Înmatriculări LEXUS, noiembrie 2023

Noi200,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare67-1,5% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări710,0% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri12

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150200nov 24: 24 noinov 24: 110 rulate, prima înmatricularedec 24: 39 noidec 24: 124 rulate, prima înmatriculareian 25: 36 noiian 25: 107 rulate, prima înmatricularefeb 25: 21 noifeb 25: 124 rulate, prima înmatricularemar 25: 25 noimar 25: 117 rulate, prima înmatriculareapr 25: 22 noiapr 25: 144 rulate, prima înmatricularemai 25: 41 noimai 25: 133 rulate, prima înmatriculareiun 25: 53 noiiun 25: 126 rulate, prima înmatriculareiul 25: 56 noiiul 25: 135 rulate, prima înmatriculareaug 25: 32 noiaug 25: 142 rulate, prima înmatricularesep 25: 37 noisep 25: 98 rulate, prima înmatriculareoct 25: 41 noioct 25: 114 rulate, prima înmatricularenov 25: 43 noinov 25: 111 rulate, prima înmatricularedec 25: 55 noidec 25: 102 rulate, prima înmatriculareian 26: 20 noiian 26: 87 rulate, prima înmatricularefeb 26: 20 noifeb 26: 102 rulate, prima înmatricularemar 26: 42 noimar 26: 85 rulate, prima înmatriculareapr 26: 27 noiapr 26: 71 rulate, prima înmatricularemai 26: 26 noimai 26: 67 rulate, prima înmatriculareiun 26: 52 noiiun 26: 78 rulate, prima înmatriculareiul 26: 41 noiiul 26: 74 rulate, prima înmatriculareaug 26: 30 noiaug 26: 61 rulate, prima înmatricularesep 26: 43 noisep 26: 76 rulate, prima înmatriculareoct 26: 41 noioct 26: 77 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2424110
dec 2439124
ian 2536107
feb 2521124
mar 2525117
apr 2522144
mai 2541133
iun 2553126
iul 2556135
aug 2532142
sep 253798
oct 2541114
nov 2543111
dec 2555102
ian 262087
feb 2620102
mar 264285
apr 262771
mai 262667
iun 265278
iul 264174
aug 263061
sep 264376
oct 264177

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05101520252007: 4 rulate, prima înmatriculare2009: 1 rulate, prima înmatriculare2010: 1 rulate, prima înmatriculare2012: 1 rulate, prima înmatriculare2014: 1 rulate, prima înmatriculare2015: 6 rulate, prima înmatriculare2016: 5 rulate, prima înmatriculare2017: 7 rulate, prima înmatriculare2018: 15 rulate, prima înmatriculare2019: 7 rulate, prima înmatriculare2020: 6 rulate, prima înmatriculare2021: 2 rulate, prima înmatriculare2022: 1 noi2022: 5 rulate, prima înmatriculare2023: 19 noi2023: 6 rulate, prima înmatriculare20072008200920102011201220132014201520162017201820192020202120222023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200704
200800
200901
201001
201100
201201
201300
201401
201506
201605
201707
2018015
201907
202006
202102
202215
2023196

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
NX3337,9%
RX2326,4%
IS89,2%
UX89,2%
ES78,0%
GS55,7%
CT11,1%
Model necompletat11,1%
RC200T11,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV6473,6%
Medii (D)1213,8%
Compacte (C)910,3%
Neclasificate22,3%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București3135,6%
Ilfov910,3%
Bihor89,2%
Iași66,9%
Timiș55,7%
Brașov44,6%
Bacău33,4%
Cluj33,4%
Prahova33,4%
Botoșani22,3%
Toate (18)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Buzău22,3%
Constanța22,3%
Hunedoara22,3%
Sălaj22,3%
Vrancea22,3%
Dolj11,1%
Giurgiu11,1%
Neamț11,1%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare6777,0%
Noi2023,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Hibrid8193,1%
Benzină33,4%
Motorină33,4%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Companie5158,6%
Persoană fizică3641,4%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Utilizare multiplă (SUV, MPV)5765,5%
Berlină2023,0%
Berlină cu hayon910,3%
Cupeu11,1%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW11,1%
110-149 kW6170,1%
150-219 kW2528,7%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1600-1999 cmc1213,8%
2000-2999 cmc5765,5%
3000 cmc și peste1820,7%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe județe

Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
București2332,4%
Iași68,5%
Bacău57,0%
Ilfov57,0%
Prahova57,0%
Brașov34,2%
Dolj34,2%
Argeș22,8%
Bihor22,8%
Constanța22,8%
Toate (24)
Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
Vrancea22,8%
Arad11,4%
Botoșani11,4%
Brăila11,4%
Cluj11,4%
Galați11,4%
Harghita11,4%
Mehedinți11,4%
Olt11,4%
Satu Mare11,4%
Sibiu11,4%
Suceava11,4%
Teleorman11,4%
Timiș11,4%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export1083,3%
Dezmembrare18,3%
Înmatriculat pentru export18,3%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.