Înmatriculări MITSUBISHI, august 2025

Noi60+500,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare197+10,7% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări350+12,2% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri19

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300400nov 24: 10 noinov 24: 226 rulate, prima înmatricularedec 24: 21 noidec 24: 226 rulate, prima înmatriculareian 25: 16 noiian 25: 226 rulate, prima înmatricularefeb 25: 12 noifeb 25: 283 rulate, prima înmatricularemar 25: 13 noimar 25: 284 rulate, prima înmatriculareapr 25: 21 noiapr 25: 261 rulate, prima înmatricularemai 25: 26 noimai 25: 251 rulate, prima înmatriculareiun 25: 49 noiiun 25: 245 rulate, prima înmatriculareiul 25: 45 noiiul 25: 258 rulate, prima înmatriculareaug 25: 60 noiaug 25: 197 rulate, prima înmatricularesep 25: 68 noisep 25: 244 rulate, prima înmatriculareoct 25: 50 noioct 25: 244 rulate, prima înmatricularenov 25: 36 noinov 25: 239 rulate, prima înmatricularedec 25: 69 noidec 25: 225 rulate, prima înmatriculareian 26: 10 noiian 26: 192 rulate, prima înmatricularefeb 26: 19 noifeb 26: 249 rulate, prima înmatricularemar 26: 21 noimar 26: 262 rulate, prima înmatriculareapr 26: 15 noiapr 26: 221 rulate, prima înmatricularemai 26: 18 noimai 26: 173 rulate, prima înmatriculareiun 26: 31 noiiun 26: 179 rulate, prima înmatriculareiul 26: 21 noiiul 26: 191 rulate, prima înmatriculareaug 26: 27 noiaug 26: 168 rulate, prima înmatricularesep 26: 20 noisep 26: 172 rulate, prima înmatriculareoct 26: 20 noioct 26: 176 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2410226
dec 2421226
ian 2516226
feb 2512283
mar 2513284
apr 2521261
mai 2526251
iun 2549245
iul 2545258
aug 2560197
sep 2568244
oct 2550244
nov 2536239
dec 2569225
ian 2610192
feb 2619249
mar 2621262
apr 2615221
mai 2618173
iun 2631179
iul 2621191
aug 2627168
sep 2620172
oct 2620176

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
010203040< 2001: 8 rulate, prima înmatriculare2001: 3 rulate, prima înmatriculare2002: 1 rulate, prima înmatriculare2003: 4 rulate, prima înmatriculare2004: 1 rulate, prima înmatriculare2005: 2 rulate, prima înmatriculare2006: 5 rulate, prima înmatriculare2007: 15 rulate, prima înmatriculare2008: 15 rulate, prima înmatriculare2009: 4 rulate, prima înmatriculare2010: 19 rulate, prima înmatriculare2011: 30 rulate, prima înmatriculare2012: 19 rulate, prima înmatriculare2013: 12 rulate, prima înmatriculare2014: 9 rulate, prima înmatriculare2015: 6 rulate, prima înmatriculare2016: 6 rulate, prima înmatriculare2017: 8 rulate, prima înmatriculare2018: 3 rulate, prima înmatriculare2019: 8 rulate, prima înmatriculare2020: 7 rulate, prima înmatriculare2021: 7 rulate, prima înmatriculare2022: 4 rulate, prima înmatriculare2023: 1 rulate, prima înmatriculare2024: 24 noi2025: 36 noi< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200108
200103
200201
200304
200401
200502
200605
2007015
2008015
200904
2010019
2011030
2012019
2013012
201409
201506
201606
201708
201803
201908
202007
202107
202204
202301
2024240
2025360

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
ASX9938,5%
OUTLANDER8533,1%
COLT2911,3%
PAJERO PININ93,5%
SPACE STAR93,5%
ECLIPSE CROSS83,1%
LANCER83,1%
PAJERO62,3%
GRANDIS31,2%
Model necompletat10,4%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV20780,5%
Mici (B)2911,3%
Mini (A)93,5%
Compacte (C)83,1%
Monovolume (MPV)31,2%
Neclasificate10,4%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București2610,1%
Cluj238,9%
Constanța135,1%
Brașov114,3%
Harghita103,9%
Ilfov103,9%
Maramureș103,9%
Suceava103,9%
Timiș103,9%
Alba93,5%
Toate (40)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Bacău93,5%
Bistrița-Năsăud93,5%
Mureș93,5%
Bihor83,1%
Neamț83,1%
Hunedoara72,7%
Sibiu72,7%
Argeș62,3%
Galați62,3%
Arad51,9%
Olt51,9%
Prahova51,9%
Dâmbovița41,6%
Dolj41,6%
Iași41,6%
Brăila31,2%
Ialomița31,2%
Satu Mare31,2%
Vaslui31,2%
Vrancea31,2%
Botoșani20,8%
Covasna20,8%
Sălaj20,8%
Vâlcea20,8%
Buzău10,4%
Călărași10,4%
Gorj10,4%
Mehedinți10,4%
Teleorman10,4%
Tulcea10,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare19776,7%
Noi6023,3%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină12247,5%
Hibrid8031,1%
Benzină5521,4%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică22587,5%
Companie3212,5%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break18572,0%
Berlină cu hayon6123,7%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)62,3%
Berlină51,9%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW6224,1%
75-109 kW11143,2%
110-149 kW8231,9%
150-219 kW20,8%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc103,9%
1000-1399 cmc2911,3%
1400-1599 cmc4015,6%
1600-1999 cmc10340,1%
2000-2999 cmc7428,8%
3000 cmc și peste10,4%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe județe

Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
București339,4%
Brașov246,9%
Suceava174,9%
Alba154,3%
Constanța154,3%
Prahova154,3%
Bacău144,0%
Harghita144,0%
Maramureș144,0%
Argeș133,7%
Toate (40)
Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
Bihor133,7%
Cluj113,1%
Covasna113,1%
Iași113,1%
Mureș113,1%
Dolj102,9%
Timiș102,9%
Hunedoara92,6%
Ilfov92,6%
Bistrița-Năsăud82,3%
Vrancea82,3%
Arad61,7%
Satu Mare61,7%
Vâlcea61,7%
Gorj51,4%
Sibiu51,4%
Teleorman51,4%
Botoșani41,1%
Neamț41,1%
Călărași30,9%
Dâmbovița30,9%
Olt30,9%
Sălaj30,9%
Tulcea30,9%
Brăila20,6%
Giurgiu20,6%
Ialomița20,6%
Buzău10,3%
Caraș-Severin10,3%
Vaslui10,3%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare1684,2%
Export315,8%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.