Înmatriculări PEUGEOT, iunie 2023

Noi261+43,4% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare619-17,1% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.221+7,1% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri535

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.500nov 24: 164 noinov 24: 736 rulate, prima înmatricularedec 24: 178 noidec 24: 782 rulate, prima înmatriculareian 25: 75 noiian 25: 660 rulate, prima înmatricularefeb 25: 307 noifeb 25: 849 rulate, prima înmatricularemar 25: 214 noimar 25: 899 rulate, prima înmatriculareapr 25: 197 noiapr 25: 909 rulate, prima înmatricularemai 25: 97 noimai 25: 922 rulate, prima înmatriculareiun 25: 310 noiiun 25: 914 rulate, prima înmatriculareiul 25: 266 noiiul 25: 1.086 rulate, prima înmatriculareaug 25: 229 noiaug 25: 916 rulate, prima înmatricularesep 25: 158 noisep 25: 1.025 rulate, prima înmatriculareoct 25: 190 noioct 25: 1.111 rulate, prima înmatricularenov 25: 163 noinov 25: 1.051 rulate, prima înmatricularedec 25: 107 noidec 25: 872 rulate, prima înmatriculareian 26: 215 noiian 26: 707 rulate, prima înmatricularefeb 26: 250 noifeb 26: 966 rulate, prima înmatricularemar 26: 112 noimar 26: 1.018 rulate, prima înmatriculareapr 26: 196 noiapr 26: 879 rulate, prima înmatricularemai 26: 250 noimai 26: 811 rulate, prima înmatriculareiun 26: 213 noiiun 26: 791 rulate, prima înmatriculareiul 26: 55 noiiul 26: 798 rulate, prima înmatriculareaug 26: 31 noiaug 26: 757 rulate, prima înmatricularesep 26: 67 noisep 26: 790 rulate, prima înmatriculareoct 26: 53 noioct 26: 761 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24164736
dec 24178782
ian 2575660
feb 25307849
mar 25214899
apr 25197909
mai 2597922
iun 25310914
iul 252661.086
aug 25229916
sep 251581.025
oct 251901.111
nov 251631.051
dec 25107872
ian 26215707
feb 26250966
mar 261121.018
apr 26196879
mai 26250811
iun 26213791
iul 2655798
aug 2631757
sep 2667790
oct 2653761

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0501001502001999: 2 rulate, prima înmatriculare2000: 3 rulate, prima înmatriculare2001: 6 rulate, prima înmatriculare2002: 6 rulate, prima înmatriculare2003: 16 rulate, prima înmatriculare2004: 23 rulate, prima înmatriculare2005: 21 rulate, prima înmatriculare2006: 39 rulate, prima înmatriculare2007: 31 rulate, prima înmatriculare2008: 43 rulate, prima înmatriculare2009: 33 rulate, prima înmatriculare2010: 36 rulate, prima înmatriculare2011: 54 rulate, prima înmatriculare2012: 51 rulate, prima înmatriculare2013: 42 rulate, prima înmatriculare2014: 34 rulate, prima înmatriculare2015: 43 rulate, prima înmatriculare2016: 33 rulate, prima înmatriculare2017: 39 rulate, prima înmatriculare2018: 28 rulate, prima înmatriculare2019: 26 rulate, prima înmatriculare2020: 6 rulate, prima înmatriculare2021: 1 rulate, prima înmatriculare2022: 70 noi2022: 3 rulate, prima înmatriculare2023: 191 noi1999200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
199902
200003
200106
200206
2003016
2004023
2005021
2006039
2007031
2008043
2009033
2010036
2011054
2012051
2013042
2014034
2015043
2016033
2017039
2018028
2019026
202006
202101
2022703
20231910

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
30815217,3%
50811613,2%
200811212,7%
20811112,6%
30089210,5%
207627,0%
307495,6%
206424,8%
407394,4%
5008374,2%
Toate (27)
Modele: valoare, vehicule, cotă
PARTNER141,6%
80780,9%
400870,8%
400760,7%
100750,6%
EXPERT50,6%
10740,5%
40840,5%
60730,3%
BOXER30,3%
BIPPER20,2%
RCZ20,2%
10810,1%
30610,1%
40610,1%
E-RIFTER10,1%
RIFTER10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV25428,9%
Mici (B)21524,4%
Compacte (C)20623,4%
Medii (D)15918,1%
Monovolume (MPV)303,4%
Mini (A)101,1%
Utilitare30,3%
Sport20,2%
Neclasificate10,1%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București24527,8%
Cluj556,2%
Timiș485,5%
Maramureș394,4%
Prahova394,4%
Constanța323,6%
Argeș273,1%
Brașov263,0%
Mureș232,6%
Bihor212,4%
Toate (41)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Suceava202,3%
Dolj192,2%
Galați192,2%
Iași182,0%
Ilfov182,0%
Sibiu171,9%
Arad151,7%
Vâlcea141,6%
Hunedoara131,5%
Neamț131,5%
Gorj121,4%
Olt121,4%
Satu Mare121,4%
Alba111,2%
Vaslui111,2%
Bacău91,0%
Caraș-Severin91,0%
Dâmbovița91,0%
Sălaj91,0%
Mehedinți80,9%
Vrancea80,9%
Buzău70,8%
Harghita70,8%
Bistrița-Năsăud60,7%
Botoșani50,6%
Brăila50,6%
Teleorman50,6%
Covasna40,5%
Ialomița40,5%
Tulcea40,5%
Călărași20,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare61970,3%
Noi26129,7%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină49255,9%
Benzină31335,6%
Hibrid485,5%
Electric273,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică59968,1%
Companie28031,8%
Persoană străină10,1%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Utilizare multiplă (SUV, MPV)38443,6%
Berlină cu hayon26029,5%
Break11913,5%
Berlină809,1%
Cabriolet343,9%
Cupeu30,3%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW26329,9%
75-109 kW44951,0%
110-149 kW13415,2%
150-219 kW70,8%
Necompletat273,1%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc70,8%
1000-1399 cmc26430,0%
1400-1599 cmc37843,0%
1600-1999 cmc17820,2%
2000-2999 cmc263,0%
Necompletat273,1%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe județe

Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
București15212,4%
Prahova776,3%
Ilfov655,3%
Constanța544,4%
Timiș514,2%
Cluj453,7%
Dolj443,6%
Brașov433,5%
Argeș413,4%
Maramureș393,2%
Toate (42)
Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
Hunedoara342,8%
Mureș332,7%
Bihor322,6%
Iași322,6%
Galați282,3%
Alba262,1%
Arad262,1%
Suceava262,1%
Vrancea262,1%
Teleorman252,0%
Bacău231,9%
Olt201,6%
Vâlcea201,6%
Neamț191,6%
Satu Mare191,6%
Bistrița-Năsăud181,5%
Buzău171,4%
Giurgiu171,4%
Sibiu171,4%
Brăila161,3%
Călărași161,3%
Vaslui151,2%
Botoșani131,1%
Dâmbovița131,1%
Harghita131,1%
Mehedinți131,1%
Caraș-Severin121,0%
Gorj110,9%
Sălaj110,9%
Tulcea80,7%
Ialomița70,6%
Covasna40,3%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare35866,9%
Export17733,1%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.