Înmatriculări OPEL, iunie 2023

Noi102-20,9% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare1.172-35,1% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări3.973+0,1% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri1.995

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 70 noinov 24: 1.264 rulate, prima înmatricularedec 24: 23 noidec 24: 1.380 rulate, prima înmatriculareian 25: 16 noiian 25: 1.090 rulate, prima înmatricularefeb 25: 30 noifeb 25: 1.351 rulate, prima înmatricularemar 25: 50 noimar 25: 1.407 rulate, prima înmatriculareapr 25: 38 noiapr 25: 1.440 rulate, prima înmatricularemai 25: 106 noimai 25: 1.435 rulate, prima înmatriculareiun 25: 108 noiiun 25: 1.318 rulate, prima înmatriculareiul 25: 42 noiiul 25: 1.451 rulate, prima înmatriculareaug 25: 106 noiaug 25: 1.254 rulate, prima înmatricularesep 25: 78 noisep 25: 1.384 rulate, prima înmatriculareoct 25: 75 noioct 25: 1.454 rulate, prima înmatricularenov 25: 130 noinov 25: 1.303 rulate, prima înmatricularedec 25: 165 noidec 25: 1.099 rulate, prima înmatriculareian 26: 31 noiian 26: 941 rulate, prima înmatricularefeb 26: 10 noifeb 26: 1.188 rulate, prima înmatricularemar 26: 113 noimar 26: 1.259 rulate, prima înmatriculareapr 26: 185 noiapr 26: 1.136 rulate, prima înmatricularemai 26: 83 noimai 26: 979 rulate, prima înmatriculareiun 26: 38 noiiun 26: 1.075 rulate, prima înmatriculareiul 26: 19 noiiul 26: 1.124 rulate, prima înmatriculareaug 26: 10 noiaug 26: 965 rulate, prima înmatricularesep 26: 5 noisep 26: 1.015 rulate, prima înmatriculareoct 26: 7 noioct 26: 974 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24701.264
dec 24231.380
ian 25161.090
feb 25301.351
mar 25501.407
apr 25381.440
mai 251061.435
iun 251081.318
iul 25421.451
aug 251061.254
sep 25781.384
oct 25751.454
nov 251301.303
dec 251651.099
ian 2631941
feb 26101.188
mar 261131.259
apr 261851.136
mai 2683979
iun 26381.075
iul 26191.124
aug 2610965
sep 2651.015
oct 267974

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150< 1999: 2 rulate, prima înmatriculare1999: 9 rulate, prima înmatriculare2000: 10 rulate, prima înmatriculare2001: 16 rulate, prima înmatriculare2002: 18 rulate, prima înmatriculare2003: 29 rulate, prima înmatriculare2004: 49 rulate, prima înmatriculare2005: 79 rulate, prima înmatriculare2006: 94 rulate, prima înmatriculare2007: 99 rulate, prima înmatriculare2008: 102 rulate, prima înmatriculare2009: 79 rulate, prima înmatriculare2010: 1 noi2010: 80 rulate, prima înmatriculare2011: 1 noi2011: 127 rulate, prima înmatriculare2012: 66 rulate, prima înmatriculare2013: 50 rulate, prima înmatriculare2014: 48 rulate, prima înmatriculare2015: 52 rulate, prima înmatriculare2016: 50 rulate, prima înmatriculare2017: 41 rulate, prima înmatriculare2018: 36 rulate, prima înmatriculare2019: 23 rulate, prima înmatriculare2020: 8 rulate, prima înmatriculare2021: 1 noi2021: 2 rulate, prima înmatriculare2022: 67 noi2022: 3 rulate, prima înmatriculare2023: 32 noi< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199902
199909
2000010
2001016
2002018
2003029
2004049
2005079
2006094
2007099
20080102
2009079
2010180
20111127
2012066
2013050
2014048
2015052
2016050
2017041
2018036
2019023
202008
202112
2022673
2023320

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
ASTRA49238,6%
CORSA25119,7%
ZAFIRA13110,3%
INSIGNIA715,6%
MOKKA594,6%
MERIVA423,3%
ANTARA413,2%
VIVARO352,7%
ZAFIRA TOURER292,3%
CROSSLAND282,2%
Toate (24)
Modele: valoare, vehicule, cotă
VECTRA241,9%
COMBO181,4%
AGILA100,8%
GRANDLAND90,7%
Model necompletat80,6%
FRONTERA70,5%
TIGRA70,5%
ADAM40,3%
SIGNUM30,2%
AMPERA10,1%
CALIBRA10,1%
ISIGNIA SPORT TOURER SW10,1%
KARL10,1%
MOVANO10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)49338,7%
Mici (B)25820,3%
Monovolume (MPV)25520,0%
SUV14411,3%
Medii (D)987,7%
Mini (A)151,2%
Neclasificate90,7%
Sport10,1%
Utilitare10,1%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București14511,4%
Dolj947,4%
Timiș524,1%
Bacău483,8%
Arad453,5%
Bihor453,5%
Prahova453,5%
Brașov413,2%
Cluj393,1%
Iași393,1%
Toate (42)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Mureș383,0%
Ilfov342,7%
Caraș-Severin332,6%
Olt332,6%
Alba312,4%
Harghita312,4%
Dâmbovița302,4%
Hunedoara292,3%
Mehedinți282,2%
Neamț282,2%
Suceava272,1%
Sibiu241,9%
Galați221,7%
Gorj221,7%
Argeș211,6%
Covasna211,6%
Satu Mare211,6%
Botoșani201,6%
Constanța201,6%
Vâlcea201,6%
Buzău181,4%
Maramureș171,3%
Vrancea161,3%
Teleorman151,2%
Brăila141,1%
Bistrița-Năsăud120,9%
Vaslui120,9%
Călărași110,9%
Giurgiu110,9%
Sălaj80,6%
Tulcea80,6%
Ialomița60,5%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare1.17292,0%
Noi1028,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină80963,5%
Benzină45035,3%
GPL80,6%
Hibrid40,3%
Electric20,2%
GNC/GNL10,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică1.13288,9%
Companie14211,1%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Utilizare multiplă (SUV, MPV)61248,0%
Break34026,7%
Berlină cu hayon27421,5%
Cupeu201,6%
Berlină151,2%
Cabriolet131,0%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW48438,0%
75-109 kW64050,2%
110-149 kW14511,4%
150-219 kW30,2%
Necompletat20,2%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc181,4%
1000-1399 cmc40331,6%
1400-1599 cmc24919,5%
1600-1999 cmc56744,5%
2000-2999 cmc352,7%
Necompletat20,2%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe județe

Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
București3729,4%
Prahova1975,0%
Dolj1824,6%
Ilfov1463,7%
Bacău1323,3%
Constanța1313,3%
Timiș1283,2%
Argeș1253,1%
Iași1233,1%
Cluj1122,8%
Toate (42)
Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
Mureș1102,8%
Arad1072,7%
Harghita1062,7%
Dâmbovița1042,6%
Olt1042,6%
Bihor1032,6%
Brașov1012,5%
Buzău1002,5%
Călărași942,4%
Galați932,3%
Brăila912,3%
Gorj812,0%
Teleorman802,0%
Sibiu782,0%
Hunedoara741,9%
Neamț711,8%
Vrancea711,8%
Giurgiu701,8%
Suceava691,7%
Alba661,7%
Ialomița641,6%
Covasna621,6%
Vaslui591,5%
Vâlcea571,4%
Botoșani561,4%
Mehedinți461,2%
Caraș-Severin451,1%
Tulcea441,1%
Maramureș340,9%
Satu Mare300,8%
Sălaj290,7%
Bistrița-Năsăud260,7%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare1.88594,5%
Export1075,4%
Înmatriculat pentru export30,2%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.