Noi 514 +72,5% față de anul trecut Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare 2.152 +26,7% față de anul trecut Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.
Revânzări 3.512 +22,5% față de anul trecut Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Radieri 262 Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.
Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 1.000 2.000 3.000 4.000 nov 24: 366 noi nov 24: 1.881 rulate, prima înmatriculare dec 24: 500 noi dec 24: 1.975 rulate, prima înmatriculare ian 25: 487 noi ian 25: 1.997 rulate, prima înmatriculare feb 25: 454 noi feb 25: 2.450 rulate, prima înmatriculare mar 25: 402 noi mar 25: 2.511 rulate, prima înmatriculare apr 25: 509 noi apr 25: 2.460 rulate, prima înmatriculare mai 25: 459 noi mai 25: 2.351 rulate, prima înmatriculare iun 25: 495 noi iun 25: 2.398 rulate, prima înmatriculare iul 25: 553 noi iul 25: 2.729 rulate, prima înmatriculare aug 25: 448 noi aug 25: 2.255 rulate, prima înmatriculare sep 25: 374 noi sep 25: 2.299 rulate, prima înmatriculare oct 25: 465 noi oct 25: 2.464 rulate, prima înmatriculare nov 25: 435 noi nov 25: 2.197 rulate, prima înmatriculare dec 25: 405 noi dec 25: 2.070 rulate, prima înmatriculare ian 26: 422 noi ian 26: 1.922 rulate, prima înmatriculare feb 26: 391 noi feb 26: 2.096 rulate, prima înmatriculare mar 26: 326 noi mar 26: 2.289 rulate, prima înmatriculare apr 26: 471 noi apr 26: 1.948 rulate, prima înmatriculare mai 26: 440 noi mai 26: 1.837 rulate, prima înmatriculare iun 26: 416 noi iun 26: 1.953 rulate, prima înmatriculare iul 26: 597 noi iul 26: 2.063 rulate, prima înmatriculare aug 26: 409 noi aug 26: 1.956 rulate, prima înmatriculare sep 26: 458 noi sep 26: 2.053 rulate, prima înmatriculare oct 26: 496 noi oct 26: 1.987 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 366 1.881 dec 24 500 1.975 ian 25 487 1.997 feb 25 454 2.450 mar 25 402 2.511 apr 25 509 2.460 mai 25 459 2.351 iun 25 495 2.398 iul 25 553 2.729 aug 25 448 2.255 sep 25 374 2.299 oct 25 465 2.464 nov 25 435 2.197 dec 25 405 2.070 ian 26 422 1.922 feb 26 391 2.096 mar 26 326 2.289 apr 26 471 1.948 mai 26 440 1.837 iun 26 416 1.953 iul 26 597 2.063 aug 26 409 1.956 sep 26 458 2.053 oct 26 496 1.987
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 100 200 300 400 500 < 2000: 68 rulate, prima înmatriculare 2000: 14 rulate, prima înmatriculare 2001: 19 rulate, prima înmatriculare 2002: 35 rulate, prima înmatriculare 2003: 42 rulate, prima înmatriculare 2004: 42 rulate, prima înmatriculare 2005: 60 rulate, prima înmatriculare 2006: 55 rulate, prima înmatriculare 2007: 71 rulate, prima înmatriculare 2008: 61 rulate, prima înmatriculare 2009: 54 rulate, prima înmatriculare 2010: 72 rulate, prima înmatriculare 2011: 71 rulate, prima înmatriculare 2012: 80 rulate, prima înmatriculare 2013: 63 rulate, prima înmatriculare 2014: 87 rulate, prima înmatriculare 2015: 89 rulate, prima înmatriculare 2016: 103 rulate, prima înmatriculare 2017: 123 rulate, prima înmatriculare 2018: 151 rulate, prima înmatriculare 2019: 198 rulate, prima înmatriculare 2020: 216 rulate, prima înmatriculare 2021: 110 rulate, prima înmatriculare 2022: 4 noi 2022: 137 rulate, prima înmatriculare 2023: 53 noi 2023: 129 rulate, prima înmatriculare 2024: 457 noi 2024: 2 rulate, prima înmatriculare < 2000 2001 2003 2005 2007 2009 2011 2013 2015 2017 2019 2021 2023
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare < 2000 0 68 2000 0 14 2001 0 19 2002 0 35 2003 0 42 2004 0 42 2005 0 60 2006 0 55 2007 0 71 2008 0 61 2009 0 54 2010 0 72 2011 0 71 2012 0 80 2013 0 63 2014 0 87 2015 0 89 2016 0 103 2017 0 123 2018 0 151 2019 0 198 2020 0 216 2021 0 110 2022 4 137 2023 53 129 2024 457 2
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă CLASA E 461 17,3% CLASA C 383 14,4% GLC 325 12,2% GLE 230 8,6% CLASA A 195 7,3% CLA 142 5,3% VITO 109 4,1% CLASA B 105 3,9% GLA 96 3,6% CLASA S 79 3,0%
Toate (46) Modele: valoare, vehicule, cotă ML 72 2,7% CLASA V 60 2,3% SPRINTER 47 1,8% GLB 42 1,6% CLASA G 40 1,5% CLS 34 1,3% GLK 26 1,0% EQA 25 0,9% GLS 25 0,9% VIANO 23 0,9% Model necompletat 20 0,8% AMG GT 17 0,6% CLK 17 0,6% EQE 17 0,6% CITAN 10 0,4% EQS 10 0,4% SLK 10 0,4% CLE 6 0,2% EQB 6 0,2% SL 6 0,2% 190 5 0,2% EQC 4 0,2% GL 4 0,2% T 2 0,1% VANEO 2 0,1% 200 1 0,0% 208 CDI 1 0,0% 230 1 0,0% 230 GE 1 0,0% 250 1 0,0% 250 C 1 0,0% CL 1 0,0% CLC 1 0,0% EQT 1 0,0% MARCO POLO 1 0,0% SLC 1 0,0%
Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă SUV 922 34,6% Compacte (C) 725 27,2% Mari și de lux (E) 580 21,8% Monovolume (MPV) 312 11,7% Sport 52 2,0% Utilitare 47 1,8% Neclasificate 27 1,0% Medii (D) 1 0,0%
Județe Județe: valoare, vehicule, cotă București 760 28,5% Cluj 120 4,5% Timiș 104 3,9% Ilfov 100 3,8% Bihor 84 3,2% Constanța 82 3,1% Maramureș 79 3,0% Galați 77 2,9% Sibiu 76 2,9% Arad 66 2,5%
Toate (42) Județe: valoare, vehicule, cotă Iași 64 2,4% Mureș 64 2,4% Dolj 63 2,4% Suceava 63 2,4% Argeș 62 2,3% Prahova 59 2,2% Satu Mare 53 2,0% Brașov 49 1,8% Alba 41 1,5% Vâlcea 40 1,5% Bistrița-Năsăud 39 1,5% Caraș-Severin 38 1,4% Botoșani 37 1,4% Bacău 36 1,4% Neamț 36 1,4% Mehedinți 35 1,3% Hunedoara 33 1,2% Dâmbovița 32 1,2% Vrancea 32 1,2% Sălaj 31 1,2% Buzău 27 1,0% Olt 26 1,0% Vaslui 25 0,9% Harghita 22 0,8% Giurgiu 20 0,8% Brăila 17 0,6% Gorj 17 0,6% Teleorman 17 0,6% Covasna 16 0,6% Călărași 11 0,4% Ialomița 7 0,3% Tulcea 6 0,2%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Rulate, prima înmatriculare 2.152 80,7% Noi 514 19,3%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Motorină 1.519 57,0% Hibrid 716 26,9% Benzină 367 13,8% Electric 64 2,4%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 1.561 58,6% Companie 1.105 41,4%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Break 1.322 49,6% Berlină 937 35,1% Utilizare multiplă (SUV, MPV) 175 6,6% Berlină cu hayon 114 4,3% Cupeu 76 2,9% Cabriolet 42 1,6%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 59 2,2% 75-109 kW 577 21,6% 110-149 kW 1.049 39,3% 150-219 kW 596 22,4% 220 kW și peste 321 12,0% Necompletat 64 2,4%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă 1000-1399 cmc 120 4,5% 1400-1599 cmc 194 7,3% 1600-1999 cmc 1.100 41,3% 2000-2999 cmc 1.089 40,8% 3000 cmc și peste 99 3,7% Necompletat 64 2,4%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.