Noi 448 -6,7% față de anul trecut Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare 2.255 +18,9% față de anul trecut Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.
Revânzări 3.209 +5,1% față de anul trecut Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Radieri 146 Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.
Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 1.000 2.000 3.000 4.000 nov 24: 366 noi nov 24: 1.881 rulate, prima înmatriculare dec 24: 500 noi dec 24: 1.975 rulate, prima înmatriculare ian 25: 487 noi ian 25: 1.997 rulate, prima înmatriculare feb 25: 454 noi feb 25: 2.450 rulate, prima înmatriculare mar 25: 402 noi mar 25: 2.511 rulate, prima înmatriculare apr 25: 509 noi apr 25: 2.460 rulate, prima înmatriculare mai 25: 459 noi mai 25: 2.351 rulate, prima înmatriculare iun 25: 495 noi iun 25: 2.398 rulate, prima înmatriculare iul 25: 553 noi iul 25: 2.729 rulate, prima înmatriculare aug 25: 448 noi aug 25: 2.255 rulate, prima înmatriculare sep 25: 374 noi sep 25: 2.299 rulate, prima înmatriculare oct 25: 465 noi oct 25: 2.464 rulate, prima înmatriculare nov 25: 435 noi nov 25: 2.197 rulate, prima înmatriculare dec 25: 405 noi dec 25: 2.070 rulate, prima înmatriculare ian 26: 422 noi ian 26: 1.922 rulate, prima înmatriculare feb 26: 391 noi feb 26: 2.096 rulate, prima înmatriculare mar 26: 326 noi mar 26: 2.289 rulate, prima înmatriculare apr 26: 471 noi apr 26: 1.948 rulate, prima înmatriculare mai 26: 440 noi mai 26: 1.837 rulate, prima înmatriculare iun 26: 416 noi iun 26: 1.953 rulate, prima înmatriculare iul 26: 597 noi iul 26: 2.063 rulate, prima înmatriculare aug 26: 409 noi aug 26: 1.956 rulate, prima înmatriculare sep 26: 458 noi sep 26: 2.053 rulate, prima înmatriculare oct 26: 496 noi oct 26: 1.987 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 366 1.881 dec 24 500 1.975 ian 25 487 1.997 feb 25 454 2.450 mar 25 402 2.511 apr 25 509 2.460 mai 25 459 2.351 iun 25 495 2.398 iul 25 553 2.729 aug 25 448 2.255 sep 25 374 2.299 oct 25 465 2.464 nov 25 435 2.197 dec 25 405 2.070 ian 26 422 1.922 feb 26 391 2.096 mar 26 326 2.289 apr 26 471 1.948 mai 26 440 1.837 iun 26 416 1.953 iul 26 597 2.063 aug 26 409 1.956 sep 26 458 2.053 oct 26 496 1.987
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 100 200 300 400 500 < 2001: 59 rulate, prima înmatriculare 2001: 14 rulate, prima înmatriculare 2002: 29 rulate, prima înmatriculare 2003: 40 rulate, prima înmatriculare 2004: 43 rulate, prima înmatriculare 2005: 50 rulate, prima înmatriculare 2006: 1 noi 2006: 60 rulate, prima înmatriculare 2007: 54 rulate, prima înmatriculare 2008: 64 rulate, prima înmatriculare 2009: 77 rulate, prima înmatriculare 2010: 75 rulate, prima înmatriculare 2011: 83 rulate, prima înmatriculare 2012: 71 rulate, prima înmatriculare 2013: 60 rulate, prima înmatriculare 2014: 1 noi 2014: 94 rulate, prima înmatriculare 2015: 95 rulate, prima înmatriculare 2016: 101 rulate, prima înmatriculare 2017: 116 rulate, prima înmatriculare 2018: 99 rulate, prima înmatriculare 2019: 157 rulate, prima înmatriculare 2020: 239 rulate, prima înmatriculare 2021: 203 rulate, prima înmatriculare 2022: 94 rulate, prima înmatriculare 2023: 3 noi 2023: 120 rulate, prima înmatriculare 2024: 41 noi 2024: 149 rulate, prima înmatriculare 2025: 402 noi 2025: 9 rulate, prima înmatriculare < 2001 2002 2004 2006 2008 2010 2012 2014 2016 2018 2020 2022 2024
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare < 2001 0 59 2001 0 14 2002 0 29 2003 0 40 2004 0 43 2005 0 50 2006 1 60 2007 0 54 2008 0 64 2009 0 77 2010 0 75 2011 0 83 2012 0 71 2013 0 60 2014 1 94 2015 0 95 2016 0 101 2017 0 116 2018 0 99 2019 0 157 2020 0 239 2021 0 203 2022 0 94 2023 3 120 2024 41 149 2025 402 9
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă CLASA C 415 15,4% CLASA E 385 14,2% GLC 377 13,9% GLE 237 8,8% CLASA A 202 7,5% CLA 174 6,4% VITO 107 4,0% CLASA B 104 3,8% CLASA V 88 3,3% GLA 84 3,1%
Toate (43) Modele: valoare, vehicule, cotă CLASA S 67 2,5% ML 49 1,8% SPRINTER 48 1,8% CLS 38 1,4% GLK 37 1,4% GLS 35 1,3% GLB 34 1,3% CLASA G 31 1,1% VIANO 30 1,1% Model necompletat 24 0,9% CLE 19 0,7% CLK 18 0,7% AMG GT 17 0,6% SLK 14 0,5% SL 10 0,4% EQA 9 0,3% EQE 8 0,3% CITAN 7 0,3% EQB 5 0,2% EQC 5 0,2% GL 5 0,2% VANEO 4 0,1% CLASA R 3 0,1% EQS 3 0,1% SLC 2 0,1% 190 1 0,0% 200 1 0,0% 212D 1 0,0% 213CDI 1 0,0% CLC 1 0,0% EQT 1 0,0% MAYBACH EQS 680 1 0,0% T 1 0,0%
Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă SUV 919 34,0% Compacte (C) 792 29,3% Mari și de lux (E) 509 18,8% Monovolume (MPV) 344 12,7% Sport 61 2,3% Utilitare 48 1,8% Neclasificate 29 1,1% Medii (D) 1 0,0%
Județe Județe: valoare, vehicule, cotă București 674 24,9% Ilfov 144 5,3% Cluj 115 4,3% Timiș 112 4,1% Bihor 99 3,7% Suceava 89 3,3% Constanța 83 3,1% Maramureș 76 2,8% Dolj 74 2,7% Prahova 68 2,5%
Toate (42) Județe: valoare, vehicule, cotă Satu Mare 65 2,4% Bacău 64 2,4% Brașov 62 2,3% Iași 62 2,3% Sibiu 62 2,3% Argeș 61 2,3% Alba 55 2,0% Galați 51 1,9% Dâmbovița 50 1,8% Mureș 48 1,8% Botoșani 46 1,7% Vâlcea 46 1,7% Arad 45 1,7% Bistrița-Năsăud 44 1,6% Hunedoara 40 1,5% Vaslui 38 1,4% Caraș-Severin 34 1,3% Neamț 34 1,3% Giurgiu 28 1,0% Sălaj 26 1,0% Olt 25 0,9% Vrancea 23 0,9% Buzău 20 0,7% Harghita 20 0,7% Gorj 19 0,7% Mehedinți 19 0,7% Teleorman 18 0,7% Brăila 16 0,6% Ialomița 15 0,6% Covasna 13 0,5% Tulcea 11 0,4% Călărași 9 0,3%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Rulate, prima înmatriculare 2.255 83,4% Noi 448 16,6%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Motorină 1.408 52,1% Hibrid 897 33,2% Benzină 365 13,5% Electric 33 1,2%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 1.673 61,9% Companie 1.028 38,0% Misiune diplomatică 2 0,1%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Break 1.350 49,9% Berlină 885 32,7% Utilizare multiplă (SUV, MPV) 195 7,2% Berlină cu hayon 142 5,3% Cupeu 87 3,2% Cabriolet 44 1,6%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 46 1,7% 75-109 kW 600 22,2% 110-149 kW 1.070 39,6% 150-219 kW 626 23,2% 220 kW și peste 328 12,1% Necompletat 33 1,2%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă 1000-1399 cmc 131 4,8% 1400-1599 cmc 214 7,9% 1600-1999 cmc 1.201 44,4% 2000-2999 cmc 1.036 38,3% 3000 cmc și peste 88 3,3% Necompletat 33 1,2%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.