Înmatriculări OPEL, septembrie 2026

Noi5-93,6% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare1.015-26,7% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări3.570-15,9% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri1.679

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 70 noinov 24: 1.264 rulate, prima înmatricularedec 24: 23 noidec 24: 1.380 rulate, prima înmatriculareian 25: 16 noiian 25: 1.090 rulate, prima înmatricularefeb 25: 30 noifeb 25: 1.351 rulate, prima înmatricularemar 25: 50 noimar 25: 1.407 rulate, prima înmatriculareapr 25: 38 noiapr 25: 1.440 rulate, prima înmatricularemai 25: 106 noimai 25: 1.435 rulate, prima înmatriculareiun 25: 108 noiiun 25: 1.318 rulate, prima înmatriculareiul 25: 42 noiiul 25: 1.451 rulate, prima înmatriculareaug 25: 106 noiaug 25: 1.254 rulate, prima înmatricularesep 25: 78 noisep 25: 1.384 rulate, prima înmatriculareoct 25: 75 noioct 25: 1.454 rulate, prima înmatricularenov 25: 130 noinov 25: 1.303 rulate, prima înmatricularedec 25: 165 noidec 25: 1.099 rulate, prima înmatriculareian 26: 31 noiian 26: 941 rulate, prima înmatricularefeb 26: 10 noifeb 26: 1.188 rulate, prima înmatricularemar 26: 113 noimar 26: 1.259 rulate, prima înmatriculareapr 26: 185 noiapr 26: 1.136 rulate, prima înmatricularemai 26: 83 noimai 26: 979 rulate, prima înmatriculareiun 26: 38 noiiun 26: 1.075 rulate, prima înmatriculareiul 26: 19 noiiul 26: 1.124 rulate, prima înmatriculareaug 26: 10 noiaug 26: 965 rulate, prima înmatricularesep 26: 5 noisep 26: 1.015 rulate, prima înmatriculareoct 26: 7 noioct 26: 974 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24701.264
dec 24231.380
ian 25161.090
feb 25301.351
mar 25501.407
apr 25381.440
mai 251061.435
iun 251081.318
iul 25421.451
aug 251061.254
sep 25781.384
oct 25751.454
nov 251301.303
dec 251651.099
ian 2631941
feb 26101.188
mar 261131.259
apr 261851.136
mai 2683979
iun 26381.075
iul 26191.124
aug 2610965
sep 2651.015
oct 267974

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150< 2002: 14 rulate, prima înmatriculare2002: 8 rulate, prima înmatriculare2003: 6 rulate, prima înmatriculare2004: 16 rulate, prima înmatriculare2005: 32 rulate, prima înmatriculare2006: 35 rulate, prima înmatriculare2007: 50 rulate, prima înmatriculare2008: 45 rulate, prima înmatriculare2009: 72 rulate, prima înmatriculare2010: 69 rulate, prima înmatriculare2011: 124 rulate, prima înmatriculare2012: 87 rulate, prima înmatriculare2013: 62 rulate, prima înmatriculare2014: 68 rulate, prima înmatriculare2015: 54 rulate, prima înmatriculare2016: 70 rulate, prima înmatriculare2017: 43 rulate, prima înmatriculare2018: 50 rulate, prima înmatriculare2019: 28 rulate, prima înmatriculare2020: 32 rulate, prima înmatriculare2021: 25 rulate, prima înmatriculare2022: 16 rulate, prima înmatriculare2023: 6 rulate, prima înmatriculare2024: 2 rulate, prima înmatriculare2025: 2 noi2025: 1 rulate, prima înmatriculare2026: 3 noi< 2002200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2002014
200208
200306
2004016
2005032
2006035
2007050
2008045
2009072
2010069
20110124
2012087
2013062
2014068
2015054
2016070
2017043
2018050
2019028
2020032
2021025
2022016
202306
202402
202521
202630

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
ASTRA40339,5%
CORSA16816,5%
INSIGNIA969,4%
ZAFIRA757,4%
MOKKA545,3%
MERIVA403,9%
VIVARO383,7%
ZAFIRA TOURER302,9%
ANTARA232,3%
GRANDLAND202,0%
Toate (26)
Modele: valoare, vehicule, cotă
CROSSLAND191,9%
VECTRA111,1%
COMBO101,0%
FRONTERA60,6%
AGILA50,5%
TIGRA40,4%
ADAM30,3%
CASCADA30,3%
Model necompletat30,3%
GRANLAND X20,2%
SIGNUM20,2%
AMPERA10,1%
INSIGINA SPORTS TOURER SW10,1%
MONTEREY10,1%
MOVANO10,1%
OMEGA10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)40439,6%
Monovolume (MPV)19318,9%
Mici (B)17216,9%
SUV12212,0%
Medii (D)11010,8%
Mini (A)80,8%
Neclasificate70,7%
Sport30,3%
Utilitare10,1%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
Dolj545,3%
Timiș545,3%
Arad504,9%
Mureș484,7%
Sibiu484,7%
București424,1%
Prahova424,1%
Bihor414,0%
Alba353,4%
Harghita343,3%
Toate (42)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Hunedoara302,9%
Suceava302,9%
Bacău272,6%
Maramureș272,6%
Brașov262,5%
Caraș-Severin262,5%
Cluj242,4%
Covasna222,2%
Iași222,2%
Ilfov212,1%
Argeș202,0%
Mehedinți202,0%
Bistrița-Năsăud191,9%
Constanța191,9%
Satu Mare191,9%
Dâmbovița171,7%
Gorj171,7%
Neamț171,7%
Olt171,7%
Vâlcea171,7%
Botoșani161,6%
Vrancea161,6%
Galați151,5%
Buzău141,4%
Teleorman131,3%
Vaslui131,3%
Brăila121,2%
Sălaj101,0%
Ialomița90,9%
Călărași60,6%
Giurgiu60,6%
Tulcea50,5%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare1.01599,5%
Noi50,5%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină62961,7%
Benzină36535,8%
GPL131,3%
Electric60,6%
Hibrid40,4%
GNC/GNL30,3%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică94692,7%
Companie747,3%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Utilizare multiplă (SUV, MPV)49148,1%
Break35034,3%
Berlină cu hayon14814,5%
Cabriolet141,4%
Berlină90,9%
Cupeu80,8%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW26425,9%
75-109 kW59958,7%
110-149 kW14614,3%
150-219 kW50,5%
Necompletat60,6%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc191,9%
1000-1399 cmc30229,6%
1400-1599 cmc27727,2%
1600-1999 cmc38437,6%
2000-2999 cmc313,0%
3000 cmc și peste10,1%
Necompletat60,6%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe județe

Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
București2406,7%
Dolj1965,5%
Prahova1654,6%
Timiș1323,7%
Arad1223,4%
Argeș1173,3%
Ilfov1153,2%
Olt1143,2%
Constanța1083,0%
Bacău1032,9%
Toate (42)
Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
Iași992,8%
Bihor982,7%
Cluj982,7%
Dâmbovița972,7%
Buzău932,6%
Mureș862,4%
Harghita812,3%
Teleorman782,2%
Brașov772,2%
Neamț772,2%
Giurgiu752,1%
Brăila732,0%
Galați732,0%
Ialomița712,0%
Călărași702,0%
Hunedoara691,9%
Vrancea691,9%
Caraș-Severin651,8%
Botoșani641,8%
Vâlcea641,8%
Alba621,7%
Sibiu621,7%
Vaslui601,7%
Suceava581,6%
Mehedinți541,5%
Maramureș531,5%
Gorj511,4%
Covasna501,4%
Satu Mare461,3%
Tulcea401,1%
Bistrița-Năsăud280,8%
Sălaj170,5%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare1.60195,4%
Export784,6%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.