Înmatriculări în județul Ilfov, noiembrie 2024

Noi367-35,5% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare780+15,7% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări2.302-2,8% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri133

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 367 noinov 24: 780 rulate, prima înmatricularedec 24: 424 noidec 24: 843 rulate, prima înmatriculareian 25: 503 noiian 25: 650 rulate, prima înmatricularefeb 25: 343 noifeb 25: 765 rulate, prima înmatricularemar 25: 377 noimar 25: 966 rulate, prima înmatriculareapr 25: 386 noiapr 25: 1.064 rulate, prima înmatricularemai 25: 477 noimai 25: 911 rulate, prima înmatriculareiun 25: 516 noiiun 25: 919 rulate, prima înmatriculareiul 25: 722 noiiul 25: 1.059 rulate, prima înmatriculareaug 25: 806 noiaug 25: 831 rulate, prima înmatricularesep 25: 574 noisep 25: 852 rulate, prima înmatriculareoct 25: 567 noioct 25: 927 rulate, prima înmatricularenov 25: 744 noinov 25: 878 rulate, prima înmatricularedec 25: 860 noidec 25: 891 rulate, prima înmatriculareian 26: 349 noiian 26: 726 rulate, prima înmatricularefeb 26: 422 noifeb 26: 877 rulate, prima înmatricularemar 26: 445 noimar 26: 921 rulate, prima înmatriculareapr 26: 368 noiapr 26: 780 rulate, prima înmatricularemai 26: 533 noimai 26: 702 rulate, prima înmatriculareiun 26: 825 noiiun 26: 737 rulate, prima înmatriculareiul 26: 644 noiiul 26: 713 rulate, prima înmatriculareaug 26: 701 noiaug 26: 690 rulate, prima înmatricularesep 26: 586 noisep 26: 698 rulate, prima înmatriculareoct 26: 562 noioct 26: 702 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24367780
dec 24424843
ian 25503650
feb 25343765
mar 25377966
apr 253861.064
mai 25477911
iun 25516919
iul 257221.059
aug 25806831
sep 25574852
oct 25567927
nov 25744878
dec 25860891
ian 26349726
feb 26422877
mar 26445921
apr 26368780
mai 26533702
iun 26825737
iul 26644713
aug 26701690
sep 26586698
oct 26562702

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300400< 2000: 5 rulate, prima înmatriculare2000: 1 rulate, prima înmatriculare2001: 1 rulate, prima înmatriculare2002: 1 rulate, prima înmatriculare2003: 2 rulate, prima înmatriculare2004: 3 rulate, prima înmatriculare2005: 9 rulate, prima înmatriculare2006: 8 rulate, prima înmatriculare2007: 16 rulate, prima înmatriculare2008: 10 rulate, prima înmatriculare2009: 16 rulate, prima înmatriculare2010: 19 rulate, prima înmatriculare2011: 37 rulate, prima înmatriculare2012: 1 noi2012: 42 rulate, prima înmatriculare2013: 45 rulate, prima înmatriculare2014: 56 rulate, prima înmatriculare2015: 30 rulate, prima înmatriculare2016: 44 rulate, prima înmatriculare2017: 47 rulate, prima înmatriculare2018: 46 rulate, prima înmatriculare2019: 120 rulate, prima înmatriculare2020: 82 rulate, prima înmatriculare2021: 65 rulate, prima înmatriculare2022: 39 rulate, prima înmatriculare2023: 11 noi2023: 33 rulate, prima înmatriculare2024: 355 noi2024: 3 rulate, prima înmatriculare< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200005
200001
200101
200201
200302
200403
200509
200608
2007016
2008010
2009016
2010019
2011037
2012142
2013045
2014056
2015030
2016044
2017047
2018046
20190120
2020082
2021065
2022039
20231133
20243553

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
BMW13511,8%
VOLKSWAGEN13211,5%
DACIA12010,5%
SKODA917,9%
MERCEDES-BENZ877,6%
RENAULT857,4%
TOYOTA655,7%
AUDI564,9%
HYUNDAI494,3%
FORD453,9%
Toate (39)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLVO312,7%
PEUGEOT302,6%
OPEL262,3%
KIA232,0%
TESLA181,6%
MAZDA151,3%
SEAT151,3%
NISSAN141,2%
SUZUKI131,1%
PORSCHE121,0%
CITROEN111,0%
LEXUS111,0%
SSANGYONG100,9%
MG90,8%
JEEP60,5%
LAND ROVER60,5%
MINI60,5%
CUPRA50,4%
FIAT50,4%
HONDA40,3%
ALFA ROMEO30,3%
JAGUAR20,2%
CHEVROLET10,1%
DS10,1%
FERRARI10,1%
LAMBORGHINI10,1%
LYNK&CO10,1%
MAN10,1%
ROLLS-ROYCE10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA LOGAN635,6%
SKODA OCTAVIA403,5%
VOLKSWAGEN GOLF373,3%
BMW SERIA 3322,8%
VOLKSWAGEN PASSAT322,8%
RENAULT MEGANE312,7%
DACIA DUSTER262,3%
BMW SERIA 5221,9%
HYUNDAI TUCSON201,8%
VOLKSWAGEN TIGUAN201,8%
Toate (242)
Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA SANDERO181,6%
TOYOTA COROLLA181,6%
MERCEDES-BENZ GLC171,5%
BMW X3161,4%
FORD FOCUS161,4%
MERCEDES-BENZ CLASA C161,4%
OPEL ASTRA161,4%
AUDI A4141,2%
BMW X1141,2%
SKODA SCALA141,2%
TESLA MODEL 3141,2%
TOYOTA RAV4141,2%
VOLVO XC60131,1%
SKODA KODIAQ121,1%
AUDI A3111,0%
NISSAN QASHQAI111,0%
BMW SERIA 1100,9%
RENAULT ARKANA100,9%
FORD KUGA90,8%
KIA SPORTAGE90,8%
TOYOTA C-HR90,8%
BMW X580,7%
FORD TRANSIT CUSTOM80,7%
PEUGEOT 300880,7%
RENAULT CLIO80,7%
RENAULT SCENIC80,7%
SEAT LEON80,7%
SKODA FABIA80,7%
TOYOTA YARIS CROSS80,7%
BMW X670,6%
MERCEDES-BENZ GLE70,6%
RENAULT KADJAR70,6%
SSANGYONG KORANDO70,6%
AUDI A660,5%
AUDI Q360,5%
AUDI Q560,5%
DACIA JOGGER60,5%
MAZDA CX-3060,5%
MERCEDES-BENZ CLASA E60,5%
MERCEDES-BENZ VITO60,5%
PEUGEOT 50860,5%
RENAULT TALISMAN60,5%
SKODA SUPERB60,5%
VOLKSWAGEN T-ROC60,5%
VOLVO V6060,5%
BMW SERIA 750,4%
CUPRA FORMENTOR50,4%
HYUNDAI IONIQ50,4%
HYUNDAI KONA50,4%
KIA XCEED50,4%
LEXUS NX50,4%
MAZDA 350,4%
MERCEDES-BENZ CLASA A50,4%
MERCEDES-BENZ CLASA V50,4%
OPEL CORSA50,4%
PEUGEOT 30850,4%
PORSCHE CAYENNE50,4%
SKODA KAROQ50,4%
TOYOTA PRIUS50,4%
TOYOTA YARIS50,4%
VOLKSWAGEN POLO50,4%
VOLKSWAGEN TOUAREG50,4%
AUDI A540,4%
FORD MONDEO40,4%
HYUNDAI I2040,4%
HYUNDAI SANTA FE40,4%
KIA CEED40,4%
MERCEDES-BENZ CLA40,4%
MG HS40,4%
RENAULT CAPTUR40,4%
SUZUKI SWIFT40,4%
VOLKSWAGEN ARTEON40,4%
VOLKSWAGEN CADDY40,4%
BMW SERIA 230,3%
BMW SERIA 430,3%
BMW X430,3%
DACIA LODGY30,3%
DACIA SPRING30,3%
HYUNDAI ELANTRA30,3%
HYUNDAI I3030,3%
JEEP COMPASS30,3%
MG EHS30,3%
SEAT IBIZA30,3%
SKODA KAMIQ30,3%
SUZUKI SX430,3%
SUZUKI VITARA30,3%
TESLA MODEL Y30,3%
TOYOTA AURIS30,3%
VOLKSWAGEN JETTA30,3%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER30,3%
VOLVO S9030,3%
AUDI Q720,2%
BMW SERIA 620,2%
BMW X220,2%
BMW X720,2%
CITROEN C3 PICASSO20,2%
CITROEN C420,2%
CITROEN C520,2%
CITROEN DS520,2%
FIAT 50020,2%
FORD PUMA20,2%
HONDA HR-V20,2%
HYUNDAI I1020,2%
KIA NIRO20,2%
KIA STONIC20,2%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT20,2%
MAZDA CX-520,2%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S20,2%
MERCEDES-BENZ EQE20,2%
MERCEDES-BENZ GLB20,2%
MERCEDES-BENZ GLS20,2%
MERCEDES-BENZ ML20,2%
MINI COOPER20,2%
MINI COUNTRYMAN20,2%
NISSAN X-TRAIL20,2%
OPEL INSIGNIA20,2%
PEUGEOT 200820,2%
PEUGEOT 20820,2%
PEUGEOT 30720,2%
PEUGEOT 400820,2%
PORSCHE 71820,2%
PORSCHE 91120,2%
RENAULT ZOE20,2%
SKODA RAPID20,2%
SSANGYONG TIVOLI20,2%
SUZUKI S-CROSS20,2%
TOYOTA LAND CRUISER20,2%
VOLKSWAGEN CC20,2%
VOLKSWAGEN SCIROCCO20,2%
VOLKSWAGEN T-CROSS20,2%
VOLVO V9020,2%
ALFA ROMEO GIULIA10,1%
ALFA ROMEO MITO10,1%
AUDI A710,1%
AUDI A810,1%
AUDI E-TRON GT10,1%
AUDI Q810,1%
AUDI SQ810,1%
BMW M310,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV42737,2%
Compacte (C)26022,7%
Mici (B)15413,4%
Medii (D)14913,0%
Mari și de lux (E)575,0%
Monovolume (MPV)534,6%
Neclasificate161,4%
Sport121,0%
Mini (A)100,9%
Utilitare90,8%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare78068,0%
Noi36732,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină42837,3%
Hibrid32528,3%
Benzină30826,9%
GPL443,8%
Electric423,7%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică73864,3%
Companie40935,7%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break48742,5%
Berlină25622,3%
Berlină cu hayon22119,3%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)16114,0%
Cupeu141,2%
Cabriolet80,7%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW20918,2%
75-109 kW36932,2%
110-149 kW39134,1%
150-219 kW837,2%
220 kW și peste544,7%
Necompletat413,6%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc11510,0%
1000-1399 cmc12510,9%
1400-1599 cmc34229,8%
1600-1999 cmc39634,5%
2000-2999 cmc11510,0%
3000 cmc și peste121,0%
Necompletat423,7%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA37416,2%
VOLKSWAGEN31013,5%
BMW23110,0%
OPEL1637,1%
RENAULT1556,7%
SKODA1466,3%
MERCEDES-BENZ1426,2%
FORD1396,0%
AUDI1104,8%
TOYOTA693,0%
Toate (42)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI612,6%
PEUGEOT592,6%
FIAT341,5%
SEAT321,4%
KIA291,3%
MAZDA281,2%
CITROEN261,1%
NISSAN251,1%
LAND ROVER231,0%
SMART160,7%
MITSUBISHI150,7%
SUZUKI150,7%
HONDA120,5%
VOLVO120,5%
PORSCHE110,5%
CHEVROLET100,4%
ALFA ROMEO80,3%
MINI70,3%
DAEWOO60,3%
JAGUAR60,3%
SUBARU50,2%
JEEP40,2%
LEXUS40,2%
TESLA40,2%
CUPRA30,1%
MASERATI20,1%
DS10,0%
IVECO10,0%
LANCIA10,0%
MCC10,0%
MG10,0%
SSANGYONG10,0%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export8060,2%
Dezmembrare5239,1%
Înmatriculat pentru export10,8%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
BMW2015,0%
DACIA1914,3%
SKODA129,0%
MERCEDES-BENZ107,5%
OPEL107,5%
VOLKSWAGEN107,5%
FORD64,5%
RENAULT64,5%
TOYOTA64,5%
AUDI53,8%
Toate (29)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
FIAT53,8%
BYD21,5%
KIA21,5%
LAND ROVER21,5%
MAZDA21,5%
MINI21,5%
SEAT21,5%
BENTLEY10,8%
CITROEN10,8%
DAEWOO10,8%
HONDA10,8%
HYUNDAI10,8%
MITSUBISHI10,8%
NISSAN10,8%
PEUGEOT10,8%
PORSCHE10,8%
SMART10,8%
SUBARU10,8%
TESLA10,8%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.