Noi 369 +11,5% față de anul trecut Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare 1.742 -6,5% față de anul trecut Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.
Revânzări 2.689 +4,1% față de anul trecut Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Radieri 401 Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.
Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 1.000 2.000 3.000 4.000 nov 24: 366 noi nov 24: 1.881 rulate, prima înmatriculare dec 24: 500 noi dec 24: 1.975 rulate, prima înmatriculare ian 25: 487 noi ian 25: 1.997 rulate, prima înmatriculare feb 25: 454 noi feb 25: 2.450 rulate, prima înmatriculare mar 25: 402 noi mar 25: 2.511 rulate, prima înmatriculare apr 25: 509 noi apr 25: 2.460 rulate, prima înmatriculare mai 25: 459 noi mai 25: 2.351 rulate, prima înmatriculare iun 25: 495 noi iun 25: 2.398 rulate, prima înmatriculare iul 25: 553 noi iul 25: 2.729 rulate, prima înmatriculare aug 25: 448 noi aug 25: 2.255 rulate, prima înmatriculare sep 25: 374 noi sep 25: 2.299 rulate, prima înmatriculare oct 25: 465 noi oct 25: 2.464 rulate, prima înmatriculare nov 25: 435 noi nov 25: 2.197 rulate, prima înmatriculare dec 25: 405 noi dec 25: 2.070 rulate, prima înmatriculare ian 26: 422 noi ian 26: 1.922 rulate, prima înmatriculare feb 26: 391 noi feb 26: 2.096 rulate, prima înmatriculare mar 26: 326 noi mar 26: 2.289 rulate, prima înmatriculare apr 26: 471 noi apr 26: 1.948 rulate, prima înmatriculare mai 26: 440 noi mai 26: 1.837 rulate, prima înmatriculare iun 26: 416 noi iun 26: 1.953 rulate, prima înmatriculare iul 26: 597 noi iul 26: 2.063 rulate, prima înmatriculare aug 26: 409 noi aug 26: 1.956 rulate, prima înmatriculare sep 26: 458 noi sep 26: 2.053 rulate, prima înmatriculare oct 26: 496 noi oct 26: 1.987 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 366 1.881 dec 24 500 1.975 ian 25 487 1.997 feb 25 454 2.450 mar 25 402 2.511 apr 25 509 2.460 mai 25 459 2.351 iun 25 495 2.398 iul 25 553 2.729 aug 25 448 2.255 sep 25 374 2.299 oct 25 465 2.464 nov 25 435 2.197 dec 25 405 2.070 ian 26 422 1.922 feb 26 391 2.096 mar 26 326 2.289 apr 26 471 1.948 mai 26 440 1.837 iun 26 416 1.953 iul 26 597 2.063 aug 26 409 1.956 sep 26 458 2.053 oct 26 496 1.987
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 50 100 150 200 250 < 1999: 77 rulate, prima înmatriculare 1999: 7 rulate, prima înmatriculare 2000: 14 rulate, prima înmatriculare 2001: 19 rulate, prima înmatriculare 2002: 48 rulate, prima înmatriculare 2003: 41 rulate, prima înmatriculare 2004: 57 rulate, prima înmatriculare 2005: 59 rulate, prima înmatriculare 2006: 61 rulate, prima înmatriculare 2007: 66 rulate, prima înmatriculare 2008: 51 rulate, prima înmatriculare 2009: 42 rulate, prima înmatriculare 2010: 68 rulate, prima înmatriculare 2011: 63 rulate, prima înmatriculare 2012: 49 rulate, prima înmatriculare 2013: 49 rulate, prima înmatriculare 2014: 61 rulate, prima înmatriculare 2015: 71 rulate, prima înmatriculare 2016: 79 rulate, prima înmatriculare 2017: 144 rulate, prima înmatriculare 2018: 168 rulate, prima înmatriculare 2019: 121 rulate, prima înmatriculare 2020: 96 rulate, prima înmatriculare 2021: 124 rulate, prima înmatriculare 2022: 126 noi 2022: 101 rulate, prima înmatriculare 2023: 243 noi 2023: 6 rulate, prima înmatriculare < 1999 2000 2002 2004 2006 2008 2010 2012 2014 2016 2018 2020 2022
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare < 1999 0 77 1999 0 7 2000 0 14 2001 0 19 2002 0 48 2003 0 41 2004 0 57 2005 0 59 2006 0 61 2007 0 66 2008 0 51 2009 0 42 2010 0 68 2011 0 63 2012 0 49 2013 0 49 2014 0 61 2015 0 71 2016 0 79 2017 0 144 2018 0 168 2019 0 121 2020 0 96 2021 0 124 2022 126 101 2023 243 6
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă CLASA C 352 16,7% CLASA E 341 16,2% GLC 250 11,8% GLE 179 8,5% CLASA A 162 7,7% CLASA B 97 4,6% CLASA S 85 4,0% CLA 83 3,9% VITO 65 3,1% GLA 62 2,9%
Toate (47) Modele: valoare, vehicule, cotă CLASA V 57 2,7% ML 55 2,6% CLS 38 1,8% SPRINTER 38 1,8% GLB 32 1,5% GLK 30 1,4% GLS 22 1,0% CLASA G 16 0,8% EQA 15 0,7% VIANO 15 0,7% SL 12 0,6% CLK 11 0,5% EQB 10 0,5% EQS 9 0,4% AMG GT 8 0,4% CITAN 8 0,4% 190 7 0,3% CLASA R 7 0,3% VANEO 7 0,3% Model necompletat 6 0,3% SLK 6 0,3% EQE 5 0,2% 200 4 0,2% EQC 2 0,1% EQV 2 0,1% T 2 0,1% 170 DA 1 0,0% 208 CDI 1 0,0% 300-CE 24V 1 0,0% 300SD 1 0,0% 300TE 4MATIC 1 0,0% 313 CDI 1 0,0% CL 1 0,0% CLASSE GLE 1 0,0% CLC 1 0,0% GCL 300 D 4MATIC 1 0,0% GL 1 0,0%
Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă SUV 688 32,6% Compacte (C) 604 28,6% Mari și de lux (E) 464 22,0% Monovolume (MPV) 260 12,3% Sport 38 1,8% Utilitare 38 1,8% Neclasificate 18 0,9% Medii (D) 1 0,0%
Județe Județe: valoare, vehicule, cotă București 518 24,5% Cluj 102 4,8% Ilfov 100 4,7% Timiș 93 4,4% Bihor 76 3,6% Suceava 65 3,1% Mureș 64 3,0% Brașov 63 3,0% Constanța 63 3,0% Arad 60 2,8%
Toate (42) Județe: valoare, vehicule, cotă Iași 58 2,7% Maramureș 57 2,7% Argeș 56 2,7% Prahova 56 2,7% Galați 49 2,3% Neamț 49 2,3% Dolj 45 2,1% Sibiu 40 1,9% Bacău 37 1,8% Alba 32 1,5% Bistrița-Năsăud 32 1,5% Sălaj 31 1,5% Satu Mare 30 1,4% Vâlcea 30 1,4% Buzău 27 1,3% Hunedoara 27 1,3% Botoșani 26 1,2% Caraș-Severin 26 1,2% Dâmbovița 23 1,1% Vrancea 20 0,9% Harghita 19 0,9% Vaslui 18 0,9% Gorj 16 0,8% Covasna 15 0,7% Mehedinți 15 0,7% Giurgiu 14 0,7% Olt 13 0,6% Brăila 12 0,6% Teleorman 11 0,5% Ialomița 9 0,4% Tulcea 8 0,4% Călărași 6 0,3%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Rulate, prima înmatriculare 1.742 82,5% Noi 369 17,5%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Motorină 1.353 64,1% Hibrid 384 18,2% Benzină 330 15,6% Electric 43 2,0% GNC/GNL 1 0,0%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 1.217 57,7% Companie 894 42,3%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Break 1.064 50,4% Berlină 748 35,4% Utilizare multiplă (SUV, MPV) 132 6,3% Berlină cu hayon 76 3,6% Cupeu 58 2,7% Cabriolet 33 1,6%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 66 3,1% 75-109 kW 484 22,9% 110-149 kW 831 39,4% 150-219 kW 455 21,6% 220 kW și peste 232 11,0% Necompletat 43 2,0%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă 1000-1399 cmc 86 4,1% 1400-1599 cmc 162 7,7% 1600-1999 cmc 752 35,6% 2000-2999 cmc 981 46,5% 3000 cmc și peste 87 4,1% Necompletat 43 2,0%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.