Noi 760 -19,5% față de anul trecut Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare 2.142 +28,9% față de anul trecut Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.
Revânzări 3.297 +20,9% față de anul trecut Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Radieri 287 Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.
Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 1.000 2.000 3.000 4.000 5.000 nov 24: 625 noi nov 24: 1.895 rulate, prima înmatriculare dec 24: 1.589 noi dec 24: 1.972 rulate, prima înmatriculare ian 25: 726 noi ian 25: 1.681 rulate, prima înmatriculare feb 25: 744 noi feb 25: 2.165 rulate, prima înmatriculare mar 25: 532 noi mar 25: 2.252 rulate, prima înmatriculare apr 25: 569 noi apr 25: 2.349 rulate, prima înmatriculare mai 25: 631 noi mai 25: 2.263 rulate, prima înmatriculare iun 25: 581 noi iun 25: 2.339 rulate, prima înmatriculare iul 25: 976 noi iul 25: 2.465 rulate, prima înmatriculare aug 25: 1.018 noi aug 25: 2.107 rulate, prima înmatriculare sep 25: 1.140 noi sep 25: 2.255 rulate, prima înmatriculare oct 25: 906 noi oct 25: 2.614 rulate, prima înmatriculare nov 25: 1.021 noi nov 25: 2.389 rulate, prima înmatriculare dec 25: 2.638 noi dec 25: 2.101 rulate, prima înmatriculare ian 26: 255 noi ian 26: 1.801 rulate, prima înmatriculare feb 26: 583 noi feb 26: 2.265 rulate, prima înmatriculare mar 26: 454 noi mar 26: 2.312 rulate, prima înmatriculare apr 26: 367 noi apr 26: 2.080 rulate, prima înmatriculare mai 26: 389 noi mai 26: 1.921 rulate, prima înmatriculare iun 26: 964 noi iun 26: 2.049 rulate, prima înmatriculare iul 26: 536 noi iul 26: 2.102 rulate, prima înmatriculare aug 26: 385 noi aug 26: 1.934 rulate, prima înmatriculare sep 26: 671 noi sep 26: 2.112 rulate, prima înmatriculare oct 26: 597 noi oct 26: 2.032 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 625 1.895 dec 24 1.589 1.972 ian 25 726 1.681 feb 25 744 2.165 mar 25 532 2.252 apr 25 569 2.349 mai 25 631 2.263 iun 25 581 2.339 iul 25 976 2.465 aug 25 1.018 2.107 sep 25 1.140 2.255 oct 25 906 2.614 nov 25 1.021 2.389 dec 25 2.638 2.101 ian 26 255 1.801 feb 26 583 2.265 mar 26 454 2.312 apr 26 367 2.080 mai 26 389 1.921 iun 26 964 2.049 iul 26 536 2.102 aug 26 385 1.934 sep 26 671 2.112 oct 26 597 2.032
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 200 400 600 800 < 2000: 8 rulate, prima înmatriculare 2000: 2 rulate, prima înmatriculare 2001: 3 rulate, prima înmatriculare 2002: 8 rulate, prima înmatriculare 2003: 18 rulate, prima înmatriculare 2004: 25 rulate, prima înmatriculare 2005: 42 rulate, prima înmatriculare 2006: 55 rulate, prima înmatriculare 2007: 44 rulate, prima înmatriculare 2008: 69 rulate, prima înmatriculare 2009: 85 rulate, prima înmatriculare 2010: 122 rulate, prima înmatriculare 2011: 152 rulate, prima înmatriculare 2012: 204 rulate, prima înmatriculare 2013: 194 rulate, prima înmatriculare 2014: 1 noi 2014: 147 rulate, prima înmatriculare 2015: 163 rulate, prima înmatriculare 2016: 173 rulate, prima înmatriculare 2017: 183 rulate, prima înmatriculare 2018: 1 noi 2018: 167 rulate, prima înmatriculare 2019: 142 rulate, prima înmatriculare 2020: 71 rulate, prima înmatriculare 2021: 44 rulate, prima înmatriculare 2022: 1 noi 2022: 15 rulate, prima înmatriculare 2023: 137 noi 2023: 6 rulate, prima înmatriculare 2024: 620 noi < 2000 2001 2003 2005 2007 2009 2011 2013 2015 2017 2019 2021 2023
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare < 2000 0 8 2000 0 2 2001 0 3 2002 0 8 2003 0 18 2004 0 25 2005 0 42 2006 0 55 2007 0 44 2008 0 69 2009 0 85 2010 0 122 2011 0 152 2012 0 204 2013 0 194 2014 1 147 2015 0 163 2016 0 173 2017 0 183 2018 1 167 2019 0 142 2020 0 71 2021 0 44 2022 1 15 2023 137 6 2024 620 0
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă MEGANE 904 31,2% CLIO 668 23,0% SCENIC 231 8,0% KADJAR 217 7,5% CAPTUR 143 4,9% TALISMAN 124 4,3% TRAFIC 104 3,6% LAGUNA 103 3,5% KOLEOS 92 3,2% ARKANA 77 2,7%
Toate (25) Modele: valoare, vehicule, cotă ESPACE 77 2,7% AUSTRAL 52 1,8% KANGOO 44 1,5% MODUS 16 0,6% TWINGO 12 0,4% MASTER 9 0,3% FLUENCE 8 0,3% ZOE 7 0,2% LATITUDE 5 0,2% 25 2 0,1% Model necompletat 2 0,1% SAFRANE 2 0,1% 21 1 0,0% AVANTIME 1 0,0% WIND 1 0,0%
Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă Compacte (C) 912 31,4% Mici (B) 691 23,8% SUV 581 20,0% Monovolume (MPV) 456 15,7% Medii (D) 234 8,1% Mini (A) 13 0,4% Utilitare 9 0,3% Neclasificate 6 0,2%
Județe Județe: valoare, vehicule, cotă București 782 26,9% Argeș 255 8,8% Prahova 166 5,7% Cluj 115 4,0% Iași 101 3,5% Maramureș 76 2,6% Dolj 73 2,5% Brașov 72 2,5% Bacău 69 2,4% Timiș 69 2,4%
Toate (42) Județe: valoare, vehicule, cotă Bihor 68 2,3% Galați 61 2,1% Ilfov 59 2,0% Mureș 55 1,9% Olt 54 1,9% Sibiu 54 1,9% Brăila 53 1,8% Dâmbovița 51 1,8% Hunedoara 51 1,8% Gorj 47 1,6% Suceava 45 1,6% Vrancea 41 1,4% Constanța 38 1,3% Arad 35 1,2% Alba 34 1,2% Vâlcea 34 1,2% Neamț 33 1,1% Satu Mare 30 1,0% Botoșani 29 1,0% Sălaj 27 0,9% Teleorman 24 0,8% Buzău 23 0,8% Caraș-Severin 23 0,8% Harghita 23 0,8% Giurgiu 21 0,7% Mehedinți 21 0,7% Vaslui 20 0,7% Ialomița 18 0,6% Călărași 16 0,6% Bistrița-Năsăud 15 0,5% Tulcea 11 0,4% Covasna 10 0,3%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Rulate, prima înmatriculare 2.142 73,8% Noi 760 26,2%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Motorină 1.823 62,8% Benzină 823 28,4% Hibrid 221 7,6% Electric 23 0,8% GPL 12 0,4%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 2.016 69,5% Companie 886 30,5%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Berlină cu hayon 1.244 42,9% Break 1.144 39,4% Utilizare multiplă (SUV, MPV) 271 9,3% Berlină 187 6,4% Cabriolet 40 1,4% Cupeu 16 0,6%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 997 34,4% 75-109 kW 1.524 52,5% 110-149 kW 350 12,1% 150-219 kW 8 0,3% Necompletat 23 0,8%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă sub 1000 cmc 443 15,3% 1000-1399 cmc 380 13,1% 1400-1599 cmc 1.590 54,8% 1600-1999 cmc 444 15,3% 2000-2999 cmc 22 0,8% Necompletat 23 0,8%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.