Noi 465 -1,5% față de anul trecut Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare 2.464 +10,1% față de anul trecut Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.
Revânzări 3.890 +5,1% față de anul trecut Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Radieri 404 Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.
Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 1.000 2.000 3.000 4.000 nov 24: 366 noi nov 24: 1.881 rulate, prima înmatriculare dec 24: 500 noi dec 24: 1.975 rulate, prima înmatriculare ian 25: 487 noi ian 25: 1.997 rulate, prima înmatriculare feb 25: 454 noi feb 25: 2.450 rulate, prima înmatriculare mar 25: 402 noi mar 25: 2.511 rulate, prima înmatriculare apr 25: 509 noi apr 25: 2.460 rulate, prima înmatriculare mai 25: 459 noi mai 25: 2.351 rulate, prima înmatriculare iun 25: 495 noi iun 25: 2.398 rulate, prima înmatriculare iul 25: 553 noi iul 25: 2.729 rulate, prima înmatriculare aug 25: 448 noi aug 25: 2.255 rulate, prima înmatriculare sep 25: 374 noi sep 25: 2.299 rulate, prima înmatriculare oct 25: 465 noi oct 25: 2.464 rulate, prima înmatriculare nov 25: 435 noi nov 25: 2.197 rulate, prima înmatriculare dec 25: 405 noi dec 25: 2.070 rulate, prima înmatriculare ian 26: 422 noi ian 26: 1.922 rulate, prima înmatriculare feb 26: 391 noi feb 26: 2.096 rulate, prima înmatriculare mar 26: 326 noi mar 26: 2.289 rulate, prima înmatriculare apr 26: 471 noi apr 26: 1.948 rulate, prima înmatriculare mai 26: 440 noi mai 26: 1.837 rulate, prima înmatriculare iun 26: 416 noi iun 26: 1.953 rulate, prima înmatriculare iul 26: 597 noi iul 26: 2.063 rulate, prima înmatriculare aug 26: 409 noi aug 26: 1.956 rulate, prima înmatriculare sep 26: 458 noi sep 26: 2.053 rulate, prima înmatriculare oct 26: 496 noi oct 26: 1.987 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 366 1.881 dec 24 500 1.975 ian 25 487 1.997 feb 25 454 2.450 mar 25 402 2.511 apr 25 509 2.460 mai 25 459 2.351 iun 25 495 2.398 iul 25 553 2.729 aug 25 448 2.255 sep 25 374 2.299 oct 25 465 2.464 nov 25 435 2.197 dec 25 405 2.070 ian 26 422 1.922 feb 26 391 2.096 mar 26 326 2.289 apr 26 471 1.948 mai 26 440 1.837 iun 26 416 1.953 iul 26 597 2.063 aug 26 409 1.956 sep 26 458 2.053 oct 26 496 1.987
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 100 200 300 400 500 < 2001: 72 rulate, prima înmatriculare 2001: 16 rulate, prima înmatriculare 2002: 19 rulate, prima înmatriculare 2003: 32 rulate, prima înmatriculare 2004: 53 rulate, prima înmatriculare 2005: 37 rulate, prima înmatriculare 2006: 64 rulate, prima înmatriculare 2007: 75 rulate, prima înmatriculare 2008: 81 rulate, prima înmatriculare 2009: 50 rulate, prima înmatriculare 2010: 64 rulate, prima înmatriculare 2011: 61 rulate, prima înmatriculare 2012: 95 rulate, prima înmatriculare 2013: 93 rulate, prima înmatriculare 2014: 113 rulate, prima înmatriculare 2015: 106 rulate, prima înmatriculare 2016: 122 rulate, prima înmatriculare 2017: 124 rulate, prima înmatriculare 2018: 132 rulate, prima înmatriculare 2019: 150 rulate, prima înmatriculare 2020: 223 rulate, prima înmatriculare 2021: 218 rulate, prima înmatriculare 2022: 144 rulate, prima înmatriculare 2023: 95 rulate, prima înmatriculare 2024: 24 noi 2024: 200 rulate, prima înmatriculare 2025: 441 noi 2025: 25 rulate, prima înmatriculare < 2001 2002 2004 2006 2008 2010 2012 2014 2016 2018 2020 2022 2024
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare < 2001 0 72 2001 0 16 2002 0 19 2003 0 32 2004 0 53 2005 0 37 2006 0 64 2007 0 75 2008 0 81 2009 0 50 2010 0 64 2011 0 61 2012 0 95 2013 0 93 2014 0 113 2015 0 106 2016 0 122 2017 0 124 2018 0 132 2019 0 150 2020 0 223 2021 0 218 2022 0 144 2023 0 95 2024 24 200 2025 441 25
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă CLASA C 434 14,8% CLASA E 428 14,6% GLC 394 13,5% GLE 290 9,9% CLASA A 244 8,3% CLA 183 6,2% VITO 117 4,0% CLASA B 108 3,7% GLA 101 3,4% CLASA V 88 3,0%
Toate (44) Modele: valoare, vehicule, cotă CLASA S 78 2,7% SPRINTER 68 2,3% ML 45 1,5% GLB 39 1,3% CLS 33 1,1% GLK 33 1,1% VIANO 32 1,1% CLASA G 30 1,0% GLS 23 0,8% CLK 22 0,8% Model necompletat 21 0,7% CLE 19 0,6% AMG GT 15 0,5% EQA 15 0,5% SL 10 0,3% SLK 10 0,3% CITAN 7 0,2% EQB 7 0,2% EQE 7 0,2% EQS 6 0,2% 190 3 0,1% 200 3 0,1% EQC 3 0,1% CLASA R 2 0,1% VANEO 2 0,1% 211 CDI 1 0,0% 300SDL 1 0,0% CL 1 0,0% CLC 1 0,0% EQT 1 0,0% EQV 1 0,0% GL 1 0,0% SLC 1 0,0% T 1 0,0%
Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă SUV 994 33,9% Compacte (C) 864 29,5% Mari și de lux (E) 558 19,1% Monovolume (MPV) 358 12,2% Utilitare 68 2,3% Sport 59 2,0% Neclasificate 27 0,9% Medii (D) 1 0,0%
Județe Județe: valoare, vehicule, cotă București 754 25,7% Ilfov 142 4,8% Timiș 129 4,4% Cluj 123 4,2% Sibiu 101 3,4% Suceava 97 3,3% Argeș 95 3,2% Mureș 87 3,0% Bihor 85 2,9% Brașov 79 2,7%
Toate (42) Județe: valoare, vehicule, cotă Dolj 78 2,7% Iași 77 2,6% Constanța 73 2,5% Arad 70 2,4% Maramureș 69 2,4% Galați 64 2,2% Prahova 60 2,0% Neamț 50 1,7% Vrancea 50 1,7% Satu Mare 49 1,7% Vâlcea 49 1,7% Bacău 46 1,6% Sălaj 43 1,5% Alba 41 1,4% Dâmbovița 41 1,4% Bistrița-Năsăud 37 1,3% Hunedoara 37 1,3% Olt 34 1,2% Buzău 27 0,9% Caraș-Severin 27 0,9% Vaslui 27 0,9% Mehedinți 26 0,9% Gorj 24 0,8% Botoșani 23 0,8% Harghita 23 0,8% Brăila 19 0,6% Giurgiu 18 0,6% Ialomița 14 0,5% Teleorman 14 0,5% Călărași 13 0,4% Covasna 8 0,3% Tulcea 6 0,2%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Rulate, prima înmatriculare 2.464 84,1% Noi 465 15,9%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Motorină 1.485 50,7% Hibrid 978 33,4% Benzină 417 14,2% Electric 47 1,6% GNC/GNL 2 0,1%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 1.734 59,2% Companie 1.193 40,7% Misiune diplomatică 2 0,1%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Break 1.450 49,5% Berlină 998 34,1% Utilizare multiplă (SUV, MPV) 213 7,3% Berlină cu hayon 149 5,1% Cupeu 79 2,7% Cabriolet 40 1,4%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 64 2,2% 75-109 kW 580 19,8% 110-149 kW 1.259 43,0% 150-219 kW 642 21,9% 220 kW și peste 338 11,5% Necompletat 46 1,6%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă 1000-1399 cmc 161 5,5% 1400-1599 cmc 272 9,3% 1600-1999 cmc 1.261 43,1% 2000-2999 cmc 1.093 37,3% 3000 cmc și peste 96 3,3% Necompletat 46 1,6%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.