Noi 281 +62,4% față de anul trecut Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare 776 +21,2% față de anul trecut Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.
Revânzări 1.486 +17,7% față de anul trecut Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Radieri 251 Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.
Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 500 1.000 1.500 nov 24: 164 noi nov 24: 736 rulate, prima înmatriculare dec 24: 178 noi dec 24: 782 rulate, prima înmatriculare ian 25: 75 noi ian 25: 660 rulate, prima înmatriculare feb 25: 307 noi feb 25: 849 rulate, prima înmatriculare mar 25: 214 noi mar 25: 899 rulate, prima înmatriculare apr 25: 197 noi apr 25: 909 rulate, prima înmatriculare mai 25: 97 noi mai 25: 922 rulate, prima înmatriculare iun 25: 310 noi iun 25: 914 rulate, prima înmatriculare iul 25: 266 noi iul 25: 1.086 rulate, prima înmatriculare aug 25: 229 noi aug 25: 916 rulate, prima înmatriculare sep 25: 158 noi sep 25: 1.025 rulate, prima înmatriculare oct 25: 190 noi oct 25: 1.111 rulate, prima înmatriculare nov 25: 163 noi nov 25: 1.051 rulate, prima înmatriculare dec 25: 107 noi dec 25: 872 rulate, prima înmatriculare ian 26: 215 noi ian 26: 707 rulate, prima înmatriculare feb 26: 250 noi feb 26: 966 rulate, prima înmatriculare mar 26: 112 noi mar 26: 1.018 rulate, prima înmatriculare apr 26: 196 noi apr 26: 879 rulate, prima înmatriculare mai 26: 250 noi mai 26: 811 rulate, prima înmatriculare iun 26: 213 noi iun 26: 791 rulate, prima înmatriculare iul 26: 55 noi iul 26: 798 rulate, prima înmatriculare aug 26: 31 noi aug 26: 757 rulate, prima înmatriculare sep 26: 67 noi sep 26: 790 rulate, prima înmatriculare oct 26: 53 noi oct 26: 761 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 164 736 dec 24 178 782 ian 25 75 660 feb 25 307 849 mar 25 214 899 apr 25 197 909 mai 25 97 922 iun 25 310 914 iul 25 266 1.086 aug 25 229 916 sep 25 158 1.025 oct 25 190 1.111 nov 25 163 1.051 dec 25 107 872 ian 26 215 707 feb 26 250 966 mar 26 112 1.018 apr 26 196 879 mai 26 250 811 iun 26 213 791 iul 26 55 798 aug 26 31 757 sep 26 67 790 oct 26 53 761
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 50 100 150 200 250 < 2000: 4 rulate, prima înmatriculare 2000: 6 rulate, prima înmatriculare 2001: 7 rulate, prima înmatriculare 2002: 11 rulate, prima înmatriculare 2003: 12 rulate, prima înmatriculare 2004: 17 rulate, prima înmatriculare 2005: 30 rulate, prima înmatriculare 2006: 23 rulate, prima înmatriculare 2007: 33 rulate, prima înmatriculare 2008: 41 rulate, prima înmatriculare 2009: 26 rulate, prima înmatriculare 2010: 47 rulate, prima înmatriculare 2011: 52 rulate, prima înmatriculare 2012: 49 rulate, prima înmatriculare 2013: 1 noi 2013: 38 rulate, prima înmatriculare 2014: 31 rulate, prima înmatriculare 2015: 34 rulate, prima înmatriculare 2016: 33 rulate, prima înmatriculare 2017: 40 rulate, prima înmatriculare 2018: 72 rulate, prima înmatriculare 2019: 89 rulate, prima înmatriculare 2020: 48 rulate, prima înmatriculare 2021: 17 rulate, prima înmatriculare 2022: 14 rulate, prima înmatriculare 2023: 33 noi 2023: 2 rulate, prima înmatriculare 2024: 247 noi < 2000 2001 2003 2005 2007 2009 2011 2013 2015 2017 2019 2021 2023
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare < 2000 0 4 2000 0 6 2001 0 7 2002 0 11 2003 0 12 2004 0 17 2005 0 30 2006 0 23 2007 0 33 2008 0 41 2009 0 26 2010 0 47 2011 0 52 2012 0 49 2013 1 38 2014 0 31 2015 0 34 2016 0 33 2017 0 40 2018 0 72 2019 0 89 2020 0 48 2021 0 17 2022 0 14 2023 33 2 2024 247 0
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă 2008 220 20,8% 3008 170 16,1% 308 149 14,1% 508 140 13,2% 208 70 6,6% 207 54 5,1% 5008 50 4,7% 206 49 4,6% 307 48 4,5% 407 24 2,3%
Toate (29) Modele: valoare, vehicule, cotă PARTNER 16 1,5% 408 11 1,0% 807 9 0,9% 107 8 0,8% EXPERT 7 0,7% 4007 6 0,6% 1007 4 0,4% 4008 4 0,4% 108 3 0,3% BIPPER 3 0,3% RCZ 3 0,3% 106 2 0,2% 301 1 0,1% 306 1 0,1% 405 D 1 0,1% 406 1 0,1% 607 1 0,1% 806 1 0,1% BOXER 1 0,1%
Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă SUV 450 42,6% Compacte (C) 209 19,8% Mici (B) 174 16,5% Medii (D) 166 15,7% Monovolume (MPV) 35 3,3% Mini (A) 17 1,6% Sport 3 0,3% Neclasificate 2 0,2% Utilitare 1 0,1%
Județe Județe: valoare, vehicule, cotă București 224 21,2% Argeș 108 10,2% Prahova 52 4,9% Timiș 49 4,6% Maramureș 43 4,1% Cluj 42 4,0% Bihor 32 3,0% Constanța 32 3,0% Brașov 31 2,9% Arad 25 2,4%
Toate (42) Județe: valoare, vehicule, cotă Hunedoara 25 2,4% Dolj 22 2,1% Satu Mare 22 2,1% Sibiu 22 2,1% Bacău 21 2,0% Dâmbovița 20 1,9% Ilfov 19 1,8% Iași 17 1,6% Galați 16 1,5% Mehedinți 15 1,4% Mureș 15 1,4% Suceava 15 1,4% Vâlcea 14 1,3% Botoșani 13 1,2% Brăila 13 1,2% Ialomița 13 1,2% Caraș-Severin 12 1,1% Harghita 12 1,1% Neamț 12 1,1% Olt 12 1,1% Alba 11 1,0% Teleorman 11 1,0% Gorj 10 0,9% Sălaj 10 0,9% Vaslui 10 0,9% Vrancea 9 0,9% Giurgiu 7 0,7% Bistrița-Năsăud 6 0,6% Buzău 6 0,6% Covasna 6 0,6% Călărași 2 0,2% Tulcea 1 0,1%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Rulate, prima înmatriculare 776 73,4% Noi 281 26,6%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Motorină 498 47,1% Benzină 445 42,1% Hibrid 95 9,0% Electric 19 1,8%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 714 67,5% Companie 343 32,5%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Utilizare multiplă (SUV, MPV) 556 52,6% Berlină cu hayon 242 22,9% Break 131 12,4% Berlină 71 6,7% Cabriolet 52 4,9% Cupeu 5 0,5%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 229 21,7% 75-109 kW 638 60,4% 110-149 kW 164 15,5% 150-219 kW 7 0,7% Necompletat 19 1,8%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă sub 1000 cmc 13 1,2% 1000-1399 cmc 386 36,5% 1400-1599 cmc 447 42,3% 1600-1999 cmc 178 16,8% 2000-2999 cmc 14 1,3% Necompletat 19 1,8%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.