Înmatriculări RENAULT, iunie 2023

Noi894+92,7% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare1.602-7,9% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări2.674+11,2% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri1.107

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01.0002.0003.0004.0005.000nov 24: 625 noinov 24: 1.895 rulate, prima înmatricularedec 24: 1.589 noidec 24: 1.972 rulate, prima înmatriculareian 25: 726 noiian 25: 1.681 rulate, prima înmatricularefeb 25: 744 noifeb 25: 2.165 rulate, prima înmatricularemar 25: 532 noimar 25: 2.252 rulate, prima înmatriculareapr 25: 569 noiapr 25: 2.349 rulate, prima înmatricularemai 25: 631 noimai 25: 2.263 rulate, prima înmatriculareiun 25: 581 noiiun 25: 2.339 rulate, prima înmatriculareiul 25: 976 noiiul 25: 2.465 rulate, prima înmatriculareaug 25: 1.018 noiaug 25: 2.107 rulate, prima înmatricularesep 25: 1.140 noisep 25: 2.255 rulate, prima înmatriculareoct 25: 906 noioct 25: 2.614 rulate, prima înmatricularenov 25: 1.021 noinov 25: 2.389 rulate, prima înmatricularedec 25: 2.638 noidec 25: 2.101 rulate, prima înmatriculareian 26: 255 noiian 26: 1.801 rulate, prima înmatricularefeb 26: 583 noifeb 26: 2.265 rulate, prima înmatricularemar 26: 454 noimar 26: 2.312 rulate, prima înmatriculareapr 26: 367 noiapr 26: 2.080 rulate, prima înmatricularemai 26: 389 noimai 26: 1.921 rulate, prima înmatriculareiun 26: 964 noiiun 26: 2.049 rulate, prima înmatriculareiul 26: 536 noiiul 26: 2.102 rulate, prima înmatriculareaug 26: 385 noiaug 26: 1.934 rulate, prima înmatricularesep 26: 671 noisep 26: 2.112 rulate, prima înmatriculareoct 26: 597 noioct 26: 2.032 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 246251.895
dec 241.5891.972
ian 257261.681
feb 257442.165
mar 255322.252
apr 255692.349
mai 256312.263
iun 255812.339
iul 259762.465
aug 251.0182.107
sep 251.1402.255
oct 259062.614
nov 251.0212.389
dec 252.6382.101
ian 262551.801
feb 265832.265
mar 264542.312
apr 263672.080
mai 263891.921
iun 269642.049
iul 265362.102
aug 263851.934
sep 266712.112
oct 265972.032

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800< 1999: 7 rulate, prima înmatriculare1999: 3 rulate, prima înmatriculare2000: 6 rulate, prima înmatriculare2001: 8 rulate, prima înmatriculare2002: 13 rulate, prima înmatriculare2003: 30 rulate, prima înmatriculare2004: 31 rulate, prima înmatriculare2005: 43 rulate, prima înmatriculare2006: 49 rulate, prima înmatriculare2007: 42 rulate, prima înmatriculare2008: 67 rulate, prima înmatriculare2009: 68 rulate, prima înmatriculare2010: 105 rulate, prima înmatriculare2011: 134 rulate, prima înmatriculare2012: 229 rulate, prima înmatriculare2013: 148 rulate, prima înmatriculare2014: 98 rulate, prima înmatriculare2015: 134 rulate, prima înmatriculare2016: 139 rulate, prima înmatriculare2017: 112 rulate, prima înmatriculare2018: 83 rulate, prima înmatriculare2019: 39 rulate, prima înmatriculare2020: 13 rulate, prima înmatriculare2021: 1 rulate, prima înmatriculare2022: 275 noi2023: 619 noi< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199907
199903
200006
200108
2002013
2003030
2004031
2005043
2006049
2007042
2008067
2009068
20100105
20110134
20120229
20130148
2014098
20150134
20160139
20170112
2018083
2019039
2020013
202101
20222750
20236190

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
MEGANE90636,3%
CLIO34113,7%
CAPTUR2148,6%
SCENIC1877,5%
KADJAR1285,1%
ARKANA1104,4%
LAGUNA1074,3%
TALISMAN923,7%
AUSTRAL903,6%
TRAFIC903,6%
Toate (24)
Modele: valoare, vehicule, cotă
KOLEOS602,4%
KANGOO492,0%
ESPACE451,8%
MODUS210,8%
TWINGO160,6%
ZOE140,6%
FLUENCE80,3%
LATITUDE60,2%
MASTER50,2%
SAFRANE20,1%
SYMBOL20,1%
Model necompletat10,0%
NOVAQUATRE10,0%
WIND10,0%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)91436,6%
SUV60224,1%
Mici (B)37815,1%
Monovolume (MPV)37114,9%
Medii (D)2078,3%
Mini (A)170,7%
Utilitare50,2%
Neclasificate20,1%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București59123,7%
Argeș1947,8%
Prahova1255,0%
Cluj853,4%
Brașov813,2%
Iași732,9%
Timiș722,9%
Ilfov692,8%
Mureș692,8%
Dolj652,6%
Toate (42)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Maramureș632,5%
Bacău622,5%
Bihor582,3%
Constanța582,3%
Dâmbovița512,0%
Olt492,0%
Neamț461,8%
Galați451,8%
Suceava451,8%
Hunedoara411,6%
Harghita401,6%
Sibiu401,6%
Vâlcea381,5%
Alba361,4%
Satu Mare351,4%
Gorj331,3%
Vrancea321,3%
Caraș-Severin311,2%
Arad291,2%
Brăila291,2%
Buzău220,9%
Teleorman220,9%
Botoșani200,8%
Călărași200,8%
Mehedinți190,8%
Vaslui190,8%
Bistrița-Năsăud180,7%
Sălaj170,7%
Giurgiu160,6%
Covasna140,6%
Tulcea140,6%
Ialomița100,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare1.60264,2%
Noi89435,8%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină1.43057,3%
Benzină59523,8%
Hibrid32913,2%
Electric1084,3%
GPL341,4%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică1.90976,5%
Companie58723,5%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Berlină cu hayon1.07142,9%
Break85734,3%
Berlină26810,7%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)25010,0%
Cabriolet301,2%
Cupeu200,8%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW67627,1%
75-109 kW1.37255,0%
110-149 kW33213,3%
150-219 kW50,2%
220 kW și peste40,2%
Necompletat1074,3%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc2178,7%
1000-1399 cmc55322,2%
1400-1599 cmc1.23349,4%
1600-1999 cmc37214,9%
2000-2999 cmc130,5%
Necompletat1084,3%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe județe

Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
București43116,1%
Argeș1545,8%
Prahova1294,8%
Ilfov1224,6%
Bacău1033,9%
Iași1013,8%
Maramureș923,4%
Constanța893,3%
Mureș823,1%
Brașov732,7%
Toate (42)
Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
Cluj732,7%
Bihor722,7%
Timiș702,6%
Dâmbovița682,5%
Buzău662,5%
Dolj622,3%
Hunedoara542,0%
Gorj532,0%
Olt532,0%
Brăila521,9%
Suceava511,9%
Galați491,8%
Neamț451,7%
Teleorman431,6%
Giurgiu421,6%
Alba361,3%
Sibiu361,3%
Călărași321,2%
Arad301,1%
Vâlcea301,1%
Vrancea291,1%
Harghita281,0%
Ialomița281,0%
Botoșani271,0%
Vaslui261,0%
Bistrița-Năsăud250,9%
Caraș-Severin230,9%
Covasna220,8%
Sălaj220,8%
Satu Mare220,8%
Mehedinți180,7%
Tulcea110,4%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare79471,7%
Export31228,2%
Înmatriculat pentru export10,1%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.