSANGYONG10,1%
SUBARU10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare7388,0%
Export1012,0%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
FORD1821,7%
VOLKSWAGEN1315,7%
DACIA89,6%
AUDI78,4%
RENAULT78,4%
BMW56,0%
OPEL56,0%
SEAT33,6%
SKODA33,6%
TOYOTA33,6%
Toate (18)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DAEWOO22,4%
MAZDA22,4%
PEUGEOT22,4%
CITROEN11,2%
FIAT11,2%
MERCEDES-BENZ11,2%
SMART11,2%
SUZUKI11,2%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.