Înmatriculări RENAULT CAPTUR, august 2025

Noi123+98,4% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare115+45,6% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri4

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300400500nov 24: 83 noinov 24: 81 rulate, prima înmatricularedec 24: 150 noidec 24: 81 rulate, prima înmatriculareian 25: 182 noiian 25: 90 rulate, prima înmatricularefeb 25: 96 noifeb 25: 88 rulate, prima înmatricularemar 25: 114 noimar 25: 93 rulate, prima înmatriculareapr 25: 45 noiapr 25: 115 rulate, prima înmatricularemai 25: 85 noimai 25: 118 rulate, prima înmatriculareiun 25: 67 noiiun 25: 118 rulate, prima înmatriculareiul 25: 152 noiiul 25: 147 rulate, prima înmatriculareaug 25: 123 noiaug 25: 115 rulate, prima înmatricularesep 25: 194 noisep 25: 165 rulate, prima înmatriculareoct 25: 162 noioct 25: 152 rulate, prima înmatricularenov 25: 153 noinov 25: 145 rulate, prima înmatricularedec 25: 306 noidec 25: 133 rulate, prima înmatriculareian 26: 19 noiian 26: 131 rulate, prima înmatricularefeb 26: 73 noifeb 26: 183 rulate, prima înmatricularemar 26: 46 noimar 26: 155 rulate, prima înmatriculareapr 26: 26 noiapr 26: 145 rulate, prima înmatricularemai 26: 54 noimai 26: 137 rulate, prima înmatriculareiun 26: 126 noiiun 26: 150 rulate, prima înmatriculareiul 26: 60 noiiul 26: 149 rulate, prima înmatriculareaug 26: 26 noiaug 26: 146 rulate, prima înmatricularesep 26: 102 noisep 26: 193 rulate, prima înmatriculareoct 26: 127 noioct 26: 179 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 248381
dec 2415081
ian 2518290
feb 259688
mar 2511493
apr 2545115
mai 2585118
iun 2567118
iul 25152147
aug 25123115
sep 25194165
oct 25162152
nov 25153145
dec 25306133
ian 2619131
feb 2673183
mar 2646155
apr 2626145
mai 2654137
iun 26126150
iul 2660149
aug 2626146
sep 26102193
oct 26127179

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0204060801002013: 19 rulate, prima înmatriculare2014: 29 rulate, prima înmatriculare2015: 21 rulate, prima înmatriculare2016: 14 rulate, prima înmatriculare2017: 9 rulate, prima înmatriculare2018: 11 rulate, prima înmatriculare2019: 1 rulate, prima înmatriculare2020: 6 rulate, prima înmatriculare2021: 3 rulate, prima înmatriculare2022: 1 rulate, prima înmatriculare2024: 27 noi2024: 1 rulate, prima înmatriculare2025: 96 noi2013201420152016201720182019202020212022202320242025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
2013019
2014029
2015021
2016014
201709
2018011
201901
202006
202103
202201
202300
2024271
2025960

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV238100,0%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București4117,2%
Argeș229,2%
Prahova145,9%
Iași114,6%
Bacău104,2%
Mureș104,2%
Dâmbovița93,8%
Cluj83,4%
Ilfov83,4%
Brașov72,9%
Toate (42)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Constanța72,9%
Hunedoara72,9%
Dolj62,5%
Harghita62,5%
Ialomița62,5%
Călărași52,1%
Satu Mare52,1%
Vâlcea52,1%
Botoșani41,7%
Alba31,3%
Caraș-Severin31,3%
Galați31,3%
Neamț31,3%
Olt31,3%
Suceava31,3%
Timiș31,3%
Vrancea31,3%
Arad20,8%
Bihor20,8%
Covasna20,8%
Gorj20,8%
Maramureș20,8%
Mehedinți20,8%
Sibiu20,8%
Vaslui20,8%
Bistrița-Năsăud10,4%
Brăila10,4%
Buzău10,4%
Giurgiu10,4%
Sălaj10,4%
Teleorman10,4%
Tulcea10,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Noi12351,7%
Rulate, prima înmatriculare11548,3%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Benzină6426,9%
Motorină6226,1%
Hibrid6125,6%
GPL5121,4%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică20987,8%
Companie2912,2%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Berlină cu hayon238100,0%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW19280,7%
75-109 kW3514,7%
110-149 kW114,6%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc9640,3%
1000-1399 cmc4016,8%
1400-1599 cmc10042,0%
1600-1999 cmc20,8%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Fișierele DGPCI dau revânzările doar pe marcă și județ, deci nu se pot filtra după combustibil, model sau celelalte criterii alese.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export375,0%
Dezmembrare125,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.