Înmatriculări LAND ROVER, iunie 2023

Noi41-8,9% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare157-14,2% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări479+19,8% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri42

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300nov 24: 31 noinov 24: 144 rulate, prima înmatricularedec 24: 30 noidec 24: 180 rulate, prima înmatriculareian 25: 47 noiian 25: 184 rulate, prima înmatricularefeb 25: 56 noifeb 25: 239 rulate, prima înmatricularemar 25: 48 noimar 25: 244 rulate, prima înmatriculareapr 25: 54 noiapr 25: 200 rulate, prima înmatricularemai 25: 31 noimai 25: 208 rulate, prima înmatriculareiun 25: 32 noiiun 25: 213 rulate, prima înmatriculareiul 25: 50 noiiul 25: 246 rulate, prima înmatriculareaug 25: 71 noiaug 25: 182 rulate, prima înmatricularesep 25: 41 noisep 25: 165 rulate, prima înmatriculareoct 25: 47 noioct 25: 209 rulate, prima înmatricularenov 25: 38 noinov 25: 194 rulate, prima înmatricularedec 25: 55 noidec 25: 170 rulate, prima înmatriculareian 26: 14 noiian 26: 171 rulate, prima înmatricularefeb 26: 36 noifeb 26: 232 rulate, prima înmatricularemar 26: 58 noimar 26: 225 rulate, prima înmatriculareapr 26: 54 noiapr 26: 184 rulate, prima înmatricularemai 26: 46 noimai 26: 173 rulate, prima înmatriculareiun 26: 93 noiiun 26: 189 rulate, prima înmatriculareiul 26: 28 noiiul 26: 179 rulate, prima înmatriculareaug 26: 22 noiaug 26: 173 rulate, prima înmatricularesep 26: 27 noisep 26: 156 rulate, prima înmatriculareoct 26: 38 noioct 26: 171 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2431144
dec 2430180
ian 2547184
feb 2556239
mar 2548244
apr 2554200
mai 2531208
iun 2532213
iul 2550246
aug 2571182
sep 2541165
oct 2547209
nov 2538194
dec 2555170
ian 2614171
feb 2636232
mar 2658225
apr 2654184
mai 2646173
iun 2693189
iul 2628179
aug 2622173
sep 2627156
oct 2638171

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
010203040< 1999: 4 rulate, prima înmatriculare1999: 4 rulate, prima înmatriculare2000: 4 rulate, prima înmatriculare2001: 5 rulate, prima înmatriculare2002: 6 rulate, prima înmatriculare2003: 2 rulate, prima înmatriculare2004: 7 rulate, prima înmatriculare2005: 4 rulate, prima înmatriculare2006: 4 rulate, prima înmatriculare2007: 11 rulate, prima înmatriculare2008: 2 rulate, prima înmatriculare2009: 5 rulate, prima înmatriculare2010: 6 rulate, prima înmatriculare2011: 9 rulate, prima înmatriculare2012: 9 rulate, prima înmatriculare2013: 6 rulate, prima înmatriculare2014: 5 rulate, prima înmatriculare2015: 5 rulate, prima înmatriculare2016: 19 rulate, prima înmatriculare2017: 10 rulate, prima înmatriculare2018: 8 rulate, prima înmatriculare2019: 12 rulate, prima înmatriculare2020: 1 rulate, prima înmatriculare2021: 1 noi2021: 2 rulate, prima înmatriculare2022: 6 noi2022: 3 rulate, prima înmatriculare2023: 34 noi2023: 4 rulate, prima înmatriculare< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199904
199904
200004
200105
200206
200302
200407
200504
200604
2007011
200802
200905
201006
201109
201209
201306
201405
201505
2016019
2017010
201808
2019012
202001
202112
202263
2023344

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
FREELANDER6130,8%
RANGE ROVER SPORT3517,7%
RANGE ROVER EVOQUE3015,2%
RANGE ROVER2110,6%
DISCOVERY SPORT189,1%
DEFENDER126,1%
DISCOVERY115,6%
RANGE ROVER VELAR84,0%
DICOVERY II10,5%
EVOQUE10,5%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV19699,0%
Neclasificate21,0%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București4924,7%
Cluj126,1%
Maramureș115,6%
Constanța94,5%
Timiș84,0%
Iași73,5%
Sibiu73,5%
Arad63,0%
Brașov63,0%
Dolj63,0%
Toate (39)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Ilfov52,5%
Mureș52,5%
Prahova52,5%
Sălaj52,5%
Satu Mare52,5%
Bacău42,0%
Alba31,5%
Argeș31,5%
Bistrița-Năsăud31,5%
Buzău31,5%
Hunedoara31,5%
Neamț31,5%
Suceava31,5%
Bihor21,0%
Botoșani21,0%
Brăila21,0%
Caraș-Severin21,0%
Dâmbovița21,0%
Galați21,0%
Giurgiu21,0%
Gorj21,0%
Harghita21,0%
Olt21,0%
Vrancea21,0%
Ialomița10,5%
Mehedinți10,5%
Teleorman10,5%
Vaslui10,5%
Vâlcea10,5%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare15779,3%
Noi4120,7%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină13769,2%
Hibrid4924,7%
Benzină126,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică12362,1%
Companie7537,9%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break19498,0%
Cabriolet21,0%
Cupeu21,0%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW42,0%
75-109 kW3316,7%
110-149 kW7939,9%
150-219 kW3718,7%
220 kW și peste4522,7%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1400-1599 cmc10,5%
1600-1999 cmc7537,9%
2000-2999 cmc11457,6%
3000 cmc și peste84,0%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe județe

Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
București9419,6%
Ilfov275,6%
Constanța245,0%
Cluj224,6%
Mureș183,8%
Timiș163,3%
Prahova153,1%
Dolj132,7%
Suceava132,7%
Vâlcea132,7%
Toate (41)
Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
Argeș122,5%
Maramureș122,5%
Bacău112,3%
Dâmbovița112,3%
Brașov102,1%
Galați102,1%
Iași102,1%
Vrancea102,1%
Alba91,9%
Bistrița-Năsăud91,9%
Botoșani91,9%
Olt91,9%
Bihor81,7%
Sibiu81,7%
Arad71,5%
Neamț71,5%
Satu Mare71,5%
Tulcea71,5%
Buzău61,3%
Covasna61,3%
Gorj61,3%
Harghita61,3%
Hunedoara61,3%
Vaslui61,3%
Brăila51,0%
Caraș-Severin40,8%
Teleorman40,8%
Sălaj30,6%
Călărași20,4%
Ialomița20,4%
Mehedinți20,4%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export2764,3%
Dezmembrare1433,3%
Înmatriculat pentru export12,4%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.