Înmatriculări HYUNDAI, iunie 2023

Noi777+9,6% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare430-14,3% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări917+16,4% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri143

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.0002.500nov 24: 801 noinov 24: 579 rulate, prima înmatricularedec 24: 699 noidec 24: 597 rulate, prima înmatriculareian 25: 677 noiian 25: 544 rulate, prima înmatricularefeb 25: 563 noifeb 25: 660 rulate, prima înmatricularemar 25: 557 noimar 25: 729 rulate, prima înmatriculareapr 25: 499 noiapr 25: 740 rulate, prima înmatricularemai 25: 576 noimai 25: 661 rulate, prima înmatriculareiun 25: 544 noiiun 25: 698 rulate, prima înmatriculareiul 25: 1.130 noiiul 25: 775 rulate, prima înmatriculareaug 25: 1.578 noiaug 25: 663 rulate, prima înmatricularesep 25: 690 noisep 25: 737 rulate, prima înmatriculareoct 25: 664 noioct 25: 829 rulate, prima înmatricularenov 25: 752 noinov 25: 776 rulate, prima înmatricularedec 25: 1.122 noidec 25: 657 rulate, prima înmatriculareian 26: 390 noiian 26: 602 rulate, prima înmatricularefeb 26: 386 noifeb 26: 804 rulate, prima înmatricularemar 26: 461 noimar 26: 752 rulate, prima înmatriculareapr 26: 396 noiapr 26: 735 rulate, prima înmatricularemai 26: 435 noimai 26: 710 rulate, prima înmatriculareiun 26: 745 noiiun 26: 739 rulate, prima înmatriculareiul 26: 296 noiiul 26: 795 rulate, prima înmatriculareaug 26: 287 noiaug 26: 646 rulate, prima înmatricularesep 26: 345 noisep 26: 657 rulate, prima înmatriculareoct 26: 451 noioct 26: 722 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24801579
dec 24699597
ian 25677544
feb 25563660
mar 25557729
apr 25499740
mai 25576661
iun 25544698
iul 251.130775
aug 251.578663
sep 25690737
oct 25664829
nov 25752776
dec 251.122657
ian 26390602
feb 26386804
mar 26461752
apr 26396735
mai 26435710
iun 26745739
iul 26296795
aug 26287646
sep 26345657
oct 26451722

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800< 1999: 2 rulate, prima înmatriculare1999: 3 rulate, prima înmatriculare2000: 6 rulate, prima înmatriculare2001: 3 rulate, prima înmatriculare2002: 1 rulate, prima înmatriculare2003: 4 rulate, prima înmatriculare2004: 3 rulate, prima înmatriculare2005: 15 rulate, prima înmatriculare2006: 28 rulate, prima înmatriculare2007: 17 rulate, prima înmatriculare2008: 12 rulate, prima înmatriculare2009: 13 rulate, prima înmatriculare2010: 26 rulate, prima înmatriculare2011: 59 rulate, prima înmatriculare2012: 35 rulate, prima înmatriculare2013: 39 rulate, prima înmatriculare2014: 20 rulate, prima înmatriculare2015: 31 rulate, prima înmatriculare2016: 26 rulate, prima înmatriculare2017: 24 rulate, prima înmatriculare2018: 29 rulate, prima înmatriculare2019: 16 rulate, prima înmatriculare2020: 13 rulate, prima înmatriculare2021: 1 rulate, prima înmatriculare2022: 94 noi2022: 3 rulate, prima înmatriculare2023: 683 noi2023: 1 rulate, prima înmatriculare< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199902
199903
200006
200103
200201
200304
200403
2005015
2006028
2007017
2008012
2009013
2010026
2011059
2012035
2013039
2014020
2015031
2016026
2017024
2018029
2019016
2020013
202101
2022943
20236831

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
TUCSON38932,2%
I3018915,7%
ELANTRA12110,0%
I201199,9%
IX351078,9%
KONA756,2%
BAYON554,6%
SANTA FE473,9%
I10342,8%
IONIQ141,2%
Toate (26)
Modele: valoare, vehicule, cotă
GALLOPER131,1%
IONIQ570,6%
IX2070,6%
GETZ60,5%
I4060,5%
IONIQ640,3%
COUPE20,2%
MATRIX20,2%
STARIA20,2%
TERRACAN20,2%
GENESIS COUPE10,1%
GRAND SANTA FE10,1%
Model necompletat10,1%
SANTE FE10,1%
SONATA10,1%
TRAJET10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV69657,7%
Compacte (C)32426,8%
Mici (B)12510,4%
Mini (A)342,8%
Monovolume (MPV)121,0%
Medii (D)110,9%
Neclasificate30,2%
Sport20,2%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București27923,1%
Prahova615,1%
Timiș594,9%
Cluj524,3%
Brașov504,1%
Constanța494,1%
Iași494,1%
Sibiu463,8%
Ilfov453,7%
Bihor383,1%
Toate (42)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Mureș363,0%
Argeș302,5%
Bacău282,3%
Harghita252,1%
Dolj221,8%
Galați221,8%
Maramureș221,8%
Neamț221,8%
Buzău211,7%
Hunedoara211,7%
Gorj191,6%
Suceava191,6%
Vrancea181,5%
Arad151,2%
Dâmbovița151,2%
Vâlcea141,2%
Alba131,1%
Caraș-Severin131,1%
Satu Mare131,1%
Giurgiu110,9%
Brăila100,8%
Bistrița-Năsăud90,7%
Botoșani90,7%
Tulcea90,7%
Covasna80,7%
Ialomița80,7%
Vaslui80,7%
Călărași60,5%
Olt60,5%
Sălaj30,2%
Mehedinți20,2%
Teleorman20,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Noi77764,4%
Rulate, prima înmatriculare43035,6%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Benzină58748,6%
Motorină31526,1%
Hibrid24019,9%
Electric635,2%
GPL20,2%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică96980,3%
Companie23819,7%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Utilizare multiplă (SUV, MPV)64953,8%
Berlină cu hayon28623,7%
Break14311,8%
Berlină12610,4%
Cupeu30,2%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW24820,5%
75-109 kW46138,2%
110-149 kW43235,8%
150-219 kW30,2%
Necompletat635,2%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc776,4%
1000-1399 cmc17414,4%
1400-1599 cmc61150,6%
1600-1999 cmc22718,8%
2000-2999 cmc554,6%
Necompletat635,2%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe județe

Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
București20222,0%
Ilfov475,1%
Constanța384,1%
Cluj333,6%
Bacău313,4%
Brașov313,4%
Prahova313,4%
Timiș313,4%
Iași293,2%
Dolj283,1%
Toate (42)
Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
Bihor232,5%
Galați222,4%
Mureș212,3%
Argeș202,2%
Sibiu192,1%
Brăila161,7%
Călărași161,7%
Hunedoara161,7%
Teleorman161,7%
Vâlcea161,7%
Dâmbovița151,6%
Harghita151,6%
Suceava141,5%
Alba131,4%
Arad131,4%
Botoșani131,4%
Giurgiu131,4%
Vrancea131,4%
Maramureș121,3%
Bistrița-Năsăud111,2%
Gorj111,2%
Buzău101,1%
Covasna101,1%
Olt101,1%
Ialomița91,0%
Neamț91,0%
Satu Mare91,0%
Vaslui91,0%
Tulcea80,9%
Caraș-Severin60,7%
Sălaj60,7%
Mehedinți20,2%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare10472,7%
Export3927,3%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.