Înmatriculări JEEP, octombrie 2023

Noi29-50,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare86+13,2% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări151-3,8% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri12

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150200250nov 24: 77 noinov 24: 83 rulate, prima înmatricularedec 24: 77 noidec 24: 100 rulate, prima înmatriculareian 25: 117 noiian 25: 78 rulate, prima înmatricularefeb 25: 99 noifeb 25: 87 rulate, prima înmatricularemar 25: 61 noimar 25: 121 rulate, prima înmatriculareapr 25: 67 noiapr 25: 111 rulate, prima înmatricularemai 25: 35 noimai 25: 99 rulate, prima înmatriculareiun 25: 49 noiiun 25: 88 rulate, prima înmatriculareiul 25: 113 noiiul 25: 118 rulate, prima înmatriculareaug 25: 30 noiaug 25: 84 rulate, prima înmatricularesep 25: 21 noisep 25: 109 rulate, prima înmatriculareoct 25: 35 noioct 25: 113 rulate, prima înmatricularenov 25: 47 noinov 25: 77 rulate, prima înmatricularedec 25: 86 noidec 25: 63 rulate, prima înmatriculareian 26: 18 noiian 26: 86 rulate, prima înmatricularefeb 26: 10 noifeb 26: 111 rulate, prima înmatricularemar 26: 13 noimar 26: 99 rulate, prima înmatriculareapr 26: 16 noiapr 26: 88 rulate, prima înmatricularemai 26: 9 noimai 26: 90 rulate, prima înmatriculareiun 26: 23 noiiun 26: 65 rulate, prima înmatriculareiul 26: 8 noiiul 26: 83 rulate, prima înmatriculareaug 26: 32 noiaug 26: 86 rulate, prima înmatricularesep 26: 7 noisep 26: 73 rulate, prima înmatriculareoct 26: 7 noioct 26: 71 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 247783
dec 2477100
ian 2511778
feb 259987
mar 2561121
apr 2567111
mai 253599
iun 254988
iul 25113118
aug 253084
sep 2521109
oct 2535113
nov 254777
dec 258663
ian 261886
feb 2610111
mar 261399
apr 261688
mai 26990
iun 262365
iul 26883
aug 263286
sep 26773
oct 26771

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0102030< 1999: 9 rulate, prima înmatriculare1999: 1 rulate, prima înmatriculare2000: 1 rulate, prima înmatriculare2001: 2 rulate, prima înmatriculare2002: 3 rulate, prima înmatriculare2003: 7 rulate, prima înmatriculare2004: 2 rulate, prima înmatriculare2005: 4 rulate, prima înmatriculare2006: 1 rulate, prima înmatriculare2007: 6 rulate, prima înmatriculare2008: 5 rulate, prima înmatriculare2009: 1 rulate, prima înmatriculare2010: 2 rulate, prima înmatriculare2011: 1 rulate, prima înmatriculare2012: 5 rulate, prima înmatriculare2013: 3 rulate, prima înmatriculare2014: 2 rulate, prima înmatriculare2015: 6 rulate, prima înmatriculare2016: 6 rulate, prima înmatriculare2017: 3 rulate, prima înmatriculare2018: 4 rulate, prima înmatriculare2019: 5 rulate, prima înmatriculare2020: 1 rulate, prima înmatriculare2021: 3 rulate, prima înmatriculare2022: 4 noi2022: 1 rulate, prima înmatriculare2023: 25 noi2023: 2 rulate, prima înmatriculare< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199909
199901
200001
200102
200203
200307
200402
200504
200601
200706
200805
200901
201002
201101
201205
201303
201402
201506
201606
201703
201804
201905
202001
202103
202241
2023252

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
COMPASS3429,6%
GRAND CHEROKEE2118,3%
CHEROKEE2017,4%
WRANGLER1513,0%
RENEGADE97,8%
PATRIOT65,2%
Model necompletat54,3%
AVENGER43,5%
COMMANDER10,9%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV11095,7%
Neclasificate54,3%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București2723,5%
Cluj97,8%
Bihor76,1%
Maramureș65,2%
Bistrița-Năsăud54,3%
Alba43,5%
Harghita43,5%
Mureș43,5%
Timiș43,5%
Constanța32,6%
Toate (32)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Neamț32,6%
Sălaj32,6%
Satu Mare32,6%
Sibiu32,6%
Suceava32,6%
Arad21,7%
Brașov21,7%
Gorj21,7%
Hunedoara21,7%
Ialomița21,7%
Iași21,7%
Ilfov21,7%
Olt21,7%
Prahova21,7%
Vrancea21,7%
Bacău10,9%
Botoșani10,9%
Brăila10,9%
Covasna10,9%
Dolj10,9%
Galați10,9%
Tulcea10,9%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare8674,8%
Noi2925,2%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină6960,0%
Hibrid2622,6%
Benzină1613,9%
Electric43,5%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică7867,8%
Companie3732,2%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Utilizare multiplă (SUV, MPV)7464,3%
Break3429,6%
Cabriolet76,1%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW32,6%
75-109 kW5043,5%
110-149 kW4236,5%
150-219 kW1513,0%
220 kW și peste10,9%
Necompletat43,5%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc10,9%
1000-1399 cmc97,8%
1400-1599 cmc1916,5%
1600-1999 cmc2723,5%
2000-2999 cmc4942,6%
3000 cmc și peste65,2%
Necompletat43,5%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe județe

Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
București2214,6%
Cluj127,9%
Constanța117,3%
Maramureș85,3%
Hunedoara74,6%
Bihor53,3%
Brașov53,3%
Buzău53,3%
Iași53,3%
Alba42,6%
Toate (39)
Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
Ilfov42,6%
Prahova42,6%
Vâlcea42,6%
Argeș32,0%
Bistrița-Năsăud32,0%
Dâmbovița32,0%
Giurgiu32,0%
Sibiu32,0%
Suceava32,0%
Teleorman32,0%
Timiș32,0%
Vrancea32,0%
Bacău21,3%
Brăila21,3%
Călărași21,3%
Caraș-Severin21,3%
Covasna21,3%
Dolj21,3%
Harghita21,3%
Mureș21,3%
Neamț21,3%
Sălaj21,3%
Vaslui21,3%
Botoșani10,7%
Galați10,7%
Gorj10,7%
Ialomița10,7%
Mehedinți10,7%
Tulcea10,7%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export975,0%
Dezmembrare325,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.