Înmatriculări JEEP, noiembrie 2024

Noi77+83,3% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare83+12,2% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări203+17,3% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri36

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150200250nov 24: 77 noinov 24: 83 rulate, prima înmatricularedec 24: 77 noidec 24: 100 rulate, prima înmatriculareian 25: 117 noiian 25: 78 rulate, prima înmatricularefeb 25: 99 noifeb 25: 87 rulate, prima înmatricularemar 25: 61 noimar 25: 121 rulate, prima înmatriculareapr 25: 67 noiapr 25: 111 rulate, prima înmatricularemai 25: 35 noimai 25: 99 rulate, prima înmatriculareiun 25: 49 noiiun 25: 88 rulate, prima înmatriculareiul 25: 113 noiiul 25: 118 rulate, prima înmatriculareaug 25: 30 noiaug 25: 84 rulate, prima înmatricularesep 25: 21 noisep 25: 109 rulate, prima înmatriculareoct 25: 35 noioct 25: 113 rulate, prima înmatricularenov 25: 47 noinov 25: 77 rulate, prima înmatricularedec 25: 86 noidec 25: 63 rulate, prima înmatriculareian 26: 18 noiian 26: 86 rulate, prima înmatricularefeb 26: 10 noifeb 26: 111 rulate, prima înmatricularemar 26: 13 noimar 26: 99 rulate, prima înmatriculareapr 26: 16 noiapr 26: 88 rulate, prima înmatricularemai 26: 9 noimai 26: 90 rulate, prima înmatriculareiun 26: 23 noiiun 26: 65 rulate, prima înmatriculareiul 26: 8 noiiul 26: 83 rulate, prima înmatriculareaug 26: 32 noiaug 26: 86 rulate, prima înmatricularesep 26: 7 noisep 26: 73 rulate, prima înmatriculareoct 26: 7 noioct 26: 71 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 247783
dec 2477100
ian 2511778
feb 259987
mar 2561121
apr 2567111
mai 253599
iun 254988
iul 25113118
aug 253084
sep 2521109
oct 2535113
nov 254777
dec 258663
ian 261886
feb 2610111
mar 261399
apr 261688
mai 26990
iun 262365
iul 26883
aug 263286
sep 26773
oct 26771

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080< 2000: 6 rulate, prima înmatriculare2000: 1 rulate, prima înmatriculare2002: 2 rulate, prima înmatriculare2003: 1 rulate, prima înmatriculare2004: 4 rulate, prima înmatriculare2005: 2 rulate, prima înmatriculare2006: 4 rulate, prima înmatriculare2007: 4 rulate, prima înmatriculare2008: 3 rulate, prima înmatriculare2009: 1 rulate, prima înmatriculare2011: 2 rulate, prima înmatriculare2012: 4 rulate, prima înmatriculare2013: 5 rulate, prima înmatriculare2014: 2 rulate, prima înmatriculare2015: 5 rulate, prima înmatriculare2016: 6 rulate, prima înmatriculare2017: 4 rulate, prima înmatriculare2018: 7 rulate, prima înmatriculare2019: 4 rulate, prima înmatriculare2020: 3 rulate, prima înmatriculare2021: 3 rulate, prima înmatriculare2022: 6 rulate, prima înmatriculare2023: 2 noi2023: 3 rulate, prima înmatriculare2024: 75 noi2024: 1 rulate, prima înmatriculare< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200006
200001
200100
200202
200301
200404
200502
200604
200704
200803
200901
201000
201102
201204
201305
201402
201505
201606
201704
201807
201904
202003
202103
202206
202323
2024751

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
AVENGER5534,4%
COMPASS3220,0%
RENEGADE2012,5%
GRAND CHEROKEE1710,6%
WRANGLER1610,0%
CHEROKEE159,4%
Model necompletat42,5%
PATRIOT10,6%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV15697,5%
Neclasificate42,5%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București5936,9%
Cluj1911,9%
Timiș85,0%
Brașov74,4%
Ilfov63,8%
Suceava63,8%
Iași53,1%
Bistrița-Năsăud42,5%
Gorj42,5%
Argeș31,9%
Toate (31)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Caraș-Severin31,9%
Harghita31,9%
Hunedoara31,9%
Sălaj31,9%
Alba21,2%
Arad21,2%
Bacău21,2%
Bihor21,2%
Buzău21,2%
Constanța21,2%
Giurgiu21,2%
Mureș21,2%
Teleorman21,2%
Vâlcea21,2%
Brăila10,6%
Călărași10,6%
Galați10,6%
Ialomița10,6%
Maramureș10,6%
Neamț10,6%
Satu Mare10,6%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare8351,9%
Noi7748,1%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Hibrid7043,8%
Motorină6238,8%
Benzină2616,2%
Electric21,2%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică8855,0%
Companie7245,0%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Utilizare multiplă (SUV, MPV)13383,1%
Break2515,6%
Cabriolet21,2%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW5534,4%
75-109 kW4729,4%
110-149 kW3119,4%
150-219 kW2515,6%
Necompletat21,2%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc10,6%
1000-1399 cmc6440,0%
1400-1599 cmc2113,1%
1600-1999 cmc3220,0%
2000-2999 cmc3723,1%
3000 cmc și peste31,9%
Necompletat21,2%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe județe

Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
București2914,3%
Cluj199,4%
Bistrița-Năsăud136,4%
Bihor115,4%
Harghita104,9%
Constanța94,4%
Sibiu83,9%
Maramureș73,4%
Bacău63,0%
Brașov63,0%
Toate (40)
Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
Prahova63,0%
Arad52,5%
Brăila52,5%
Galați52,5%
Hunedoara52,5%
Iași42,0%
Ilfov42,0%
Mureș42,0%
Sălaj42,0%
Alba31,5%
Argeș31,5%
Dâmbovița31,5%
Giurgiu31,5%
Satu Mare31,5%
Timiș31,5%
Vâlcea31,5%
Buzău21,0%
Călărași21,0%
Covasna21,0%
Dolj21,0%
Gorj21,0%
Suceava21,0%
Teleorman21,0%
Vrancea21,0%
Botoșani10,5%
Mehedinți10,5%
Neamț10,5%
Olt10,5%
Tulcea10,5%
Vaslui10,5%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export3391,7%
Dezmembrare38,3%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.