Noi 283 -2,1% față de anul trecut Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare 307 -2,2% față de anul trecut Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.
Revânzări 437 +11,8% față de anul trecut Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Radieri 30 Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.
Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 500 1.000 1.500 nov 24: 321 noi nov 24: 384 rulate, prima înmatriculare dec 24: 445 noi dec 24: 395 rulate, prima înmatriculare ian 25: 212 noi ian 25: 339 rulate, prima înmatriculare feb 25: 196 noi feb 25: 411 rulate, prima înmatriculare mar 25: 334 noi mar 25: 405 rulate, prima înmatriculare apr 25: 318 noi apr 25: 416 rulate, prima înmatriculare mai 25: 210 noi mai 25: 457 rulate, prima înmatriculare iun 25: 194 noi iun 25: 436 rulate, prima înmatriculare iul 25: 379 noi iul 25: 445 rulate, prima înmatriculare aug 25: 416 noi aug 25: 412 rulate, prima înmatriculare sep 25: 271 noi sep 25: 443 rulate, prima înmatriculare oct 25: 240 noi oct 25: 501 rulate, prima înmatriculare nov 25: 181 noi nov 25: 430 rulate, prima înmatriculare dec 25: 243 noi dec 25: 418 rulate, prima înmatriculare ian 26: 143 noi ian 26: 369 rulate, prima înmatriculare feb 26: 130 noi feb 26: 472 rulate, prima înmatriculare mar 26: 259 noi mar 26: 506 rulate, prima înmatriculare apr 26: 201 noi apr 26: 486 rulate, prima înmatriculare mai 26: 344 noi mai 26: 414 rulate, prima înmatriculare iun 26: 581 noi iun 26: 435 rulate, prima înmatriculare iul 26: 114 noi iul 26: 450 rulate, prima înmatriculare aug 26: 88 noi aug 26: 387 rulate, prima înmatriculare sep 26: 126 noi sep 26: 428 rulate, prima înmatriculare oct 26: 168 noi oct 26: 424 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 321 384 dec 24 445 395 ian 25 212 339 feb 25 196 411 mar 25 334 405 apr 25 318 416 mai 25 210 457 iun 25 194 436 iul 25 379 445 aug 25 416 412 sep 25 271 443 oct 25 240 501 nov 25 181 430 dec 25 243 418 ian 26 143 369 feb 26 130 472 mar 26 259 506 apr 26 201 486 mai 26 344 414 iun 26 581 435 iul 26 114 450 aug 26 88 387 sep 26 126 428 oct 26 168 424
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 50 100 150 200 250 < 1999: 1 rulate, prima înmatriculare 2000: 3 rulate, prima înmatriculare 2001: 2 rulate, prima înmatriculare 2004: 5 rulate, prima înmatriculare 2005: 13 rulate, prima înmatriculare 2006: 11 rulate, prima înmatriculare 2007: 11 rulate, prima înmatriculare 2008: 15 rulate, prima înmatriculare 2009: 8 rulate, prima înmatriculare 2010: 16 rulate, prima înmatriculare 2011: 19 rulate, prima înmatriculare 2012: 46 rulate, prima înmatriculare 2013: 25 rulate, prima înmatriculare 2014: 21 rulate, prima înmatriculare 2015: 15 rulate, prima înmatriculare 2016: 27 rulate, prima înmatriculare 2017: 16 rulate, prima înmatriculare 2018: 14 rulate, prima înmatriculare 2019: 13 rulate, prima înmatriculare 2020: 8 rulate, prima înmatriculare 2021: 2 noi 2021: 3 rulate, prima înmatriculare 2022: 66 noi 2022: 7 rulate, prima înmatriculare 2023: 215 noi 2023: 8 rulate, prima înmatriculare < 1999 2000 2002 2004 2006 2008 2010 2012 2014 2016 2018 2020 2022
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare < 1999 0 1 1999 0 0 2000 0 3 2001 0 2 2002 0 0 2003 0 0 2004 0 5 2005 0 13 2006 0 11 2007 0 11 2008 0 15 2009 0 8 2010 0 16 2011 0 19 2012 0 46 2013 0 25 2014 0 21 2015 0 15 2016 0 27 2017 0 16 2018 0 14 2019 0 13 2020 0 8 2021 2 3 2022 66 7 2023 215 8
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă SPORTAGE 284 48,1% CEED 92 15,6% XCEED 38 6,4% STONIC 36 6,1% RIO 34 5,8% SORENTO 31 5,3% NIRO 16 2,7% PICANTO 16 2,7% PROCEED 13 2,2% CARENS 9 1,5%
Toate (17) Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă SUV 413 70,0% Compacte (C) 107 18,1% Mici (B) 34 5,8% Mini (A) 16 2,7% Monovolume (MPV) 12 2,0% Medii (D) 8 1,4%
Județe Județe: valoare, vehicule, cotă București 159 26,9% Timiș 35 5,9% Brașov 25 4,2% Cluj 23 3,9% Ilfov 23 3,9% Prahova 21 3,6% Constanța 18 3,1% Bacău 16 2,7% Dolj 16 2,7% Iași 16 2,7%
Toate (42) Județe: valoare, vehicule, cotă Argeș 15 2,5% Bihor 14 2,4% Mureș 14 2,4% Dâmbovița 13 2,2% Hunedoara 13 2,2% Sibiu 13 2,2% Maramureș 12 2,0% Suceava 12 2,0% Alba 11 1,9% Neamț 11 1,9% Galați 9 1,5% Satu Mare 9 1,5% Vaslui 8 1,4% Caraș-Severin 7 1,2% Sălaj 7 1,2% Bistrița-Năsăud 6 1,0% Botoșani 6 1,0% Buzău 6 1,0% Giurgiu 6 1,0% Arad 5 0,8% Călărași 5 0,8% Gorj 5 0,8% Teleorman 5 0,8% Brăila 4 0,7% Vâlcea 4 0,7% Vrancea 4 0,7% Covasna 3 0,5% Harghita 3 0,5% Olt 3 0,5% Tulcea 3 0,5% Ialomița 1 0,2% Mehedinți 1 0,2%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Rulate, prima înmatriculare 307 52,0% Noi 283 48,0%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Benzină 211 35,8% Motorină 211 35,8% Hibrid 159 26,9% Electric 6 1,0% GPL 3 0,5%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 447 75,8% Companie 143 24,2%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Utilizare multiplă (SUV, MPV) 360 61,0% Berlină cu hayon 119 20,2% Break 103 17,5% Berlină 7 1,2% Cabriolet 1 0,2%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 95 16,1% 75-109 kW 193 32,7% 110-149 kW 288 48,8% 150-219 kW 8 1,4% Necompletat 6 1,0%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă sub 1000 cmc 29 4,9% 1000-1399 cmc 68 11,5% 1400-1599 cmc 312 52,9% 1600-1999 cmc 145 24,6% 2000-2999 cmc 30 5,1% Necompletat 6 1,0%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.