Înmatriculări LAND ROVER, septembrie 2026

Noi27-34,1% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare156-5,5% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări428-17,4% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri44

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300nov 24: 31 noinov 24: 144 rulate, prima înmatricularedec 24: 30 noidec 24: 180 rulate, prima înmatriculareian 25: 47 noiian 25: 184 rulate, prima înmatricularefeb 25: 56 noifeb 25: 239 rulate, prima înmatricularemar 25: 48 noimar 25: 244 rulate, prima înmatriculareapr 25: 54 noiapr 25: 200 rulate, prima înmatricularemai 25: 31 noimai 25: 208 rulate, prima înmatriculareiun 25: 32 noiiun 25: 213 rulate, prima înmatriculareiul 25: 50 noiiul 25: 246 rulate, prima înmatriculareaug 25: 71 noiaug 25: 182 rulate, prima înmatricularesep 25: 41 noisep 25: 165 rulate, prima înmatriculareoct 25: 47 noioct 25: 209 rulate, prima înmatricularenov 25: 38 noinov 25: 194 rulate, prima înmatricularedec 25: 55 noidec 25: 170 rulate, prima înmatriculareian 26: 14 noiian 26: 171 rulate, prima înmatricularefeb 26: 36 noifeb 26: 232 rulate, prima înmatricularemar 26: 58 noimar 26: 225 rulate, prima înmatriculareapr 26: 54 noiapr 26: 184 rulate, prima înmatricularemai 26: 46 noimai 26: 173 rulate, prima înmatriculareiun 26: 93 noiiun 26: 189 rulate, prima înmatriculareiul 26: 28 noiiul 26: 179 rulate, prima înmatriculareaug 26: 22 noiaug 26: 173 rulate, prima înmatricularesep 26: 27 noisep 26: 156 rulate, prima înmatriculareoct 26: 38 noioct 26: 171 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2431144
dec 2430180
ian 2547184
feb 2556239
mar 2548244
apr 2554200
mai 2531208
iun 2532213
iul 2550246
aug 2571182
sep 2541165
oct 2547209
nov 2538194
dec 2555170
ian 2614171
feb 2636232
mar 2658225
apr 2654184
mai 2646173
iun 2693189
iul 2628179
aug 2622173
sep 2627156
oct 2638171

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0510152025< 2002: 2 rulate, prima înmatriculare2002: 1 rulate, prima înmatriculare2003: 4 rulate, prima înmatriculare2004: 4 rulate, prima înmatriculare2005: 4 rulate, prima înmatriculare2006: 5 rulate, prima înmatriculare2007: 6 rulate, prima înmatriculare2008: 2 rulate, prima înmatriculare2010: 3 rulate, prima înmatriculare2011: 6 rulate, prima înmatriculare2012: 3 rulate, prima înmatriculare2013: 10 rulate, prima înmatriculare2014: 10 rulate, prima înmatriculare2015: 7 rulate, prima înmatriculare2016: 15 rulate, prima înmatriculare2017: 13 rulate, prima înmatriculare2018: 13 rulate, prima înmatriculare2019: 20 rulate, prima înmatriculare2020: 5 rulate, prima înmatriculare2021: 10 rulate, prima înmatriculare2022: 8 rulate, prima înmatriculare2023: 1 rulate, prima înmatriculare2024: 1 rulate, prima înmatriculare2025: 5 noi2025: 3 rulate, prima înmatriculare2026: 22 noi< 2002200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200202
200201
200304
200404
200504
200605
200706
200802
200900
201003
201106
201203
2013010
2014010
201507
2016015
2017013
2018013
2019020
202005
2021010
202208
202301
202401
202553
2026220

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
RANGE ROVER EVOQUE4524,6%
RANGE ROVER SPORT3418,6%
FREELANDER2915,8%
DISCOVERY SPORT2212,0%
RANGE ROVER189,8%
RANGE ROVER VELAR179,3%
DISCOVERY84,4%
DEFENDER73,8%
Model necompletat31,6%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV18098,4%
Neclasificate31,6%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București4021,9%
Cluj105,5%
Bihor94,9%
Ilfov94,9%
Timiș94,9%
Brașov63,3%
Prahova63,3%
Arad52,7%
Maramureș52,7%
Neamț52,7%
Toate (41)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Suceava52,7%
Botoșani42,2%
Dâmbovița42,2%
Mehedinți42,2%
Mureș42,2%
Olt42,2%
Sibiu42,2%
Teleorman42,2%
Alba31,6%
Argeș31,6%
Bistrița-Năsăud31,6%
Dolj31,6%
Harghita31,6%
Hunedoara31,6%
Sălaj31,6%
Satu Mare31,6%
Bacău21,1%
Buzău21,1%
Caraș-Severin21,1%
Constanța21,1%
Giurgiu21,1%
Vâlcea21,1%
Vrancea21,1%
Brăila10,5%
Călărași10,5%
Galați10,5%
Gorj10,5%
Ialomița10,5%
Iași10,5%
Tulcea10,5%
Vaslui10,5%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare15685,2%
Noi2714,8%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină11965,0%
Hibrid5429,5%
Benzină105,5%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică11965,0%
Companie6435,0%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break18198,9%
Cabriolet21,1%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW10,5%
75-109 kW168,7%
110-149 kW8445,9%
150-219 kW4021,9%
220 kW și peste4223,0%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1600-1999 cmc8747,5%
2000-2999 cmc8546,4%
3000 cmc și peste116,0%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe județe

Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
București5613,1%
Cluj235,4%
Ilfov225,1%
Suceava174,0%
Constanța163,7%
Mureș163,7%
Dolj143,3%
Timiș143,3%
Argeș133,0%
Brașov122,8%
Toate (42)
Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
Prahova122,8%
Vrancea122,8%
Bacău112,6%
Bistrița-Năsăud112,6%
Buzău112,6%
Maramureș112,6%
Bihor102,3%
Arad92,1%
Călărași81,9%
Dâmbovița81,9%
Galați81,9%
Mehedinți81,9%
Vâlcea81,9%
Botoșani71,6%
Ialomița71,6%
Teleorman71,6%
Alba61,4%
Brăila61,4%
Gorj61,4%
Iași61,4%
Olt61,4%
Covasna51,2%
Harghita51,2%
Neamț51,2%
Satu Mare51,2%
Sibiu51,2%
Giurgiu40,9%
Hunedoara40,9%
Sălaj40,9%
Tulcea40,9%
Caraș-Severin30,7%
Vaslui30,7%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare2352,3%
Export2045,5%
Înmatriculat pentru export12,3%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.