Înmatriculări MERCEDES-BENZ, octombrie 2023

Noi434+40,9% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare1.923+21,7% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări3.211+13,5% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri417

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01.0002.0003.0004.000nov 24: 366 noinov 24: 1.881 rulate, prima înmatricularedec 24: 500 noidec 24: 1.975 rulate, prima înmatriculareian 25: 487 noiian 25: 1.997 rulate, prima înmatricularefeb 25: 454 noifeb 25: 2.450 rulate, prima înmatricularemar 25: 402 noimar 25: 2.511 rulate, prima înmatriculareapr 25: 509 noiapr 25: 2.460 rulate, prima înmatricularemai 25: 459 noimai 25: 2.351 rulate, prima înmatriculareiun 25: 495 noiiun 25: 2.398 rulate, prima înmatriculareiul 25: 553 noiiul 25: 2.729 rulate, prima înmatriculareaug 25: 448 noiaug 25: 2.255 rulate, prima înmatricularesep 25: 374 noisep 25: 2.299 rulate, prima înmatriculareoct 25: 465 noioct 25: 2.464 rulate, prima înmatricularenov 25: 435 noinov 25: 2.197 rulate, prima înmatricularedec 25: 405 noidec 25: 2.070 rulate, prima înmatriculareian 26: 422 noiian 26: 1.922 rulate, prima înmatricularefeb 26: 391 noifeb 26: 2.096 rulate, prima înmatricularemar 26: 326 noimar 26: 2.289 rulate, prima înmatriculareapr 26: 471 noiapr 26: 1.948 rulate, prima înmatricularemai 26: 440 noimai 26: 1.837 rulate, prima înmatriculareiun 26: 416 noiiun 26: 1.953 rulate, prima înmatriculareiul 26: 597 noiiul 26: 2.063 rulate, prima înmatriculareaug 26: 409 noiaug 26: 1.956 rulate, prima înmatricularesep 26: 458 noisep 26: 2.053 rulate, prima înmatriculareoct 26: 496 noioct 26: 1.987 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 243661.881
dec 245001.975
ian 254871.997
feb 254542.450
mar 254022.511
apr 255092.460
mai 254592.351
iun 254952.398
iul 255532.729
aug 254482.255
sep 253742.299
oct 254652.464
nov 254352.197
dec 254052.070
ian 264221.922
feb 263912.096
mar 263262.289
apr 264711.948
mai 264401.837
iun 264161.953
iul 265972.063
aug 264091.956
sep 264582.053
oct 264961.987

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300400500< 1999: 62 rulate, prima înmatriculare1999: 7 rulate, prima înmatriculare2000: 5 rulate, prima înmatriculare2001: 27 rulate, prima înmatriculare2002: 37 rulate, prima înmatriculare2003: 39 rulate, prima înmatriculare2004: 61 rulate, prima înmatriculare2005: 59 rulate, prima înmatriculare2006: 66 rulate, prima înmatriculare2007: 65 rulate, prima înmatriculare2008: 66 rulate, prima înmatriculare2009: 47 rulate, prima înmatriculare2010: 75 rulate, prima înmatriculare2011: 62 rulate, prima înmatriculare2012: 59 rulate, prima înmatriculare2013: 67 rulate, prima înmatriculare2014: 62 rulate, prima înmatriculare2015: 84 rulate, prima înmatriculare2016: 100 rulate, prima înmatriculare2017: 122 rulate, prima înmatriculare2018: 148 rulate, prima înmatriculare2019: 1 noi2019: 176 rulate, prima înmatriculare2020: 149 rulate, prima înmatriculare2021: 2 noi2021: 133 rulate, prima înmatriculare2022: 19 noi2022: 123 rulate, prima înmatriculare2023: 412 noi2023: 22 rulate, prima înmatriculare< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 1999062
199907
200005
2001027
2002037
2003039
2004061
2005059
2006066
2007065
2008066
2009047
2010075
2011062
2012059
2013067
2014062
2015084
20160100
20170122
20180148
20191176
20200149
20212133
202219123
202341222

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
CLASA E37215,8%
CLASA C36215,4%
GLC30412,9%
GLE2159,1%
CLASA A2119,0%
CLA1195,0%
CLASA B883,7%
CLASA S873,7%
VITO793,4%
GLA783,3%
Toate (45)
Modele: valoare, vehicule, cotă
ML512,2%
SPRINTER482,0%
CLASA G431,8%
CLASA V411,7%
GLK361,5%
CLS271,1%
GLB261,1%
EQE220,9%
VIANO220,9%
EQA140,6%
GLS130,6%
Model necompletat130,6%
EQS110,5%
AMG GT90,4%
CLK90,4%
SL90,4%
EQB70,3%
SLK60,3%
EQC50,2%
GL40,2%
19030,1%
CITAN30,1%
EQV30,1%
VANEO30,1%
20020,1%
CLASA R20,1%
T20,1%
170 DS10,0%
211 CDI10,0%
23010,0%
280 C10,0%
313 CDI10,0%
316 CDI10,0%
CL10,0%
V-LLASSE10,0%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV82935,2%
Compacte (C)69529,5%
Mari și de lux (E)48620,6%
Monovolume (MPV)24310,3%
Utilitare482,0%
Sport341,4%
Neclasificate220,9%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București64027,2%
Cluj1255,3%
Timiș1114,7%
Ilfov933,9%
Constanța833,5%
Bihor803,4%
Arad713,0%
Brașov632,7%
Maramureș632,7%
Suceava622,6%
Toate (42)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Mureș592,5%
Sibiu572,4%
Iași542,3%
Galați532,2%
Satu Mare522,2%
Argeș482,0%
Neamț482,0%
Dolj472,0%
Bacău421,8%
Prahova421,8%
Vâlcea371,6%
Alba361,5%
Bistrița-Năsăud351,5%
Dâmbovița331,4%
Hunedoara291,2%
Sălaj291,2%
Vrancea251,1%
Botoșani220,9%
Gorj220,9%
Buzău210,9%
Caraș-Severin210,9%
Harghita210,9%
Mehedinți210,9%
Vaslui190,8%
Olt170,7%
Brăila140,6%
Covasna130,6%
Giurgiu120,5%
Ialomița120,5%
Teleorman100,4%
Tulcea100,4%
Călărași50,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare1.92381,6%
Noi43418,4%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină1.39859,3%
Hibrid51922,0%
Benzină37716,0%
Electric632,7%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică1.32456,2%
Companie1.03343,8%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break1.22552,0%
Berlină78633,3%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)1325,6%
Berlină cu hayon1164,9%
Cupeu713,0%
Cabriolet271,1%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW763,2%
75-109 kW51922,0%
110-149 kW91738,9%
150-219 kW50421,4%
220 kW și peste27811,8%
Necompletat632,7%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1000-1399 cmc954,0%
1400-1599 cmc1667,0%
1600-1999 cmc92339,2%
2000-2999 cmc1.03644,0%
3000 cmc și peste743,1%
Necompletat632,7%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe județe

Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
București50215,6%
Constanța1494,6%
Timiș1464,5%
Cluj1374,3%
Ilfov1324,1%
Dolj1153,6%
Suceava1113,5%
Brașov973,0%
Bihor953,0%
Argeș932,9%
Toate (42)
Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
Prahova892,8%
Galați882,7%
Arad852,6%
Iași852,6%
Mureș822,6%
Dâmbovița732,3%
Maramureș722,2%
Satu Mare722,2%
Sibiu722,2%
Bacău682,1%
Buzău672,1%
Neamț601,9%
Vâlcea591,8%
Botoșani531,7%
Alba471,5%
Bistrița-Năsăud471,5%
Hunedoara471,5%
Ialomița441,4%
Olt441,4%
Vaslui421,3%
Vrancea421,3%
Brăila381,2%
Gorj341,1%
Caraș-Severin300,9%
Sălaj300,9%
Teleorman300,9%
Harghita290,9%
Călărași270,8%
Giurgiu240,7%
Mehedinți230,7%
Tulcea230,7%
Covasna80,2%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export24558,8%
Dezmembrare17040,8%
Înmatriculat pentru export20,5%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.