Înmatriculări HYUNDAI, noiembrie 2024

Noi801-2,1% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare579+14,0% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.187+10,9% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri84

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.0002.500nov 24: 801 noinov 24: 579 rulate, prima înmatricularedec 24: 699 noidec 24: 597 rulate, prima înmatriculareian 25: 677 noiian 25: 544 rulate, prima înmatricularefeb 25: 563 noifeb 25: 660 rulate, prima înmatricularemar 25: 557 noimar 25: 729 rulate, prima înmatriculareapr 25: 499 noiapr 25: 740 rulate, prima înmatricularemai 25: 576 noimai 25: 661 rulate, prima înmatriculareiun 25: 544 noiiun 25: 698 rulate, prima înmatriculareiul 25: 1.130 noiiul 25: 775 rulate, prima înmatriculareaug 25: 1.578 noiaug 25: 663 rulate, prima înmatricularesep 25: 690 noisep 25: 737 rulate, prima înmatriculareoct 25: 664 noioct 25: 829 rulate, prima înmatricularenov 25: 752 noinov 25: 776 rulate, prima înmatricularedec 25: 1.122 noidec 25: 657 rulate, prima înmatriculareian 26: 390 noiian 26: 602 rulate, prima înmatricularefeb 26: 386 noifeb 26: 804 rulate, prima înmatricularemar 26: 461 noimar 26: 752 rulate, prima înmatriculareapr 26: 396 noiapr 26: 735 rulate, prima înmatricularemai 26: 435 noimai 26: 710 rulate, prima înmatriculareiun 26: 745 noiiun 26: 739 rulate, prima înmatriculareiul 26: 296 noiiul 26: 795 rulate, prima înmatriculareaug 26: 287 noiaug 26: 646 rulate, prima înmatricularesep 26: 345 noisep 26: 657 rulate, prima înmatriculareoct 26: 451 noioct 26: 722 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24801579
dec 24699597
ian 25677544
feb 25563660
mar 25557729
apr 25499740
mai 25576661
iun 25544698
iul 251.130775
aug 251.578663
sep 25690737
oct 25664829
nov 25752776
dec 251.122657
ian 26390602
feb 26386804
mar 26461752
apr 26396735
mai 26435710
iun 26745739
iul 26296795
aug 26287646
sep 26345657
oct 26451722

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800< 2000: 2 rulate, prima înmatriculare2000: 1 rulate, prima înmatriculare2001: 2 rulate, prima înmatriculare2002: 1 rulate, prima înmatriculare2003: 2 rulate, prima înmatriculare2004: 2 rulate, prima înmatriculare2005: 11 rulate, prima înmatriculare2006: 11 rulate, prima înmatriculare2007: 14 rulate, prima înmatriculare2008: 12 rulate, prima înmatriculare2009: 13 rulate, prima înmatriculare2010: 33 rulate, prima înmatriculare2011: 48 rulate, prima înmatriculare2012: 48 rulate, prima înmatriculare2013: 48 rulate, prima înmatriculare2014: 42 rulate, prima înmatriculare2015: 40 rulate, prima înmatriculare2016: 1 noi2016: 51 rulate, prima înmatriculare2017: 1 noi2017: 30 rulate, prima înmatriculare2018: 24 rulate, prima înmatriculare2019: 42 rulate, prima înmatriculare2020: 45 rulate, prima înmatriculare2021: 36 rulate, prima înmatriculare2022: 15 rulate, prima înmatriculare2023: 3 noi2023: 2 rulate, prima înmatriculare2024: 796 noi2024: 4 rulate, prima înmatriculare< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200002
200001
200102
200201
200302
200402
2005011
2006011
2007014
2008012
2009013
2010033
2011048
2012048
2013048
2014042
2015040
2016151
2017130
2018024
2019042
2020045
2021036
2022015
202332
20247964

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
TUCSON51937,6%
I3022216,1%
I201087,8%
KONA1077,8%
IX35987,1%
SANTA FE785,7%
ELANTRA523,8%
I10523,8%
BAYON382,8%
IONIQ352,5%
Toate (27)
Modele: valoare, vehicule, cotă
I40221,6%
IX20130,9%
IONIQ5100,7%
IONIQ650,4%
GALLOPER30,2%
GETZ30,2%
ACCENT20,1%
GRAND SANTA FE20,1%
H-120,1%
Model necompletat20,1%
ATOS10,1%
COUPE10,1%
MATRIX10,1%
SANTE FE10,1%
SONATA10,1%
TRAJET10,1%
VELOSTER10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV85562,0%
Compacte (C)30922,4%
Mici (B)1138,2%
Mini (A)533,8%
Medii (D)282,0%
Monovolume (MPV)171,2%
Neclasificate30,2%
Sport20,1%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București34324,9%
Timiș634,6%
Iași554,0%
Sibiu543,9%
Cluj533,8%
Constanța513,7%
Ilfov493,6%
Bihor423,0%
Prahova402,9%
Bacău382,8%
Toate (42)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Brașov372,7%
Mureș342,5%
Neamț342,5%
Argeș302,2%
Suceava302,2%
Maramureș272,0%
Vrancea272,0%
Galați261,9%
Hunedoara251,8%
Dolj241,7%
Arad231,7%
Dâmbovița211,5%
Buzău201,4%
Tulcea201,4%
Alba191,4%
Vaslui191,4%
Brăila171,2%
Harghita171,2%
Olt141,0%
Vâlcea141,0%
Botoșani120,9%
Caraș-Severin120,9%
Gorj120,9%
Satu Mare120,9%
Covasna110,8%
Giurgiu100,7%
Bistrița-Năsăud90,7%
Teleorman90,7%
Călărași70,5%
Ialomița70,5%
Sălaj70,5%
Mehedinți60,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Noi80158,0%
Rulate, prima înmatriculare57942,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Hibrid54039,1%
Benzină45332,8%
Motorină33424,2%
Electric533,8%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică1.06777,3%
Companie31322,7%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Utilizare multiplă (SUV, MPV)83160,2%
Berlină cu hayon31222,6%
Break16812,2%
Berlină684,9%
Cupeu10,1%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW34124,7%
75-109 kW46833,9%
110-149 kW51737,5%
150-219 kW10,1%
Necompletat533,8%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc654,7%
1000-1399 cmc18013,0%
1400-1599 cmc81459,0%
1600-1999 cmc22516,3%
2000-2999 cmc433,1%
Necompletat533,8%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe județe

Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
București17214,5%
Constanța726,1%
Ilfov615,1%
Timiș534,5%
Prahova514,3%
Cluj463,9%
Iași433,6%
Brașov423,5%
Argeș363,0%
Bihor302,5%
Toate (42)
Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
Dolj292,4%
Suceava292,4%
Sibiu282,4%
Dâmbovița272,3%
Buzău262,2%
Harghita231,9%
Neamț231,9%
Alba221,9%
Vâlcea221,9%
Brăila211,8%
Galați211,8%
Vaslui211,8%
Vrancea211,8%
Bacău201,7%
Ialomița201,7%
Tulcea201,7%
Giurgiu191,6%
Hunedoara191,6%
Maramureș191,6%
Călărași171,4%
Mureș171,4%
Caraș-Severin161,3%
Teleorman151,3%
Bistrița-Năsăud141,2%
Gorj141,2%
Arad131,1%
Olt100,8%
Botoșani70,6%
Covasna70,6%
Mehedinți70,6%
Sălaj70,6%
Satu Mare70,6%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare4756,0%
Export3744,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.